Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mamartinka
4. dec 2011

Baby to sa bude rusit?Ja uz si to platim ale 2 roky a 270 mam uz davno splnenych.A na matersku sa nechystam este.Akosi sa stale nedari.To uz od Januara nemusim platit a ked niekedy matersku ani nedostanem?Vdaka.

oktavia
4. dec 2011

@oliverka to som za aj ja, treba im napísať, a čím viac nás im napíše, tým to bude možno pre nás lepšie. TAK BABY, EMAIL ADRESY MÁME, NAMIESTO PÍSANIA SEM, HOR SA NAPÍSAŤ OBIDVOM, SNÁĎ SI TO ZOBERÚ K SRDCU.

katkav
4. dec 2011

@nattii a ten termin je na beton 31.1. 2012 alebo ako bolo v tom clanku tehotenstvo.rodinka, ci ako bola ta stranka na predoslej strane, tam pisali, ze su to zmeny od 1.1.2012, ze dnp zanikne 31.12.2011.

sara07
4. dec 2011

no tak ako fakt mi je nanič...trocha čísel ..balíček komplexného socialneho poistenia v percentách je 35,15%, min. vymeraviaci základ je pre rok 2012 339,89 € čo je platit 119 € mesačne ak by niekdo tužil po max tak to suma 2307€ . z maxima má kdo šancu si platit

dobre chcete aby sme vám platili teda balíček soc. poistenia, dobre ale znížte percentá, ved to nie je normálne čo sa platí..kde je to slubované znížime odvody ja len vidím stale zvyšovanie

každá vieme že materské alebo rodičovské padne kompletne na dieťa, kdo si dovolí kúpit z týchto dávok pre seba niečo ..no mne sa to teda nepodarilo a ani nedarí

nattii
4. dec 2011

@sara07 zamestnana osoba ktora si plati Dnp plati 35%, ale tato osoa ma prijem primerne hrubom 620 eur, takze bude doplacat Dnp VZ cca 500 eur co predstavuje asi 175 eur. do maxima ostatne sa mu uhradi zo zamestnania, nezamestnana tusim plati 9 %, ked si da max. VZ cca 1117 eur, tak bude platit cca 110 eur. je to dost pre nezamestnanu ale aj pre tu zamestnanu, ale ziskaju max. matersku a to sa stale oplati

nattii
4. dec 2011

@katkav pozri sa tam na datum nejaky 9 mesiac. Od vtedy boi velke zmeny

keksicek20
4. dec 2011

Baby, raďte, prosím... Ja som z toho už úplne šalená, čo to tu čítam 🙂 Som moment. na predĺženom rodičáku do septembra 2012, som ale zamestnaná na pol úväzku (moment. doma s dieťaťom). DNP si platím z minima od 2.7.2011. Keďže nebudem mať k 31.1.2012 splnenú podmienku 270 dní, mala by som si ísť na Socku znovu uzatvoriť zmluvu aj po tomto termíne a platiť si ďalej? Otázka: Budem si po novom platiť stále to isté poistenie (čiže len nemocenské), alebo už ten nový balík (aj s nezamestnanosťou)?! Po dovŕšení 270 dní mi to zanikne? A potom čo? Ďalej platiť nemusím, resp. nebudem môcť? Tých 8 mesiacov, čo je ochranná lehota, tá sa počíta po dovŕšení tých 270 dní, alebo od platenia nového zákona, čiže 1.2.2012? Kedy musím najneskôr otehotnieť, aby mi bola potom vyplácaná vyššia materská? Ďakujem za objasnenie, už mám v tom riadny chaos 🙂

mamartinka
4. dec 2011

Neporadi nikto?

dia459
4. dec 2011

Ahojte baby, mohla by mi niektora poradit prosim? Som zamestnana vyse roka a DNP si platim od konca septembra 2011. Dietatko by sme chceli cca o 3 mesiace, bude mi platit ta zvysena materska po novom alebo nie? Budem si moct doplatit DNP a ak by sa nam zadarilo otehotniet do juna mala by som narok na zvys. matersku?

deni73
4. dec 2011

@poisonblu Ahoj, nie, predtým som neplatila, ale tak mi vysvetľovali, že mi pripočítajú dni z predchádzajúceho ukončeného zamestnania... Teraz neviem, či to platiť ďalej alebo nie. 😒

kkubekova
4. dec 2011

Baby zaujimalo by ma, odkedy budu pocitat splnenie podmienky tych 270 dni, ked to zrusia k 1.2.2012, vie to niekto?
Lebo nepredpokladam, ze budu skumat ci a kedy bude mat kto termin porodu, ci ano?
Ak to bude pocitane od 1.2.2010 - 31.1.2012, tak ja napr. som si platila v roku 2010 od januara do 8.8.2010 a teraz znova od 1.7.2011, takze ak by to bolo tak, tak podmienku 270 dni mam splnenu uz davno, len 26 tydnov od posledneho prihlasenia az na konci decembra - lenze to uz sa nebude brat to, ze 2 rioky pred porodom? Vdaka 😉

apple2424
4. dec 2011

@nattii Dakujem za odpoved, verím že som to správne pochopila 🙂
Takže ked otehotniem napr. v decembri, tak mi umoznia si doplatit DNP do 270 dňa a potom budem mat nárok na DNP ku materskej povinnej? takže pojdem do socialnej poistovni a dám im papier o potvrdení z gynka o tehotenstve a po narodení dietata mi automaticky budú platit ? Neviem , lebo ešte nemam bábo a ni neviem ako to na tych našich úradoch funguje ☹

kikula13
4. dec 2011

ahojte,chcela by som sa spýtať,ja si platim to DP z max.v. z.už 3.rok,ak pôjdem v januári na PN budem mať nárok na dávku a to aj v prípade ked mi tá PN bude trvať napr.5 mesiacov??? 😒

ludka77
4. dec 2011
ludka77
4. dec 2011

@apple2424 oni to chcú urobiť tak, že ťa nechajú si doplatiť do tých 270dní aj keď do januára tehotná nebudeš 🙂 a ak do ukončenia tých 270dní otehotnieš tak od toho 270teho dňa ti pôjde ochranná lehota

kikula13
4. dec 2011

dakujem za odpoved a ešte sa spýtam ,či ešte pred PN mám niekam chodiť do SP vybavovať tie poistenia na novo ,alebo SP mi zruší DP sama a až potom sa budem musieť prihlasovať na novo ,neviem či ma chápeš,ja tomu nerozumiem skus mi poradiť,ak vieš 😖

keksicek20
4. dec 2011

Baby, ešte taká podotázka: Ak platím minimum DNP, nie som moment. tehotná. Nemám tých 270 dní (budú koncom marca), po novom roku by som ale platila ďalej. Môžem si potom napr. v apríli, keď otehotniem, zvýšiť tu minimálnu sumu na maximum? Bude sa dať ešte? Či to už nebude platiť, nakoľko budú nové balíčky (nemocenské spolu s poist. v nezamestn.)? Prosím, vysvetlite mi to.... Díky

jaba122
4. dec 2011

ahojte.potrebovala by som poradit....dnp si platim od 21.06.2011 z maxima...270 dni by som mala mat v marci...a čo teraz???v marci by som chcela ist na pn...lebo sa pokusame o dieta..neviem čo sa bude teraz so mnou diat.dakujem moc za radu

zuzanamatko
4. dec 2011

@katula11 ahoj my sa zatial pokusame,este pred vianocami mam ist k lekarovi tak uvidime.Neviem co bude s nami.

poisonblu
4. dec 2011

@katkav no to budu silne mesiace, som zvedava, ako potom tie deti popchame do skolok a do skol :D

lubkasungirl
4. dec 2011

@spanihelka uz aj teraz môzes ist pokojne na PN, prve tri dni je to 25 percent denneho vymeriavacieho zakladu /DVZ/ a ostatne dni 50 percent DVZ, treba si to prepocitat z tvojho vymeriavacieho zakladu /ked si ho podelis 30, tak ti vyjde DVZ/

mimkaa2607
4. dec 2011

@milena35 ahoj prosim ta poradiš mi?...ja som to tu už dlho nepozerala, tak neviem čo sa deje ... ja som si platila DNP 8.6.2009-23.6.2010 ... dcérka sa mi narodila 18.12.2009 - materská mi nevyšla - robilo mi to par dni ... a 14.11.2011 som si začala platit DNP ... chcem sa opýtat, že ci si to mam platit ... chceli by sme skusiť už druhe babo, ale ako to bude?...musim mat vkuse zaplat. 26tyzdnov? ... a musim otehotniet do toho januara?...dakujem za odpoved 🙂

lubkasungirl
4. dec 2011

@milena35 to je to co uverejnila pani navratilova na svojej stranke??? a isto to toto preslo??

nienna
4. dec 2011

zajtra v denníku SME by sa mali tomuto venovať 🙂

merilin
4. dec 2011

Ahojte, tak citala som dozadu asi 30 stran a viac-menej som vsetko pochopila. Akurat by som chcela vediet dve veci. Som tehotna, 270 dni mam splnenych pred 2 dnami.

1,Ak pojdem na PN v polke januara, mozem byt dajme tomu 3 mesiace a vyplati sa mi to z DNP. Ak nastupim do prace a isla by som zas niekedy v aprili, uz nemam narok na DNP, kedze to zaniklo, ze?
Avšak kedze som v ochranej lehote aj napriek PN co som mala od januara na matersku budem mat narok?

2,Co chcem este vediet je to, ze vlastne od prveho februara uz nemusim platit, kedze to zaniklo??? ale na matersku narok budem mat, lebo som v ochranej lehote? Cize od februara do juna neplatim uz nic, ale matersku dostanem, pretoze som si platila vkuse 270 dni.

Ak sa mylim, opravte ma

ju11i
4. dec 2011

prosím o radu. Sestra bude mať 4.1.2012 splnenú podmienku platenia DNP 270 dní. Ak sa jej do 31.1.2012 podarí otehotnieť, bude mať nárok na dávku z DNP? Ďakujem...

lola77
4. dec 2011

Baby prosím vás vysvetlite mi čo znamená v DNP 26týždňov? Ja si to platím od januára 2011 a teraz som v 11tt a som zamestnaná.

apple2424
4. dec 2011

Ahhááá 🙂 takže aj ked napr. otehotniem v marci tak budem mat nárok, lebo budem v ochranej lehote ? 🙂

keksicek20
4. dec 2011

Otázka: Dá sa teraz (príp. do konca decembra) zrušiť DNP minimálne a uzatvoriť zmlvu na DNP maximálne(ešte nemám 270 dní)? Aby mi potom vyšla max. materská... vďaka za radu