Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mimus33
5. feb 2013

@zalka no tak to mas pravdu neviem ci mi to zato bude stat... a hlavne to budu vydavky pre mna navyse ☹ vratane uveru ajaaaj, tak nic kazdopadne ti velmi pekne dakujem 🙂 keby nie teba tak ani neviem ako sa dopracovat k max, materskej :-****** milionkrat diki

zalka
5. feb 2013

@mimus33 nie je začo 🙂 ved ak by trebalo dlhú PN tak nastúpiš do zamestnania počas RD a pôjdeš na PN .. aj počas RD. 🙂

mimus33
5. feb 2013

tak to uz o tom potom 😀 dikeeees

lola77
5. feb 2013

Ahojte babenky. Chcem sa spýtať ohľadom DNP. 1.10. 2012 som si začala platiť DNP z minima, bola som vtedy na MD. Teraz mi MD končí a dnes som sa z DNP bola odhlásiť. Ak by som išla na PN, dostala by som z DNP nejaké peniažky? Dnes mi totiž na SP vraveli, že sa zas menili zákony, ale nevedel mi povedať nič konkrétne.

zalka
5. feb 2013

@lola77 v posledných 2 rokoch od kedy do kedy si si platila DNP. Napíš dátumy a pohneme sa dalej.

lola77
6. feb 2013

@zalka bola som poistena od 1.2.2011 az do zaniknutia DNP a potom DNP trojbalik od 17.10.2012 do 6.2.2013

penelope10
6. feb 2013

@zalka 393 je ten predpokladaný VZ alebo tak nejako sa vola ? Teda moja hruba mzda resp. to z čoho som platila odvody ako dobrovoľne poistena ?

zalka
6. feb 2013

@lola77 mala by si mať nárok na platenú PN ak sa den predtým prihlásiš na DNP.
@penelope10 no minimálny VZ je 393 eur ... a nepochopila som na čo sa pýtaš , skús to nejako ináč sformulovať.

rubinka
6. feb 2013

Potrebujem poradiť, platila som si DNP a o pár dní nastupujem na MD, ten papier potvrdený od lekára treba doniesť na sociálku ešte v deň začiatku MD či je to jedno? Nerada by som prišla o materskú kvôli nejakej chybe. Ešte podotknem že som nezamestnaná takže zamestnávateľa som nemala a musím si to vybeviť sama. Ďakujem

janulap
7. feb 2013

@rubinka ak papier uz mas,mozes ho kludne zaniest 🙂

nelinka1605
7. feb 2013

Caute. pred par dnami tu pisala jedna kocka ze pred skoncenim MD cca 3 tyzdne presiel na MD manzel a jemu neskoncila MD v 34 tyzdni ale sa mu predlzila o dalsich 28 tyzdnov. ZALKA ty si jej to potvrdila a teraz poprosim o radu ja. Som na MD do14.4. Ja aj manzel mame DNP .Keby od 1.4. presiel na MD manzel ja musim nastupit do prace Alebo ked nenastupim musim sa niekde hlasit. PP mam na neurcito cize mi stale trva .DAKUJEM ZA RADU ci to mozem tak urobit.

zalka
7. feb 2013

@nelinka1605 áno ak nastúpi na MD tvoj manžel, tak ty musíš sa vrátiť do práce alebo si vybaviť neplatené voľno .. alebo dať výpoved. Pretože, ak je mng. na MD tak ty nemôžeš byť doma, mala by si neospravedlnenú absenciu v práci. A mng. si MD môže vybaviť kludne od 15.4. aby si neprišla o dva týždne MD.

nelinka1605
7. feb 2013

Dakujem za radu

saaskia
7. feb 2013

Ahojte, prosim o radu ked sa ma platit do 8, mozem zaplatit aj zajtra ked je 8 ??? Nejde mi internetbanking a do banky sa dnes nedostanem , dakujem vam

zalka
7. feb 2013

@saaskia no teda blbé nechávať si to na poslednú chvílku, ale áno môžeš aj zajtra zaplatiť.

saaskia
7. feb 2013

@zalka ja viem ze blbe, vzdy platim 1 den v mesiaci no maly je chory beham po doktoroch a vypadlo mi to z hlavy, :(

zalka
7. feb 2013

@saaskia ved možno večer ti pôjde internet banking.. ale aj zajtra môžeš s kľudom zaplatiť najlepšie doobeda.

nexa
8. feb 2013

ahojte..
viete mi poradit?
DNP som si platila od 01.05.2011.... podmienku 270 dni som splnila 25.01.2012 ku 31.01.2012 mi DNP zmenou zakona zaniklo.
som na RD ...moj pracovny pomer este trva... som v 6 tt... ale s najvasou pravdepodobnostou pojdem na PN
oplati sa mi uzavriet nove DNP?

zalka
8. feb 2013

@nexa oplatí sa , nakoľko ti vznikne nárok na PN z DNP po príhlásení sa ... PN bude minimálna , MD podľa toho aký si dáš VZ.

nexa
8. feb 2013

@zalka a pocas PN musim platit DNP alebo nie?... VZ si mam dat max VZ- hruba mzda z prace?.

zalka
8. feb 2013

@nexa počas PN sa odvody neplatia ... ak na PN nebudeš tak za tie dni treba platiť odvody ... no si v 6 t.. najneskôr do 8t môžeš si určiť VZ z rozdielu maxima 1179 a tvojej hrubej mzdy. Potom neskôr to už bude zbytočné, lebo nestihneš mať poistenie 26týždňov nepretržite do nástupu na MD.
A odvody sa platia vo výške 35,15% z VZ .

bamby78
8. feb 2013

Ahojte, chcem sa opytat ci sa mi oplati zacat si platit to dobrovolne poistenie, ked som v siestom tyzdni? Som uz 5 rokov zamestnana v jednej firme... Ale minuly rok som bola na pn a neviem aka materska mi teda vyde... Da sa to dako zistit?

gilmorka
8. feb 2013

Ahojte. Poradite mi pls? Min. rok som poberala len rodicovsky prispevok a od oktobra k nemu aj nemocenske z doplnkoveho nemocenskeho. Manzel si chcem uplatnit na mna NCZD na manzelku. Do mojich prijmov sa rodicosvky nezapocitava, ale nemocenske ano? Cize sumu nemocenskeho musime odpocitat od tej sumy 3644.74 eur co si na mna moze uplatnit? Dakujem

zalka
8. feb 2013

@bamby78 platila si si niekedy DNP? ak nie tak je ti zbytočné platiť DNP lebo nemáš splnenú podmienku 270 dní poistenia a do pôrodu ju ani nestihneš kedže si v 6 t. už. Akú si mala hrubú mzdu min. rok? Tak z toho je MD 65% . PN je vylučiteľná doba tj. to obdobie sa do výpočtu MD neberie.

@gilmorka áno presne tak, môže si na teba uplatniť rozdiel NCZD a nemocenského ... takže 3644,74- vyplatená PN.

kikula13
9. feb 2013

Čaute,môže byť min. Pn zo zamestnania 0,84 na deň?

zalka
9. feb 2013

@kikula13 samozrejme že môže, ak je čiastočný úväzok ( veľmi maličký ) tak môže byť taká PN.

kikula13
10. feb 2013

@zalka ahoj,také rozhodnutie prišlo môjmu manzelovi,ale on je zamestnaný na dobu určitú za min.
mzdu

má takú istú výplatu ako ja a mne prišlo na deň 6€,

zalka
10. feb 2013

@kikula13 a má takú istú výplatu aj na páske? Dostáva vôbec pásky? Ak nie , tak zamestnávateľ za neho odvádza pár šušňov ... a zvyšok má čiernu mzdu.

kikula13
10. feb 2013

@zalka to určite nie, lebo pracujeme v rodinnej firme, ale on pobera ešte poslanecký plat, skôr almuznu 27€ mohli mu to výratat z toho?

zalka
10. feb 2013

@kikula13 to by vyšlo aj menej ... ktohovie .. a žiadal o PN zo zamestnania? kto je napísaný akoi zamestnávateľ? a čo máš napísané na PN ? ako zamestnávateľa