Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
4. okt 2012

@anjelik87 no 🙂

anjelik87
4. okt 2012

@janka9900 Poslala som ti IP ak nevadi.

katka_e
4. okt 2012

mamičky,prosím Vás,chcem sa spýtať,keď mi teraz v októbri zanikne DNPO,takje tam ešte nejaká ochranná lehota?Príklad,že možem po zaniknutí ísť ešte na PN alebo na OČR,aj keď si to už nebudem platiť?Tohto roku som bola od februára až do konca oktobra na PN so svojou chorobou-som na RD,vzťahuje sa to na to nejakým sposobom?´Dakujem veľmi pekne za odpoveď...........moc ďakujem🙂)

sujkazf
4. okt 2012

@janka9900 ďakujem veľmi pekne a ešte mám otázočku...viem, že to tu určite niekde je napísané, len to neviem nájsť, tak ak mi niekto napíše stranu, tak budem veľmi vďačná alebo aj za priamu odpoveď samozrejme: 15.10 budem mať splnených 270 dní DNP. Som tehu (21.2.2013 by som mala rodiť), už som platila aj za október, len neviem, či mám ísť niekomu do soc. poisťovne teraz doniesť potvrdenie, že som tehotná, alebo až keď ma doktor vypíše na MD??? mám v tom zmätok :/

lin123
4. okt 2012

@sujkazf stačí doniesť papier žiadosť o materské, keď Ťa vypíše Tvoj doktor. Teraz nemusíš nič riešiť.

sujkazf
4. okt 2012

@lin123 och ďakujem veľmi pekne 🙂 už to tu hľadám 2 hodiny 🙂 teraz len dúfam, že mi tá tetuška v soc. poisťovni dobre vyrátala koľko mám zaplatiť za október...

amia2011
5. okt 2012

Ahojte, vedeli by ste mi poradit? Neviete náhodou, ak si chcem začať platiť balik.soc. poistenia či sa dá aj nejako online? ak niesom na SVK?? dakujem 🙂

nocomment
5. okt 2012

Ahojte. Čím viac tu čítam, tým väčší zmätok v tom mám. Prosím o radu: Som nezamestnaná, 25.10.2012 mi končí DNP (platila som 14,75 eur). Na PN vraj môžem v ochr. dobe 7 dní od 26.10. Tehotenstvo - ešte neviem, či sa nám bábätko podarilo - ukáže sa to okolo 16. - 18.10.

Mám 2 problémy:
1. Chodím k psychiatrovi - neviem sa vyrovnať a žiť s vážnou tragédiou, ktorá sa mi stala, ale o tom písať nechcem.
Doktor ma už chcel vypísať na PN. Nechám až 26.10., to by som dostávala nemocenské, však?
2. A ak som tehotná .. gynekológ ma asi tak skoro na PN hneď vypísať nemôže. Ako to mám riešiť? Aj finančného hľadiska čo sa oplatí - môžem ešte dostavať maximálne materské?
Nemocenské + materské ... ako nato?

domeli
5. okt 2012

@nocomment ak nie si tehotná, tak do 7 dní ak nastúpiš na PN, budeš dostávať nemocenské z DNP - ale v minimálnej výške, kedže si platíš z min. VZ. Ak by si bola tehotná, vzťahuje sa na Teba nie 7-dňová, ale 8 mesačná ochranná lehota, počas ktorej môžeš byť PN či od gynekológa alebo iného lekára - tiež Ti bude vyplácané nemocenské z minima. Na maximálne materské (či inú dávku z maxima) nárok mať nebudeš, nakoľko, ako som uviedla, platila si si iba z minimálneho VZ (teda tých 14,75) a nie z maximálneho VZ (teda 50,75).

peta268
5. okt 2012

@amia2011 to neviem, ci to pojde online sa prihlasit...ale mozno tu bude este jeden problem, ak si v zahranici a tam aj legalne pracujes, nemozes byt poistena v dvoch krajinach

mariynka
5. okt 2012

dievcata, ked mi prislo rozhodnutie o dennom vymeriavacom zaklade materskej, tak to mam vynasobit 30/31dnami,alebo sa rataju len pracovne dni? dakujeeeem 🙂 🙂 🙂

katrenka18
5. okt 2012

@mariynka rataju sa vsetky dni v mesiaci 🙂

mariynka
5. okt 2012

@katrenka18 dakujem 🙂

renitri
5. okt 2012

@alicek14
@janka9900
@domeli
Baby, dneska som bola v SP zaplatit za september, tak som sa popytala aj na ten balik.. Nastastie som natrafila na mladu kocku, bola mila, ale moc poradit nevedela, tak volala niekam a overovala si ze ci sa da VZ zmenit v strede mesiaca a ze co vlastne ako vyplnit.. A tak som vyplnila prihlasku, datum vzniku som uviedla iba v kolonke kde sa pripoistujem na novy balik (tie dve kolonky pod NP) a dala som 12.10 (kedze 13.10 mi konci DNP) tak aby sa datum prekryval a poistenie bolo nepretrzite...Cize pri NP som nechala prazdne.. A VZ som uviedla pri vsetkych kolonkach min (kedze doteraz som mala max)...Ani nevedela ze pocitac to potom ako vypocita, ze este taketo neriesili..asi len zacnu...Ze sa mam dojst popytat toho 12.10 ze ako to je... Takze dufam, ze som to vyplnila dobre, kedze tak mi to kazala a verim ze som pomohla babam v rovnakej situacii 🙂 A od 15.10 sa chystam na PN aby som nemusela tolko platit a vyuzijem aspon vyplacanie nemocenskeho...A budem verit ze coskoro sa nam zadari byt tehu 🙂

poisonblu
6. okt 2012

@renitri a nemala byt prihlaska aj na nemocenske,kedze vlastne zo zakona ti zanika toho 13.10? no inak v tomto bude teraz dobry chaos,lebo vela kockam konci dnp,a nie su este tehotne, tak budu chciet pokracovat...ja by som sa na tvojommieste obratila na mihala, vygoogli si jeho web...mozno tam uz take nieco aj riesil

domeli
6. okt 2012

@renitri dík za info - mňa, ako som písala, presviedčali o opaku - že treba vyplniť všetky tri kolonky, aj s dátumom, ale z ústredia mi napísali, že iba zvyšné dve, presne ako Tebe.

domeli
6. okt 2012

@poisonblu samotné NP nemôže zaniknúť, keďže sa prihlasujeme na ďalšie dve na 269. deň a tým je garantovaná nepretržitosť. Ale máš pravdu, ešte v tom bude riadny chaos.

renitri
6. okt 2012

@poisonblu @domeli
Uz to nemam ako inak vyriesit, uz sa to neda ak je to takto uz... snad to bude dobre, ako mi to oni povedali..mam aj kopiu prihlasky...Som zvedava na ostatne kocky co im povedia...

slizicek
6. okt 2012

@bubinko83 vdaka

moon1979
6. okt 2012

@renitri vyplnila si to spravne 🙂

martiika
6. okt 2012

@moon1979 k tej splatnosti:
Splatnosť poistného

Poistné je vo všeobecnosti splatné do ôsmeho dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý sa platí poistné.

Ak platba poistného sa na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici uskutočnila oneskorene, poistné sa považuje za zaplatené včas, ak:

pri platení bezhotovostným prevodom ako deň prevodu je uvedený posledný deň splatnosti poistného,
pri platení poštovou poukážkou sa poistné poukázalo v posledný deň splatnosti poistného. 🙂

moon1979
6. okt 2012

@martiika ja to viem, neviem prečo si to adresovala mne 🙂

adrikanatasa
6. okt 2012

Ahojte poprosím o radu ak niekto vie. DNP si platim od 25.1.2012. Dňa 3.9.2012 som nastupila na pn. Z dnp mi samozrejme pn nepriznali lebo som nemala zaplatenych 270dni. Pn zo zamestnania poberam. Moja pn stale trva kedze som tehotna a mam problemy. Ak chcem poberat max.pnku tak musim tuto ukoncit a zacat novu po uplynuti 270 dni(co bude okolo 25.10) alebo si mam dat vystavit novu pn len pre dnp? Dufam ze som to napisala zrozumitelne🙂 v skratke možem mat pn zo zamestnania od 3.9.a pn z dnp od trebars 25.10? Dakujem

dnpo
6. okt 2012

@adrikanatasa musis mat obidve z rovnakym datumom.takze treba novu PN.ked mam dobre info.isto este sa dievcata vyjadria

renitri
6. okt 2012

@moon1979 super 🙂

adrikanatasa
6. okt 2012

@dnpo ďakujem veď som si aj myslela 🙂 tak asi bude najlepšie túto ukončiť a nastúpiť na novú.

martiika
6. okt 2012

@moon1979 moon1979 @janka9900 ja som len narychlo pozrela ten posledny prispevok na ktory bolo poukazane, necitala som vsetko, maaaaličko času a tu sa diskutuje o 100 200 emoticon ale podstatné je, že stále platí, že najneskôr do 8ho v mesiaci aby mali v SP platbu na účte emoticon a punktum emoticon...................................tu len uvádzaš,že 8. už musia byť € na účte SP,no stačí to 8. zaplatiť na pošte.

hedka17
6. okt 2012

ahojte chcem sa opytat aka je po novom najvyssie a najnizsie DNP?

janka9900
7. okt 2012

@adrikanatasa ahoj, najlepsie by bolo, keby si mohla ist na druhu PN k inemu dr. s inou diagnozou. jedna mamicka pisala, ze jej neuznali vyssiu PN pri tom istom dr. s inou diagnozou a musela pokracovat v min. PN....

janka9900
7. okt 2012

@hedka17 ahoj, najnizsie 120€, najvyssie 405€ mesacne...