Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lin123
4. jan 2012

@florida18 z toho posledneho, ak teda splnis podmienku 26 tyzdnov.

lin123
4. jan 2012

@danjelca musis splnit podmienku 270 dni do porodu, ak to tak bude, budes mat uznanu matersku z DNP

lin123
4. jan 2012

@lola77 presne tak, mozes si to overit u svojho doktora.

mariro
4. jan 2012

@riami78 najlepsie ked na PN nastupis do 7.2.2012,ak to bude neskor ,tak nemas narok na PN,tak sup sup co najskor na PN,ja som bola cele tehu na rizikovej PN.

florida18
4. jan 2012

@lin123 to by bolo super . lebo ja som pocula nieco take, ze sa to pocita z VZ plateneho v predchadzajúcom kalendarnom roku, cize roku 2011, co by bolo pre mna zle, tak dufam, ze som pocula zle

lola77
4. jan 2012

@lin123 Ďakujem 🙂

lin123
4. jan 2012

@florida18 hej to som si aj ja myslela, lebo som v takej podobnej situacii ako ty..a tak som sa na to priamo pytala soc. poistovni a odpisali mi, ze ked splnim podmienku 26 tyzdnov z noveho DNP, tak sa bude brat do uvahy to posledne.

livia341
4. jan 2012

Ahojte, potrebujem od Vás radu, čiže ako si vypočítam, že kolko asi by som dostávala materskú? lebo ja tomu nerozumiem až tak dobre ako vy. Platila som si DNP 11/2009 - 11 eur, 12/2009- 22 eur, 01/2010-12/10 po 22 eur, 01/2011-07/2011 po 22 eur, 08/2011 - 7,09 eur, 09/2011-12/2011 som navýšila na max. DNP a to 49.13 eur
A na materskú mám nástup 21.2.2012 a termín porodu je 03.04.2012 a dnes na SP som sa dozvedela, že nemám nárok na max.materskú ale na min. Tak ma išlo poraziť, platím ako hlupana aj viac ako je 270 dní a nemám nárok. A chcela som mat aspon max materskú, ked som vrazila euráčov hrúza. To človek keby vedel tak by som platila z minima, ako som sa spoliehala na max. Nemám slov, to viaceré sa stažujete nielen ja. Tak prosím, ak sa vyznáte napíšte mi názory, že čo asi ako bude vyzerat moja materská.

florida18
4. jan 2012

@lin123 tak to si ma potesila, velmi pekne dakujem, tak nech sa dari, ahoj

lin123
4. jan 2012

@livia341 pravdepodbne kvoli tomu nemas narok, lebo si urobila poslednu zmenu v septembri 2011 a aby si mala narok na max. matersku,musela by si splnit podmienku 26 tyzdnov do nastupu na matersku od posledneho prihlasenia.

janadl
4. jan 2012

prosím vás . sestra mala DNP 2 roky, potom v novembri prerušila a teraz je tehotná . od 1.1 je poistená na max. čiže 270 dní má, ale potrebuje 26 týždňov. to kým pojde na matersku stihne..... ale si ju mudr. bude tlačiť na pn, lebo má problémy.... len teraz nevieme či si môže dať pnku aj od DNP, alebo iba od zamestnávateľa? ako je to z tými 26týždňami ? je to doba poistenia? alebo doba platenia? dakujem

katka9900
4. jan 2012

ahojte, prosim vas, neviem, ci ste to tu uz nepisali, dlhsie som tu nebola. som tehotna, na PN, mozem sa od februara prihlasit na balik a teda nic neplatit, ked budem pn az do nastupu na matersku alebo...? ak niektora viete poradit, dakujem 🙂

joyka
4. jan 2012

@martinaema Ďakujem, nevieš mi prosim ťa povedať ked som v tom období od kedy som si to DNP založila marodovala či sa mi tie dni marodky rátajú do tých 270 alebo nie. napr. v apríli som založila DNP a v juni som marodovala tri týždne, rátaju sa mi tieto tri týždne do celkového počtu 270 dní ktoré treba zaplatit aby vznikol nárok na zvýšenú
PN alebo matersku?

micikatka
4. jan 2012

ahojte. potrebovala by som radu. dnp som od 1.7.2010 od 1.8.2011 som si zmenila vz na maximum, a chcela by som sa spytat, ze ci od dátumu zmeny sa ráta tych 26 tyždnov pred nastupom na md alebo u mna to nehra rolu kedze som nonstop dnp. lebo podla toho mi to vychadza ze na md možem najskor nastupit az 31.1. ale sestricka ma chce uz vypisat na md 18.1. a ze ci to nejako ovplyvni moju matersku?

katey
4. jan 2012

Baby, viem, ze ma asi zozeriete, ze sa to tu pisalo, ale prosim vas, keby sa tu nasla aspon zlata dusa, ktora sa tomu rozumie a je ochotna mi to vysvetlit, bola by som straaasne vdacna. Som zivnostnik a nie som este povinna platit socialku, napriek tomu som si 14.11.2011 zriadila nemocenske z maxima. V juli budemmusiet platit uz celu socialku a teraz neviem, ci teda budem moct platit iba nemocensku maximum a ostatne baliky, dochodkove a tak z minima. a ze ci vlastne mi daju maximalnu matersku? alebo si to mam uplne zrusit do toho jula, alebo znizit zaklad, alebo co robit? len prosim ziadne linky, lebo ja to fakt potrbujem vysvetlit ako debil. zatial tehotna nie som.
Dakujem!

milkab
4. jan 2012

Všetko je marne idu to zrusit, ak vsak stihnete do konca januara nastupit na MD tak vam ta max. materska vyjde. poznam pripady co maju nastup na MD 2. februara a poctivo si platili a zial narok nemaju. tento stat nas mamicky ignoruje na plnej ciare. ja som na MD od maja 2011 a max. materska mi vysla. 270dni sa vsak prerusit nemohlo, muselo to byt platene v kuse. do SP som chodila ako na klavir!! A teda za tych 270 dni to bolo ratane z max. vymeriavaceho zakladu, ktory bol aktualny v case, ked som si zacala platit DNP. dokonca sa v priebehu roka max. VZ zase zvysoval. povodne som aj chcela si platit z noveho vyssieho VZ, ale pracovnici SP ma upozornili, ze by sa mi doterajsie tyzdne z povodneho VZ neratali a vsetko by sa to ratalo od znova!!! katastrofa!!! napokon mi max. materska vysla zhruba na 21 € na den. to bolo fajn, pomohlo nam to.ale je to uz jedno, ked to idu zrusit, skoda, sme sa s manzelom tesili, ze pri druhom babatku si znova trosku prilepsime.

mima1
4. jan 2012

ak by sa niekto chcel prihlasit na DNP este teraz 1/2011 tak bude platit este po starom alebo uz nabehne na ten novy balik?

milkab
4. jan 2012

@mima1 myslis 1/2012 vsak? ono uz je aj teraz neskoro. ked to tak ratam tak najneskor sa dalo zacat platit 5/2011.

joyka
4. jan 2012

@mima1 ak to stihneš do konca januára tak je všetko po starom nenabiehaš na nový balík , platíš ešte podľa starého, ja sa idem tiež ešte teraz prihlásiť do konca mesiaca

dori2
4. jan 2012

@joyka baby aj ja mam take info, ze kto stihne do konca januara, a v case platenia DNP- tych 270 dni otehotnie, ma narok na materske... ci zle mam info?!?

joyka
4. jan 2012

@dori2 ja mam tiež tieto info a chystám sa ich využiť bo tiež chceme bábo, a podla toho čo som študovala v zákone a čo tu píšu kočky takáto možnosť je, ale je to posledná možnosť ako platiť po starom. ja sa chcem ku koncu mesiaca tiež odhlásiť a na druhý deň prihlásiť nanovo

maminka142
4. jan 2012

@tinara23 Ďakujem, je to tam krasne popísane a už som si to aj uložila, tak už mi to je jasne, teda aspoň myslím 🙂

joyka
4. jan 2012

Babulky vedeli by ste mi poradiť ked ukončím PN či sa hned v ten deň môžem odhlásiť s DNP alebo až na druhý deň po ukončení PN.

maminka142
4. jan 2012

@milkab prečo píšeš, že je už neskoro? Ved sa klidne môže odhlasiť a prihlasiť do 31.1 a ak do oktobra otehotnie, tak sa jej to stale oplatí... A ak neotehotnie do oktobra, tak sa môže dať na PN a vratia sa jej aspoň nejake peniaze...

juliettka18092010
4. jan 2012

ahojte
mam otazku. ak mi PN zacala 8.3.2011, ale 270 dni bolo splnenych 27.3.2011 mozem si dat vystavit PN z DNP s tym, ze chcem, aby mi boli vratene peniazky za mesacne platby po tomto 27mom marci??? pisem ako madar, prepacte, ale uz sa to snazim skombinovat hociako :/

juliettka18092010
4. jan 2012

@juliettka18092010 resp. ak nesplnam este 270 dni a zostanem chora, som povinna i tak mesacne platit platbu???

dori2
4. jan 2012

baby: kedze je v tom chaos, skuste tieto dva clanky. podla mna su zrozumitelne a jasne. nech ich citam 100x, stale mam pocit, ze nie sme na tom tak zle... 😉

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

kosska3003
4. jan 2012

ahojte nemam vas vazne kedy citat som v 8tt platim si rok DNP co mam robit v tom februari mam ist na socialu a zrusit to ja by som mala mat narok na materske kedze som v tej 8 mesacnej lehote som z toho jelen

andreaspilova
4. jan 2012

kocky citala som ze sa da z DNP uplatnit vratenie dane, treba len vypis z predchadzajuceho roku a zaniest zamestnavatelovi. Nevie mi niekto poradit presnejsi postup? Dakujem

silviabn
4. jan 2012

@janadl moze ist aj hned na PN z DNP,ale bude ju dostavat len z minima.Pocas PN je oslobodena od platenia a poistenie jej stale trva,cize do nastupu na MD bude mat tych 26tyzdnov a matersku bude mat teda maximalnu.