Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

majcika
18. nov 2009

Ahojte, ak sa opatovne od januara prihlasim na DNP, ktore som zrusila ku 30.11.2009 tak sa vzorec na vypocet materskej pocita ako prosim vas? alebo je lepsie prihlasit sa napr. k 15. 12.2009. v januari planujem otehotniet.
dakujem za radu vopred

standa82
18. nov 2009

Cigaretka, no vieš dúfam o tom, že pokiaľ začínaš podnikať aj s dotáciou od štátu, nemôžeš prerušiť živnosť na dva roky. Takže keď si tehotná, neotváraj si živnosť, lebo budeš musieť štátu peniažky vrátiť.

cigaretka5
18. nov 2009

no viem ze je tam podmienka ale nikde som nenasla ze matersku dostanem iba ak zivnost prerusim, prerusit alebo zrusit musim ak by som chcela riesit rodicovksy prispevok , alebo sa mylim?

zajacik...
18. nov 2009

Andzi neviem podla akeho ustanovenia, ja sa v tom zakone az tak detailne nevyznam, skor mam len info z netu... A max. VZ sa meni vzdy k 1.7., teda az v juli 😉

Majcika ak sa prihlasis este toho roku, tak bude pre teba RO od dna prihlasenia do konca roka. Ak sa prihlasis v r. 2010, tak RO bude odo dna prihlasenia v r. 2010, ale v podstate si budes platit rovnake poistne, takze je to jedno... ale ak planujes otehotniet uz v januari, tak sa radsej prihlas uz teraz, aby si stihla tych 270 dni...

kikula13
18. nov 2009

zajacik,
zatial ti dakujem,ale aj tak najbližšie budem musieť ísť do SP si všetko overiť .

iinka
18. nov 2009

ahojte, gapa robíš v SP?

snezka11
19. nov 2009

kikula, odobrali jej celú dávku okrem prídavok na deti.

standa82
19. nov 2009

Cigaretka, no neviem či je to tak. Veď aj popri MD sa staráš o dieťa a v yamestnaní nie si. Asi si to budeš musieť overiť v SP.

xpetka1x
19. nov 2009

baby poradite mi ci xapem dobre?? platim si DNP od 19.10. 2009. 19.04. 2010 ubehne pol roka co si platim takze tam pojdem odhlasim sa a na druhy den pridem a prihlasim zsa znovu ale uz z max. VZ bude pre mna RO toto z maxima?? tehotna som ete neni to planujem az v marci

standa82
19. nov 2009

Xpetka1, ty sa môžeš ísť odhlásiť a druhý deň prihlásiť aj dnes, zajtra. No to nové poistenie musíš platiť 26 týždňov aby si mala nárok na materskú z maxima a musíš mať splnených 270 dní nemoc.poistenia. Ak nebudeš mať splnených 270 dní, materskú ti budú počítať z minima.

xpetka1x
19. nov 2009

Standa viem za sa mozem aj teraz ale to ma aky vyznam ked sa tarez odhlasim a prihlasim?? mozem si taraz zmenit vysku platenia?? chcem sa prihlasit z maxima ale ete nemoa splnenich tych 6 mesiacov??

cigaretka5
19. nov 2009

standa zajtra sa do SP chystam ale podla zakona je materska naviazana na 270 dni nemocenskeho poistenia a o inom prijime zakon nehovori, teda co nie je zakazane je dovolene, aj baby v inej teme to tu riesia ze je to tak ako pisem , dokonca mozes cez matersku podnikat a nemusis platiti odvody co je fajn. No zistim a dam vediet ale myslim ze je to tak ako pisem

standa82
19. nov 2009

Tak to prosím ťa zisti, keď máš na pláne tam ísť. Ak sa nám podarí druhé bábo, išla by som aj ja popri MD pracovať.Ďakujem

zajacik...
19. nov 2009

Standa to si zle napisala, ze ak nebude splnena podmienka 270 dni, tak bude materska pocitana z minima. Totizto ak nebude splnena podmienka 270 dni, tak materska nebude ziadna, lebo na nu nevznikne narok. Ale zrejme si chcela napisat ze ak nesplni tych 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia, tak bude materska minimalna...

xpetka ak planujes otehotniet v marci, tak sa kludne uz aj teraz mozes odhlasit z DNP a o den-dva znovu prihlasit s maximalnym VZ. To poistenie co mas od 19.10.2009 sa ti bude pocitat do tych 270 dni, ale RO bude pre teba obdobie od tohto noveho prihlasenia do konca roka, teda ak sa nanovo prihlasis este tohto roku a na MD pojdes v buducom roku. A vyhoda je ze ked sa prihlasis nanovo uz teraz, tak si v juli mozes zvysit VZ (len urobit zmenu VZ, nie odhlasku) na novy maximalny VZ, co bude platny od jula.

standa82
19. nov 2009

Presne tak, ospravedlňujem sa. Škriatkova existujú 😉

standa82
19. nov 2009

Xpetka, nevadí že nemáš splnených 26 týždňov. Tieto týždne musíš mať splnené aby si vôbec mala nárok na PN, OČR a keď materskú tak na minim. Od nového prihlásienia musíš splniť 26 týždňov. JE to tak ako ti písala aj zajačik.

xpetka1x
19. nov 2009

ja som z toho magor??mozem teda uz aj teraz otehotniet??uz mam zaplatenych okolo 50 dniale materska mi vynde malo preto cem cakat do aprila aby som si mohla zmenit VZ na maximum a mala lepsie matersku

standa82
19. nov 2009

Xpetka, 270-50= 220:30=7,3. Ešte teda musíš platiť cca.7,5 mesiaca abz si splnila podmienku nemoc.poistenia 270 dní. Čiže do konca júna až do polovice júla 2010. Až po tomto období môžeš nastúpiť na materskú. VZ si môžeš zmeniť aj dnes. Dnes sa pôjdeš odhlásiť a zajtra sa pôjdeš prihlásiť z nového VZ max. , teda z 1084,55. Tie dni doteraz (tých cca.50 dní) sa ti prirátajú k novému prihláseniu. Teraz keď otehotnieš, cca. v auguste budeš mať PTP a v júli nastúpiš na MD.

xpetka1x
19. nov 2009

a este ved VZ sa moze manit az po pol roku?? aku to bude mat vyhodu ked tam teraz pojdem odhlasim sa aprihlasim z maxima?? to nechapem z akeho MAXIMA kolko je to maximum?? kolko potom musim platit mesacne?

zajacik...
19. nov 2009

Standa nejako to pleties... tych 26 tyzdnov vobec nemusi byt splnenych aby mala vobec narok narok. Narok bude mat aj vtedy ak od posledneho prihlasenia este neuplynulo 26 tyzdnov, ale ak za posledne 2 roky bola nemocensky prihlasena 270 dni, teda tych 270 dni je zakladna podmienka naroku na davku. Co sa tyka tych 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia, to nemusi byt splnene, vtedy sa pocita davka z minima, a ak je tych 26 tyzdnov od posledneho prihlasenia splnenych, tak sa davka pocita z VZ v RO.

Xpetka ak sa teraz odhlasis a nanovo prihlasis, tak uz potom mozes otehotniet aj teraz 😉 Keby si cakala do aprila (ako to ty chces) a potom urobila len zmenu VZ a na MD by si isla este buduci rok, tak hoci by si si platila od aprila maximalne poistne, tak materska by bola ajtak minimalna, lebo RO by pre teba bolo od 19.10.-31.12.2009, cize minimum. Preto sa teraz odhlas a nanovo prihlas z maxima a kludne otehotni a materska bude maximalna 🙂 Dolezite je to odhlasenie a nove prihlasenie, aby sa ti zmenilo RO.

standa82
19. nov 2009

Pokiaľ chceš max.materskú, prihlásiť zrušiť a prihlásiť sa v DNP môžeš aj teraz. Max.VZ je 1084,55 eur a mes.sa platí 47,7 eur a materskú dosiahneš cca. 580 eur. Zmeniť si môžeš len po polroku, to je OK, ale ako zmena sa nepovažuje odhlásenie a prihlásenie.

zajacik...
19. nov 2009

Xpetka maximalny VZ je tych 1084,55 , teda poistne na mesiac je z toho 4,4%, cize cca 47€.

standa82
19. nov 2009

Zajačik, tých 26 týždňov som nechala už tak, aj tak sa nerozumieme a xpetka sa obáva toho odhl. a prihl., lebo si zrejme myslí že je to zmena.

standa82
19. nov 2009

Nárok bude mať, to áno ale len z minima a to ona nechce.

zajacik...
19. nov 2009

Standa ja ti rozumiem len ty sa velmi nepresne vyjadrujes a tym padom to vyznieva zavadzajuco... 😅

standa82
19. nov 2009

Z 1084,55 je to 47,7 eur. Každý cent je dobrý. Je to tak, mám rozhodnutie.

xpetka1x
19. nov 2009

takze ci chapem zajtra pojdem na socku a odhlasim sa pojdem tam v pondelok a prihlasim sa nanovo z maxima a budem platit tych 47 eu mesacne ..bude potom pre mna Ro z maxima ak otehotniem napriklad teraz koncom roka alebo az na buduci rok??

standa82
19. nov 2009

RO je rok 2009, keď na MD nastúpiš v roku 2010. Čiže keď sa prihlásiš teraz z maxima, RO bude 23.11. - 31.12.2009. 289,2 + 1084,55 = 1373,75:39 dní= 35,22 x 55% = 19,37 eur denn materská ( 583,54 Sk) , mesačne to je 581 eur (17503,-Sk).

zajacik...
19. nov 2009

Ak podas prihlasku v pondelok, t.j. 23.11.2009 a na MD pojdes v roku 2010 (je jedno ci otehotnies este v r. 2009 alebo 2010, dolezity je nastup na MD), tak RO bude pre teba obdobie od 23.11.-31.12.2009, cize maximum. Ak otehotnies buduci rok a na MD pojdes v r. 2011, tak RO bude rok 2010, cize tiez maximum.

xpetka1x
19. nov 2009

aha uz chapem takze tam pojdem zajtra a tie papiere odhlasku a prihlasku mi daju na socke??