Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

nikaup
8. mar 2010

Ahojte, mam este jeden dotaz do tych 270 dni sa mi zapocita aj doba ked som pracovala na PZ v zahranici napriklad ze som odpracovala 3 mesiace a potom aby som dosiahla tych 270 dni by som si platila DZP.Zapocítaju sa mi tie 3 mesiace do toho obdobia a staci mi platit si 26 tyzdnou DZP aby som mala narok na matersku???

balambi
8. mar 2010

ahojte, mohli by ste mi prosím poradiť? začala som si platiť DNP, ale čo v prípade, že nesplním podmienku 270 dní? čo ak by som porodila o napr.20 dní skôr? Ďakujem

ivana899
8. mar 2010

balambi, v tom pripade by si matersku z dnp nedostala:( ... ak by si nemala narok na materku (poistena 270 dni pred porodom), tak by si dostavala od porodu len rodicovsky prispevok...

balambi
8. mar 2010

vďaka ivana, ja si to doplácam, ale som normálne zamestnaná a poistné mi platí zamestnávateľ, mení sa tým niečo? alebo tých 270 dní musí byť len z tohoDNP? dúfam, že som to napísala zrozumiteľne...

liana189
8. mar 2010

ahojte baby ,prosim poradte mi ja som mala u zamestnavatela odrobenych 230 dni a od dnes som si zacala platit dobrovolne nemocenske a mi povedali na socialnej ze by mi mohla vyst ta najvyssia materska,ale musi mi vyst nejach 180 dni co vypise lekar,neviete co tym mysleli?

zuzuj
8. mar 2010

ahoj nie je to 180 ale 182 dni, podla zakona je to 26 tyždnov. Neviem v ktorom si tyzdni, ale do porodu musis mat platenych 270 dni za posledne 2 roky, to mas vtedy narok na matersku ( vyrataju ti ju z akehokolvek ukonceneho pracovneho pomeru za minuly rok). No a do nastupu na matersku by si mala platit to dobrovolne 26 tyzdnov ( to je tych 182 dni) ak chceš mať maximalnu matersku. Cize tych 270 dni splnis ak si si zacala platit poistenie dobrovolne a uz nepracujes, ak samozrejme nejdes rodit zajtra ale aspon za tych 50 dní 🙂 Ale ci stihnes platit tych 26 tyzdnov (182 dni) aj to dobrovolne aby si mala maximalnu matersku neviem.....si to vypocitaj , zalezi v ktorom si tyzdni ked si to zacala platit...

liana189
8. mar 2010

no ja som na zeciatku 5.mesiaca a od dnes som si navysila ti nemocenske ,ale nie som zamestnana,takze ak to chapem spravne tak od dnesneho dna,ked som sa poistila musim mat 182 dni,a ak ma lekar vypise skor tak mi to nevyde,spravne?

zuzuj
8. mar 2010

liana: poslem ti IP

katie233
8. mar 2010

Ahojte 🙂. Prosím o radu: som zamestnaná od júna 2006. Od júla 2009 si platím doplnkové nemocenské poistenie doplatok do max. vymariavacieho základu. Otehotnela som v novembri 2009. Chcem sa spýtať, musím si aj tento rok platiť DNP z maxima, keď chcem max. materskú, alebo si môžem požiadať o zmenu z najnižšieho a platiť do tých 270 dní z najnižšieho vym. základu. Dúfam, že pochopíte, čo som myslela 🙂. Ďakujem

gapa
8. mar 2010

liana,
ak si už v 5mesiaci tehot. a dnes si sa prihlásila na DNP, ktoré ti bude trvať minimálne 40kalend.dní, ked zo zamestnania máš v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (pozor berie sa skutočný dátum pôrodu) len 230dní. Nárok na materské si budeš uplatnovať z DNP a bude rátané z minimálneho odvodu t.j vZ 319,58eur bez ohladu na to, z akého VZ platiš (lebo od prihlásenia do nástupu na MD 6týžd.pred pravdep.termínom pôrodu neuplynie viac ako 26týždnov). Od mesiaca narodenia dieťaťa ti však dorovnajú do výšky vyššieho rodič. príspevku t.j. 256eur.

Jedine v prípade, že by si DNP napr. 40dnoch zrušila a zamestnala sa z vyšším VZ, tak by sa ti rátalo materské z tohto posledného nem.poistenia, t.j. nového zamestnania.

Určite sa ti však materské nebude rátať z už ukončeného zamestnania v predchádzajúcom roku.

gapa
8. mar 2010

katie,
môžeš aj zmeniť VZ na minimum, lebo nastupuješ na MD v r.2010, tj. tvoje rozhod.obdobie (RO), z ktorého sa ti bude rátať materské z DNP obdobie od prihlásenia v 7/2009 do 31.12.09, t.j. výška VZ v r.2010 neovplyvní výšku materského z DNP.

Zo zamestnania máš RO rok 2009.

a len ťa poopravím, že máš dobrovolné nie doplnkové nemocenské poistenie 😉

gapa
8. mar 2010

liana,
ešte nerozumiem, ako si myslela, že od dnes si si" navýšila" to nemocenské. Predpokladám dnes si sa prihlásila, t.j. nič si si nezvyšovala. Lebo niekedy ide o slovíčka 😉 a treba sa vyjadrovať jednoznačne, aby neprišlo k nedorozumeniu. 😉

stojdulka
8. mar 2010

ahojte 🙂 ja by som sa chcela iba uistit že všetko platím ok...gapa ked môžeš zareagovať

ako SZČO si od roku 2004 platím z minima nemocenské, kedže sme sa rozhodli pre tretie dieťa prihlásila som sa na DNP z rodzdielu minimaVZ a maximaVZ dna 14.10.2009, teraz som v 9tt a porodím 10/2010

na základe toho budem môcť čerpať max. materskú dovolenku a potom ked si pozastavím živnosť tak i vyšší rodičovský príspevok?

tak dúfam, že to mám správne, na sociálke nie sú veľmi ochotní rozdávať rady....dakujem 😀

asuska
8. mar 2010

gapa,
prosím pomôž, aj keď som si skoro na 100% istá že mne už nepomôže nič.
som v 4tt, dnp som nikdy neplatila, takže nemám tých 270 dní za posledné dva roky pred pôrodom.Rodiť by som mala niekedy v polovici novembra. háčik je v tom že do mája minulého roku som bola v zahraničí, viem že mi tam platili zdravotné poistenie, o platenie np som nežiadala. potom som bola od maja09 do januára10 na úrade práce, od januára pracujem ale len na dohodu do konca roka 2010. mám vôbec nárok na nejaké materské dávky? čo mám robiť poraďte, prosím. z čoho budem žiť keď budem na materskej, manželov plat nám stačiť nebude. budem mať nárok asoň na nejaké dávky?

lubica69
8. mar 2010

asuska škoda,že ťa to nenapadlo skôr Do pôrodu 270 dní z DNP nestíhaš Takže budeš mať nárok len na 185 eur

asuska
8. mar 2010

lubica69 a myslis ze sa to neda nejak ze by som sa isla zajtra prihlasit a doplatila napr. za februar? teraz neviem tych 185 je materska alebo rodicovsky prispevok? pretoze ak spravne chapem, tak materska je 6 mesiacov po porode a potom je uz len rodicovsky prispevok. budem mat teda vobec narok na nejaku matersku?

lubica69
8. mar 2010

asuska spätne sa to nedá!Ty nárok na materské mať nebudeš keďže nemáš nemocenské poistenie aspoň 270 dní z posledných 3 rokov Takže budeš mať hneď po narodení dieťatka nárok len na rodičovský príspevok a prídavok na dieťa čo činní 185 eur do 3 rokov dieťaťa

asuska
8. mar 2010

lubica69 hádam nejako prežijeme, prepáč ale absolútne nič o tejto téme netuším, už som tu pár stránok čitala ale nenasla som ziadny pripad podobny mojemu. nemocenske vlastne plati zamestnavatel automaticky ak si na tpp?

gapa
8. mar 2010

stojdulka,
myslím, že je to OK. Samozrejme žiadne nedoplatky v SP. Prerušiť žilvnosť stačí odo dna po ukončení poberania materského.

asuska,
áno, počas trvania PP na SK si automaticky nem.poistená, až na prípady, kedy čerpeš napr. neplatené volno ..., vtedy je nem.poistenie prerušené. Ak by si bola v zahraničí nem.poistená, tak tieto dni by sa ti rátali aj na SK. Takže škoda toho. Spätne sa prihlásiť na DNP nedá.

Ako písala lubica, od mesiaca narodenia dieťaťa budeš mať nárok na rodič.príspevok 164,22eur mesačne (od 1.1. sa možno o niečo zvýši) + Rprídavky tuším 20,99eur

bambi9__2
8. mar 2010

ahojte, platim si DNP od augusta 09 a tento rok mi zvysili mzdu, cize moj vymeriavaci zaklad +hruba mzda su vyssie nez max.VZ...
kedy a ako mozem poziadat o vratenie "preplatku" ??

asuska
8. mar 2010

dakujem aj tebe gapa, ale este jedna otazka, pokial by platilo ze je treba mat platenych 270 dni za posledne 3 roky tak by som to mozno este zvladla, len si musim overit ci mi to zamestnavatel v zahranici platil. pokial by to bolo za posledne 2 roky a zistim ze moj zamestnavatel np platil tak by mi to aj tak vychadzalo nejakych 6 mesiacov zaplatenych. no nic idem zistit toho mojeho zahranicneho zamestnavatela, dam vediet

stojdulka
8. mar 2010

gapa ďakujem 🙂 ....nedoplatky samozrejme nehrozia, prísne strážim termíny...veľmi sa teším že mam všetko ok

lubica69
8. mar 2010

asuska tak si to zisti Na sociálke by ti to mali povedať Aj 6 mesiacov by ti pomohlo Začala by si si platiť Aspoň by ti tých 270 dní vydalo 🙂

gapa
8. mar 2010

asuska,
ale berie sa DVA roky pred skutočným dnom pôrodu, nie tri!!!

Ak si ozaj v 4tt, a mala by si aspon mesiac, dva v posledných dvoch rokoch cca pred pravdep.termínom pôrodu (lebo skutočný ešte nevieš) nem.poistenie v zahraničí, teda v EU!!, tak by sa ti oplatilo prihlásiť najneskôr do 8tt z vysokého vym.základu a materské by bolo rátané z tohto VZ.

Ak ale žiadne dni NP nemáš, nárok na materské ozaj nezískaš.

Ak by si sa prihlásila na DNP až po 8tt, tak by si mala nárok z DNP len z minimálneho VZ.

A snád sa zákony nezmenia do tvojho nástupu na MD.

asuska
8. mar 2010

dakujem vam lubica69 aj gapa. zistila som teda ze mala som nemocenske platene v zahranici, takze porod by mal byt v polovici novembra, a poistenie bolo platene do maja09, tak zajtra idem hned na socialne a prihlasim sa na dnp ako pisala gapa. vedeli by ste mi este napisat ake dokumenty budem k tomu potrebovat?co budu odo mna na socialke pozadovat? a mam si teda dnp platit az do porodu aj napriek tomu ze mi to uz bude vychadzat viac ako 270dni?

gapa
8. mar 2010

asuska,
ak ti vznikne nárok na materské, tak musíš platiť do nástupu na MD. Počas poberania materského platiť nemusíš, ale budeš nadalej nem.poistená bez platenia. Potom sa rozhodneš, či si DNP ponecháš alebo sa odhlásiš napr. posledným dnom poberania materského, aby si už nič neplatila.Ale treba myslieť, že sama musíš dať odhlášku.

Teraz budeš dávať prihlášku na RLFO (registrač.list fyzickej osoby) a najlepšie si spraviť kopiu resp. vyplniť 2x, jeden odovzdať na SP a na druhom si nechať potvrdiť prevzatie. Budeš mať doklad o výške VZ a dátume prihlásenia. Takto odporúčam robiť každú prihlášku a odhláš... všetko so SP, t.j. aj žiadost o materké si nechať potvriť na kopii (staávajú sa totiž aj prípady, že niečo stratia a ak nemáte doklad, tak ...?)

No a ak si tehotná do 8tt a máš ukončené nem.poistnie, tak sa ti oplatí prihlásiť z max. VZ čo je 1084,55eur.

Zo zahraničia si vybav doklad o dnoch nem.poistenia. Neviem, či je to E304 alebo iný doklad.

pozri si viac o DNP tu:
http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat...

gapa
8. mar 2010

inak
druhá možnosť je zamestnať sa, aspon krátkodobo po 13tt, ak 270dní máš splnených.

asuska
8. mar 2010

gapa E304 nepoznam ale mam P45 kde je aj moje insurance no. a datum kedy som z prace odisla. dufam ze to bude stacit lebo pochybujem ze sa mi nieco ine podari vybavit

gapa
8. mar 2010

aha, tak je to tuším E 104 nie 304 😉
bud vybavíš ty popredu, alebo bude musieť SP, ale bude potom dlhšie trvať uznanie nároku na materské, teda ak ti budú treba aj dni zo zahraničia, čo ak si tehotná, tak budú.

sunny555
9. mar 2010

Zdravím vás všetky.....utiekam sa k vám s prosbou o vysvetlenie k DNP a dúfam, že mi bude poradené..... 😅
Gapa prečítala som si všetko ohľadne DNP na linku čo si vyššie uviedla a v podtste som pochopila o čo ide, len v niektorých veciach nemám jasno.... 😅 Pokiaľ by to bolo možné, bola by som rada, keby mi to niekto polopate vysvetlil, nakoľko ja som v takýchto veciach úplne, ale úplne mimo ☹
Tak aby som opísala moju situáciu: Mám 24 rokov, som vydatá a manželom sme na hypotéku kúpili byt, čiže veľa financií si neužijeme no veľmi by sm chceli bábätko a tak som sa dopočula, že existuje táto možnosť platenia DNP, aby sa zvýšila materská. Nikdy som do týchto vecí nevidela, lebo sa ma to netýkalo, no jediné čo viem je, že keď je žena tehotná, tak má nárok ísť na materskú 6 týždňov pred stanoveným pôrodom...materská trvá pol roka a potom dostáva rodičovský príspevok tuším do dvoch rokov dieťať.....materská je tuším vo výške 55% z platu a rodičovský príspevok je okolo 250€ ... prosím nesmejte sa mi ak som to doplietla,ja som sa doteraz o to naozaj moc nezaujímala, takže to je len to čo som počula ☹ozaj zabudla som povedať, že som už 4 roky riadne zamestnaná a teda už sa dostávam k pointe...chcela by som si začať platiť toto DNP, ab som mala väčšiu materskú pred tým, než otehotniem....a teraz neviem či sa do toho vymeriavacieho základu berie hrubý plat, alebo čistý plat...či si ten priemer len tak vyrátam /lebo mne sa každý mesiac plat pohybuje s + - 70€, záleží od prémií/ alebo či sa teda vôbec berie plat čo dostávam aj s prémiami, alebo ten, ktorý mám uvedený na mzdovom dekréte, ktorý je o hodne menší.....ja som z toho blbec.....
Skrátka keď to tak zoberiem, tak v priemere je môj mesačný čistý príjem aj s prémiami okolo 700€ a tak to bolo aj minulý rok....a teraz ako by som si vyrátala koľko by som mesačne musela dávať na DNP a koľko by mi potom vyšla tá materská??????????? 😅
Budem rada, ak sa nájde niekto s veľkou trpezlivosťou mi odpovedať........Ďakujeeeeeeeeeeeeeem 😅