Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

oskvarka
13. dec 2011

@h.a.i.n.y od prveho dna poslednej MS... ale pozor na to lebo tu podmienku musis splnit do porodu musis mat zaplatenych 270 dni a moze sa ti stat ze porodis predcasne... nikomu neprajem ale stava sa

karinkaeich
13. dec 2011

poradi mi niekto? stale mam chaos, ci tych 270 dni sa pocita od zaciatku noveho poistenia (ked k 1.2.2012 to este tolko dni nebude) alebo ako? ak som uz aj mala dnp v poslednych 2 rokoch (platene vyse roka kvoli max.materskej, co som aj vyuzila), nebude to problem? teraz som na rd az do 8/2013. ak som dobre pochopila, kym vyprsi 270 dni, musim byt tehotna, nech sa na mna vztahuje ochranna lehota 8 mesiacov, a v tom case uz musi byt aj nastup na md. spravne? a druha vec, z prace dostanem matersku tolko isto ako pri prvej (teda trosku viac, kedze sa zvysilo z 55% na 60%, ci po novom uz 65%). stale ze platu, ked mam pp na dobu neurcitu? dakujem za odpoved

susan007
13. dec 2011

@sunset ahoj, ja som taky podobny pripad a tiez zvazujeme ci druhe dieta alebo navrat do prace...len to je trosku problem kedze moje miesto je zrusene...pisala som na socialnu poistovnu..tu je odpoved:

Poistenkyňa, ktorá je tehotná, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.Na účely nároku na materské sa do 270 dní nemocenského poistenia dá započítať obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnankyne z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Okrem vyššie uvedenej podmienky je nárok na materské podmienený existenciou nemocenského poistenia alebo plynutím ochrannej lehoty v čase vzniku nároku na materské.Ochranná lehota poistenkyne, ktorej povinné nemocenské poistenie zamestnanca zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov. Ochranná lehota vzniká aj pri prerušení povinného nemocenského poistenia, t.j. ochranná lehota plynie od prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnankyne z dôvodu čerpania rodičovského dovolenky.Zamestnankyni sa prerušuje povinné nemocenské poistenie v období, v ktorom čerpá rodičovskú dovolenku. Vznik prerušenia povinného nemocenského poistenia sa posudzuje rovnako ako zánik povinného nemocenského poistenia.

Ako uvádzate vo Vašom podaní, v súčasnosti poberáte rodičovský príspevok a pravdepodobne s Vami v čase rodičovskej dovolenky zamestnávateľ ukončí pracovný pomer. Nakoľko v čase poberania rodičovského príspevku nie ste nemocensky poistená, ochranná lehota Vám po ukončení pracovného pomeru plynúť nebude a nárok na materské Vám nevznikne, nakoľko ochranná lehota začala plynúť od vzniku prerušenia povinného nemocenského poistenia. Nárok na materské by Vám vznikol iba v prípade, ak by Vám povinné nemocenské poistenie zamestnankyne plynulo až do nástupu na materskú.

Nárok na materské Vám však môže vzniknúť, ak sa v Sociálnej poisťovni prihlásite na dobrovoľné nemocenské poistenie.Dobrovoľne nemocensky poistenej osobe vzniká nemocenské poistenie odo dňa prihlásenia sa na toto poistenie, najskôr odo dňa podania prihlášky a zaniká dňom odhlásenia sa z tohto poistenia, najskôr odo dňa podania odhlášky. Prihlásiť a taktiež odhlásiť sa môžete prostredníctvom Registračného listu FO v mieste Vášho trvalého bydliska, ktorý nájdete v každej pobočke Sociálnej poisťovne, prípade na internetovej stránke Sociálnej poisťovne.Sadzba poistného na nemocenské poistenie je pre dobrovoľne nemocensky poistenú osobu 4,4% z vymeriavacieho základu. Výšku vymeriavacieho základu si poistenec určuje sám.

Nakoľko je možné, že začiatkom roka 2012 nastanú zmeny v dobrovoľnom nemocenskom poistení, ku ktorým sa v súčasnosti nevieme konkrétne vyjadriť, odporúčame Vám informovať sa v informačno–poradenskom centre na t. č. 0906 171 989 (voľba č.1) koncom roka 2011.
a podla toho ako schvalili zmeny si asi musime platit cely ten balik, aby nam vznikol narok na materske...

sunset
13. dec 2011

@susan007 diky moc za odpoved! je to veru na figu, ked si pomyslim ze naozaj nemame ziadnu moznost, kedze ten balik neviem pre koho vymysleli... a stve ma ako malo ma delilo od druheho materskeho, stacilo by keby trval PP ☹

lubkasungirl
13. dec 2011

@sunset sup sa prihlasit teraz na DNP z maxima - do leta budes mat 270 dni, potom ti zanikne a budes cerpat matersku z ochrannej lehoty 😉

pufinkaaa
13. dec 2011

@gabina23 dúfam že to tak bude 😀

sunset
13. dec 2011

@lubkasungirl fiiha, to fakt sa da? vies to isto? aj ked je to trochu riziko, tak asi by stalo za to podstupit! to by bola paraaada

dicaa
13. dec 2011

ja som sa dnes bola odhlásiť a nanovo prihlásiť. Som cca v 6tt. Za okienkami mi nevedeli poradiť, tak mi zavolali vedúcu, kt. bola na školení ohľadom DNP a tá ma ubezpečila, ze ak sa nanovo prihlásim, bude sa to počítať ako nové poistenie, takže budem môcť platiť len DNP bez balíčka.

adka_praha
13. dec 2011

ahojte...
urcite ste to tu rozoberali a opakovali uz 100x, ale ja som z toho strasne jalova, co sa bude vlastne diat... od septembra si platim DNP a snazime sa otehotniet, ale ako to bude teda vyzerat? odkedy? co schvalili? ci este neni nic iste? na kolko sa zvysi mesacne dnp, ked si platim z maximalky? 😕

lubkasungirl
13. dec 2011

@sunset poriadne si to prerataj, uz to tu radili aj mima aj gapa-precitaj par stran dozadu 🙂

katkavan
13. dec 2011

@dicaa ja som tiez asi v 6 tt.tehu a doteraz som si platila DNP asi 5 mesiacov.Chcem si ist poistne navysit,takze sa musim ist najprv odhlasit a potom nanovo prihlasit?Ty si si pred tym platila?dakujem velm pekne.

katkarv
13. dec 2011

@gapa 270 dni od posledneho prihlasenia.

marusik
13. dec 2011

tá ochranná doba 8 mesiacov je len pri súbehu poistenia z pracovného pomeru a DNP, alebo aj len pri DNP?
a už je to jasné, ako sa počíta tých 270 dni? od posledného prihlásenia sa, alebo aj prerušene za ostatné 2 roky? ja to mám komplikované - za posl. 2 roky prihlásená, odhlásená, na MD, rodičovskej dovolenke, ukončenie pracovného pomeru, nové prihlásenie... netuším, čo z toho vyjde
😢

iinka
13. dec 2011

OL je aj pri DNPO

dicaa
13. dec 2011

@katkavan ano, ja ho platim od r. 2009. Keby si len zmenila vz a neodhlásila by si sa, materskú by ti vypočítali z priemeru a keď sa odhlásiš a nanovo prihlásiš, budeš to mať ako nové poistenie a teda max. materskú ak si budeš platiť maximum. Len musíš splniť podmienku poistenia 270 dní za posledné 2 roky a deň nástupu na MD musí byť 183 - tí čo si platíš DNP

rysauka
13. dec 2011

čaute babule už ste čítali toto
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2011/12/11/dobr...

emaria
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
emaria
13. dec 2011

Ahojte,prosim poradte kamoske,je v 7.tyz., neplatila si doteraz dnp,ale je zamestnana,ak by si zacala teraz platit dnp,pomohlo by jej to k vypoctu materskej?Oplati sa jej to este uzavriet,Vdaka za radu.

katkavan
13. dec 2011

@dicaa dakujem Ti,este jedna otazocka...ak sa teda odhlasim a opat prihlasim s vyssim vz,do tych 270dni sa rata aj to obdobie 5 mesiacov,co som si platila nizsiu sumu?alebo idem odznova 270 dni.... ? 🙂

siss_sz
13. dec 2011

baby, tak mozte mi niektora pomoct?
ja co mam urobit?
platim si asi tak od aprila 2011, teraz som na RD, este netehotna asi este nemam ani tych 270 dni,platim si z minima.... co to pre mna znamena? ta novelizacia? patila som zbytocne, mam sa odhlasit, zrusit, prerusit?
SRDECNA VDAKA ZA ODPOVED!!!

olinka166
13. dec 2011

@katkavan rátajú sa ja tie dni ale musia byť v lehote do 2 rokov pred pôrodom

siss_sz
13. dec 2011

@rysauka to je velmi dobry clanok

lenka2104
13. dec 2011

ahojte aj by som mala pár otázok platím si DNP ako SZČO od apríla takže 270 dní bude v januári a teraz posledný mesiac sa mi podarilo konečne otehotnieť tak sa chcem spýtať že ked pojdem na PN tesne po 270 dni tak budem dostávať PN podla výšky mojho DNP? A čo potom keď pojdem s PN na materskú budem ju dostávať postarom keď som tehotná ešte tento rok alebo teraz podľa nového zákona nič moc?

mirkave
13. dec 2011

@emaria nech sa prihlasi co najskor.

dicaa
13. dec 2011

@katkavan to nové poistenie ti bude trvať 270 dní. Ty musíš splniť tú podmienku, že musíš platiť nové poistenie 26 týťdňov pred nástupom na matersku. Chýbajúce dni do 270 sa ti počítajú zo starého poistenia - obdobie posledných 2 rokov. Odkiaľ si?

katkavan
13. dec 2011

@dicaa Spišská Nová Ves 🙂

kubkolucy
13. dec 2011

@mirkave ahoj, mala by som na teba jednu otázku, ak môžem. Ja mám termín pôrodu v apríli čiže je to tak podobne ako ty ale materská mi bude platiť iba z DNP keďže zamestnaná som len príliš krátko. Chápem, že v januári mi to poistenie automaticky zanikne ale neviem či to potom nechať tak alebo sa znovu prihlásiť. Neviem totiž či počas vyplácania materskej nemusí byť to poistenie stále aktívne. Lebo myslím, že doteraz to tak bolo.

dia459
13. dec 2011

@gapa Dakujem za odpoved. Takze ak by som bola tehotna do tych 270 dni a sla na PN ( nadalej by som si platila pocas PN aj DNP do 270 dna) tak by to narok na matersku z DNP neovplyvnilo a ak by som uz mala splnenych 270 dni DNP tak by mi PN platili uz aj z DNP automaticky, alebo by som musela ukoncit PN a zas nastupit na PN, ? Ak by som tak spravila pocas ochr. lehoty ( na 271. den) nebralo by sa to za vznik noveho NP? Preto sa pytam ohladne tej PN hlavne lebo som tu citala tvoj prispevok na strane 709 o ukonceni prerusenia NP.

laura007
13. dec 2011

Ahojte baby, prosim poradte mi treba si podat ziadost v mieste trvaleho pobytu alebo nie?? A ziadost je osobitne tlacivo ktore najdem len na socialke??dakujem krasne;)

zlatat
13. dec 2011

@rysauka dobrý článok - dík.
Práve uvažujem, čo bude pre mňa najvýhodnejšie - či sa teraz odhlásiť a nanovo prihlásiť, alebo počkať do februára, a potom sa rozhodnúť čo ďalej podľa vzniknutej situácie.
DNPO si platím už dosť dlhú dobu - už si presný dátum nepamätám, ale tuším je to od roku 2008, platím si ho z maxima. Od r.2006 som na platenej RD
O bábo sa snažíme už 3,5 roka, no nejako sa nedarí. ☹ Takže ťažko povedať, či sa mi v najbližšej dobe ( do februára ) podarí otehotnieť.
Doteraz som DNPO využívala aspoň pri OČR, prípadne raz za rok mojej PN.

Z toho článku mi vychádza, že asi by bolo lepšie sa teraz odhlásiť a nanovo prihlásiť z maxima ... teda ak som správne pochopila ten posledný odsek článku. Ale zase na druhej strane, neviem či by som potom v prípade tehu mala nárok na PN, lebo ak sa podarí, tak určite budem od začiatku na rizikovom.
Dobre uvažujem? Či je to blbosť?