Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
5. mar 2013

@janka9900 ja tiež viem o tom, že musí porodiť do termínu, ak porodí po termíne tak vtedy už MD z DNP nedostane ... tetky na SP dosť zavádzajú a klamú, a nie je to prvý krát @adka1313

zitaje
5. mar 2013

@janka9900 coze? Ako ze porodit do terminu, nie je to jedno? Ved na md clovek nastupuje skor, nez ma termin porodu.
Ja si platim dnp kvoli materskej, aktualne som pn... nechapem, ako suvisi, kedy porodim, s materskou, vysvetlite mi to prosiiiim, dakujem.

zitaje
5. mar 2013

Este pre vysvetlenie, obidve deti som prenasala, prvu dceru 2 dni, ale druhu az 9...

drnduliak
5. mar 2013

@janka9900 ahoj, a to porodenie do terminu plati len pre zamestnankyne alebo aj pre szco? myslim kvoli schvaleniu materskeho z dnp v ochrannej lehote? no a uplne ma sokovala ta info co sem hodila @adka1313 dufam, ze su to len plane reci zavistlivych uradnicok, lebo ja som tiez v OL, na rodicaku a na tu matersku sa plne spoliaham 😠 😖 😒 ja by som mala nastupit na matersku koncom juna

janka9900
5. mar 2013

@zitaje do terminu musia porodit iba zamestnane mamicky, ktore cerpaju RD a idu na MD v ochrannej lehote.
ak ides na MD z aktivneho poistenia, nie z ochrannej lehoty, porodit mozes kedykolvek 😉
... o ochrannej lehote a nastupe na MD som pisala adke1313 stranku dozadu 😉

zalka
5. mar 2013

@drnduliak @zitaje to čo tu hodila @adka1313 sa týka mamičiek zamestnankíň na RD, ktoré sú tehotné a majú OL z DNP.

Ak si živnostník a máš OL z DNP a nastupuješ na materskú tak nemáš problém, ak si zamestnanec a nastupuješ zo zamestnania alebo z PN na materskú z OL z DNP .. tak nemáš problém .. môžeš rodiť kedy chceš.

Ale ak si zamestnankiňa na RD, a nastupuješ na dalšiu MD súvisle tak tam problém je, a na to aby bola platená MD z DNP z OL musí porodiť do termínu ... babenky si dávali vyvolávať pôrody aby im MD takto vyšla.

zitaje
5. mar 2013

@zalka
@janka9900
nestiham vsetko citat, a ako zalka vie, som celkom slusny chaosak 😝 😅 😀 kazdopadne vdaka za objasnenie. Tak som pokojna.
ALe je to nieco nove? Lebo pri mladsej dcere (2008) som isla na md z ochrannej lehoty a porodila neskor a nebol problem.

janka9900
5. mar 2013

@drnduliak ahoj, v szco sa nevyznam 😅 ale predpokladam, ze si budes uplatnovat narok aj z povinneho poistenia, ze? nie len z dnp.
tak by si mala asi tiez porodit do terminu. keby si si uplatnovala MD len z dnp, tak by si mohla porodit kedykolvek.
nie som si ista, skus sa spytat zalky 😉

drnduliak
5. mar 2013

@zalka dakujem za odpoved 😉 ja som szco na RD, povinne odvody mi tento rok platit nevysli, platila som len stare DNP + 1 mesiac noveho z minima...tak dufam, ze bude vsetko ok 😅

adka1313
5. mar 2013

@janka9900 Janka, ďakujem za ochotu odpovedať. Skúsim ešte ten formulár a zajtra dám vedieť...

janka9900
5. mar 2013

@zitaje nie je zac 😉
neviem ako to bolo v 2008 s OL, ale od minuleho roka je to takto.

drnduliak
5. mar 2013

@janka9900 dakujem, uz som jej napisala...praveze si nebudem uplatnovat materske z povinneho, lebo mi nevzniklo..takze len dnp

janka9900
5. mar 2013

@drnduliak takze budes mat MD iba z DNP? potom by malo byt vsetko v poriadku a mozes porodit kedykolvek 😉

zalka
5. mar 2013

@drnduliak určite .. lebo v prípade zamestnankíň na RD sa nástupom na MD obnovuje poistenie a to má za príčinu zánik OL, preto je dôležité u nich porodiť do termínu.
U teba sa nič neobnoví takže MD z OL z DNP problém nebude.

janka9900
5. mar 2013

@drnduliak uz som si vsimla, ze ti zalka odpisala este predomnou 😉 😀 tak mozes v klude tehulkovat dalej 😉

drnduliak
5. mar 2013

@janka9900 @zalka dakujem, kočky, ste ma upokojili 😉

katrin31
6. mar 2013

@zalka no to som nevedela ze musi zostat na tejto pnke.ale na to dnp sa ma ist prihlasit uz teraz hej? A ako to ze pnka bude potom minimalna ale materska uz maximalna? Nerozumiem tomu.

zalka
6. mar 2013

@katrin31
dnes 6.3.13 sa prihlási na DNP zo sumy 1179 eur
ostáva dalej na PN, počas PN neplatí
napr. 1.6.13 zruší PN u lekára kde je teraz na PN
3.6.13 pôjde na PN ku druhému lekárovi ..
za 2.6.13 zaplatí za nové DNP cca 13,40 eur ..
PN do 1.6. bude vo výške ako má teraz
PN od 3.6. bude v minimálnej výške
ale MD bude v maximálnej výške

Ja už neviem ako ináč ti to napísať.

katrin31
6. mar 2013

@zalka ale ja som to pochopila uz prvykrat 🙂 len som nerozumela tomu preco pn bude minimalna a materska uz maximalna..ostatnemu som pochopila..ale dakujem ti za vysvetlenie..a posledna otazka moze byt na pn aj u toho isteho lekara? lebo aj teraz je na pn od gynekologa a aj potom bude..

zalka
6. mar 2013

@katrin31 no trebalo by asi od druhého lekára, alebo aspon sa nechať hospitalizovať ...
a prečo PN minimálna? lebo nebude mať splnenú podmienku 26t poistenia nepretržitého preto PN bude z minima, pri MD už túto podmienku bude mať splnenú tak bude MD platená zo skutočného VZ.

katrin31
6. mar 2013

@zalka dakujem velmi pekne..

eta
6. mar 2013

ahojte, chcem vas poprosit o radu, som zamestnana na TPP od 10/2004 poistenie trva, DNP mi zaniklo 31.01.2012, od septembra 2013 sa chceme zacat snazit o babo, ak by sa podarilo TP by bol cca 05-06/2014, mam si zacat platit DNP z VZ (rozdiel medzi 1179€ -VZ v praci) tak aby som splnila podmienku 270 dni pred nastupom na MD alebo podmienku nepretrzitych 26 tyzdnov? cize sa mi treba poistit uz od cca jula 2013? A dalo by sa poistenie platit tak ze od 07/2013-12/2013 VZ 600€ a od 01/2014 znizit na ten MVZ 393 s tym ze materska z DNP by sa vypocitavala z VZ z roku 2013? dakujem

zalka
6. mar 2013

@eta poistenie ti musí vzniknúť najneskôr do 30.4.13 aby sa dali využiť dni poistenia z predošlého DNP teda z toho čo ti zaniklo 31.1.12 .
Ak vznikne poistenie neskôr , musíš platiť celých 270 dní aby vznikol nárok na MD alebo aj na PN.

adka1313
6. mar 2013

@janka9900 Janka, vo všetkom si mala pravdu, z ústredia SP mi len potvrdili to, čo si povedala ty. Ešte raz ďakujem.

janka9900
6. mar 2013

@adka1313 tak super adka 😉 nemas zac, drzim palce, nech sa drobec narodi do terminu, ale nie zasa moc zavcasu 😉

eta
6. mar 2013

@zalka a teda ak by som si zase do 30.04.2013 zacala platit DNP z akeho VZ a ako dlho? pripadne sa mam prihlasit z min VZ a potom 26 tyzdnov pre MD zrusit a platit z VZ ( 1179 - VZ v praci?)

zalka
6. mar 2013

@eta no v podstate od toho 30.4. sa musí platiť 9 mesiacov ak chceš prerušiť aby si mala zase nárok na MD z DNP.
Môžeš sa prihlásiť z minima, VZ 393 eur mesačne sa platí 130,27 eur a ked otehotnieš tak to zrušíš založíš nové z rozdielu max. a VZ v práci ... sem tam skočíš na PN počas PN odvody neplatíš ...

eta
7. mar 2013

@zalka velmi pekne ti dakujem za rady 🙂

rebekasaska
7. mar 2013

@janka9900 Ahoj Jani teda aj ja ked som zamestnana na Tpp a platila som si DP v rok 2011 4.3som sa nahlasila na soc .a od vcera som na marodke tiez musim porodit do terminu pomooooooooooooc mam uz v tom hokej 🙂

zalka
7. mar 2013

@rebekasaska aké DP si si platila? Do kedy? Myslíš DNP? ... a do termínu musí porodiť mamička na RD zo zamestnaním .. a z OL z DNP.
Mamička čo má aktívne DNP môže porodiť kedy chce.