Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

skajkaze
31. jan 2012

Baby čo včera hovorila ta moderatorka v správach na stv,že balík sa ma platiť cca 170€????Veď balík z minima od februára je cca 119€???

gapa
31. jan 2012

@nanku
@roberta31
mne už jedna mamička poslala odpved zo SP, že to možné je.

rianka7
31. jan 2012

@gapa prosim ta, mam narok na PN z DNP ked som sa odhlasila 25.1.2012 a na PN som nastupila 27.1.2012? mala by som byt este v ochrannej dobe. 270 dni mam splnenych, aj matersku som poberala z DNP.

mima595
31. jan 2012

@rianka7 - ked si si nezalozila nove poistenie od 26.1. tak narok mas....

domeli
31. jan 2012

@skajkaze uvádzala iba príklad, že kým z VZ 500 eur doteraz platili ľudia zopár eur, po novom pri tomto VZ bude 170 eur. Z minima to je tých 120eur (presne 119,niečo, presne centy neviem 🙂

rianka7
31. jan 2012

@mima595 nie nezalozila, vdaka 😉
ak sa mozem spytat, keby som si zalozila nove poistenie, tak z tejto PN by som nemala nic, ale keby som sla na druhu PN neskor, tak by som mala narok ale z minima? lebo som nevedela, ci som urobila dobre.

mima595
31. jan 2012

@rianka7 - keby si si poistenie zalozila napr. od 26.1 tak by si mala na obe PN narok z minima....
ak by si sa prihlasila napr. od 31.1. tak PN so zaciatkom 27.1 by si mala narok z maxima a dalsia PN po 31:1.by bola z minima

pralinkaaa
31. jan 2012

baby dávam sem čo mi napísali z SP možno niekomu pomože: PRE MAMICKY TERAZ NA RD CO CHCU DRUHE DIETA
"Správne ste uviedli vo Vašom podaní, že ak Vám zanikne dobrovoľné poistenie v čase rodičovskej dovolenky, ochranná lehota Vám plynúť nebude. Avšak, ak sa napr.v 269. deň dopoistíte na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti, a toto poistenie si budete platiť do nástupu na druhú materskú alebo aspoň do dovŕšenia troch rokov veku dieťaťa, nárok na materské Vám z dobrovoľného nemocenského poistenia vznikne.

Druhá možnosť, ktorú ste uviedli, je taktiež riešením ako dostať vyššiu materskú. To znamená, že ak nastúpite v čase platenia dobrovoľného poistenia do zamestnania a potom sa odhlásite z dobrovoľného poistenia, ochranná lehota Vám nezanikne, a to ani v prípade, ak si ihneď po nástupe do zamestnania začnete čerpať dovolenku alebo si uplatníte napr. nemocenskú dávku, ktorá Vám bude trvať až do nástupu na druhú materskú.

skajkaze
31. jan 2012

@domeli ďakujem

mamartinka
31. jan 2012

Baby kolko je ten zakladny balik.A ako sa to vypocitava platba na mesiac.Myslim balik dobrovolne nemocenske poistenie,poistenie v nezamestnanosti a dochodkove.Vdaka.

pralinkaaa
31. jan 2012

@mamartinka písalu tu baby mesačne 120e bez nejakých centov...z minima.
Podľa toho aký chceš mať vymeriavací základ...

lucka23
31. jan 2012

@nanku a nevies ako to je ak sa od 1.2. prihlasujem na cely ten balik ale zaroven budem mat k 1.2. vypisanu PN. v tomto pripade je mozne sa na ten balik nahlasit? 270 dni mam uz splnenych.

hedka17
31. jan 2012

@pralinkaaa aj ja chcem par dni pred ukoncenim platenie DNP ist bud do prace alebo cerpat dovolenku uvidim co vybavim a potom sa hodit na PN do MD.

pralinkaaa
31. jan 2012

@hedka17 a to čerpanie PN alebo dovo teda nemá žiaden vplyv na novú materskú? odkedy maš dnp ty?

hedka17
31. jan 2012

@pralinkaaa od vcera, no pokial skoncis RD pred ukoncenim tych 270 dni tak mi gapa vravela, ze ochranna lehota ostava

hedka17
31. jan 2012

@pralinkaaa pozeram ze tebe o 10 mesiacov konci RD na kedy ti vychadza koniec?

janulap
31. jan 2012

@lietadlik ale to sa tyka koho?Tych co budu po novom DNP?Alebo tie co sa prihlasili do 31.1 este po starom?ked zena plati DNP tak je poistencom,nie?

Baby,viete nam to niekto vysvetlit,lebo ja tomu nerozumiem...skopirujem,co napisala lietadlik:

pani v socke mi poradila len tolko, ze ak sa to aj nepodari, mam potiahnut pn, aby sa mi aspon nieco vratilo, pn mi budu pocitat z roku2011, ale na matersku vraj asi narok nebudem mat, ak nebudem stale POISTENCOM, co je vraj po novom v zakone a teda uz nestaci mat len splnenu podmienku poist. za obdobie poslednych 2-rokov, ale treba byt aj poistencom. Ja som bola poistena od 11.2008

a

... na pn staci mat splnenu podmienku 270 dni ale na matersku uz nie, to musis byt bud v ochrannej 8.mesacnej lehote, alebo poistencom, tak je to vraj definovane v zakone. Cize ak nie si tehu, alebo si v priebehu februara nedas novy balicek poisteni, tak vraj na matersku z dnp narok nemas. To mi povedala pani v soc. poist. ale musim povedat, ze maju neskutocny chaos v info, tak neviem ci je to presne takto.

chapete niekto tomu?Co to znamena pre tie zeny,ktore si zacali platit DNP do 31.1 a pre tie,ktore ho zacnu platit po 1.2?? 😕 😕 😕

katuskaaa29
31. jan 2012

@janulap Ahoj no ja to viem nasledovne,
ak niekto k 31.1.2012 ma splnenych 270 dni, tak DNP jej zanika dnom 1.2.2012, v pripade ak takato osoba je tehotna tak ma 8 mesacnu ochrannu dobu, cize ak do 8 mesicov od 1.2.2012 porodi tak este ma narok na DNP z toho co predtym platila
ak osoba k 31.1.2012 ma splnenych 270 dni, tak tak DNP jej zanika dnom 1.2.2012 ak tato osoba nie je tehotna, tak uz DNP nema narok na nic
ak osoba sa dala pripoistit 31.1.2012, cize v posledny den, tak od tohto dna sa rata 270 dni,a plati sa podla stareho zakona, po uplynuti 270 dni sa DNP zanika, ak je osoba tehotna tak ma na 8 mesacnu ochrannu dobu a ma narok na DNP, takze toto este vela zien vyuzilo, ze sa dalo poistit na poslednu chvilu aj ked nie su tehotne, lebo rataju s tym, ze za tych 270 dni sa im to podari, ale treba vediet, ze po uplynuti 270 v tej ochrannej lehote cize najneskor do 8 mesiacov musi nastupit na matersku inak nema narok a matersku z DNP
treba vediet este, ze vo vsetkych pripadoch okrem 270 dni, treba splnit aj 26 tyzdnov poistenia, to znamena, ze za posledny rok je treba aby zena bola poistena 26 tyzdnov nepretrzite
dufam da sa to z tohto pochopit, aspon mne to takto vysvetlili

katuskaaa29
31. jan 2012

@lucka23 ja tak viem, ze ak si mala splnenych 270 dni pred 1.2.2012 tak ti to zanikne dnom 1.2.2012 a nemas narok na DNP, ak 1.2.2012 sa prihlasis a budes platit podla noveho tak tam zase znova ti zacinaju ratat tych 270 dni, aspon ja som si to tak pochopila

janulap
31. jan 2012

@katuskaaa29 takto presne,ako pises,to chapem aj ja,aj mne to bolo takto vysvetlene aj tu,aj v SP...ale nechapem,co lietadlik myslela tym,ze : na pn staci mat splnenu podmienku 270 dni ale na matersku uz nie
ved aj na matersku musime splnat 270 dni .

lucka23
31. jan 2012

@katuskaaa29 nie nie ak sa prihlasim na ten balik od 1.2. tak sa mi to berie ako nepretrzite platenie. to uz mam overene. napisali mi mail zo soc. poistovne. aj som to tu par stran dozadu kopcila co mi pisali 🙂

pralinkaaa
31. jan 2012

@hedka17 tiež o maš tak že inak by ti zanikla ochranna lehota? ja idem asi zajtra volať do SP lebo je to straašne veľa informácii, len som nie istá či aj tam mi povedia na 100% dobre. 😅

pralinkaaa
31. jan 2012

@hedka17 no na 19.10.2012 ty to maš ako?

dadka28
31. jan 2012

kočky spravne citam????ze ak som platila na rodicaku DNP,vlastne rodicovsky mi konci teraz v januari,aj platenie DNP tych 270 dni v januari...-tym padom nemam narok na ochrannu lehotu???

hedka17
31. jan 2012

@dadka28 napis presne dni co kedy ti koncilo

hedka17
31. jan 2012

@pralinkaaa tak to pocas DNP uz nebudes na RD tak v tom problem nie je

2danculik
31. jan 2012

Ahoj baby, takže dala som sa 3.1.2012 znovu poistiť - na stare dpn, chápem 270 dní aj ochrannú lehotu potom.
Bábo sa ma narodiť 5.10.2012 co bude cca 276 dní od poistenia, čiže podmienku splním, ale čo ak sa narodí skor?- budú mi chýbať dni..... alebo neskor(musím hned po zrusení stareho dnp nastúpiť na nové poistenie aby bola dodržaná podmienka NEPRETRZITEHO poistenia)??? dik moc
😕

hedka17
31. jan 2012

@2danculik tak treba si verit ze sa skor ako na 271den nenarodi a ak budes prenasat tak ti zacne plynut ta 8mesacna lehota tak v poho 😉

hedka17
31. jan 2012

@2danculik a uz si bola pred tym DNP za posledne 2 roky?

2danculik
31. jan 2012

http://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rodi...

príklad EMA
správne čítam, že v ochrannej lehote sa NESMIEM prihlásiť na nové poistenie inak sa to bude považovať za prerušenie?