Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

eda28
30. sep 2010

este sa chcem spytat jednu vec. v praci odo mna pytali od lekara papier na peniaze, ak prechdzam pri PN z jedneho mesiaca do druheho, ale neviem ci mam dat taky isty papier aj do soc poist., ked som dnpo. lebo ja PNky som mala mat dve, jednu pre zamestnavatela a jednu pre soc. poist. DAKUJEM

katka888
30. sep 2010

@kisska
jasne, ale ty myslis dat im vediet odkedy dokedy si PN ci OCR aby vedeli ci mas, alebo nemas narok... jasne

katka888
30. sep 2010

@eda28
podla mna urcite, je to "doklad" ze ti PN porkacuje aj dalsi mesiac ... na vyplatenie davky

standa82
30. sep 2010

@eda28 ..volá sa to prechodka a potrebuješ tým pádom dve - jednu zamestnávateľovi a jednu do SP keď si DNP.

gabika7706
30. sep 2010

@kisska, @katka888 ja som nikdy nic take nerobila, nic som nikde nedokladovala a stale sa pytam a stale mi nikto neodpoveda, kto toto vymyslel a kde sa o tom pise? Jedna pani niekde na SP alebo UP si to vymyslela, povedala, alebo ?

Narok na RP mas, ak nemas PN cely mesiac, OCR je len 10 dni...takze nevidim dovod niekomu nieco dokladovat, ak to nie je priamo prikazane nejakou vyhlaskou, lebo v zakone to urcite nie je.

kisska
30. sep 2010

@gabika7706 zeby som sa na to mohla " vyprdnut"? 😉 Lebo pri tej OCRke mi to pride logicke, kedze trva max 10dni... by bolo fajn 😉

gabika7706
30. sep 2010

@kisska no ja by som sa ... 😉

katkak88
30. sep 2010

@katarina104 Veľmi pekne ďakujem za odpoveď.............lebo som v tom mala zmätok,ale uz chápem.

martinak31
30. sep 2010

Ahojte baby, som tu prvý krát, v podstate sa zoznamujem s internetom a ŽASNEM o čo všetko som prišla v rámci rodičovskej dovolenky, mám z toho hlavu v smútku, už to tu čítam asi 3 hodiny...Takže zajtra utekám na soc.poisťovňu opýtať sa na to nemoc.poistenie-dobrovolné.6-ročna rod.dovolenka mi končí 23.11.2010 a doteraz som si platila iba minimálne poistné v nez. od febr.2009 aby sa mi aspoň roky rátali pre prípadnú podporu v budúcnosti.Zdravotné a dôchodkové platí do skončenia rodič. za mňa štát. No keby ja vedela o tom dobr.nemoc. poist. tak už si dávno platím z toho minima aby som aspoň niečo dostala za Očr, keď už je môj syn veľmi často chorý...A týmto sa chcem spýtať,že keď sa zajtra zaregistrujem ako dobrov. platca nemoc.poistenia a budem od zajtra platiť minimálne poistné a syn ochorie od zajtra hocikedy či už dostanem nejaké peniažky a koľko.......Veľmi pekne ďakujem vopred za odpoveď, určite máte už niekto skúsenosti a znalosti ☹

hamilka
30. sep 2010

Dakujem Ti gapa,si zlata 😵

gapa
30. sep 2010

@kisska
ja som neoznamovala. Musíš oznámiť všetky okolnosti, či ako to nazvať, ktoré majú vplyv na nárok na RP. Ak poberáš ošetrovné len 10dní=si 10dní považovaná v zmysle zákona o RP za zárobkovo činnú a aspon 1den v danom kalendárnom mesiaci nie si zárobkovo činná, tak to oznamovať podla mna nemusíš.

Ak napr. poberáš len nemocenské od 1.9. do 25.9.2010, tak môj názor, oznamovať na upsvar to nemusíš.

Ak by ale dieťa malo 3roky napr. 20.9.2010, tak vyššieuvedené poberanie nemocenského oznámiť musíš, lebo to má vplyv na poberanie RP. Nebudeš mať nan nárok, lebo nesplnaš podmienky v čase do troch rokov ani 1den.

To isté platí, ak by si poberala napr. materské do 20.9.2010 a od 21.9. do 30.9. poberala ošetrovné. Oznámiť to na upsvar musíš.

Ak napr. poberáš okrem vyššieuvedeného nemocenského aj ošetrovné od 26.9. do 3.10., tak muíš aj poberanie nemocenského aj ošetrovného oznámiť na upsvar, lebo to má vplyv na poberanie RP za september..

katka888
30. sep 2010

@kisska
mne to dava zmysel, ale ked baby pisu, ze sa s tym nestretli...

aktak12
30. sep 2010

Ahojte, chcela by som sa spytat, ci mi viete poradit, ci si treba zacat platit DNP. Zatial je to pre mna dost spanielska dolina, ale pomaly sa zacinam zorientovavat. 🙂 Momentalne som na RD -od februara 2010 (mam ten zvyseny prispevok), predtym som mala matersku. Co sa tyka mojho zamestnania, tak som bola zamestnana asi 3 roky pred nastupom na MD, no ale pracovna zmluva mi skoncila 29.9, kedze bola len na dobu urcitu. Buduci rok na jar (zaciatok leta) planujeme ‘’zacat pracovat’’ na dalsom prirastku. Viete poradit, ako to bude s perspektivnou materskou/rodicovskou pri druhom babatku? Je teda vyhodne pre mna, aby som si priplacala aj DNP. Vopred dakujem.

kosska3003
30. sep 2010

@katka888 diky moc vidim ze aj ty si snazilka a co myslis ked si to pojdem v pondelok vybavit kedy mame zacat mi sme uz zacali ale nevyslo to tak teraz by som pockala a zacneme az ked to bude realne kolko odporucas cakat ked zacnem platit

katka888
30. sep 2010

@kosska3003
ked sa od zajtra poistis, musis splnit podmienku 270 dni poistenia do porodu. 270 dni = 9 mesiacov, ale rataj s tym, ze mozes mat predcasny porod. napr moj brat prisiel presne mesiac skor na svet. takze je to na tvojom zvazeni, a zase na druhej strane, nie vzdy to vyjde na prvykrat.... ja som nevydrzala, DNp som si dala 30.7. a uz sme skusali. v auguste nevyslo, uvidime teraz....

katka888
30. sep 2010

@kosska3003
joj a ma napadlo.... mala si v poslednych dvoch rokoch nejake nem poistenie , ktore uz zaniklo? napr si robila a uz ti skoncil prac pomer. ten cas sa ti prirata k DNP., ale len cas ktory spada 2 roky dozadu od terminu porodu

kosska3003
30. sep 2010

@katka888 nie nie nemala ja som ani nepoberala matersku pri malej no a tu som prenasala tak ja pojdem v pondelok na socialku a muz ide na 3 tyzdne do roboty tak potom ked dojde uvidime mala nam vysla na prvy sup ale teraz to na prvy nevyslo radsej mesiac este navyse pockam clovek nikdy nevie

katka888
30. sep 2010

@kosska3003
jasne , drzim palce aby ti to dobre dopadlo.

bendy
1. okt 2010

Ahoje, baby potrebujem poradit, mam podozrenie ze mam nedoplatok v SP, a to tak od roku 2007 si platim DNP, v sept. 2008 som porodila, vznikol mi narok na matersku no a ked som presla na rodicovský príspevok na DNP som viac menej pozabudla. (vtedy som este netusila ze sa z toho da cerpat PN, a OCR, prevelka skoda) No a potom v Oktobri 2009 som sa prihlasila opat na DNP, ale vobec ma nenapadlo ze po skonceni tej prvej materskej by to mohlo trvat, proste som nato najako zabudla. Teraz som zistila ze som tehu, vcera som sa odlhlasila, a dnes sa chcem prihlasit z maxima. Myslíte ak tam mam ten nedoplatok a uhradím to mozem sa s pokojom v dusi prihlasit z maxima a ak splnim podmienky al. sa nezmeni zakon vyplatia mi tu najvyssiu natersku??Velmi krasne vopred dakujem za odpoved.

jejo
1. okt 2010

@katka888 Ahoj Katka888, chcem sa ta spytat ja som v 7. tyzdni a som riadne zamestnana uz cca 16 rokov, voci SP nemam ziadne nesplnene zavazky. Ma pre mna vyznam ziadat teraz o doplnkove poistenie tak aby som si zvysila matersku, aj ked sa mi bude vypocitavat z najvyssieho mozneho zakladu? Ja by som po porode chcela normalne brat matersku a byt doma, ale prilezitostne aj pracovat , odmena by sa vyplacala formou fakturacie. Aby som s tym nemala nejake problemy. Srdecna vdaka.

mariro
1. okt 2010

@jejo - ak mas v praci prijem hruby vo vyske okolo 1116 €, tak je pre teba DNP momentalne bezpredmetne kvoli vyske materskej,pretoze ju dostanes maximalnu.
Priplacat by si si mohla pred nastupom na MD resp. tak aby si mala splnenu podmienku 270 dni pri nastupe na rodicak, aby si na rodicaku mohla cerpat PN alebo OCR. 🙂

mariro
1. okt 2010

@bendy - no nedoplatky su osemetna vec, najlepsie co mozes urobit, je ze zajdes na socialku a vyziadas si teda nejake resumee a teda nech vycislia pripadny nedoplatok a teda ho zaplatis.Myslim, ze ak je nedoplatok tak sa urcite obdobie ,resp. ten mesiac potom nerata,ale osobnu skusenost s tym nemam.Co najrychlejsie to vsak zisti a daj do poriadku a na socialke ti uz nejaka mila pani povie,kolko mesiacov DNP mas aktivnych, teda ze sa ti rataju.
Cas bezi, tak sup sup vybavovat 🙂 Bez sa prihlasit z maxima.
Tvoje nove DNP by to nemalo nejako postihnut.

katka888
1. okt 2010

@jejo
ako pise mariro, pre ucely materskej sa ti to po prve neoplati, po druhe, nestihas, lebo musis splnit podmienku byt DNP min 270 dni do datumu porodu.
ked budes na materskej alebo rodicovskej, rperusuje sa ti nemocenske poistenie zo zamestnanai / akoby si uz nebola nem poistena /, preto , ak by si sla pocas rodicovskej na PNku, alebo na osetrovne s detmi / vypisane deticky doma / , tak nemas narok na davky. jedine, ze mas DNP. na narok na PNku musis byt min 270 dni DNP , tuto podmienku chcu zaviest aj na osetrovne. pocas materskej si DNP neplatis, aj keby si bola nahlasena na DNP / ja som to nevyuzila / vyhoda je, ze pocas materskej sice neplatis, ale ten cas sa ti do 270 dni rata. PNka aj osetrovne sa ti vypocita ako 55% z vymer zakladu, platis mesacne 4,4% z vymeriavacieho zakladu.

solinkarka
1. okt 2010

Cawte baby..planujem s partnenrom babo ale moc tymto veciam nerozumiem. chcela by som sa teda informovat ze ten RP bude rovnaky pre vsetkych? ( zamestnanych aj nezamestnanych?) a este ohladom priplatku k RP, ten je okolo 620eur pre zamestnanych aj nezamestnanych??? dakujem pekne

standa82
1. okt 2010

@solinkarka ....áno RP bude pre všetkých rovnaký a to vo výške 190 eur (pokiaľ sa ešte niečo nezmení) a aj príplatok je rovnaký pre všetkých.

iwusa14
1. okt 2010

Ahojte baby, ako to bude teraz s materskou? Ja to nechapem, tej novej vlade!!!!! Ja si platim nemocenske sama z maxima a som nezamestnana. na socialke mi vyratali, ze budem mat viac ako 270 dni poistenie nakolko z roku 2009 mam 150dni a tiez spadam do tych 26 tyzdnov kedy musim mat tu matersku z maxima platenu ale nastala zmena vo vlade a vraj to chcu zrusit, ma teda vyznam to platit? alebo ako mam chapat tomu, ze vsetci budeme dostavat 190eur ci si to platime alebo nie???? Prosim vysvetlite mi to ako to je, dakujem.

standa82
1. okt 2010

@iwusa14 ....materskú dostaneš podľa toho aký VZ máš v DNP. No na RP vo výške 256 eur už nárok mať nebudeš, lebo ho zjednotili na 190 eur 😖

martinak31
1. okt 2010

@iwusa14 srdcko, tých 190e. ak to uzákonia to je výška rod.príspevku, ktorý dostaneš až po vyčerpaní materskej-podľa všetkého ti vyjde maximálna materská, rodič. príspevok nemá nič spoločné s DNP, o RP požiadaš po skončení materskej na Úrade práce na odd. vyplácania RP.

nikaivka
1. okt 2010

dievčatá, poprosím vás o radu. 🙂

Som nezamestnaná. Od 15.1.2010 som si začala platiť DNP s NVZ. 21.11.2010 mám nastúpiť na MD. Viem, že počas poberania materskej nemusím platiť DNP. Ale čo potom? Ak sa odhlásim úplne a moje deti budú choré, nedostanem žiadne peniažky z DNP? Musím pokračovať v platení DNP? Ak, by som si po tých 6 mes. poberania materskej znížila VZ na minimum, tak ak by som šla na OČR, alebo PN, tak mi ju vypočítajú z maxima alebo z minima? Trošku som z toho mimo. Ďakujem vám za vaše rady.

katarina104
1. okt 2010

@iwusa14 pridajte sa do štrajku,je to aj na facebooku. 🙂