Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sandruska81
8. aug 2011

Ak si na RD (a momentálne nepracuješ) a nemáš DNP, tak za PN peniaze nedostávaš. Ak si priplácaš DNP, tak záleží od VZ z akého platíš a z toho 55%, prvé 3 dni 25%

luci79
8. aug 2011

baby, ak nastupim na PN v auguste, potom sa uz DNP dalej neplati? budem mat potom narok na matersku?
@sny, @sandruska81 pocas MD sa DNP neplati a potm ak chcem dostavat OCR alebo PN tak si to musim zacat znova platit? dakujem

sandruska81
8. aug 2011

@luci79 idem cez IP

mimajesa
8. aug 2011

@sandruska81 no ved práve že DNP mám a mi končí 10.8 tých 270 dní piostenia...takže budem dostávať 55% z DNP počas PN?a ked mi začne materská tak plnu sumu?dobre som to pochopila?

sandruska81
8. aug 2011

počas PN je 55% a počas MD je 60% (čiže nie plná suma)

mimajesa
8. aug 2011

ok dík...som om si prečítala pár strán dozadu 🙂 už tomu rozumiem

cigaretka5
8. aug 2011

@luci79 hlavne sa z DNP neodhlasuj iba pocas PN MD a OCR neplatis

alzbetabenkova
8. aug 2011

ahojte kocky mamicky, neviete mi poradit nahodou ako to je s tym dobrovolnym pripoistenim?momentalne som evidovana na urade ako nezamestnana, materska mi skoncila vo februari tohto roku a rozmyslam o plateni poistenia, pretoze zhruba o rok planujeme druhe mimino. oplati sa mi to vobec platit a ak ano aky cas je potrebne platit?a este pocula som ze staci 7 mesiacov pred zacatim materskej, cize keby si teraz zacnem platit a otehotniem hned prvy mesiac od platenia mam narok na vyssiu matersku? apropo ani pred materskou som nebola zamestnana, diky za odpovede potesi ma ak napisete IP postu

berus222
8. aug 2011

ahojte. mam otazocku. zrusit DNPO alebo nie? 26.8. nastupujem na MD. na cely august mam uz zaplatene. papier o nastupe na matersku som uz v socialnej odovzdala. ak by som si to nezrusila, treba im este zvlast nahlasit, ze si to platit cez MD nebudem alebo ako to je? poslu mi nieco oni?dakujeem

katinka86
8. aug 2011

maminky prosim poradte, lebo ja sa vtom vobec nevyznam!som tehotna asi v 5 tyzdni a som momentalne na rodicovskej dovolenke.Oplati sa mi zacat platit DNP ,stihla by som to este aby som dostavala vacsiu matersku ?termin porodu mi vychadza asi 10.4.2012 .dakujem velmi pekne

lucia.kl
8. aug 2011

@berus222 nemusíš rušiť, nemusíš nič oznamovať, rozhodneš sa po skončení MD či si budeš dalej platiť alebo sa odhlásiš...

sisull
8. aug 2011

prosim o radu, momentálne som na RD (od 27.12.2010), na MD som nastupovala zo zamestnania. Chceli by sme druhé bábo a preto ma zaujíma, či sa mi oplatí platiť si DNP, aby som si zvýšila materskú. Ak áno, tak z akej sumy? A kedy by som si to mala začať platiť? Stačilo by až vtedy ak by som sa dozvedela že som v prvých týždňoch tehotenstva?

bublinqa
8. aug 2011

ahojte, po dnesnej navsteve SP som z toho jelen. platim si DNP, nastupila som na MD. pred cca 2 tyzdnami mi povedali, ze pocas poberania MD si DNP platit nemusim, dnes mi uz tvrdili, ze si ju musim platit nadalej, ze sa neda prerusit...asi skusim dalsiu navstevu SP a opat si vypocujem nieco ine. ako to teda je? platit ci neplatit DNP pocas MD? dakujem.

lucia.kl
8. aug 2011

@bublinqa ahoj, ak más plnené všetky podmienky DNP to znamená 270dní a aj aktívne poistenie 26tt pred nástupom na materskú, tak platiť nemusíš, ale počkala by som si na rozhodjutie zo SP až potom prestala a môžeš požiadať o vrátenie preplatku... počas MD ak ti ju teda z DNP priznali platiť nemusíš...

bublinqa
8. aug 2011

@lucia.kl DNP som si zacala platit cca v juli 2010, lebo som vedela, ze v oktobri mi skonci PP a chceli sme dalsie babo. rozhodnutie o priznani MD uz mam. takze tych 270dni mam splnenych (ak tomu vsetkemu dobre rozumiem), len teraz mi nie je jasne to aktivne poistenie 26tt pred nastupom na MD...to znamena, ze pocas tych 26tt som z DNP nebola odhlasena a potom opat prihlasena? fakt nerozumiem, preco mi nedavno tvrdili jedno a dnes druhe :(
dakujem.

berus222
8. aug 2011

@lucia.kl dakujem a este mne po 3 mesiacoch platenia povedali, ze tam mam preplatok. mam sa ist na to opytat alebo sa to bude riesit az pri zruseni??

lucia.kl
8. aug 2011

@bublinqa ak ti prišlo rozhodnutie o priznaní ti materskej, tak potom platiť nemusíš, neviem o tom, že by sa niečo menilo...

lucia.kl
8. aug 2011

@berus222 preplatok ti vrátia až keď si oň požiadaš, ja tam tiež nejaký mám, ale neriešim, nechávam ho tam ako rezervu, ja v DNp pokračujem aj počas RD - aj teraz čerpám z neho PN

bublinqa
8. aug 2011

@lucia.kl za 2 tyzdne sa to zmenit nemohlo, este aj na stranke SP je uvedene, ze pocas MD sa DNP aj dobrovolne poistenie v nezamestnanosti (kedze si platim aj to) platit nemusi. dakujem ti za odpovede.

berus222
8. aug 2011

@lucia.kl dakujem

lucy56
9. aug 2011

baby potrebujem poradit, som na PN, dostavam PN aj z povinneho poistenia aj z DNP a idem uz o chvilu prechadzat na matersku, ako mi to maju u doktora ukoncit, tie ktore uz mate s tym skusenost, ci mi musia presne sediet datumy, ze jeden den skoncena PN a hned materska, kolko papierov asi dostanem a do kolkych dni to musim ist nahlasit na poistovnu, bola som SZCO takze zamestnavatelovi nemusim ohlasovat, lebo nechcem nic zanedbat aby som si nejaky dlh nevyrobila
a este cez matersku plati moje zdravotne poistenie stat? a na rodicaku uz nie? a DPN si mam platit alebo nemam dalej platit pocas materskej?diky

lucia.kl
9. aug 2011

@lucy56 ahoj. Dr. ti ukončí PN a od ďalšieho dňa vystaví materské. 6iadosti o materské ti vypíše tiež dve, jednu ako SZČO a druhú ako DNP obe odnesieš na sociálku + papiere o skončení PNky, čím skôr to odnesieš, tým skôr ti schvália, neviem, či to nieje do 3dní(tak sa musí odovzdať zamestnávatelovi)
počas MD za teba platí štát, na dôchodkové sa ale treba zahlásiť - robila som po narodení detí s ich rodnými listami. po skončení MD si treba začať platiť - ak sa z DNp neodhlásiš, ako je to zo SZČO netuším...
a počas poberania MD sa DNP neplatí

lucy56
9. aug 2011

@lucia.kl dakujem myslim ze zo szco by to malo byt podobne, ja mam zivnost pozastavenu takze ohladom toho platit nemusim do socialky, to viem,lebo chcem byt s malym doma a starat sa o neho, vsetko som pochopila len to dochodkove ked chcem aj ten druhy pilier si nechat posielat mam urobit az po narodeni dietata alebo mozem aj v den ked zanesiem matersku

lucia.kl
9. aug 2011

@lucy56 ja som to vypisovala všetko spolu po narodení z rodným listom, tam sa podpisuje čestné prehlásenie, že sa staráš o dieťa a o to sa pred pôrodom ešte nestaráš 😀

lucy56
9. aug 2011

@lucia.kl aha takze po porode zas na socialku, to tam treba casto chodit

silvuskaa
9. aug 2011

mohli by ste mi prism poradit...do septembra 2012 som na RD, chcela by som si zacat platit DNP, s tym ze by sme sa chceli pokusit o dalsie dieta. Chcem si platit max vysku, staci to platit tych 270dni alebo az kym sa dalsie dieta nenarodi? Ak by som si to platila tych 270dni a dieta by sa mi narodilo napriklad az 300dni od zacatia platenia, budem aj tak dostavat najvyssiu matersku? Kolko vlastne plati DNP od ukoncenia platenia?

lucia.kl
9. aug 2011

@lucy56 to som tam bola posledný krát, potom už až keď som vybavovala rodičovský som potrebovala potvrdenie zo sociálky...

lucia.kl
9. aug 2011

@silvuskaa ahoj. k DNP poistenie musí byť pred nástupom na materskú katívne minimálne 26tt - to znamená, že ak by si si platila tých 270dní a potom prestala a nastúpila na materskú trebars o dva mesiace, tak by si na ňu nemala nárok, čiže nemôžeš prestať platiť...
ale je tam viac vecí ako sa to dá ( dalo sa pri týchto zákonoch čo boli tento rok) začať platiť a ak neotehotnieš do mesiaca dvoch, sa odhlásiť a potom zas začať hneď ako zistíš že si tehotná - najneskôr do 6tt (aby tam bola rezerva)
a ešte ak si stále zamestnaná a tvoj PP stále trvá, tak by si mala nárok na Dlšiu materskú v rovnakej výške ako si mala túto, takže ak by si si chcela platiť DNP tak ti stačí doplácať si do maxima - 1116,75€ - tvoja hrubá mzda...

ale otázne je čo a ako to bude v budúcom roku z novým zákonom ohladne tohoto všetkého...

evulilik
9. aug 2011

Ahojte baby .. potrebujem poradiť .. platim si DNP od 1.7.2011 .. Teraz som v 5 tt .. Oplati sa to platiť naďalej ??? Budem mať narok na vyššiu materskú..??? Ktorá dobrá duša poradí ??? 😕

lucia.kl
9. aug 2011

@evulilik treba si vyrátať do kedy máš 270 dní... či ti to vychádza do pôrodu...