Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

stojdulka
15. feb 2010

gapa....poprosila by som ťa o radu

som SZČO a platím povinné nemocenské z minima od r.2006 a k tomu si od 20.11.2009 platím i DNP zo sumy 780eur...termín pôrodu mám na 16.10.2010...tak by som chcela vedieť či budem mať nárok na materské, a ako sa to vypočítava (spolu by som mala dostávať maximálne materské...je to tak?)....

dakujem pekne

smisna
15. feb 2010

ahojte

aj ja som tu nova, ale rada by som si nechala poradit.. 😉
momentalne som na RD, dcera bude mat 30. maja 2010 dva roky, materske mi bolo vyplacane do 12. 2008
( slobodna mamicka), moj pracovny pomer trva. chcela by som sa prihlasit na DNP - kvoli vyssej materskej pri druhom dietati. kedze ale ja zijem na vychode a predtym som pracovala v bratislave, nestihla som to este v roku 2009 ( mzdy a uctovnictvo nam spracuvava externa firma, tak bola komunikacia o cosi dlhsia ). dnes som zistila, ze cakame druhe babo ( asi 3. tyzden ), tak by som chcela vediet, ci sa mi este oplati prihlasit na DNP, kedze ide o retazovu matersku (VZ rozdiel mojho predpokladaneho prijmu z prace a maxima ).

dakujem

lubica69
15. feb 2010

smisna DNP sa ti oplatí len v tom pripade ak do dňa pôrodu splnis 270 dní

bejkn01
15. feb 2010

Gapa alebo niekto ochotný,
potrebujem si overiť, či dobre zmýšľam:
V máji som skončila VŠ, keďže som nebola zamestnaná, prihlásila som sa na DNP, platím ho od 1.6.2009 z najvyššieho VZ-1003,09, čiže 44,10eur mesačne. Medzitým som bola od 1.9.2009 do 31.12.2009 zamestnaná u jedného zamestnávateľa (s.r.o.) od 1.1.2010 som sa zamestnala u toho istého zamestnávateľa, len už nie v s.r.o. ale robím už u neho ako u živnostníka, mzda je 350EUR v hrubom keďže výšku VZ sa dá zmeniť až po 6 mesiacoch, zároveň som platila nemocenské zo zamestnania aj DNP, tak to platím až doteraz, viem, že sa dá výška zmeniť. V najbližšej dobe sa chystám dať si upraviť výšku DNP.
Momentálne pracujeme na potomkovi.
Sú 2 varianty: pôrod v roku 2010, alebo v 2011.
pôrod 2010:
to znamená, že rozhodujúce obdobie je 2009, tam som platila z maxima, takže budem mať nárok na najvyššiu materskú. Je mi zbytočné platiť tento rok z maxima, takže si môžem ísť dať zmeniť platenie na DNP na minimum? Túto zmenu môžem urobiť kedykoľvek, alebo to musím stíhnúť do obdobia 26 týždňov pred pôrodom? Sa mi zdá, že tých 26 týždňov sa vzťahuje len na odhlásenie,prihlásenie,nie zmenu
pôrod 2011:
nebolo by jednoduchšie sa odhlásiť a keď zistím, že som tehotná sa znovu prihlásim na platenie z maxima? Aby som zbytočné neplatila veľké peniaze do DNP?
A ešte jedna otázka: Zmena v platení sa dá urobiť len raz za 6 mesiacov? Alebo po uplynutí prvých 6 mesiacov môžem robiť kedykoľvek zmenu

zrzuska
15. feb 2010

ahojte.

no takze pani na socialke mi povedala ze ked nastupim na matersku musim mat zaplatenych tych 270dni. 😨
cize tych 270dni musim splnit do materskej nie do porodu 🙄

andzi
16. feb 2010

zrzuska, tak potom tá pani asi nepozná zákon 461/2003, ja by som sa kľudne na ňu aj sťažovala, že podáva dezinformácie. 🙂

lubica69
16. feb 2010

bejkn zmenu na maximum ti stačí urobiť najneskôr 6-8 týždni tehotenstva aby si splnila podmienku 26 týždňov do dňa pôrodu Podmienku tých 270 dní mať budeš A už tu bolo povedané,že do Dňa pôrodu nie do Dňa nástupu na MD!Ono niektoré pracovníčky podávajú fakt milné info

zrzuska
16. feb 2010

ty kokso baby to je teda uzas! 😠 clovek potom zbytocne caka a babatko sa predsa nepodari na prvy sup ale stat sa moze takze mozno zbytocny mesiac cakania.

toto mi napisali z poradne soc. poistovne co som nasla na nette a napisala som im:

v zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení má poistenkyňa nárok na dávku materské, ak je nemocensky poistená, a ak bola nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.

V prípade, ak v súčasnosti nie ste povinne nemocensky poistená (napr. ako zamestnankyňa) môžete si nemocenské poistenie platiť ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba. Ak budete dobrovoľne nemocensky poistená najmenej 270 dní (približne 39 týždňov) a splníte aj ostatné zákonom stanovené podmienky, nárok na materské Vám z tohto poistenia vznikne.

V prípade ak sa rozhodnete platiť si nemocenské poistenie ako dobrovoľne nemocensky poistená osoba, je potrebné, aby ste sa na toto poistenie prihlásili. Ako prihláška a odhláška slúži tlačivo „Registračný list FO“, ktoré je potrebné doručiť príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne, v mieste trvalého bydliska, osobne alebo zaslať poštou. Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe vzniká dobrovoľné nemocenské poistenie odo dňa prihlásenia sa na toto poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky, a zaniká dňom odhlásenia sa z tohto poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky.

Dobrovoľne nemocensky poistená osoba platí poistné na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu, ktorý si určí sama. Zákonom je stanovený minimálny (319,58 €) a maximálny (1 084,55 €) vymeriavací základ na platenie nemocenského poistenia.

Fyzická osoba, ktorá sa na dobrovoľné poistenie prihlásila, je povinná odo dňa prihlásenia sa na poistenie toto poistenie platiť a to až do dňa odhlásenia sa z poistenia. Poistné sa platí na účet pobočky Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici za kalendárny mesiac pozadu, do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistené.

Vzhľadom na uvedené, dobrovoľné nemocenské poistenie vzniká najskôr odo dňa podania prihlášky a poistné sa platí mesačne. Prihlásiť sa na dobrovoľné nemocenské poistenie a zaplatiť toto poistenie spätne nie je možné.

V prípade potreby Vám ďalšie informácie poskytne pobočka Sociálnej poisťovne (Kontakty - pobočky).

Informácie o podmienkach nároku na rodičovský príspevok Vám poskytne príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (www.upsvar.sk), ktorý tento príspevok priznáva a vypláca.

S pozdravom

Vaša Sociálna poisťovňa

zajtra tam ide kamoska co si chce tiez platit a ide tam preto ze chce vediet co povedia jej. lebo prednedavnom jej bola povedana taka blbost ako traky. zevraj si to musi platit 12mes pred otehotnenim 😲 😲 😲 😠
tak co je uz toto za volovina tak to neviem.

ja by som chela vediet co by mi povedal na to pan mihal. pisala som mu IPcku ale niekde vo fore spominal ze ma do konca februara same seminare tak nebude mat cas odpovedat. snad sa mi ozve zaciatkom marca aby sme teda potom zbytocne necakali ten marec.

lebo ja budem mat mz zrejme v nedelu az stredu. no a potom by mi to do porodu vyslo tych 270dni v pohode. no ked som ratala do nastupu na matersku cize ten 36tt tak by mi tam chybalo cca 10dni asi. 😝

baby kde najdem ten zakon. ako to mam vyguglit, co si tam mam napisat? staci iba zakon 461/2003? 😕

gapa
16. feb 2010

napr. tu:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

pozri § 48 odsl1, je tam 270dní.

Takéto základné podmienky nájdeš aj v blogoch od p. MIhlála. Tu nie je čo riešiť.

gapa
16. feb 2010

je tam jasne napísané, do pôrodu.

zrzuska
16. feb 2010

gapa no mne je to jasne. len ma myli ako moze potom zamestnankyna tvrdit ze do materskej.
lebo ze potom mi bude vyplacana materska a nemala by som zaplatenych 270dni.

boze ako v tom mozu mat taky zmätok. mne je to jasne ale aj tak sa bojim ze co ak mi to neuznaju. 😔
lebo teraz mam dostat a takto by sme sa teda mohli zacat snazit o babätko uz v marci. tiez je otazne ci sa podari na prvy sup. ale mala sa nam na uplne prvy jediny pokus podarila hned. tak preto nechcem riskovat. 😨

gapa
16. feb 2010

potom by ale samozrejme pri podaní žiadosti o materské nevedeli, či splnaš podmienky na nárok na materské. To by zistili až po doručení rodného listu dieťaťa, na ktorom zistia skutočný den pôrodu. A až potom by si mohla očakávať od nich materské, aj ked by ju vyplatili za celé obdobie od nástupu na MD (požiadania o materské) spätne.

v555
16. feb 2010

a kolko vlastne je ta materska počas tych 6 mesiacov?55% z platu?plus kolko???

zrzuska
16. feb 2010

takze toto mi napisali zo SP

Nemocensky dobrovolne poistena ste vtedy, ak sa ako dobrovolne poistena osoba na nemocenske poistenie prihlasite. Je povinnostou dobrovolne poistenej osoby, ak sa na poistenie prihlasi, riadne a vcas si platit poistne, na ktore sa prihlasila. Platit musi az do dna odhlasenia sa z poistenia. V opacnom pripade jej vznika podlznost voci Socialnej poistovni. Byt nemocensky poisterna 270 dni a mat zaplatenych 270 dni je z tohto pohlasu to iste. Ak dobrovolne nemocensky poistena osoba nema riadne zaplatene poistne na nemocenske poistenie, narok na ziadnu davku jej nemoze vzniknut.

cize sa odhlasim az ked sa dietatko narodi. nie?

zase mi kamoska pisala ze zajtra sa ma stretnut s kamoskou zo socialky a ze jej to vsetko vysvetli. ale ze jej povedala ze by si to mala platit 3mes pred otehotnenim.
normalne ma to tak stve. asi ani panboh nevie ako to je. tak sa to vsetko bije. kazdy povie daco ine. akokeby mal ten zakon medzery alebo nejake skryte veci v sebe 🙄

gapa
16. feb 2010

zrzuska,
mne jedna mamička poslala ešte inú odpoved zo SP, no mám cca 18strán v IP, t.j. nebudem to hladať.

Ale v takom znení, že 270dní sa ráta do dna pred pôrodom, ale pri uplatnení nároku na materské ich bude zaujímať len to, či máš zaplatené do konca mesiaca, ktorý predchádza mesiacu nástupu na MD.

T.j. nechce sa mi to rátať, no dajmetomu že sa prihlásiš na DNP 1.1.2010 a už sa neodhlásiš, tak ak porodíš najskôr 28.9.2010, tak máš nárok na materské, ak máš zaplatené potrebné poistenie.
napr. Ak nastupuješ na MD 17.8.2010 (t.j. 6týžd. pred PTP napr. 28.9.2010), tak sa sleduje, či máš zaplatené poistné za obdobie od začiatku DNP do konca mesiaca pred nástupom na MD, takže za obdobie 1.1.2010 až 31.7.2010, t.j. ak nezaplatíš v splatnosti za obdobie do nástupu na MD t.j. 1.8.-16.8.2010, tak by to nemalo mať vplyv na nárok na materské (ale samozrejme zaplatiť to musíš, lebo to budú evidovať ako nedoplatok neskôr, no nárok na materské to už neovplyvní, ak porodíš najskôr 28.9.2010).

Ale ty pri nástupe na MD, t.j. 17.8.2010 ešte nevieš, či porodíš najskôr 28.9.2010, t.j. aspon ja by som zaplatila za august nie len za obdobie 1.-16.8.2010 ale za celý august do 8.9.2010 a za september je splatnost do 8.10.2010, t.j. to už by som vedela, či podmienku splnam.

Totiž ak by nevznikol nárok na materské, tak sa dá čerpať od toho 28.9.2010 PN-ka (ak uzná lekár) a na tú bude nárok v prípade, ak do konca septembra bude uhradená platba za august. Ak by si teda zaplatila do 8.9.2010 len za obdobie 1.-16.8.2010 a porodila by si napr. 27.9.2010 (t.j. o den skôr), tak by ti nárok na materské nevznikol, ale ak by si doplatila za august ešte poistné za 17-31.8.2010 najneskôr 30.9.2010, tak by si mohla čerpať PN začínajúcu 28.9.2010.

T.j. pre toto je lepšie platiť a radšej si neskôr preplatok písomne vyžiadať vrátiť. Aby si nemusela popri bábätku ešte rátať, kolko máš zaplatiť.

Samozrejme je to komplikované, ak sa vypláca dávka od termínu, ktorý je skôr ako termín, do kedy môžeš splniť podmienku.

zrzuska
17. feb 2010

gapa dakujem.
cize je lepsie si zaplatit cely mesiac uz aj ked som na MD. ak som to dobre pochopila. ja si to tak chcem platit radsej. odhlasovat sa budem az ked sa dietatko narodi a budem vediet presny den porodu. 😕

pre mna su toto take komplikovane veci ze az. 😒

a mohla by si mi tu tvoju IPcku preposlat na moju? ze by som si to kukla? 😨

kamoska dneska ide do socialky ku tej jej kamoske tak som zvedava ze ako jej to vysvetli.
ale to ked jej vravela ze aby sa to platilo 3mes pred otehotnenim tak ked som to ratala tak to dobre blbo vychadza. asi je to kvoli predcasnym porodom. ale vsak to by sa to dietatko akoze malo narodit v 28tt?
ja som to tak ratala ze v tom 34najskor kebyze sa narodi. co nikto nechce. moze sa stat. no podla mna tie tri mesiace je hrozne vela zbytocne 😕 a este ked sa kludne moze stat ze sa nepodari na prvy raz tak to kolko mesiacov zbytocne. 🙄

zrzuska
17. feb 2010

ozaj a rataju sa vsetky kalendarne dni ze?

ja som si to ratala od mz 40tt (PTP) kebyze sa podari na prvy sup a potom dni od prihlasenia po 36tt pre istotu. lebo uz vtedy sa kludne moze dietatko narodit. tak to by mi malo potom vydat ze?

katka.katka
17. feb 2010

ahojte, no už som si myslela, že som múdra a dostala som informáciu, že: ...."netreba zabudnut na to, ze max. VZ sa nesmie prekrocit, takze aby VZ vsetkych nemocenskych poisteni bol do vysky max. VZ 1084,55 EUR. Velmi jemne zjednodusene povedane: mozes sa dobrov. nemoc.poistit len ak tvoj hruby plat, ktory by si teraz zarobila bol menej ako 765 EUR (co je rozdiel medzi max. a min. VZ). tak POZOR!"
.....tak a toto je asi informácia, ktorú som počula prvý krát.....JE TO PRAVDA???? Čiže ak môj predpokladaný brutto plat, ktorý by sa posudzoval pri výpočte materskej je len o 1 eur vyšší, nemôžem sa DNP???

gapa
17. feb 2010

katka
blbosť.

Ja som bola prihlásená na dNP z minima a súčet VZ zo zamestnania a minim.mzdy prevyšoval maximu. Teraz práve riešim so SP, že mi zle vyrátali preplatky na DnP. Prihlásená byť môžeš, ale z DNP sa ti neráta vym.základ minimálna mzda, ale len rozdiel medzi maximom a tvojim VZ za daný mesiac!!! S tým treba počítať. Ale ja som normalne platila z minima, lebo som presne nemohla vedieť, aký bude môj plat za daný mesiac. Nie je vždy rovnaký. A neskôr si vyžiadam tento preplatok vrátiť, aj ked ide o rok 2008. 😉

katka.katka
17. feb 2010

...no super a to som túto info dostala priamo z poisťovne, tak už fakt nepochybujem o tom, že si tí úradníci ťahajú informácie z rannej kávy.....to nehovorím o tom, že som to dostala aj s poznámkou, že príliš špekulujem.....ja som bola v tom, že si budem robiť odvod z minima, aj keď ten môj rozdiel je t. č. len nejakých 90 eur a čo sa týka rozdielu môžem požiadať o vrátenie.....táto opačná info ma teda dosť zabila, a keď som si v jedinom komentári na mihalovom blogu prečítala úvahu prispievateľky, že ".....moj hruby plat totiz je 940,27 €, teda keby som to odratala od 1084,55, ostane mi 144,28, co je menej ako minimalny VZ, a teda sa nemozem dobrovolne nemocensky poistit, ak tomu spravne rozumiem..." ....tak už som vážne začala pochybovať.....ĎAKUJEM za "pokoj v duši" :D :D :D

terezz
17. feb 2010

Poraďte mi prosím!!!
Moja dcéra bude mať 11. apríla 2 roky. Ja som na rodičovskom príspevku. Chcem si začať platiť DNP.Nie som tehotná.Budem vedená ako zamestnaná iba do konca februára, čiže od 1. marca nebudem mať žiadneho zamestnávateľa.Poraďte mi, v akej výške si mám platiť DNP????Plnú sumu???Tých 48 eur, aby som mala materskú čo najvyššiu? Alebo sa to nejak ešte ráta z môjho predchádzajúceho platu???

mata77
17. feb 2010

Dobry den Gapa, chcem vas poprosit o radu ak si najdete cas.
Momentlne som na RD (syn bude mat v aprily 2 roky), pracovny pomer mam na dobu neurcitu. Chcem si zacat platit DNP z rozdielu mojej hrubej mzdy a maximalneho VZ. Je vsak mozne, ze do buduceho roka kedy by som chcela ist na dalsiu matersku sa trosku zmeni moj plat (podla tabuliek) a ma sa menit aj max. VZ pre DNP niekedy v juli alebo tak nejak.
1 Bol by potom problem ak by ta suma, z ktorej budem platit DNP +pravdepodobna mzda o nieco prevysovali maximalny VZ??
2. Ako by to bolo v pripade, ak by som bola na rizikovom? Ak by som DNP stale platila a splnila tych 270 dni do porodu bolo by vsetko OK?
Velmi pekne dakujem 🙂

lubica69
17. feb 2010

No počas RD nemocensky poistené nie ste takže na maximálnu materskú si treba platiť maximum nie rozdiel A treba splniť podmienky 270 dní a 26 týždňov Maximalny VZ sa bude meniť zas v júni či júli o pár eur vyššie Netreba však zabudnúť že meniť výšku DNP je možné až po 6tich mesiacoch resp najneskôr v 6-8 týždni sa odhlásiť a zas prihlásiť z maxima aby bolo splnených tých 26 týždňov do dňa pôrodu

jachacha
17. feb 2010

lubica akoze nie som nemocensky poistena pocas RD? 😕 😕 😕 Ved to plati stat za mna, ci?

lubica69
17. feb 2010

Ježiš prepáč myslela som poistenie v nezamestnanosti Každopádne počas RD si treba na ďalšiu maximálnu materskú platit maximum t.j 47 eur lebo zamestnávateľ za teba počas RD odvody neodvádza

lubica69
17. feb 2010

Inak teraz som zmätená...Nemocenské poistenie počas RD neplynie Či áno?Myslím,že nie

jachacha
17. feb 2010

no ja zas viem tak, ze zavisi od zamestnavatela co ti napise na papier ziadosti o materske, ked ti napise max. tak netreba DNP vobec, ved naco? Ale napisat by ti mal predpokladany vymeriavaci zaklad v mesiaci nastupu na dalsiu MD. No a podla toho ti staci platit si DNP z rozdielu...

lalus
17. feb 2010

lubica, jachaha....nemocenské počas RD za vás štát neplatí (ani nikto iný) 😝 preto napr. nemôžete čerpať OČR. Ak však pokračujete napríklad že vám trvá pracovný pomer, tak dni na RD sa vám počítajú (aj keď nezaplatené) a preto napr. môžete mať nárok na ďalšiu materskú.

jachacha
17. feb 2010

lalus a to, ze chodim k Dr. napr. je ok? Ked nie som poistena? Teda za mna nikto poistenie neplati? 😕 Som zamestnana, momentalne na RD a teda toto ma zaujima 😵

lalus
17. feb 2010

dr. by si mala mať zo zdravotného poistenia...to je iné 😅 Zdravotné si si bola pri nástupe na MD/RD nahlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni...teda ja som tam bola s malého rodným listom (poslala ma naša účtovníčka, inak by som ani ja nevedela) a oni si ma prehodili ako poistenca štátu.

Nemocenské a dôchodkové sa rieši v sociálnej poisťovni - sú to dve rôzne poistenia (to nemocenské a zdravotné) z rôznych zdrojov na rôzne účely.