Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

tanika5
7. okt 2011

@bobocka paničky na socialke nikdy neporadia, čo je najlepšie a ked sa má niečo schvalovať, vždy sa tvaria, že o ničom nevedia. Rovnako ked sa menil rodičovský prípevok čo bol 256 do 20.mesiaca veku dieťaťa bola som v decembri sa na to pýtať a odpoved znela, že oni o ničom nevedia, že pokial im nič nepríde ako odsuhlasene, tak nevedia nič. Zbytočne tam vobec chodiť. tiež som sa chystala, ale po tom ako mi známa pracujúca na urade prace povedala, že tam nemusím ani chodit, som si to rozmyslela :( Birokracia, odpor, nič iné v tomto štáte nie je!!! Potom sa len divia, že sa obyčajní ľudia sťažuju, no bodaj by sme sa nesťažovali, ked nám stále život len sťažuju a strpčujú.

bobocka
7. okt 2011

@tanika5 aaaale,mozno fakt nic nevedia.vsak ak nic schvalene nie je,tak ani nemaju ako blizsie info davat.nemozu predsa udavat imaginarne scenare.ja som sa chcela opytat,ze ak to schvalia,tak ako sa to priamo mna bude dotykat.len moj muz nevie blizsie info,on podla mna polozil holu utazku,dostal jednovetovu odpoved a siel prec 😀 ja pojdem buduci tyzden a nejake info skusim vydolovat z pani.aj ked viem,ze asi zbytocne tam pojdem kedze fakt nejaku padnu odpoved pred schvalenim zakona cakat nemozem,ale apson pre pokoj duse tam pojdem 🙂

tanika5
7. okt 2011

@bobocka ja som taktiež chcela zistiť len bližšie info, že čo ak ten rodičák schvalia, kedy mam prísť o to požiadať a spolu s tým mnoho iných otázok 🙂 hola veta to nebola, ked videlapani, že sa moc pytam a že by mi mala vedieť na niečo odpovedať tak jej "akože" cinkla kolegina vedla od stola a spravila sa, že musí niekam surne odbehnuť. Slušne som ich poslala do čerta 🙂 kedže pani od vedlajšieho stola nemala ani tú snahu byť nenápadnejšia a pekne krásne si zdvyhla sluchatko a cinkla kolegini, tá sa len akože s niekym v telefone rozpravala :D neviem či maju dohodnutu taku fintu, pri mooc zvedavých ludoch ale pripadalo mi to tak :D Odvtedy si ma tam pamätaju a minulý týžden ked som tam bola pýtať potvrdenie tak sa chuda na mna ani nepozrela :D :D

nienna
7. okt 2011

baby tu je o tom článok, asi sa z neho nedozviete viac ako už viete, ale skúste 🙂
http://najmama.aktuality.sk/clanok/227909/extra...

ada23
7. okt 2011

@gapa
kocky, neviete ci este stale plati, ze pocas MD nemusim platit DNP a DPvN? Od maja som na materskej a ked som isla na matersku, mala som v SP preplatok a teraz som sa nasla na zozname dlznikov na poistnom. Nechapem ako mi tam mohol vzniknut nedoplatok 😒

sashabb
7. okt 2011

@ada23 počas MD netreba platiť, no počas RD platiť treba. Skus sa spýtať za aké obdobie ti tam vznikol nedoplatok

zabka60
7. okt 2011

dievcata spravne som pochopila,podla toho clanku co myslim maju pravdu,ze kedze si platim dp len od septembra,tak to nema vyznam a rozumne bude asi to zrussit vsak???????dakujem za kazdu odpoved

boise
7. okt 2011

@zabka60 nic nerus, nic nie je schvalene ani prijate, este to musi prejist parlamentom a urcite budu pozmenujuce navrhy atd..uz pekne vydrz do konca mesiaca a potom, ked bude rozhodnute o definitivnej podobe novely, rozhodnes sa..

ada23
7. okt 2011

@sashabb dakujem za odpoved. Na MD som az do decembra.. tak potom vobec neviem, ako mi tam mohol vzniknut nedoplatok.

zabka60
7. okt 2011

@boise dakujem za odpoved 😉 a kedy bude rozhodnutie??nema to byt az poo novom roku?

boise
7. okt 2011

@zabka60 koncom oktobra by sa to malo prerokovat v parlamente, takze vtedy by sme mali poznat uplne znenie novely. Ta bude nasledne platna od 1.1.2012 😉

jojolenka
7. okt 2011

Ahojte. Chcem poprosiť o radu. Momentálne som na RD platím si DNP mám splnené všetky podmienky a momentálne som po operácií. RD mi končí 1.1.2012 chcem sa opítať ak by mi PN trvala aj po 1.1.2012 kedy sa mám isť zaevidovať na úrad práce nakoľko nemám prácu. Počas PN ma asi nezaevidujú. Ďakujem za Vaše odpovede.

zabka60
7. okt 2011

@boise no to teda pockam ved to je o chvilu,no dufam,ze nam neurobia nejak zle bo to by uz bolo moc,ved nemame ziadne vyhody len nevyhody 😠

boise
7. okt 2011

@zabka60 nuz spoliehajme sa na zdravy rozum, aj ked pri pohlade na osadenstvo parlamentu sa da o zdravom rozume obcas pochybovat...ale verme ze sa najdu aj tam rozumni ludia...

zabka60
7. okt 2011

@boise veru tam zdravy rozum nieje,ten enchavaju doma 😠 ..hadam sa nejaka zena za nas postavi,aj kd velmipochybujem

natka1
7. okt 2011

ahojte myslím že tieto nervy neprospievaju ani jednej tehotnej .Neostáva nám nič iné len sa ukludniť zbytočne sa nerozčulovať a počkať či to schvália alebo nie .No treba len dúfať že nie .Lebo sa všetky nervovo zrútime ☹ Asi by sme mali káždá napísať pánovi ministrovi čo si o tom myslíme .Je nás tu dosť a každá ked mu napíše tak hadam sa spamätá ! len treba zistit kam písať 🙂

ursula5
7. okt 2011

@natka1 myslím, že tie čo ste tehotné a vznikne Vám nárok na MD do 31.8. tak Vám z toho dávky pôjdu 🙂

natka1
7. okt 2011

@ursula5 ja som pisala jednej odborničke už neviem aka stranka to bola a ona mi odpísala že ak to schvália tak o maximalnu matersku v novom roku prídem aj ked splnim podmienku 270 dni už teraz v novembri na MD mám isť až 5.februára tak človek sa v tom fakt nevyzna .A ak to bude tak ak píšeš bolo by fajn ale aj nefer voči tým ktoré si to platia a sa pokušaju a sa im nedarí ☹

06lienocka
7. okt 2011

@nienna dobrý članok ked bude niečo nove daj to sem diky

katula77
7. okt 2011

tak ako som pozerala spravy tak vlada uz rozhodla dnes o rozpocte, dali to do parlamentu, tam je to len formalita ved maju 79 hlasov, cize na 99perc je rozhodnute, neviete kde sa da pozriet detailne rozpocet pre jednotlive ministerstva?, nas by hlavne zaujimalo to mihalove...

sympa1
7. okt 2011

@obedwix ja ti odpoviem 😵 pn aj očr mi vzdy prisli aj napriek tomu ze som namiesto do 8-ho v mesiaci niekedy zaplatila neskor

veronique_1
7. okt 2011

Aka bude maximalna materska v roku 2012?

katulikzlatulik
8. okt 2011

tak, ak to schvalia, tak uz sa nebude dat dobrovolne poistit...

mirkamurko
8. okt 2011

@natka1 ja nie som síce odborníčka,ale ja si myslím že budešmať nárok ved VY sa ti bude rátať za rok 2011.

sasena033
8. okt 2011

@natka1 to ti napisala nejaku somarinu pretoze ked to splnis est ev starom roku a porodis do 8 mesiaca 2012 tak by to malo byt si v ochrannej lehpote takz epeniazky z DNP dostanes 🙂 to by potom nikto nedostal

katka9900
8. okt 2011

ahojte babenky, prosim vas, viem, ze teraz este nikto nevie, co schvalia, ale ak schvalia vsetky navrhy, budem mat narok na matersku? som nezamestnana, platim dnp takmer dva roky a konecne sa nam podarilo otehotniet. som v 7. tyzdni. ak by som musela v januari uzatvorit novu zmluvu, tak by som nestihla uz ani platenie 26 tyzdnov pred nastupom na matersku.... takze na matersku nebudem mat asi narok, ze? ☹
dakujem velmi pekne za odpoved 😉

natka1
8. okt 2011

Tak to ste ma ukludnili 😉 no nehame sa prekvapiť čo schvália dufam že budeme všetky spokojné 🙂

ludmila25
8. okt 2011

babenky ja som si tiez zacala od aprila platit dobrovolnu socialku teraz som v 3 mesiaci tehotenstva ale vraj od januara maju zrusit dobrovolnu socialku tak neviem ze ako to bude dalej zo vsetkymi zenami ktore si kazdy mesiac platia urcitu sumu nato aby mali lepsie pnky a materske je to nefer ked to naozaj zrusia ako to bude ☹

lucicek1
8. okt 2011

Celkom dobrý článok odporúčam prečítať
http://najmama.aktuality.sk/clanok/227909/extra...

gapa
8. okt 2011

@ada23
počas poberania materského /či už z dnp alebo len zo zamestnania) nemusíš platiť ani dobrovolné poistené. TAk to aspon SP vysvetluje.

ak by si nárok na materské nemala a len čerpala MD (md a poberanie materského nie je totožné), tak musíš platiť aj počas md.

treba sa voči tomu ohradiť, zavolaj si tam, či napíš na stránku sp. niekedy nefunguje komunikácia v rámci soc.poistovne, tj. vidia, že ti dnp pokračuje, no nevedia, že poberáš materské.