Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

liliana363
28. okt 2010

@martinex ja som bola na rizikovom a doktor mi nechcel po navrate z nemocnice prerusit pn a zacat novu, lebo ze si to nemoze dovolit, keby mu prisla kontrola. akoze uznal ze som v poriadku a za par dni by ma zasa dal na pn. to sa nedalo. Vtedy som to potrebovala kvoli tomuto poisteniu, chybalo mi par dni do tych 26 tyzdnov. tak som dostavala z DNP pocas pn minimum a potom az materska bola maximum

martinex
28. okt 2010

@mima595 platim od 1.2.2010, resp.doplacam si do maxima 22€ mesacne
a tie kontroly viem ze chodia,len som zvedava kam pojdu,ked nebyvam na trvalej adrese 😀

kisska
28. okt 2010

@martinex VZ by bol 1. z minuleho roku, alebo 2. z posledneho np ak vzniklo v tomto roku a trvalo aspon 26 tyzdnov nepretrzite alebo 3. z minima, ak np trvalo menej ako 26 tyzdnov. Samozrejme musis splnat podmienku 270dni v dvoch rokoch pred zaciatkom PNky.

doktorka ta moze vypisat, ak to vyzaduje tvoj zdravotny stav. Okrem toho nezabudni, ze prve tri dni sa vyplaca len 25% VZ.

kisska
28. okt 2010

@martinex dokina ti musi napisat na papiere adresu, kde sa budes zdrziavat. Ak ta nenajdu na adrese, stopnu ti davku a uz sa nevyhadas 😕

babababkova
29. okt 2010

Ahojte. Este otázka. Ak som slobodná matka, ako dlho poberam matersku? Docítala som sa, ze okolo 37 týzdnov? Inak by to malo byt Potvrdte mi to alebo vyvrátte. Dakujem 🙂

mirininu
29. okt 2010

ahojte, ja len pre overenie : od 6.9. som na materskej a DNP mi končilo, tak aby som splnila 270 dní 9.10. , náš malý sa narodil 10.10., takže podmienku som splnila. Neprišlo mi však ešte vyjadrenie so sociálky, nakoľko nakoniec mi vyšla max. materská z prac. pomeru - DNP využijem teda neskôr ... 🙂 , ale k otázke - čiže teraz počas materskej môžem prerušiť platenie do DNP a začať až keď prejdem na rodičovskú ? Myslím, že by sa nemalo platiť ... 😕

standa82
29. okt 2010

@fnukkacikk ....to nie je problém

standa82
29. okt 2010

@mirininu ..počas PN a MD sa DNP neplatí

mirininu
29. okt 2010

@standa82 ďakujem 😉

martinex
29. okt 2010

@kisska a ako je to potom? prve 3 dni len 25% a potom? a aka je vyska VZ,ked platim max.DNP
a podmienku 270dni za posledne 2roky mam,aj tento rok platim uz vyse 26tt nepretrzite..
a jasne ze sa nemienim schovavat pred kontrolou,ja som aj tak doma s malym a mam nejake problemy pre ktore chodime von len doobeda na hodku a poobede na 2-3... a kontroly chodia len cez tyzden nie? vikendy sa mozem pohybovat ako chcem,ze?

standa82
29. okt 2010

@martinex ..pri Pn je 25% prvé tri dni a od 4.dňa je to 55% z denného VZ. Takže ak si platíš z max.VZ, teda z 1116 eur, tak 25% je 9,30 na deň a 55% je 20,46 eur na deň. Kontróly chodia aj cez víkend.Pozor!!!

martinex
29. okt 2010

@standa82 a ak by som teraz bola PN,tak mi to nijak neohrozi vysku materskej? nastupujem zaciatkom feruara

standa82
29. okt 2010

@martinex ...nie

liliana363
29. okt 2010

@babababkova Ahoj, osamele matky, teda slobodne aj rozvedene maju matersku 37 tyzdnou. Len vydate maju 28tyz.

martinex
29. okt 2010

@standa82 dakujem velmi pekne...a ked budem PN tak si DNP nemusim platit,ze?

standa82
29. okt 2010

@martinex ...nie, keďže už más podmienky splnené 😉

martinex
29. okt 2010

@standa82 velmi si mi pomohla,vdaka 🙂

kikula13
29. okt 2010

čaute baby,chcela by som sa opýtať,čo znamená očr a ako sa da využiť a či sa da využiť aj počas materskej.

ejaeja
29. okt 2010

@martinex prečo sa chceš odhlasiť ked potom maš narok na očr

ejaeja
29. okt 2010

@kikula13 počas materskej nie ale počas rodičovskeho prispevku je to ošetrenie člena rodiny takže ked je dieťa chore a platiš si DNP z tvojho VZ ti preplatia 10dni očr

martinex
29. okt 2010

@ejaeja odhlasit sa chcem ked tak az ked budem na MD...a OCR sa da poberat pocas RD? len ja nemam chore dieta, David este nebol ani raz chory 😎

kikula13
29. okt 2010

@ejaeja dakujem.

ejaeja
29. okt 2010

@kikula13 ale to je aj na manžela ,rodiča a manželovych rodičov očr pokial potrbuju nevyhnutne ošetrenie

mima595
29. okt 2010

@martinex - ale zbytocne sa budes odhlasovat, ked tak sa odhlas po ukonceni materskej, aspon sa ti budu ratat dni

a nechcem strasit, ale po roku deti zacinaju schytavat virozy a ine choroby

martinex
29. okt 2010

@mima595 ani nestras 😀
a jasne,tak to necham pocas MD plynut,sak to aj tak neplatim,tak je to jedno...

inak este otazka, po ukonceni PN zase platim DNP az do nastupu na MD,ze?

jankkam
30. okt 2010

Ahoj
Potrebovala by som vedieť že či je možné využiť DNP počas MD. Skončila mi RD a ja som sa neodhlásila a platím si to ďalej ale neviem či je to možné využiť na OČR s dieťaťom, alebo na PN so sebou dá sa to alebo je mi to zbytočne platiť?

cartridge
30. okt 2010

@jankkam Z Tvojho príspevku nie je zrejmé, či si na materskej, alebo rodičovskej dovolenke. Ak si na MD - DNP nevyužiješ, pretože materské je dávka, takisto ako PN alebo OČR, ak si však na rodičovskej dovolenke, DNP využiješ aj na PN pre seba, alebo OČR pre dieťatko.

tinav
30. okt 2010

Ahojte od 1.2.2010 si platím DNP z VZ 950 EUR, od 1.9.2010 som si zvýšila VZ na maximum. Som nezamestnaná a od 1.11.2010 nastupujem na PN - mam rizikové tehotenstvo. Ako si mam vypočítať výšku nemocenskej a neskor aj materskej dávky. Nástup na materskú mam v polovici februára 2011. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

mia1111
30. okt 2010

@mima595 - už si mi raz poradila, chcem sa ťa opýtať... DNP som si začala platiť od januára min.roku - 30€ mesačne. Od 11/2009 - do 04/2010 som bola na MD, toho času som na RD, tak od apríla si platím DNP minimum - 14€ mesačne. Ak by som v r.2011 šla na PN, ktorú by som rada mala vyššiu, pomôže mi, ak sa v decembri odhlásim a hneď prihlásim na platenie z max.VZ - (platiť budem okolo 50€)? Alebo je to zbytočné a PN mi budú rátať z minima? Niekde som čítala, že PN sa vypočítava z predch.roku... len neviem, či mi to pomôže. Prosím, poraď mi, ako dosiahnuť čo najvyššiu PN v budúcom roku...

mima595
30. okt 2010

@mia1111 - neviem, ako to bude v novom roku podla noveho zakona....
podla stareho zakona by si mohla dat odhlasku a hned dalsi den prihlasku z max. VZ a po uplynuti 26 tyzdnov by ti PN ratali z maxima....