Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

helloukitty
27. sep 2012

@moon1979 este nie som,dnp mi konci 26.10.2012 a termin mam zatial 3.2.2013.podla mojich vypoctov by som mala ist na md 23.10,cize par dni pred tym by som sa mala prihlasit na nove?alebo este pred skoncenim dnp? ☹ a preco mi to vznikne z minima?celkom to zase nechapem ☹

mata.g
27. sep 2012

@moon1979 a dakujeme budeme pilne pracovat! 😀

ballroom_dance
27. sep 2012

@moon1979 aha takze uz len podla noveho...uz chapem..diky pekne este raz 🙂

moon1979
27. sep 2012

@helloukitty
pockaj, este raz ...
je rozdiel ak pracujes a si na PN a je rozdiel ak cerpas RD zo zamestnania, si na PN a ides na novú MD 🙂
ak si ten prvy pripad, ze si zamestnana, teraz cerpas PN a prvykrat nastupujes na MD, tak by problem nemal byt ... nesmie ti vzniknut nove poistenie zo zamestnania, co ak budeš čerpať PN do nástupu na MD by nový VZ zo zamestnania vzniknúť nemal a teda nemusíš nič riešiť ... ak si ten druhy pripad, ze cerpas RD a nastupujes na novu MD a si zamestnana a v OL tak musis urobit tak ako som ti pisala ...

moon1979
27. sep 2012

@helloukitty
ale plati stále, že si zbytočne platila DNP z maxima, mala si platiť z rozdielu VZ ...

helloukitty
27. sep 2012

@moon1979 som ten prvy pripad 🙂
som zamestnana,momentalne PN...takze posledne zhrnutie,dufam,ze to uz dobre pochopim 🙂 takze sa nemusim pred koncom DNP prihlasit na nove?ale ako je to s tym porodom,,kedze od 27.10 som v OL,nie?musim to stihnut pred terminom?alebo mam jednoduchsie sa prihlasit este pred koncom DNP,napr.25.10.(26.10 mi konci) aby som to mala neprerzite a potom sa nemusim bat,ci to stihnem do terminu?dobre som to uz pochopila? 😀 dakujem

helloukitty
27. sep 2012

@moon1979 ja som to platila z rozdielu

moon1979
27. sep 2012

@helloukitty
budeš nastupovať síce v OL, ale kedže ti zo zamestnania nevznikne nové poistenie ako je to v prípade, ak žena čerpá rodičovskú dovolenku tak to problém nie je ...
ale ak si chceš byť na beton istá, napíš do online poradne SP tam to budeš mať z prvej ruky 🙂

helloukitty
27. sep 2012

@moon1979 aha,jasne 🙂
dakujem ti velmi pekne za info a trpezlivost 🙂

moon1979
27. sep 2012

@helloukitty
takze jedine si musis ustrazit, aby ti pocas plynutia OL nevzniklo nove nemocenske poistenie 🙂

janka9900
27. sep 2012

@helloukitty tak moon ti to uz pekne vysvetlila 😉 ked si zamestnana a nie si momentalne na rodicovskej dovolenke, mozes porodit kedykolvek v OL, narok na matersku budes mat z maxima, ked si doplacala do maxima 😉

janka9900
27. sep 2012

@lesik min. je 120€ mesacne

janka9900
27. sep 2012

@katey to si mala prerusene poistenie??? teda si od maja do septembra si nebola poistena?? v tom pripade sa ti materska vypocita iba z minima, lebo tvoje rozhodujuce obdobie bude od prihlasenia v sept. do 31.12.2012 😒 mala si sa prihlasit na max. balik do 8tt, po 26 tyzdnoch poistenia by si mala narok na max. matersku 😒

helloukitty
27. sep 2012

@janka9900 dakujem velmi pekne 🙂

janka9900
27. sep 2012

@lenkaga prihlasis sa len na dochodkove a v nezamestnanosti. si PN, ked sa chces prihlasit z maxima? je to dost velka suma, ak by si ju mala platit. ak si zamestnana a nie si na rodicovskej dovolenke, tak mozes ist na matersku v ochrannej lehote.

janka9900
27. sep 2012

@annanatalia ahoj, zalezi ci si PN, ci si zamestnana, nezamestnana, ci cerpas rodicovsku dovolenku, z akeho VZ platis teraz dnp... ide o to, aby si si prihlasenim na min. balik neznizila VZ pre matersku, ak by si mohla nastupit na matersku v OL...

katey
27. sep 2012

@janka9900 a uz sa nezaratava 270 dni za obdobie poslednych dvoch rokov? lebo tak mi aj ona povedala, ze to sa zaratava na vypocet materskej

janka9900
27. sep 2012

@wifina bola si poistena na dnp do 31.1.12? stacilo by ti splnit uz iba podmienku 26 tyzdnov z dnp.

ak si nebola dobrovolne poistena, ale mas ukoncene povinne poistenie zamestnanca niekedy od priblizne juna min. roku, tak by ti tiez stacilo 26 tyzdnov poistenia do nastupu na matersku, lebo by sa ti to ukoncene poistenie priratalo k 26 tyzdnom dobrovolneho poistenia.

... teda staci mat 26 tyzdnov DNP plus nejake ukoncene poistenie v poslednych dvoch rokoch v case nastupu na matersku ....

@moon1979 len pre info- nemusi byt 270 z DNP 😉

moon1979
27. sep 2012

@janka9900 ak predtym platila (do dvoch rokov pred nastupov na MD), len ma prerusene tak nie ... 🙂 ale narok by mala aj tak len z minima, nie?

janka9900
27. sep 2012

@katey zaratava sa, ale rataju sa iba dni, nie VZ aky si mala v ukoncenom poisteni. dolezite je, aky VZ mas v aktivnom poisteni, co mas teraz zial min. 😒 kedy si sa bola prihlasit? si zamestnana? alebo mas len dnp z minima?

janka9900
27. sep 2012

@moon1979 😀 nechapem tu prvu vetu 😅

lenkaga
27. sep 2012

@janka9900 som na PN a som na rodicovskej dovolenke.
Len nerozumiem, nemocenske pripoistenie mi konci 15.10., ked sa prihlasim na pripoistenie v nezamestnanosti a na dochodkove tak sa mi automaticky predlzi aj nemocenske, ci ako to je? Ci je to proste tak, ze sa mi staci prihlasit len na tie dva a nemam riesit preco? 😅

moon1979
27. sep 2012

@janka9900
no tak skusim ešte raz a po slovensky 😀
do úvahy sa berú posledné dva roky pred pôrodom, že? teda sa posudzujú posledné dva roky, za ktoré by mala mať splnenú podmienku aspon 270 dni poistenia, čo ona pokiaľ som dobre čítala nemá splnené, tak preto som jej radila, že by mala mať splnenú podmienku 270 dni poistenia, aby mohla čerpať MD z DNP, nielen z povinného NP ...

janka9900
27. sep 2012

@lenkaga tak jasne, to sa prihlas 😉
ano, prihlasis sa len na tie dve, automaticky sa ti predlzi aj nemocenske. vsak ked pojdes na socialku, tak im povedz, ze chces pokracovat v plateni balika, povedia ti, co a ako 😉 a chod tam pred 15.10., poistenia sa musia prekryvat aspon jeden den 😉

len22ka
27. sep 2012

@janka9900 Vieš mi prosím ťa poradiť. Keď som teraz na PN, prišlo mi rozhodnutie kde mám VZ cca 35eur na deň, tak tento istý VZ budem mať aj pri materskej (samozrejme tých 65% z toho) alebo to budú rátať znovu a nejako inak???.. sakra nebudem mať maximum 38eur lebo zo zamestnania mi berú ako rozhodujúce obdobie min. rok 2011, kde som mala nižší plat a pri DNP mi berú rozhodujúce obdobie tento rok kde som už mala vyšší plat tak do max. VZ na DNP mi stačilo platiť menej.. 😠 ďakujem

len22ka
27. sep 2012

@janka9900 Ozaj a na materskú idem 30.10.2012 a dovtedy som na PN

lenkaga
27. sep 2012

@janka9900 jasne, dakujem za vysvetlenie, velmi si mi pomohla. 😵
ach, keby take ochotne zienky ako si ty boli aj na socialke. Ale oni sa drzia hesla "mlcanie je zlato".

janka9900
27. sep 2012

@moon1979 😀 ja uz neviem, snad napise, ci teda ma nejake ukoncene, ale podla vety: "Ja som bola na DNP, potom po novele som nebola pol roka poistená vôbec.", by mala mat ukoncene dnp poistenie 😕
ak by stihla platit 26 tyzdnov do nastupu na matersku, tak by mala max. matersku, ak by sa teda prihlasila z max. 😉

janka9900
27. sep 2012

@len22ka z toho VZ budes mat aj matersku. no skoda, ze ti to takto vyslo s tymi VZ, ale aj tak je to pekna suma 😉 ... prijemny koniec tehotenstva a vela zdravicka obom 😉

janka9900
27. sep 2012

@lenkaga 😀 nemas zac, tiez mam ten pocit, ked tam idem 😀