Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sssimi
13. dec 2011

@anina3 A k čomu? K PN či materskej? Aj k ďalšej materskej, tak by si mala zostať do februára tehotná.

anina3
13. dec 2011

@sssimi chcela by som to kvoli materskej a s PN by to bolo ako v mojom pripade? diky za radu 🙂
cize co sa tyka materskej, mala by som zostat do februara tehu? ale ja uz v podstate tych 270 dni splnenych mam, ak sa to zapocitava aj z toho predchadzajuceho poistenia. Ale nebudem mat 26 tyzdnov nepretrziteho platenia... s tym je to ako?

anina3
13. dec 2011

@zlatat ja som ten pripad, ale este som si platila aj predtym od marca 2009 do augusta 2010 tak neviem ci sa to rata alebo toto bude ako nove poistenie od zaciatku... uz som z toho blba

zlatat
14. dec 2011

holky ja mám z toho taký pocit, že najhoršie dopadneme my, čo si už pár rokov platíme DNPO - ak do februára neotehotnieme, tak máme jednoducho smolu a všetky nemalé prachy, ktoré sme tam vrazili výjdu navnivoč. 😠 Je to svinstvo.

v555
14. dec 2011

@zlatat presne tak

sssimi
14. dec 2011

@anina3 od februára má plynúť 8 mesačná ochranná lehota pre tehotné, čiže ak neotehotnieš do februára, tak už nič. Ale nechajme sa prekvapiť. Dnes sa to defintívne rozhodne.

zlatat
14. dec 2011

@sssimi ja si myslím, že to prezident podpíše a budeme mať poniektoré smolu 😖

mima595
14. dec 2011

@zlatat - aj ja si myslim, že podpise...je to pripojene k ym zakonom, co su nevyhnutene pre fungovanie statu....

karinkaeich
14. dec 2011

@dicaa isto je to takto ako pises (to nové poistenie ti bude trvať 270 dní. Ty musíš splniť tú podmienku, že musíš platiť nové poistenie 26 týťdňov pred nástupom na matersku. Chýbajúce dni do 270 sa ti počítajú zo starého poistenia - obdobie posledných 2 rokov.)? mne sa k rovnakej otazke nikto nevyjadril. a tiez viem, ze sa mam opat prihlasit do 31.1.2012, rychlo otehotniet a mozem cerpat md v ochrannej lehote. ale toto mi bolo stale zahadou, kedze jedno dnp som uz mala (8/2009-9/2010, poberala som z neho max.matersku, ziadnu pn, ani nic ine). inak tiez som vyrozumela, ze tych 270 dni sa zacne pocitat od posledneho prihlasenia, pri splneni 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia, iba ak by nahodou chybali dni, tak sa pripocitaju aj z toho starsieho. spravne? diky

karinkaeich
14. dec 2011

@sssimi "od februára má plynúť 8 mesačná ochranná lehota pre tehotné, čiže ak neotehotnieš do februára, tak už nič. - ale to sa tyka len tych bab, ktore uz maju splnenych 270 dni, nie? tie, ktore to este nemaju, tak maju cas, kym im vyprsia, az potom ta ochranna lehota. ci to zle chapem?

sssimi
14. dec 2011

@karinkaeich ja sa v tom velmi nevyznám, ale podla toho čo som čítala, tak ak nie si tehotná automaticky ti DNP vo februári zaniká. Samozrejme ak chceš byť stále pripoistená, tak sa môžeš na novo prihlásiť, ale musíš si doplatiť ešte dôchodkove a tuším ešte nejaké 2 poistenia, aby si mohla dostať potom materskú aj keď otehotnieš po februári. A to si myslím, že už bude riadna čiastka, ktorá pachybujem že sa oplatí.

zlatat
14. dec 2011

@sssimi tiež mi to takto vychádza - inak tá čiastka z minima vychádza tuším na 115 € - čo je riadna pálka - hlavne ak si ju má človek platiť z RD, ktorá je 190 € 😠

astorka2
14. dec 2011

Kočky vie mi niekto poradiť? DNP som si platila viac ako 270 dní od augusta 2009 do februára 2011 - z minima, potom som sa odhlásila a nanovo som so sa prihlasila ked som zistila ze som tehotná. Bolo to v oktobri 2011 a platím si už z maxima..... 26 týždňov platenia mi uplynie koncom marca 2012 a termín pôrodu mám koncom mája 2012, k 1. februáru budem mať splnenú podmienku 270 dní, takže podľa zákona mi DNP zaniká? alebo sa tých 270 dní ráta od posledného prihlásenia teda od októbra 2001... na sociálnom mi povedali, že od 1.februára si už budem musieť platiť nový balík až kým nebudem mať tých 26 týždňov..... a na inom portáli zas že budem môcť pokračovať v starom systéme a platiť po starom...... ďakujem za rady

lenocka0907
14. dec 2011

Ahooojte, ja by som sa tiež chcela niečo opýtať,lebo v tom nemám vôbec jasno a nikto na urade mi nič nevie povedať:(( Ja som dobrovoľne poistená už rok,stále si to platím...V júli 2012 mám termín pôrodu a teraz od januára ma chce môj lekár dať na PN....Viete mi povedať,či mi bude PN platená až po dobu,kedy pôjdem na materskú????a budem mať nárok na materskú??som z toho vol a neviem sa vôbec orientovať:(( ďakujem

mima595
14. dec 2011

@lenocka0907 - ak mas splnenu podmienku 27é d i, tak PN ti budu vyplacat do ukoncenia..takže može byt až do nastupu na matersku....
a narok na matersku budes mat...ci už z dovodu ochrannej lehoty, alebo si uzavries ten balik /pokym si PN, balik platit nemusis/ a tam potom pojdes z trvajuceho zamestnania

katulikzlatulik
14. dec 2011

@emogeon ahoj, papierik mam vystaveny 13.12., ale na nom napisane, ze PN od 12.12.

zlatat
14. dec 2011

@katulikzlatulik tak si to musíš odniesť najneskôr dnes - podľa mňa

oskvarka
14. dec 2011

baby napisala som tam odpovedaju pomaly ale oni tvrdia že sa to bude ratat 270 dni od posledneho prihlasenia.. snad odpovedia aj mne tak si citajte tie odpovede postupne ich tam pridavaju... mate este 8 minut aby ste polozili vlastnu otazku http://hnporadna.hnonline.sk/?p=kp0000_d&article[id]=54187670&article[comment_online][art_id]=54187670&article[comment_online][kod]=acstz8&article[comment_online][novy]=2
hore bol ten odkaz na tie odpovede...

astorka2
14. dec 2011

@oskvarka ja som písala až po desiatej takže to už asi nestihne, poslednému komu odpovedal písal o 9:37 ☹ Škoda

emogeon
14. dec 2011

@katulikzlatulik tak ako pise @zlatat dnes to ta ma byt...

oskvarka
14. dec 2011

@astorka2 tam bolo napisane ze ozatky mozete davat do 11:00 podla mna to este doodpovedaju.. teda aspon ja som to tak pochopila tiez som pisala az po desiatej... ved ja ked to otvorim vzdy su tam nejake nove odpovede.. no ved uvidime...
ale vlastne v jednej odpovedi to tam uz je ze 270 dni platenia po starom sa rata od posledneho prihlasenia takze ja uz cakam len kym napisu ze prezident to podpisal a je moj postup jasny idem sa prihlasit a odhlasit...

astorka2
14. dec 2011

@oskvarka skús si prečiťať moj pripad, ďakujem za rady...

salvinka
14. dec 2011

podla mna si vybera na ktore tie otazky odpoveda.. 😠

astorka2
14. dec 2011

@salvinka áno odpovedá na tie otazky kde netreba moc počítať a vysvetľovať 🙂

oskvarka
14. dec 2011

@astorka2 no je tam pri jednej odpovedi napisane ze bude moct pokracovat ale tiez je to tam tak nejasne lebo ten pripad co tam pisu nebude mat ku dnu 1.2 splnenu podmienku 270 dni za posledne 2 roky (aj ked je to nas pripad ze by prerusoval) a nepisu mu tam ani dokeddy si bude moct platit tak sa vlstne neda zistit ako to mysleli... pokladala som im rovnaku otazku a este dalsie 3 no uvidim budem sa tam este obcas mrkat ze ci nedoplnili odpovede... ja som na tom tak ze podmienku splnim az v marci prvy krat ale chcela by som si to teraz prerušiť aby som si predlžila čas lebo sa nam otehotnieť nedari...
ale ak to aj nahodou nebude platit tak mne sa zda ze ty ked si to das od toho februara z minima tych 120 € zaplatis 2 mesiace a potom ukoncis tak ti sice zaklad trochu tie dva mesiace znizia ale velmi nie podla mna... ja by som to spravila tak na tvojom mieste.. teda ak by ti nedali moznost doplatit to...

anaba1
14. dec 2011

oskvarka Ja si tiez platim DNP uz vyse 2 rokov. Kedy je lepsie odhlasit a prihlasit sa. Este v decembri ci az v januari. Citala som, ze az v januari, aby sa materske pocitalo z max. vymeriavacieho zakladu. Kebyze sa odhlasis a prihlasis v decembri, tak ti materske vypocitaju z minima, kedze nemas za december vymeriavaci zaklad. Je to tak?

emogeon
14. dec 2011

@anaba1 tak sa to da odhlasit a prihlasit nanovo pri splnenej podm. 270 dni ?

dnpo
14. dec 2011

dobry den.ja by som sa chcela opytat ohladom PN z DNP,ste tu velmi sikovne a urcite to budete vediet.bola som na PN od 14.12.2010 do 31.10.2011.od 1.11.2011 som na ID 50 percent.mam ist na dalsi rok na operaciu kedy by som mohla na pn nastupit.som dnp od 28.11.2010 z minima a od 1.9.2011nove poistenie z maxima.ako by sa mi pocitala PN.dakujem ak mi odpoviete.ANKA

oskvarka
14. dec 2011

@anaba1
jooj moja toto s tym ze kedy je lepsie to netusim to je ale podla mna podstatne len ak si menis tie zaklady vymeriavacie ak nie tak je to jedno.. a casovo je jasne ze cim neskorej tym lepsie (lebo budes mat viac casu...)

baby objavila sa odpoved na nasu otazku ak to spravne chapem..
Som dobrovoľne nezamestnaná (starám sa o postihnuté dieťa, ale na opatrovateľský nemám nárok, keďže nespĺňame ako domácnosť kritérium príjmov). DN si platím od februára 2009, keďže sme s manželom plánovali ďalšie dieťa, čo sme zatiaľ stále odkladali. Teraz by som už naozaj chcela otehotnieť, ale kvôli novým zmenám neviem, či si mám aj nadalej platiť DN, alebo sa rovno odhlásiť. Aj keby som hneď otehotnela a platila si od februára ešte pár mesiacov kompletný balíček, bralo by sa mi do úvahy aj predchádzajúce obdobie? Aká alternatíva je pre mňa najlepšia? Ďakujem.

Odpovedá:
Ľuboš Lopatka
(11:20) Ak by Vám dobrovoľné nemocenské poistenie zaniklo pred 1. februárom 2012 a opätovne vzniklo najneskôr 31.1.2012, nové dobrovoľné nemocenské poistenie Vám bude trvať 270 dní.
Všetkým ďakujem za záujem, odpovede na ďalšie otázky zverejníme na webovej stránke Sociálnej poisťovne.

je tam inak aj odkaz ze sa da prekliknut tam co budu tie dalsie odpovede.. ;)