Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zajacik...
14. nov 2009

Pan Mihal je super ze ste si nasli cas a prisli nam tu poradit, ani neviete kolkym zenam ste uz pomohli 🙂 dakujeme 🙂

zajacik...
14. nov 2009

Kristinka ja som u teba nepochopila pojem "minimalne platenie, resp. minimum z max. VZ" 😅 Ved vyska odvadzaneho poistneho pri DNP je vzdy 4,4% z VZ ktory si urcis. Ak si das do prihlasky max. VZ, tak predsa nebudes platit minimalne poistne, pretoze minimalne poistne sa plati pri minimalnom VZ...

kristinka4m
14. nov 2009

Ano Ja som to napisala zle ale chapem to teraz si zacnem platit od decembra minimalny VZ a po tom pol roku(6m) si to zvysim na max.VZ a potom sa budeme snazit o 106,alebo to risknem a zacnem si platit Max.VZ od mája2010 🙂

gapa
14. nov 2009

kristinka,
ak by si sa predsa prihlásila z minima, tak pozor, nerob potom ZMENU VZ!!!! Ale treba sa odhlásiť a nanovo prihlásiť!!! Inak by bola tvoja materská nie maximálna ale minimálna.!!!

kristinka4m
14. nov 2009

Aha Dakujem Takze si zacnem platit hned ten maximalny VZ od maja 2010 a snazit sa od Juna.Potom uz nemusim robit ziadne zmeny?

stanusa
14. nov 2009

ahojte 🙂
DNP si platim od 1.aprila 2009, mam uz narok na PN...lebo teraz si nie som ista ci to ma byt 26 tyzdnov platenia alebo az 270 dni. vbiem, ze na OCR uz mam, to mi povedala pani este v septembri.
dakujem za radu

majcika
14. nov 2009

Poprosim o radu,
ak mi v SP oznamia, ze sa nemozem odhlasit z DNP z dovodu, ze v novembri som si menila VZ z minima na maximum, tak aky plan by ste mi prosim poradili ak planujem otehotniet v januari 2010. DNP si platim z minima uz 5 rokov. velmi pekne vam dakujem 😒

denus
14. nov 2009

ahojte chcem sa este opytat ak si teraz platim DNP 30 eur mesacne a po pol roku to zvysim na max ale napr. o 4 mesiace otehotniem z akej sumy sa my vypocita materska, z 30 eur alebo maxima?a da sa aj skor ako po pol roku zmenit vyska poistneho?

gapa
14. nov 2009

majcika,
ešte som nepočula, že by to niekomu neprevzali, aj ked ti to samozrejme nezaručím. Ak by to nezobrali pri okienku, tak by som im odhlášku a novú prihlášku poslala doporučene poštou s kopiou, ktorú by som si požiadala opečiatkovať a zaslať kopie. Asi by som potom dala odhlášku a prihlášku v nejakom predstihu (pre istotu)

denus, ak zmeníš VZ napr. v r.2010 a na MD nastúpiš v r.2010, tak sa materské bude rátať z r.2009, t.j. z nižšieho VZ. Ak chceš zmeniť rozhodujúce obdobie, z ktorého sa nem.dávka ráta, tak jedine odhláškou a novou prihláškou. Ale potom začína bežať 26týždnov od nového prihlásenia a do tých 26týždnov je nárok na dávku rátanú len z aktuálneho minima.

stanusa,
ak nemáš iné ukončené NP, tak až po 270dnoch dnp.

stanusa
14. nov 2009

diky gapa, som si aj myslela...budem mat aspon pn zo zamestnania.
270 dni bude koncom decembra, takze teoreticky od januara by sa uz dalo

majcika
14. nov 2009

gapa dakujem reagujem len na pismena od pana mihala vyssie. kolko je potrebne mat casovy odstup medzi prihlasenim a odhlasenim. cize SP to nebude brat ako zmenu? lebo vraj to beru ako zmenu, kotru najskor mozes urobit vmojom pripade o 6 mesiacov. 😖

gapa
14. nov 2009

majcika,
porozumela som, že reaguješ na slová od p. MIhála. Preto som písala, že nikto ti to nezaručí, lebo záleží na koho natrafíš. Pracovníčky nemajú rovnaké vedomosti a ani niektoré pobočky v určitých prípadoch asi usmernenia. Doteraz som bola aj ja v otázke zmeny VZ skôr radšej ticho, no už sa prihlásila jedna mamička, ktorej nárok uznali po tom, čo sa začiatkom roku 2009 prihlásila z minima, po pár dnoch odhlásila a hned prihlásila z maxima. Po uplynutí 26týždnov a 270dnoch jej uznali nárok na materské z maxima. PReto sa teraz priklánam skôr k názoru, že odhlásenie a nové prihlásenie nie je považované za zmenu. No a aj vzhladom na stránky SP, kde je písané o možnosti zmeny VZ. Ale ako som aj ja už písala, nevylučujem, že niekde môžu s tým robiť aj problém. 😉

ak vám robili problémy, tak napíšte, lebo prax býva rôzna. ☹

aknaj11
14. nov 2009

gapa
ďakujem za odpoveď. Takže ak by som zostala tehotná a prechádzala z rodičovskej dovolenky do materskej,
týkalo by sa ma poberanie zvýšeného rodičovského príspevku, ktorý má byť od roku 2010 ?
A z čoho by mi vypočítali výšku materského príspevku ?

lejna
14. nov 2009

Prosim, mozete aj mne poradit? Od 14.4.2009 si platim DNP zo sumy 1003 Eur. Kedze do terminu porodu 21.12.2009 nesplnam podmienku 270 dni, budem matersku dostavat zo zamestnania. Od 9.11.2009 som na druhej materskej a trva mi PP. Chcem sa opytat:
1. Z coho sa mi pocita druha materska, ak v roku 2008 som odrobila 2 mesiaca-z tychto dvoch mesiacov alebo z pravdepodobneho vymeriavacieho zakladu?
2. pocas MD, ktora nebude z DNP, mozem z DNP cerpat PN alebo OCR?
3. je pre mna vyhodne platit si DNP zo sumy 1003 Eur az kym nesplnim podmienku 270 dni (8.1.2010) alebo ju teraz pocas materskej nemusim platit a po MD ju mozem zmenit na min.?
Dakujem.

jozefmihal
15. nov 2009

zajacik, zvyšovanie pôrodnosti na Slovensku patrí medzi moje koníčky (o.i. sám mám tri deti).

Čítajte jozefmihal.blogspot.com, pozrite si videoškolenie na porada.sk, nie je to až tak zložité, trošku si urobte čas, prečítajte si články niekoľkokrát po sebe a budete vedieť všetko.

Mimochodom, prijímam návrhy na zorganizovanie "školení" (zdarma) k materskej, rodičovskému príspevku a pod. v materských centrách a pod. na celom Slovensku, ak máte záujem, ozvite si mi na mail (jozefmihal@gmail.com - prosím nezasielajte mi otázky).

bubinko83
15. nov 2009

baby,kedy chodia nemocenske davky???Myslim datum.dik

bubinko83
16. nov 2009

chcem sa spytat či ste počuli o tom že sa od noveho roku DNP zrušit? ☹ Co je na to pravda?

standa82
16. nov 2009

Bubinko, presneneviem kedy chodia nemoc.dávky. O tom rušení som počula aj ja a na www.porada o tom informoval aj p.Mihál a vyjadril sa tak, že sa o tom ešte nikto nevyjdril a ani to zatiaľ nie je v pláne. Zbytočne vraj strašia ľudí.

asan
16. nov 2009

gapa, alebo niektorá iná vyznajúca sa, prosím ešte jednu radu. Ako to je s tou OČR? Ja som DNP od 2.11 09. z min. a od 11.11. z max. VZ. Ak by som išla na OČR, z čoho by sa mi vypočítavala? A môžem ak nemám splnených 270 dní?

standa82
16. nov 2009

OČR ti budú počítať z minima, pretože nemáš splnených 270 dní.

gapa
16. nov 2009

asan,
súhlasím so standou, že budeš poberať ošetrovné z minimálnej mzdy akutálnej v den vzniku očr. Ale nie z dôvodu, že si nesplnila 270dní, lebo ak by bola podmienka 270dní aj pri očr, tak by si nemala nárok žiadny. No pri očr netreba splniť podmienku 270dní NP .
Dôvodom ošetrovného z minima je to, že od posledného prihlásenia do vzniku očr neuplynulo aspon 26týždnov.

kikula13
16. nov 2009

čaute baby,
chcela by som poprosiť o radu,ked´som momentálne nezamestnaná a poberám spolu s rodinou prispepok v hmotnej núdzi,či mi patrí dávka z DP ,alebo len ochranný príspevok ku socialke.DZP z minima som bola 24 mesiacou ,potom som si podala žiadosť o zmenu z maxima a platím už 6.mesiac.

lenkaaninka
16. nov 2009

čaute potrebujem radu na čo mám narok:

som 4tt zamestnaná 1,5 mesiaca od dnes DNP vymeriavací základ 800 eur

na čo mám nárok ked budem zamestnaná do materskej a na čo ked ma vyhodia za nejaký mesiac???

Dakujem pekne...

bubinko83
16. nov 2009

standa82,dakujem pekne 🙂

majcika
16. nov 2009

Ahojte, dnes sa mi uspesne podarilo odhlasit z DNP v SP k 30.11.2009 napriek tomu, ze v novembri som robila zmenu vo VZ. Odhlasku mi akceptovali aj ked slecna patricne gulala ocami ale podarilo sa. Velmi pekne dik za rady co sa odhlasenia tyka.
🙂

madeline456
16. nov 2009

CHCEM SA OPYTAT AK BY SOM BOLA DOBROVOLNE NEZAMESTNANA JEDEN MESIAC PO UKONCENI ZAMESTNANIA A AZ POTOM SOM SA PRIHLASILA PO MESIACI NA URAD PRACE MAM NAROK NA PODPORU V NEZAMESTNANOSTI AK BY SOM SI TEN JEDEN MESIAC AKO DOBROVOLNY PLATCA ZAPLATILA V SOCIALNEJ POISTOVNI?

kikula13
16. nov 2009

Môže mi niekto poradiť s vyššie uvedeným problemom?

zajacik...
16. nov 2009

Kikula ak hovoris o DNP, tak podla mna by si mala mat narok na nemocenske davky, ale len z minima. Teda za predpokladu, ze si urobila len ZMENU VZ z minima na maximum. Pokial by si sa pred 6 mesiacmi odhlasila a nanovo prihlasila s max. VZ, vtedy by si mala narok na maximalne davky. Neviem ci si tam mala tu odhlasku a novu prihlasku... ak nie tak len minimalne davky...

zajacik...
16. nov 2009

Madeline si tu v zlej teme, tato sa tyka dobrovolneho nemocenskeho poistenia, nie poistenia v nezamestnanosti...

zajacik...
16. nov 2009

Lenkaaninka, a predtym si bola tiez niekde zamestnana? Ak by si bola do materskej zamestnana aj nadalej, tak budes mat narok na matersku len zo zamestnania, pretoze pri DNP nebudes splnat podmienku 270 dni DNP ku dnu porodu (za predpokladu ze si uz predtym nemala nejake zrusene NP). Pokial by ta o mesiac vyhodili z prace, tak tie dni co si bola zamestnana by sa ti pocitali do podmienky 270 dni DNP a teda by si mala narok na matersku z DNP (ci aj zo zamestnania neviem, ale asi nie). A nech ma este doplni gapa alebo niekto, co sa tyka ochrannej lehoty alebo take nieco, lebo v tom sa vobec nevyznam 😅