Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

natalia777
28. nov 2011

@mima595 ahoj mozem sa aj ja opytat, ja som teraz na RD s dcerou, v septembri by som ju chcela dat do skolky, to znamena ze na nu uz potom nedostanem tych 190 EUR automaticky???? a druha otazocka ze od augusta si platim DNP od novembra som si zvysila na maximum...... chcem sa opytat ze na druhe dietatko dostanem MD z DNP? ak to nahodou predsa len padne kolko potom dostanem na druhe dietatko a bude to vlastne z uradu prace alebo odkial? sorry mozno vyzeram ako blb ale aj prve dieta som mala v zahranici a tam boli ine pravidla vobec neviem ako to chodi tu...... diky 😅

mima595
28. nov 2011

@natalia777 - 190E budes dostavat dalej, teraz to nesleduju, ci chodi do skolky, alebo sa o nu staras sama....
a na 2. cast otazky neviem odpovedat presne, chybaju presnejsie udaje...ale podal vsetkeho by si mala splnit podmienku 270 dni, a MD by ti mala vyplacat SP....
ci vsak z maxima, alebo ineho VZ, to zavisi od toho, ci si si davala zmenu, alebo odhlasku a nasledne prihlasku na maximalny VZ

hencidlo
28. nov 2011

@mima595 myslím, ze to co si napisala je super a keby sme k tomu dali aj peticiu nebolo by to zle, ved ked to dokazali mamicky ked im slo o matersku, tak by sme to mohli zvladnut aj mi, ci nie? ale z casoveho hladiska sa to neda zrealizovat, mozno by bolo dobre keby sa to poslalo aj Radicovej, Ficovi.......... 😉
aj tak si myslim, ze by bolo lepsie keby to DNP nechali tak a radse ho sprisnili a nie hadzat vsetkych do 1 vreca, ze ŠPEKULANTKY 😠 a oni su co ked 1 kauzu zakryvaju 2 a v konecnom dosledku trpia aj tak leny obycajny ludia 😖
a vsetko robia pre vlastne blaho, ved oni poznaju cloveka len v tedy, ked sa ide volit, vtedy nam naslubuju ..........
je mi s nich zle a ze podpora mladych rodin....haha a to v ktorej rozpravke 😀

petronelka111
28. nov 2011

Ahojte. Mam otazocku.Akosi som sa tu uplne stratila ☹ Ked chcem aby som mala vacsie materku po dobu 6 mesiacov je potrebne aj som si platila dobrovolne poistenie.Tomu este chapem 🙂 Ale pise sa,ze aspon 270 dni...Takze toto poistenie musim platit este pred otehotnenim??? Aby mi vznikol narok? Takze keby teraz otehotniem a hned si idem platit dobrovolne poistenie nemam narok na vyssiu matersku? A tych 270 dni sa pocita aj ked som robila u inych zamestnavatelov a aj na dohodu? Ako vobec viem,ci mam tych 270 dni? Toto je silno komplikovane 🙂) Dakujem za pomoc

tricka
28. nov 2011

Chcela by som sa spytat, kto je povazovany za SPEKULANTKU v pripade platenia DNP? Ja sa do toho velmi nerozumiem, len si myslim, ze je prirodzene, ze kazda buduca matka hlada moznosti ako zabezpecit svoje dieta...teda neviem si predstavit, ako moze jedna matka vyzit z 200 eur...takze si myslim, ze ked sa tato suma zmeni, potom mozu aj DNP zrusit a nebudu ani spekulantky. A keby bolo menej spekulantov v socialne poistovni (mam na mysli tych, ktori nepracuju cely zivot a vedia presne, na co vsetku maju v nasom state narok, a dostavaju tolko penazi, kolko ja ani nezarobim...atd) tak by sa iste nasli peniazky aj pre mamicky, aby sa nemuseli bat, ci si budu mat za co kupit plienky a pod..

bubinko83
28. nov 2011

jaj nech už nastupi druha vlada lebo ma z tychto tam teraz porazi 😀

kkubekova
28. nov 2011

Ahojte baby - mam jednu otazku ohladom zmeny vymeriavacieho zakladu - od 1.7.2011 si platim DNP z maximalneho vymeriavacieho zakladu, tzn. ze 30/31.12 splnim podmienku 26 tyzdnov a spolu s ukoncenym NP z roku 2010 (jun, jul, august) splnim podmienku 270 dni 17.1.2012. Mozem si od 1.1.2012 znizit vysku vymeriavacieho zakladu na minimum bez toho, aby mi to ovplyvnilo vysku materskej, na ktoru nastupujem podla terminu porodu cca v koncom aprila 2012? Jasne, ze sa pytam podla teraz platneho zakona - ak dojde k zmenam/zruseniu DNP, tak pockam, kym mi zanikne DNP zo zakona a vysku vymeriavacieho zakladu nebudem menit. DAKUJEM 😉

kacenna
28. nov 2011

Ahojte. To znamena ze ked je niekto na PN, ale nezamestnany, to znamena ze nie je povinne nemocensky poisteny, tak mu to dobrovolne bude i nadalej platit?

timety13
28. nov 2011

Ahojte Mamičky, budúce Mamičky!

Chcely by som sa od Vás opýtať, či som dobre pochopila chystajúce zmeny, týkajuje sa DNP.
Som nezamestnaná, takže povinne nie som poistená. Plánujem sa otehotniť. Ešte som nechcela, ale ak bude treba, aby som ešte neaké peňiažky dostala, tak ideme na to. smile
Zmena zákona hovorí, že od 1. februára bude možné využiť balík komplexného sociálneho poistenia na všetky sociálne udalosti kryté sociálnym poistením, ktorými sú choroba, staroba, smrť a nezamestnanosť. V prípade záujmu o komplexné dobrovoľné poistenie tak budú dobrovoľne poistení nemocensky, dôchodkovo aj v nezamestnanosti.
ALE!!! Je aj výnimka... smile Výnimkou má byť len prípad dobrovoľne nemocensky poistenej osoby, ktorá k 31. januáru 2012 nezískala 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia potrebných pre vznik nároku na nemocenské dávky.
Takže, mojou otázkou je: Oplatí sa mi dobrovoľne pripoistiť od 1. decembra 2011 z maximálnej sumy? Potom by mi 270 dni skončilo 2. septembra 2012. A potom by som rodila napr. v novembri. Alebo kedy by som mala rodiť, aby som dostala maximalne materské?
Dakujem vopred za Vaše odpovede.

skvele
28. nov 2011

@timety13 asi vela zien bude takto spekulovat. Keby presla zmena tak by si tusim musela byt tehotna do konca januara. No a otehotniet, hlavne pod stresom nie je take jednoduche. Nam to trvalo 7 mesiacov.

jenn44
28. nov 2011

Timety13 a skvele... presne takto ja uvazujem, rusia to DNP ci nie? teraz neviem ci si dat to poistenie alebo nie... poradte

poisonblu
28. nov 2011

@jenn44
@timety13 baby, ja som si dala DNP teraz v 11/2011. ale ja som aj zamestnana...platit som to pre istotu zacala, 15 eur mesacne ako doplatok do maxima ma nezabije a radsej to platit, ako neskor lutovat, ze som neplatila...a podla mna sa veci ohladom DNP menit nebudu

erula77
28. nov 2011

@hencidlo ahoj. sory že som ti neodpísala skôr. ano bola som presne tak, že dokopy mi to vyšlo v kuse 52 týždňov, a z marodky som nastúpila na materskú. ale vraj ak si prerušíš marodku, tak to môže byť aj viac ako 52 týždňov, vzťahuje sa to na celok.

mirkaove
28. nov 2011

ahojte, viete mi poradiť, koľko mám uhradiť za november do SP, ak platím DNP len minimum a od 14.11.2011 som PN? Počítam dobre? 14,47/30*13=6,27,- EUR 🙂 díík

katka9900
29. nov 2011

@mirkaove ahoj, ano 😉

zuzanamatko
29. nov 2011

Ahojte,bude sa dnes hlasovat o zmenách v Dnp?Dik

skvele
29. nov 2011

@jenn44 tusim tento tyzden to uz ma byt jasne

lulu939075
29. nov 2011

Baby tak ako to je raz rušia DPN, potom zase nerušia, stále to je inak ako to je naozaj alebo kedy sa to dozvieme? Ja som chcela od decembra si začať platiť, a teraz neviem či sa mi to oplatí ak to zrušia.

luciqixina
29. nov 2011

@skvele ja som kdesi citala ze na poslednej schodzi by sa malo hladovat o dnp co je dnes 29.11.2011

hadassah
29. nov 2011

@hadassah podľa posledného odseku v horeuvedenom článku to vyzerá tak, že premiérka nedovolí rozhodovať o zrušení a zmene DNP v skrátenom konaní.

zuzanamatko
29. nov 2011

@hadassah ale mam pocit,ze to posunu az na januar,takze stale nebudeme vediet.

hadassah
29. nov 2011

@zuzanamatko ktovie, od kedy by potom zákon nadobudol účinnosť, alebo oni si strelia hocijaký termín?

zuzanamatko
29. nov 2011

@hadassah oni by uz vobec nemali robit ,taketo zmeny, mali by pockat na novu vladu.Ja len dufam,ze budem co najskor tehotna a budem v ochrannej dobe, aj ked 26 tyzdnov maxima budem mat splneneho az v maji,ale narok na pn a ocr mam z minima uz davno splnenú.O 13.00 sa zacalo rokovanie,tak len dufajme,ze to vsetko dobre dopadne.

hadassah
29. nov 2011

@zuzanamatko ja už mám splnené dávno, platím si od roku 2009 a tiež dúfam, že sa mi konečne podarí otehotnieť, do DNP som vrazila cca 500 eur.

alibabaa
29. nov 2011

ako je to s PN? som dpn od jula. kedy si mozem narokovat z dnp pnku?

jankohrasko
29. nov 2011

@alibabaa musis mat splnenych 270 dni DPN (aj zaplatenych) cca ratam marec/april (zalezi kedy si sa presne prihlasila). Samozrejme teraz nikto nevie povedat, ako to bude od 1/2012 😠 😨

alibabaa
29. nov 2011

@jankohrasko ani pn kym nemam 270 dnp zaplatenych sa to neda cerpat? niekde som citala, ze staci ak mas zaplateny 1-2 mesiace a ze mozes cerpat pn z dnp a aj ocr... to si ma moc nepotesila...

jankohrasko
29. nov 2011

@alibabaa no ja som tam volala minuly tyzden, teta v SP mi to jasne povedala, ze musim mat splnenych a zaplatenych 270 dni. Mne to bude koncit teraz 8.12. 2011 a skor na PN nastupit nemozem, teda teoreticky mozem, ale keby mi chybal co len 1 den (by som mala 269), by mi to neuznali a nemala by som narok. Takze na PN mozem nastupit az po 9.12.2011.