Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sasena033
31. okt 2011

kocky Pn som si zaniesla na SP 21,10 kedy mi pride papier o uznani a kolko mi vyratali PNku?? dakujem

katka9900
31. okt 2011

@fifalco od dna, kedy ti konci materska a nastupujes na rodicovsku si musis dnp platit, ak ho nechces zrusit. ak ta vsak dr. vypise na pn pocas poberania rodicaku, neplatis dnp. ak vsak budes marodovat uplne cely mesiac, nebudes mat narok na rodicovsky prispevok, iba na pn. tak dobre je nepoberat v mesiaci apson 3 dni pn, aby si mala narok na obe davky 😉

katka9900
31. okt 2011

@sasena033 mne prislo rozhodnutie vzdy neskor, ako peniaze na ucet. tie prisli tak 17.-18. nasledujuci mesiac 🙂

zuzmor002
31. okt 2011

@sasena033 Mne prišlo v prípade OČR rozhodnutie o 3 týždne po podaní.

zuzmor002
31. okt 2011

@kaaaty Neviem, nie som odborník, ale myslím si, že by to malo byť tak ako som Ti písala predtým, no opýtaj sa ešte teda určite tej panej, čo Ti spomínali a daj vedieť ako si dopadla! Držím palce, nech Ti to vyjde! 🙂

zoja
31. okt 2011

potrebujem si len potvrdit info k PN, je mozne byt na nej uz podla terajsich zakonov cely mesiac neprerusene a neprist tym o RD?? alebo sa nieco zmenilo, vie mi niekto por? prve tri dni je to 25% a ostatne 65% ?? rataju sa do toho aj vikendy? platim si z maxima dpn

roberta31
31. okt 2011

@darinkazv po tvojom precitani som si to teraz pozrela a bolo tam povedne,že po volbach,takže po marci.Tak len dufat,že nie este tento rok 🙂))

sasena033
31. okt 2011

Dakujem 😉

delideli
31. okt 2011

@olinka166 : ok, dakujem za info..ja som si ju totiz prerusila,kedze mi tak poradila kamoska zo SP, ale teraz neviem,ak by to predsa len ostalo v tom sufliku,mozno to zacnem platit znovu..🙂

bapi1
31. okt 2011

@zoja ak máš pre dnp splnené podmienky a si na RD, môžeš čerpať OČR/PN a neprídeš o RP - zatiaľ je toto v platnosti. ALe o 65% neviem nič. Prvé 3 dni je 25%, ďalšie 55%.

maskaa
31. okt 2011

@zuzmor002 takze z toho vyplyva, ze materska by mala byt maximalna?
lebo ja uz som hotova z toho rozhodujuceho obdobia...
ty si si tiez platila priblizne tak ako ja?

lillian18
31. okt 2011

ahojte, potrebujem radu 🙂 som studentka, dnes som sa prihlasila na DNP od 1.11.2011 s minimalnym vymeriavacim zakladom, ktory by som chcela zvysit na maximalny az ked budem vazne uvazovat o tehu, resp. ked uz tehu budem.. aby mi vysla max. materska... ale teraz som sa docitala, ze ak by mi narok na materske vznikol v roku 2012, tak ako rozhodujuce obdobie sa bude ratat obdobie od 1.11 do konca roku 2011.. (obdobie od vzniku (DNP) do konca predchádzajúceho kalendárneho roka)
cize keby som si v roku 2012 len zmenila vymeriavaci zaklad (nerusila DNP), tak mi to nepomoze, lebo ako rozhodujuce obdobie budu brat len tieto dva mesiace???
bude sa to dat vyriesit tym, ze toto DNP potom zrusim a hned sa prihlasim na nove DNP s najvyssim vymeriavacim zakladom? tympadom sa za den vzniku DNP uz bude povazovat datum vzniku toho noveho DNP (v roku 2012) s najvyssim vym. zakladom? a rozhodujuce obdobie potom uz bude len obdobie od dna vzniku noveho DNP az po narok na materske?
vyska materskej sa teda potom bude pocitat uz len z toho noveho DNP, alebo sa to nejak spriemeruje s tym starym DNP?
dakujem 🙂

darinkazv
31. okt 2011

@roberta31 uff, tak to mi odľahlo. lebo ja som to požúvala z kuchyne, tak ma oblial pot, keď som to začula. to po voľbách mi uniklo. dik za ukľudnenie 🙂

zoja
31. okt 2011

@bapi1 vdaka za odpoved, hej mam splnene, som na RD, ocr som uz cerpala, ale pn som teraz po prvy krat, tie percenta mi povedala pani na soc.poistovni, tak teraz neviem mozno sa sekla 😕

ewca99
31. okt 2011

ahojte chcem sa inforomovať, vlasne požiadať o radu a vysvetlenie lebo niak tomu nerozumiem, som na začiatku tehu, platím si tkz "pripoistenie k materskej" ako je to ale keď mám rizikové tehu?kedy sa mi začne vyplácať suma ku ktorej si to platím?ako je to potom s PN?Platím si naďalej to pripoistenie až do 8 mesiaca tehu?ďakujem za akukoľvek radu,vysvetlenie..

lin123
31. okt 2011

@ewca99 mas na mysli platenie DNP, vsak? Odkedy si to platis? Podmienka je 270 prihlasenia na DNP do porodu,ked ju budes mat splnenu aj skor, mozu Ti vyplacat PN z DNP a nemussi uz potom platit...

ewca99
31. okt 2011

@lin123 ahoj platím si to asi rok možno aj troška viac...takže by mi to platilo tých 6 mesiacov a potom už iba ten rodičovsky príspevok?takže to by s ratalo ako ta materska, dobre rozumiem?

lin123
31. okt 2011

@ewca99 ak tomu spravne rozumiem, mas rizikove tehotenstvo, takze si na PN, kedze si uz platis tak dlho DNP, mas narok na vyplacanie PN aj z DNP, treba odovzdat PN do socialky, pocas PN neplatis DNP a ked ta vypise doktor na matersku, budes dostavat matersku aj z DNP po dobu 34 tyzdnov a potom uz len rodicovske.

lin123
31. okt 2011

@ewca99 pocas PN (ked mas podmienku 270 dni splnenu) a MD neplatis DNP

ewca99
31. okt 2011

@lin123 ďakujem moc si mi pomohla...

zuzmor002
31. okt 2011

@maskaa Ak si platíš DNP od októbra 2010, máš splnených 270 dní platenia DNP, čiže odtiaľ máš jednu časť materskej a druhú máš od zamestnávateľa ak si zamestnaná. Či Ti o trochu presiahne maximálny vymeriavací základ, to by nemal byť problém a materská by mala byť maximálna. Ja si to tiež platím od októbra 2010 a 16. novembra nastupujem na materskú, termín pôrodu mám 28.12., takže nejak podobne ako ty! 🙂

maskaa
31. okt 2011

@zuzmor002 ja nastupujem na matersku 22. novembra, 6 tyzdnov pred PTP, termin mam 3.1.2012, no podmienku mam splnenu uz davno, dokonca som cele tehu ani nebola na PN, iba predchadzajuce 2 tyzdne, lebo som mala nejaku crevnu virozu, cize som platila vkuse cely cas do maxima, akurat teraz co mi to zahaprovalo s tym zvysenim platu... tak si ma aspon potesila, lebo kolko ludi, tak kazdy mi vravi nieco ine a ja som sa z toho uz nemohla ako vymotat... a mame priblizne rovnaky termin, tak ti prajem vela sil do poslednych tyzdnov 😉
dakujem

janka257
31. okt 2011

Ahojte dievcata, potrebujem poradit. Na materskej uz nie som, skoncila mi 4.9. Hned 5.9. som nastupila na ciastocny uväzok do prace. Doteraz som si DNP neplatila. Moj sucasny mesacny prijem je cca 470 v hrubom a k tomu este dostavam rod. prispevok 190 eur. Ak by som si teraz zalozila DNP s tym ze keby sme mali druhe dietatko, chcela by som tu najvyssiu matersku, kolko by som si musela doplacat? A kolko eur je v sucasnosti ta nahvyssia materska? A za ktore obdobie sa to bude vypocitavat? Ak sa v tom niekto vyzna, prosim pekne o radu. Dakujem vopred 😎

murinko82
31. okt 2011

ahoj baby chcem sa este opytat myslim ze tato otazka tu uz bola ale potrbujem poradit bola som na socialke tento mesiac a chcela som si navysit DNP na maximum ale pani na socialke mi povedala ze zmena sa da robit len raz za pol roka platim si to od marca ale ide o to ze som stretla kamosku a ta ma tiez DNP a ona mi povedala ze zmena sa da urobit kedy ja chcem ale musim uplne zrusit DNP v jeden den a na druhy den ho znovu zalozit s novou sumou v mojom pripade maximum tak sa chcem opytat ci je to pravda a ako to mam urobit lebo pani na socialke ma odbila ze az po pol roku si to mozem urobit a este sa chcem opytat ze ak by som to tak urobila ci mi bude pocitane aj to obdobie z minima alebo si to mam zacat znovu platit 270 dni ja uz vazne neviem co je pravda 😢 dakujem

murinko82
31. okt 2011

a este som sa zabudla opytat ked si to tento mesiac dajme tomu 2.11. zrusim a zalozim 3.11.tak mam zaplati splatku uz s novou sumou alebo az dalsi mesiac 🙂 este raz dakujem

fifalco
1. nov 2011

kaaty, bud platiš, alebo čerpáš!vlastná skusenosť

lubka_cmuk
1. nov 2011

Ahojte poradíte mi ešte? už som v obraze a som si vedomá že DNP musím doplatiť a teraz sa neviem rozhodnúť či dalej platiť ? Tiež tu čítam že ak pôjdem na PN alebo OČR zanesiem to na Socialku ? Tiež si platím tých 47,73 eur

elian
1. nov 2011

@murinko82 ano je to tak, zmena sa dá až po 6 mesiacoch, ale ak nechceš čakať tak to musiš vyriešiť, jedine tým, že sa jeden deň odhlásiš a na druhý sa prihlásiš s iným VZ.................a ano bude sa ti rátať aj obdobie z minima 🙂
s tým platením neviem presne,ale myslim, že tie dva dni sa ti budú rátať z minima a zvyšných 28 ti už vyrátajú z maxima a tak to aj zaplatíš - to ti už riadne vysvetlia na poisťovni...........a za november, to musiš zaplatiť najneskôr do 8 decembra, to isto vieš 😉

lin123
1. nov 2011

@lubka_cmuk DNP mozes vyuzit aj pri PN aj pri OCR, ci dalej platit, to uz sa naozaj musis rozhodnut sama 🙂

lin123
1. nov 2011

@janka257 ahoj, sucasny maximalny vymeriavaci zaklad je 1116,75, z toho odratas svoj hruby prijem a z vysledku si vyratas 4 percenta a to co ti vyjde tak to je suma, ktoru by si si mala platit aby Ti vysla maximalna materska. Momentalne je to 670 eur,ale ako to bude od noveho roka a ako sa to bude ratat v Tvojom pripade je otazne. Podmienka pre platenie materskej z DNP je prihlasenie na DNP 270 dni do porodu.