Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kvojtanikova
15. okt 2010

baby ja sa len tak na okraj spytam lebo som to tu necitala cele... ja nastupujem na matersku teraz 18.11. a vraj sa mi bude vypocitavat z roku 2009, teda na vysku materskej nema ziadny vplyv to ze som teraz posledny mesiac a pol pred nastupm na matersku PN? A budem dostavat matersku vypocitanu z roku 2009 aj ako zamestnana aj ako SZCO teda spolu dve sumy? Lebo tak mi to povedali na socialke, tri krat som sa ich pytala ale aj tak mam o tom nejake pochybnosti... lebo mi to nesedi s tym konceptom "zamestnat sa den pred materskou" naco by to robili keby sa im materska pocitala z predchadzajuceho kalendarneho roku?

zrzuska
15. okt 2010

@zuzla2 aha. no to som nevedela ze ako to je.
ja dostanem rodicovsky posledny krat v marci a rodit by som mala na prelome maj/jun. tak by som chcela ist na pn ak by mi to nevychadzalo.
no som zvedava ako to teda bude vsetko.

tak si to teda nerusite? platite dalej? lebo ja neviem ci si to mam zaplatit alebo co

katkak88
15. okt 2010

@alca85 áno stačí ti najskôr min VZ a ked otehotnieš ....dáš si odhlášku a prihlášku z max VZ...............ale musíš splniť podmienku 26 týždňov platenia do nástupu na materskú................inak by sa ti to rátalo z min VZ

alca85
15. okt 2010

@katkak88 ďakujem, to už sa budem asi len modliť, aby mi tých 26týždňov vyšlo..... 😀

mariro
15. okt 2010

@zrzuska -nejdu rusit DNP!!!! len idu robit nejake upravy,ktore v konecnom dosledku maju nieco do seba.Tak ako to tu uz spominali baby... o zamestani sa par dni prednastupom na MD z maxima......nas ktore si poctivo platime sa to nijako nedotkne, dalej ochranna doba a OCR.Nic strasne sa nebude diat. 😉

Opakujem baby.....CITAJTE POZORNE A NEPANIKARTE A HLAVNE TU ZIADNE DEZINFORMACIE NEPISTE.

Uz som rozmyslala ci tie baby co to tu pisu nie su podplatene aby vyvolali paniku a co najmenej ludi splatilo DNP. 😀 😀 😀

mariro
15. okt 2010

http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/...

pekne rozpisane co sa chysta s materskou a rodicovskym prispevkom 😉

kakajka
15. okt 2010

super, dufam, ze sa to do maja nezmeni k horsiemu 🙂

mariro
15. okt 2010

@kakajka -tak dufajme 😉

kingstonka
15. okt 2010

Chcem sa spytat na dlzku materskej - ak sa zmeni dlzka poberania z 28 na 32 tyzdnov bude to platit len pre mamicky co nastupia na MD po januari 2011 alebo aj tie co skor. Ja nastupujem v novembri 2010- tak mna sa to uz asi netyka, ze?

mariro
15. okt 2010

@kingstonka -urcite nie...pretoze to su navrhy ktore sa musia schvalit,takze ak to bude tak od roku 2011....ale zasa nemusime predbiehat 😉 ak to uzakonia ,tak urcite vytycia aj to koho sa to tyka...to je len prognoza do buducna na margo tych nezmyslov co tu popisali baby o ruseni materskej a podobne.
Podrobnosti budu urcite upresnene,toto len pre info a klud mamiciek. 😉

snilka
15. okt 2010

@kakakina
@zuzkat1 ďakujem kočky za reakcie, len neviem ako to je, nestačí si začať platiť dobrovolné postenie až akonáhle otehotniem? Lebo u mňa to moze trvat aj rok, kým sa podarí 😒 ...a nechcem platit zbytocne. Ci je podmienka, že si to musim platit skor nez otehotniem? Potesí interná POSTA, ďakujem šete raz a prajem príjemný večer... 😉

korytnak
15. okt 2010

Chcela by som sa spytat,ako je to s platenim materskeho prispevku.Kedze som momentalne na urade prace cca 5 mesiacov po ukoncemi pp a som pravdepodobne tehu.Je potrebne a v akej vyske a ako dlho si platit dobrovolne nemocenske poistenie,aby som mala narok na matersky prispevok? A co v takom pripade, ak pojdem na rizikovuPN, je potrebne platit DNP? Vdaka za odpoved.

standa82
15. okt 2010

@korytnak ...musíš v DNP splniť 270 dní poistenia do pôrodu. Keďže máš ukončený PP, dni z tohto povinného poistenia ti prirátajú k dňom z DNP a spolu musíš mať minim. 270 dní do pôrodu. Z akého VZ si budeš platiť, taká bude výška materskej. Počas PN sa neplatí, no dni sa ti rátajú. Ale na nárok na dávku kvôli PN budeš mať tiež len po splnení 270 dní.,

oknosmas
16. okt 2010

@standa82 to znamena, ze keby som na rizikovom, cize pn, tak si nemusim platit dalej?

korytnak
16. okt 2010

Takze je potrebne si platit DNP uz pred otehotnenim lebo asi uz nesplnam tych 270 dni. Uz nema zmysel si platit DNP a nedostanem ziadny matersky prispevok? Az po narodeni dietata, ten rodicovský? Ja mam termin priblizne zaciatkom juna.

gallina
16. okt 2010

nikto nevie poradiť, čo treba vypísať na tlačivách, ktoré mám odniesť do SP ak som PN? (podpísala som ich čo ďalej), ďakujem

mariro
16. okt 2010

@gallina -to je vsetko,len podpis a odovzdaj to 😉

mima595
16. okt 2010

@oknosmas -ak ti pride rozhodnutie zo SP, že ti vyplatia PN z DNP /co by mali urcite, ked si ho platis 3 roky/, tak za obdobie, co si PN, tak DNP neplatis... teda pomernu ciastku...
ak si PN cely mesiac, za dany mesiac neplatis, ak si PN 20 dni v mesiaci, zapltis iba tie dni, kedy si PN nebola

standa82
16. okt 2010

@oknosmas ..dostala si odpoveď od mima595

oknosmas
17. okt 2010

takze dnp zasa na cas riesit nemusim...iui neuspesne..aj ked to vyzeralo opat zas dobre...je to definitivne.

mima595
17. okt 2010

@oknosmas - to je mi luto... ja mam za sebou 4 neuspesne IUI, 1 IVF nastastie vyslo a potom prisiel este aj Vladko... uplne prirodzene, necakane 😉

oknosmas
17. okt 2010

@mima595 super...tak snad sa aj my raz dockame

katka_e
17. okt 2010

Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.
Vopred sa ospravedlňujem za to,ak je niekde predtým zodpovedané na moju otázku,ale nechce sa mi čítať toľko strán,pretože si tu radíte aj čo sa týka iných vecí. ..
MD mi skončila 6.9.,od 7.9. som na rodićovskom.Platila som si pripoistenie-DNP.Počas PN-ky,ktorá trvala celé tehotenstvo a MD som toto propoistenie využila. Pripostenie som pri ukončení MD nezrušila,rozhodla som sa,že si ho budem platiť ďalej.
Nakoľko moj druhy syn býva častejsie chorý,t.z.do 7 mesiacov bral 4 antibiotiká,z toho raz sme boli v nemocnici so zápalom pĺúc,chcem toto pripoistnie použiť na OČR-ky .V sociálnej mi jedna pani povedala,že sa to neda použiť,ale dopočula som sa a z toho dovodu som to nezrušila,že sa to dá,ale aby som aspoň prvé dva ,tri dni v mesiaci nemaródila a ani nebola na OČR. Tak teraz neviem,čo je pravda....poradí mi prosím niekto?
Ďakujem za odpoveď.

asan
17. okt 2010

Ahojte kočky, prosím poradte. 🙂 Ako je to s OCR, z DNP. Mám splnených 270 dní. Myslela som že pôjdem na PN, ale dnes naša princezná začala kýchať a už to vidím, že zase skončíme u jej a nie mojej doktorky. Len neviem, čo je výhodnejšie, či PN pre mňa, alebo OČR jej. Je to uhrádzané rovnako? Poprosím poradte mi, lebo zajtra to budem musieť riešiť. ☹

mojedieta
17. okt 2010

😀 Ahojte,

potrebovala by som od Vás súrne poradiť. Plánujeme s mužom dieťa (napr.v novembri počatie) a napr. by som sa chcela v októbri pripoistiť z minimalnej mzdy. Všetko chápem, že musím platiť 270 dní ale jedna vec mi chodí po rozume. Keby som napr. chcela isť na materskú už v 5.mesiaci tehotenstva môžem si ďalej platiť pripoistenie do pôrodu alebo mi toto pripoistenie už nebude k ničomu lebo už nebude splnených tých 270 dní? ☹ Asi áno že?
Ďakujem vám veľmi pekne za vaše reakcie... 😉

emkab
17. okt 2010

@mojedieta kazdopadne na matersku mozes ist najskor 8-6 tyzdnov pred lekarom stanovenym terminom porodu, ak by si mala byt doma napr. aj v tom 5.mesiaci, tak jedine cez PNku...

kisska
17. okt 2010

@asan OCR trva max. 10 dni a PN moze trvat max. 52 tyzdnov. Uhradzane je to tak, ze pri PNke dostavas prve tri dni len 25% a pri OCRke dostavas hned 55%. vid http://www.socpoist.sk/osetrovne/1294s

gallina
17. okt 2010

@mariro číslo účtu netreba? 🙂

mima595
17. okt 2010

@gallina - no jasne, že treba... ked to nechces v hotovosti,

musis tam zaskrtnut, aj ci si uplatnujes z 2 poisteni, alebo iba z jedneho

asan
17. okt 2010

@kisska, ďakujem, a tých 10 dní na OČR je kalendárnych, alebo pracovných?