Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tinara23
14. dec 2010

@marianne ano, 34 týždn. a 60 % z VZ

mirkamurko
14. dec 2010

Ahoj chcem Vás poprosiť o radu,platím si DNP popri zamestnaní a teraz od 6.12.som PN a neviem koľko si mám zaplatiť za december,kedže si mesačne platím 30€,tak to mám rátať 5x?koľkoA ešte som sa chcela spýtať,že kedy si môžem požiadať o preplatenie DNP a ako.Ďakujem veľmi pekne.Mirka

nikol11
14. dec 2010

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť - som zamestnaná, od júna 2010 si platím DNP z max. vymer. základu (presnejšie platím si rozdiel medzi tým, čo odvádza zamestnávateľ a maximom - t.j. mesačne cca 21€). Zistila som, že som tehotná, takže termín pôrodu by vychádzal na august 2011 - znamená to teda, že rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej by bol rok 2010? Chápem to potom správne, že v januári 2011 by som ešte zaplatila 21€ za december 2010 a potom by som si mohla znížiť platbu na minimum - 14€??? Dokedy by bolo potrebné platiť túto sumu, aby som dostala maximálnu materskú? Vopred ďakujem za radu, nechcela by som totiž urobiť nejakú chybu...

tinara23
14. dec 2010

@mirkamurko no podľa mňa by si mala vydeliť 30eur:počet dní 31*5 dní poistenia. Čo výchádza 4,84 eur. Nárok z DNP máš po 270 dňoch poistenia.

tinara23
14. dec 2010

@nikol11 chápeš to správne, od januára môžeš zmeniť na minimum, rozhodujúce obdobie bude rok 2010, myslím, že počas vyplácania materskej z DNP musí byť poistenie aktívne.

katka888
14. dec 2010

@nikol11
zmenu vysky mozes spravit po 6 mesiacoch platenia. samozrejme, DNP musis mat aktivne v case nastupu na matersku. no baby tu spominali nieco, ze rozhodujucim obdobim pri dnp ma byt poslednych 90 dni platenia pred narokom, ale podla mna to je len kacica, nema to totiz logiku. ja mam presne to co ty, s tym rozdielom, ze mne prejde 6 mesiacov v januari, od februara si pojdem znizit na minimum.

lucika09
14. dec 2010

Ahojte, potrebovala by som poradiť, lepšie povedané ubezpečiť sa. Som na RD, budúci rok plánujeme bábo a teraz som si začala platiť DNP. Pochopila som to správne, že ak by som počas ďalšieho tehotenstva bola PN, alebo hospitalizovaná nemusím si platiť počas PN DNP, ale zarátava sa mi do 270 dní potrebných pre nárok na MD? Každý mi povedal inak, tak som z toho trochu jeleň 😅 ďakujem za odpoveď 🙂

majamat
14. dec 2010

@lucika09 ja som mala take informacie, ze ked mi nevznika narok na davku z DNP (lebo este neubehlo tych 270dni), tak platit musim. neviem ci to tak ma byt, nechcem zavadzat, ale ja som to platila.

mima595
14. dec 2010

@lucika09 - ako pise
@majamat - ak ti vznikne narok na pn z DNP, tak platit nemusis, ale ak ti narok nevznikne, lebo nemas splnenych 270 dni, tak platit budes musiet

gapa
14. dec 2010

@marianne
áno, ak nastúpiš najneskôr 6týž. pred PTP, tak bežne 34týž, pre osamelé 37týž. a mamičky s dvojičkami, trojičkami... ešte viac, ale nie som si teraz istá, tuším 43týž.?
ale sa menia podmienky pre zamestnancov, ktorým pred nástupom na MD netrvalo nem.poistenie nepretržite aspon 90dní (ale to ešte som dôkladne nepozerala, ale dnes mala byť prednáška na EU v Ba, tak možno niekto na www.porada.sk už bude vedieť presnejšie info)

gapa
14. dec 2010

@lucika09
súhlasím s predchádzajúcimi odpovedami, možno to upresním. Počas POBERANIA nemocenského, ošetrovného z DNP alebo materského platiť poistné na DNP nemusíš. Inak musíš, ak si prihlásená. Je dôležité, že ti je za dané obdobie VYPLáCANá nem.dávka z DNP, nie samotná PN.
napr. môže ti trvať očr 15dní, ale vyplácané ošetrovné je len 10dní, t.j. od 11dna očr-ky treba platiť, ak budeš poberať ošetrovné. Ak nebudeš poberať, tak samozrejme budeš musieť platiť DNP aj počas očr.

hagarka
15. dec 2010

Viete mi prosím poradiť? Som úplne na začiatku tehotenstva(6 týždeň). Počas zamestnania za posledné roky som nikdy nebola PN a chcela by som si začať platiť dobrovoľné nemocenské poistenie pre vyššiu materskú....dá sa to ešte teraz, alebo už je neskoro? Ak áno, kam by som sa mala obrátiť? Veľmi pekne ďakujem za každú odpoveď........

katka888
15. dec 2010

@hagarka
mala si za posledny cca rok a pol pracu, kdesi bola nemocensky poistena a ktora ti uz skoncila? ak nie, tak DNP uz nestihas

hagarka
15. dec 2010

Ja som stále zamestnaná, a všetky odvody sú riadne platené..............

katka888
15. dec 2010

@hagarka
ano, ale okrem tejto prace, ci si nieco mala, kedy sa platilo nemocenske a to uz je ukoncene. ak ano, ten cas platenia by sa ti priratal k DNP, ak nie, tak uz nestihas casovo splnit podmienku 270 dni poistenia pred porodom. sucasna praca sa ti k tomu nerata, kedze nemoc poistenie z nej este trva.

katarina104
15. dec 2010

ahojte poradte mi prosím koľko som mala dostať očr ak som bola 10 dní zo sumy 49,10eur,poslali mi nejakých 84 eur, ďakujem

katarina104
15. dec 2010

tak nie 84 ale 58,60 nieje to málo?

hagarka
15. dec 2010

..........robila som len na dohodu, ale to je už asi viac ako rok, tam sa nemocenské neplatí.....tak nič.....díky za odpoveď

moon1979
15. dec 2010

dobry den, poradite mi prosim? Manzelovi konci 11.1.2011 zmluva na dobu urcitu, zmluvu mu nepredlzili, takze bude bez prace. Nepretrzite pracuje od skoncenia VS t.j. vyse 8 rokov. Chceli by sme vyuzit moznost maximalne davky v nezamestnanosti a dobrovolne sa pripoistit v nezamestnanosti. Vie mi niekto poradit, kedy si ma uzatvorit DPvN, ako dlho ho platit a z akeho vymeriavacieho zakladu? A následne kedy sa má zaevidovať na UP? Manzel priemerne zarobil 1000 EUR mesacne v hrubom. Dakujem vopred za rady

mima595
15. dec 2010

@katarina104 - ak si zo zakladu 49E platis menej ako 26 tyzdnov, tak ti OCr vyratali z pravdep. VZ ... teda z minima... to je tych 58E.
ak si platis dlhsie ako 26 tyzdnov.... tak napis odkedy si tak platis, a kedy si si davala zmenu, resp. nove prihlasenie

katarina104
15. dec 2010

@mima595 platím si z minima od 8.1.2010 a potom som sa odhlásila a znova prihlásila od 1.10.2010 z maxima

mima595
15. dec 2010

@katarina104 - tak potom to mas dobre, z maxima ti zacnu vyplacat až ked ti uplynie tych 26 tyzdnov... t.j .. až niekedy aprilova OCR, resp. PN

katarina104
15. dec 2010

@mima595 veľmi pekne ti ďakujem, veľmi si mi pomohla 🙂 nevedela som že tú podmienku treba splniť aj pri očr a pn, myslela som že len pri materskej

katka888
15. dec 2010

@moon1979
najdi si temu poistenie v nezamestnanosti, hadam ti tam poradia

nikol11
15. dec 2010

@tinara23 Ďakujem veľmi pekne za odpoveď - uvidím, či sa to ešte nebude nejako meniť od nového roku - človek nikdy nevie...

nikol11
15. dec 2010

@katka888 Ďakujem za odpoveď - ešte musím tiež pozrieť presný dátum začiatku poistenia, možno mi to zníženie tiež bude vychádzať až od februára... Dovtedy už snáď budú jasné tie zmeny - viem, že o nejakých sa hovorí, takže uvidíme... Ešte raz ďakujem.

lucika09
15. dec 2010

@majamat @mima595 @gapa ďakujem veľmi pekne za usmernenie 🙂 Ešte mám jednu otázočku, ráta sa obdobie PN do 270 potrebných na získanie MD? Vďaka 🙂

mima595
15. dec 2010

@lucika09 ano rata,

zoja
15. dec 2010

prosim vas viete mi niektora poradit, ze do akeho casu sa da poziadat o vratenie dnp za obdobie ocr? bola som na ocr v novembri, teraz mi vyplatili davku,dnp som za november zaplatila v plnej ciastke, od zajtra mam ocr na desat dni, staci ked si o vratenie poziadam v januari za oba mesiace? je na to nejaka speci ziadost, ci staci obycajny lajster so ziadostou?

beatricer
16. dec 2010

@gapa ahoj. Už viac krát si mi poradila a momentálne by som potrebovala radu pre kamarátku. Pracovala do júna tohto roku a nakoľko plánovali druhé dieťa po ukončení prac. pomeru sa prihlásila ako DNP pretože jej chýbalo len pár dní aby spĺňala podmienku 270dní. Čiže prihlásila sa v júli 2010 termín pôrodu má 5.2.2011. 26 týždňov jej uplynie až 8.1.2011 ale lekár ju na materskú vypísal už od 27.12.2010. To znamená že jej 26 týždňov poistenie nevychádza do nástupu na materskú. Platí si z maxima. Čo má robiť aby neprišla o peniaze? ☹ ☹ Papier na materskú ešte neposlala.