Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

ludka77
2. dec 2011

@mia1111 mal šťastie 🙂) neviem či je to posudzované rovnako, ale možno ano

peta268
2. dec 2011

@ludka77 dakujem...tak ja v pondelok pojdem do soc.poist, snad mi prihlasku zoberu aj prihlasia, lebo som tu uz citala, ze odmietli prihlasit od dnes ( ale nevidim na to dovod, kezde to este nie je podpisane prezidentom) budem platit a uvidime...dufam, ze sme to obidve spravne pochopili 🙂

ludka77
2. dec 2011

@darinkazv ano ale s tým, že keď nastúpi na MD (6 týždňov pred pôrodom) tak nedostane materskú, až po pôrode, aspoň tak to mala tá kamoška 😀

mia1111
2. dec 2011

@darinkazv - Ty si si na začiatku určila VZ na DNP, z ktorého Ti vyrátali 4,4%. Tie si mala platiť. Čo platíš navyše, bude tvoj preplatok. Môžeš si oň požiadať hocikedy, nie len v januári. Aj teraz sa môžeš osobne alebo telefonicky informovať, či máš preplatok, povedia Ti. Ak si oň požiadaš, myslím, že to musí byť písomne. Ja som mala preplatok po MD, tak som oň nežiadala, len mi ho započítali v nasledujúcej platbe. Platila som o ten preplatok menej, aby sa mi vynuloval.

ludka77
2. dec 2011

@peta268 ja som sa bola dnes prihlásiť a žiadny problém 🙂 držím päste

darinkazv
2. dec 2011

@mia1111 neviem, či sa v tom vyznáš, ale ja mám v zmluve hrubú mzdu 424eur. platí mi zamestnávateľ mesačne odvody z tejto sumy? alebo z toho, čo reálne zarobím? ide mi o to, že nie každý mesiac zarobím rovnako. mám pohyblivý plat. aj kvôli príplatkom za víkendy, poobedné a sviatky. a tiež, keď som niektoré mesiace bola PN, tak som nemala takú výplatu. takže to by ma zaujímalo, že či mi zamestnávateľ platí odvody z hrubej mzdy uvedenej v zmluve alebo z aktuálnej. lebo potom som od mája do augusta nemala platiť rovnako. a tam by mi mohol vzniknúť nedoplatok ☹ neviem, či som ti dobre vysvetlila, čo myslím.

mia1111
2. dec 2011

@ludka77 - no, to mal, ani neviem, čo ma to napadlo, lebo ja som jeho platby nikdy neriešila, ani som sa o toto nezaujímala, len som ho pre istotu poslala sa informovať, či nááááhodou sa niečo nemenilo a tam mu milá pani povedala, že má nedoplatok. 😅 . A pár dní na to mal vážny úraz - tak to by bolo iné kafe, keby ostal aj bez príjmu, aj bez PNky 😕 ☹

darinkazv
2. dec 2011

@ludka77 áno. až po splnení 270dní 🙂

luna303
2. dec 2011

@poisonblu tak asi tak to urobia, že lekár ti ukončí PN k skončeniu pracovného pomeru a do 7 dní sa dáš vypísať znova a naďalej budeš poberať ND z ochrannej lehoty.

len22ka
2. dec 2011

ja to nechápem tie nedoplatky a preplatky...to keď mi vyšlo že platím do max. VZ nie 1116 ale len 1115 tak to už mám každý mesiac nedoplatok???? 1 euro

katussska24
2. dec 2011

dievcata, dobre chapem, ze ked uz mma zriadene DNP, tak sa to nerusi? ostava mi, platim msi to dalej? 😕

tricka
2. dec 2011

Ahojte zienky, asi patrim k tym blbsim, ale ja sa z toho neviem vysomarit...Platim si DNP od augusta 2011, som zamestnana. Snazime sa o dietatko, ale zatial sa nepodarilo. Mam to zrusit, alebo platit dalej...alebo musim otehotniet do dvoch mesiacov...alebo mi to uz prepadne, co som zaplatila? dakujem

mia1111
2. dec 2011

@darinkazv - Teba nemusí zaujímať, či za teba platí zamestnávateľ odvody, alebo nie. Toto je JEHO povinnosť, na výplatnej páske uvedené odvody sú, to, či ich odvedie, je na ňom a Teba by soc.poisťovňa nestíhala, ak by za teba nezaplatil. Tak nestresuj. Nedoplatok Ti určite nevznikol, ak Ty platíš toľko, koľko si si určila, že budeš platiť 😉 . Ty platíš z rozdielu max.VZ a tvojho platu, čiže zo sumy, ktorú si zadávala v prihláške FO na DNP. Nedoplatok môže vzniknúť iba vtedy, ak TY nezaplatíš sumu na DNP.

ludka77
2. dec 2011

@len22ka nie VZ si určíš sama, to keď ti určia platiť napr 32,78€ a ty platíš len 32€ tak ti vzniká nedoplatok každý mesiac, a ak to zaokrúhliš a platíš 33€tak tam ti vzniká preplatok, ktorý ti po vyžiadaní vrátia 🙂

mia1111
2. dec 2011

@len22ka - keď si si dala menší VZ, tak len dostaneš o tých pár centov menej materskú 😉 Nestresuj 😉

ludka77
2. dec 2011

@tricka "musíš" otehotnieť kým nesplníš 270 dní, potom ti pôjde ešte ochranná lehota.

peta268
2. dec 2011

@ludka77 dakujem 🙂 ale aj tak mi to pride divne, pretoze tie ktore si platia teraz a 270 dni im skonci v januari 2013 a nebudu tehotne, tak im to zanikne a vlastne zbytocne si platili?

mia1111
2. dec 2011

@len22ka - ale ako píše ludka, musíš zaplatiť minimálne, alebo presne toľko, koľko si mala na prihláške. Keby si platila menej, vtedy ti vznikne nedoplatok, to je logické

darinkazv
2. dec 2011

@mia1111 jasan, to neriešim, či platí zamestnávateľ. len ja som si na prihláške uviedla rozdiel z max VZ a môjho hrubého platu (čo mám na zmluve) čiže 1116-424. a z toho platím pravidelne. len mi išlo o to, že keď ak tam mám niektorý mesiac od zamestnávateľa odvedené zo sumy 424 a iný mesiac zo sumy trebárs 380eur, či mi tam nemôže vzniknúť nedoplatok, keďže ja z DNP platím stále z rovnakého výmeru 🙂 už sa zamotávam do vlastných slov 😀 ale tak zavolám si preistotu do SP v pondelok a nech mi povedia či nedoplatok či preplatok 😀

ludka77
2. dec 2011

@darinkazv nie ty si si určila na soc. z akého VZ chceš platiť DNP a materskú budeš dostávať aj z tohto DNP aj z toho čo ti vyrátajú zo mzdy. To ti nevznikne nedoplatok. Jedine že by si ty menej platila, to koľko platí zamestnávateľ ti neovplyvní preplatok/nedoplatok ale výšku materskej hej

katussska24
2. dec 2011

baby pytam sa to iste ako @tricka . tiez som z toho vedla - ja si platim od januara 2011 😒

tricka
2. dec 2011

@ludka77 dakujem za odpoved, v tom pripade, ze sa mi to podari, mozem cerpat matersku z DNP bez toho, aby som si platila cely balik?

ludka77
2. dec 2011

@peta268 asi si myslela 2012, no je to čudné ale je to tak. Skončí m to k 1.2.12 ale Mihál tam chcel dodatok pre tie ktoré si platili viac ako 2 roky aby boli posudzované po starom, ale majú aspoň šancu do 7 dní od zániku nastúpiť na PN a vtedy by sa im aspoň niečo vrátilo

ludka77
2. dec 2011

@tricka ano

mia1111
2. dec 2011

@darinkazv poslala som Ti IP 😉

darinkazv
2. dec 2011

@ludka77 noooo, jupi jej, pochopila som to 😀 nie som blondýna, len toto mi nešlo doo hlavy. mne teda vyrátajú zvlášť z priemernej hrubej mzdy materskú a zvlášť zo sumy, čo som si platila DNP 😝

katka9900
2. dec 2011

@tricka musis otehotniet kym zaplatis 270 dni, to ti vychadza na april-maj? tak nerus, snad sa zadari, drzim palce 😉

luna303
2. dec 2011

@darinkazv odvody si môžeš overiť aj na SP, možno bude treba písomne požiadať, to neviem presne, ale odvody by sa mali počítať z reálnej hrubej mzdy ktorú zarobíš za mesiac nakoľko sa odvody počítajú mesačne. A ty si platíš aj to DNP?

tricka
2. dec 2011

@katka9900 dakujem pekne 🙂

darinkazv
2. dec 2011

@luna303 jj, ja si platím aj DNP. len zo zamestnania mi to tam mesačne skákalo. teraz od 22.8. som už na PN, ale tam platí za mňa NP štát, takže tam to neriešim. len to predtým som nemala jasno. ale už to mám jasné 😉