Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kviotecek
16. júl 2012

@janka9900 ahoj janka mohla bz si mi prosim ta vysvetlit co mam robit ja platila som si DNP uz davno potom som to zrusila k 30,1,2012 a nasledne sa znova prihlasila som na RD som teraz tehotna DNP mi skonci v oktobri a mala by som mat 8m OL predpokladany porod mam 18,1,2013 teraz neviem co mam robit?? vyjde mi ta materska alebo nie?

janka9900
16. júl 2012

@kviotecek si zamestnana? kedy ti konci rodicovska?

kviotecek
16. júl 2012

@janka9900 som na RD a nie som zamestnana konci mi august 2013

janka9900
16. júl 2012

@sofik na PN z DNP mas narok az po ulynuti 270 dni poistenia. ak nemas v uplynulych dvoch rokoch ine ukoncene nemocenske poistenie bud z DNP alebo zo zamestnania, narok z DNP mat teraz nebudes. ked ti skonci dnp v auguste, tak mas 7 dni ochrannu lehotu na PN, ak budes tehotna, tak 8 mesiacov 😉

janulap
16. júl 2012

@janka9900 nie pracu momentalne nehladam.....je este nejake poistenie,co by mi nemalo vzniknut?To ze som na UP hadam nevadi...

janka9900
16. júl 2012

@kviotecek tak poberas rodicovsky prispevok, nie si na rodicovskej dovolenke, hej? 😉 potom sa bat nemusis, pretoze sa ti neobnovi nemocenske poistenie u zamestnavatela a preto sa ti ani nezrusi ochranna lehota 😉 zaplat poslednu splatku v splatnosti!, over si, ci nemas nedoplatok a nemala by si mat problemy s materskou 😉

janka9900
16. júl 2012

@janulap nie, nevadi, tam nie si nemocensky poistena. ine poistenie ako DNP a povinne poistenie zamestnanaca nie je 😉

kviotecek
16. júl 2012

@janka9900 janka diky moc uz som z toho mala stresy stale sa tu nieco meni a clovek aby visel na nete a cital ...este raz dakujem al

janulap
16. júl 2012

@janka9900 tak len to zamestnanie...dakujem 🙂

janka9900
16. júl 2012

@kviotecek nemas zac, tak kludne tehulkovanie 😉

janka9900
16. júl 2012

@janulap jj, nemas zac 😉

sofik
16. júl 2012

@janka9900 tých 7 dní je pracovných alebo aj so sobotou a nedeľou?

janka9900
16. júl 2012

@sofik aj sobota, nedela

keksicek20
16. júl 2012

Baby, @gapa správne som pochopila tú reportáž na JOJ-ke, že ide o tie mamičky, čo sú na RD a nastupujú na MD z ochrannej lehoty - že sa tie predčasné pôrody týkajú ich? Keďže ja som na RD (zamest.), ale nástup na MD mám týždeň pred ukončením DNP, čiže to ešte bude plynúce DNP, tak mňa sa to netýka? Vďaka za odpovede...

dany85
16. júl 2012

@gapa ešte poprosím o info - viem že ako DNP musím mať nástup na MD 6 týždňov pred pôrodom. To mi je jasné. Čo ale v tom prípade ak nástup síce takýto napísaný od lekára budem mať ale porodím predčasne? napr. 8 týždňov pred termínom? prídem tým o materskú alebo sa len posunie vyplácanie? ĎAKUJEM 🙂

katarinka2010
16. júl 2012

@janka9900 nerozumiem..zamestnana som neni..som na RD..a som tehotna v 6tt.. platim si ešte po starom..takže budem platit 270 dni čo je do 25.10 2012 a potom budem 8 mes. v ochrannej lehote.. dobre to chapem nie?

katarinka2010
16. júl 2012

@janka9900 aha oprava..poberam rodičovsky nie som na RD

liz_lemon
16. júl 2012

@katarinka2010 ked poberas rodicovsky, musis byt aj na RD

kviotecek
16. júl 2012

@liz_lemon mne to vysvetlili ze na RD si vtedy ked si pred porodom pracovala..

domeli
16. júl 2012

@liz_lemon nie je pravda 🙂 Ten, kto pred nástupom na MD pracoval, čerpá po materskej RD a samozrejme poberá rod. príspevok. Ten, kto nepracoval, mohol čerpať MD z DNP a po ňom je už iba poberateľom rodičovského príspevku. RD nečerpá.

kviotecek
16. júl 2012

@domeli a prosim ta to pobera potom kolko penazi ked je na RD? to berie rodicovsky prispevok a aj RD

domeli
16. júl 2012

@kviotecek rodičovský príspevok poberá aj ten, čo predtým pracoval aj ten, čo nepracoval. Ibaže ten, čo pracoval, poberá najskôr materské a až potom rodičovský do 3 rokov veku dieťaťa. Ten, čo nepracoval, poberá hneď po pôrode rodičovský príspevok tiež do 3 rokov veku dieťaťa. To "RD" je skratka pre rodičovskú dovolenku, to nie je osobitný príspevok. Bežne sa hovorí o všetkých, že sú na rodičovskej dovolenke. Ale správne je to, že tie maminy, ktoré pred pôrodom boli zamestnané a pracovný pomer im zamestnávateľ neukončil, čerpajú rodičovskú dovolenku. Tie, ktoré nepracovali nečerpú rodičovskú dovolenku. Ale rodičovský príspevok poberajú predtým pracujúce i nepracujúce. Výška rod. príspevku je okolo 195 euro (presne neviem, hoc ho sama poberám) 🙂

betyna8
16. júl 2012

ahojte
mna ta sobotnajsia reportaz na Jojke tiež mierne rozladila a clovek nevie,kde je pravda.Ja som na RD ,ta mi konci 22.12.,no cakame druhe miminko a to mam termin 13.12..DNP mi konci 25.10. a na matersku nastupujem 1.11..Viac krat som pisala na socialku, pani mi odpisala,že pokial mi trva zamestnanie aj pocas RD,tak ochrannu lehotu mam len 7 dni a teda ak chcem nieco dostavat,musim si dopoistit na tých par dni /aspon den pred zanikom DNP do nastupu na MD/ z celeho balika a tak budem narok na to materske z dnp mat.
Teraz nechapem co to ma znamenat s tým terminom porodu,co splietali na jojke,aj som pisala na socialku,ale estre mi neprisla odpoved 😒

janka9900
16. júl 2012

@katarinka2010 kedze nie si zamestnana na rodicovskej dovolenke, tak pre teba bude platit normalne ochranna lehota 8 mesiacov 😉

janka9900
16. júl 2012

@betyna8 ahoj, pani zo socialky ti dobre radila, aby si sa prihlasila na balik na tych par dni, inak by si narok na matersku nemala, ak by si neporodila do terminu porodu. nechapem tomu zakonu, ale je to asi tak 😕 tak sa prihlas od 24.10. na balik, nastupis na matersku z trvajuceho DNP a nebudes mat nijake problemy 😉

katarinka2010
16. júl 2012

@janka9900 velmi ti dakujem za radu 🙂

katarinka2010
16. júl 2012

Aj mna by zaujimala ta reportaž na TV joj s tym terminom porodu.. Hlavne prečo vtedy žena nemože porodit na termin resp. po termine inak može prist o očakavane davky...

ivkaaroman
16. júl 2012

@janka9900 ja planujem ist na PN 1.11.2012 a ma MD oficialne nastupim okolo 1.12.2012. Neohrozi to teda moje peniazky?

ivkaaroman
16. júl 2012

@janka9900 dakujem za odpoved

janka9900
16. júl 2012

@ivkaaroman ahoj, nie si na rodicovskej dovolenke? kedy ti konci DNP?