Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katuska26
28. sep 2010

@katuska26 ale nejaká PN mi musí vyjsť nie z predokladaného výmeru či ako????

misulienocka
28. sep 2010

a ešte : ako by som mohla dosiahnuť čo najvyššie nemocenské ??? treba si zvýšiť sumu dobrovoľného poistenia alebo ako?
aká suma je vyplácaná pri najvyššom možnom DPN čo je nejakých 1000 eur, ak je poistený viac ako 270 dní.

standa82
28. sep 2010

@misulienocka .. 55% z VZ, ktorý máš

standa82
28. sep 2010

@katuska26 ...nemáš splnených 26 týždňov od nového prihlásenia, takže nič
@misulienocka ...zvýšiť si VZ na max. a po 26 týždňoch budeš mať nárok na dávku z max.vz

kuriatko33
28. sep 2010

baby a ked som na rodicovskej a chcem max. zaklad 600eur, tak budem muse plait 24 eur, alebo za mna aj niekto niečo platí, tak si len doplatím rozdiel???

standa82
28. sep 2010

@kuriatko33 ..keď si na rd a netrvá ti PP, musíš si plnú výšku platiť sama, t.j. 49 eur mesačne. Ak ti popro RD trvá PP, staší ti platiť si z rozdielu VZ (max. mínus tvoj v práci)

gabika7706
28. sep 2010

@kuriatko33 nikto za Teba nic neplati (stat plati iba dochodkove a zdravotne poistenie, nemocenske nie). Oskenovala som tak narychlo jedno z mojich rozhodnuti zo SP ohladne priznania ocr, tak si pozri tie paragrafy a percenta a vz...
neviem, ci to vidno OK, ak nie a chces, posli v IP mail, poslem mailom

katuska26
28. sep 2010

@standa82 ale to sa mi nezdá, však sa píše na stránke SP
Podmienky nároku:
dobrovoľne nemocensky poistená osoba – 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti
nepíše sa že nepretržite..... čo si ja platím od júna 2009. len od jula 2010 som ako nový poistenec. ale celé obdobie som si platila

zuzla2
28. sep 2010

@katuska26 mas narok na pn z minima

standa82
28. sep 2010

@katuska26 ...lenže, si si zmenila VZ(či si dala zmenu) a po tomto kroku musíš splniť podmienku 26 týždňov platenia aby si mala nárok na dávku

zuzla2
28. sep 2010

@standa82 na mihalovom blogu sa pise:
Pozor, ak od posledného prihlásenia sa na DNP do začiatku výplaty dávky uplynie menej ako 26 týždňov, dávka sa nepočíta podľa bodu 3. ale je daná ako 55% z minimálnej mzdy deleno 30, teda aktuálne ako 55% z (295,50/30) € na deň.
teda teraz je uz min. vz vacsi

jankkam
28. sep 2010

ahoj možem poberať OČR ak som nezamestnaná a platim si DNP, ale nemám splnené 270 dní. Mám nárok čerpať peniaze z DNP? DNP si platím z maxima.

gabika7706
28. sep 2010

@jankkam ano narok na OCR mas, pri OCR nie je podmienka 270 dni.

jankkam
28. sep 2010

a mám nárok z maxima ak si platím maximum

k.a.t.k.a.
28. sep 2010

@gabika7706 fakt nie je pri OCR podmienka 270 dni??? to ak si zacnem platit DNP a dcera za mesiac na to ochorie tak mi aj tak vznika narok?

gapa
28. sep 2010

@k.a.t.k.a.
áno, ak v znikne očr v r.2010, tak máš na nu nárok hned po prihlásení na DNP. Ak vznikne očr v r.2011, tak záleží, aké bude znenie zákona, čo sa týka podmienok nároku na ošetrovné.

@jankkam
ak od posledného prihlásenia na dNP uplynulo aspon 26týž. a v rozhodujúcom období si si platila z maxima, tak máš nárok na ošetrovné z maxima.

bielalady
28. sep 2010

...a ako dlho vypláca Sociálka dávku, ak už mám na ňu nárok???Pol roka ak som stále PN?

mariro
29. sep 2010

@katuska26 - prosim ta nestresuj 🙂 ....mozes mat prerusovane poistenie,preco sa tu asi radim babam aby platili z minima a ked zistia ze su tehu aby max. do 8 tyzdna spravili odhlasku a prihlasku nanovo.MOZE SA TO. V zakone sa pise ze v sucte spetne v priebehu 2 rokov musi byt poistenie 270 dni.Takze si v pohode.
PN dostanes ,sice z minima ale potom v januri ked budes mat tych 26 tyzdnov budes mat uz maximum.
Pohodickaaaa 😉 🙂
Pisu sa tu vselijake aj neoverene info, tak treba davat pozor a citat pozorne. 😉

Baby ak radite, tak si overte dobre infosky,lebo to tu cita vela bab a potom vznikaju vselijake dezinformacie.

kikula13
29. sep 2010

@andre1592 ahoj,chcem sa spytať,či tvoja známa maroduje vkuse ,alebo každy mesiac ma ukončenie a nasledne začiatok marodky.

andre1592
29. sep 2010

@kikula13 maroduje v kuse. No ako som sa tu dozvedela nie je to v poriadku. Chcela som ísť aj ja na PN no neviem ako to teraz vlastne je. Ospravedlňujem sa ti asi som ti dala zle info. Nechcem aby si sa dostala do neprjemnosti.

katarina104
29. sep 2010

@wewulka už nemá byť ani tých 42 dní , chcú ich dať len na 7, píše nový čas ☹

katarina104
29. sep 2010

ahoj všetko sa dočítate tu pozri link: http://www.webnoviny.sk/rozhovory/mihal-zmeny-v...

mariro
29. sep 2010

@andre1592 - mozes ist na PN kludne,len zacnes marodku napr. 1.10 a skoncis ju 29.10....treba tam mat par dni bez PN,to je cele a dostanes aj rodicak 😉

mariro
29. sep 2010

@bielalady - s tou OCR suhlasim,nie je to az taky zasah a uprava v DNP.To zvladneme,len nech ine nerusia a nemenia 😉

standa82
29. sep 2010

....presne, keď zvladneme 270 dní kvôli PN, MD, tak aj kvôli OČR. Len nech ostane všetko tak ako je...aj 256 e RP pre mamičky, ktoré idú na MD teraz v tomto roku.

mariro
29. sep 2010

@standa82 - tiez si myslim ze je to take neskodne a menej bolestiva zmena s tou OCR

standa82
29. sep 2010

@mariro ...presne, to nie je také hrozné

katuska26
29. sep 2010

@mariro ďakujem ti 🙂 takže po 26 týždňoch mám nárok na výmer PN z nového vymeriavacieho základu, ale samozrejme musím ukončiť PN a dať si vypísať novú 😉

standa82
29. sep 2010

@katuska26 ...to isté som ti aj ja včera napísala, musíš mať splnených 26 týždňov z nového VZ 🙂