Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
1. nov 2012

@zuzzka1 ahoj, zajtra je posledny den, kedy este mozes OCR vyuzit 😉

luluapali
1. nov 2012

@janka9900 dakujem pekne, asi to tak urobim 🙂

zuzzka1
1. nov 2012

@janka9900 Ďakujem Janka, som na rodičovskej dovolenke, nevadí to? Všetci máme teplotu - mám ísť skôr na PN alebo na OČR, či je to jedno? Ten papier od lekára treba zaniesť do poisťovne? Ďakujem za rady, nevyznám sa - na ČR alebo PN z DNP by som šla prvý krát. Ďakujem

zuzzka1
1. nov 2012

@janka9900 a ešte dôležitý fakt, plánujeme druhé dieťaťko - neovplyvní táto PN/OČR možné čerpanie materskej z tohto DNP (dva roky spätne) do budúcnosti?

janka9900
1. nov 2012

@zuzzka1 nevadi, ze si na RD 😉 OCR bude max. 10 dni, PN mozes tahat dlhsie. ano, papiere od lekara treba zaniest na socialku, povedz mu, ze si uplatnujes narok ako dobrovolne nem. poistena osoba 😉

zuzzka1
1. nov 2012

Ďakujem Janulík,

janka9900
1. nov 2012

@zuzzka1 urcite nie 😉 mozes byt PN kludne aj rok, matersku to neovplyvni 😉

ralka
1. nov 2012

Ahojre baby mamicky prosim vas o radu ja by som si chcela zacat znova platit DP makolko planujeme druhe babo a neviem ako to teraz funguje s platenim ,kolko sa plati a kolko sa bude dostavat a ci musim byt 270dni DP a nemozem do tych 270dni otehotniet?Ja som si platila DP pri prvom dietati a zrusila som ho 17.2.2011 a teraz neviem co mam robit a ako to teraz funguje prosim vas o radu

cukruszuzka
1. nov 2012

@janka9900 tak to ste ma potešili este žeby nám ukazali dve čiaročky :O(

nelly3
1. nov 2012

@janka9900
ahoj, minule si mi radila, prosim ta ja som si platila este po starom DNP, koncom januara som sa odhlasila a potom ihned prihlasila aby som este DNP vyuzila, v papieri co mi prislo kedysi zo soc.poistovne tak tam mam pisane, ze 23.10.2012 mi zo zakona zanikne, takze si uhradim len alikvotnu ciastku za mesiac oktober, len sa mi to nezda zeby to bolo 270 dni 😕

janka9900
1. nov 2012

@cukruszuzka drzim palce, aby to bolo coskoro 😉

janka9900
1. nov 2012

@nelly3 ahoj, ak koncilo 23., tak bolo zalozene 28.1., je to 270 dni, staci zaplatit za 23 dni.

tica
1. nov 2012

ahojte mám otázočku som asi v 5tt ešte to nemam potvrdené lekárom 7.10 mi zaniklo dnp víde to dnp na materskú? alebo ako by som to mala poriešiť aby mi to ešte niejako vyšlo nedalo by sa to niejako ďalej platiť neviete mi v tomto poradiť?čo sa vlastne zmenilo na dnp?

saaskia
2. nov 2012

Ahojte prosim o radu , ked ste pn alebo ocr v danom mesiaci , potom platime dnp alikvotnu len tie dni ktore ste neboli pn alebo ocr alebo celu ciatsku? Ide mi o to ze naco mam zaplatit cely mesiac ked 3/4 som bola chora. Ako to robite vy? Este to mam aj tak na prd ze pol mesiaca som platila to stare a potom som sa prehlasía na balik, teta z poistovne mi povedala , ze sumu si vypocitajte sama

janka9900
2. nov 2012

@tica ahoj, ak si mala poslednu ms pred 7.10., co si asi mala, ze? 😉 tak by ti to malo vyjst, aj ked o chlp. budes potrebovat potvrdenie od lekara, ze si bola tehotna v case zaniku poistenia, spytaj sa ho, ci ti ho da 😉 ak by nedal, tak najneskor do 8tt sa prihlas na balik, po 26 tyzdnoch budes mat narok na matersku z VZ, z akeho sa prihlasis. ak by si isla na PN, bola by z min. VZ a neplatila by si za balik 😉

janka9900
2. nov 2012

@saaskia ahoj, staci zaplatit iba za dni, ked si nebola PN. sumu by ti mali vediet na socialke povedat, ale ak nepovedia, tak si to vyrataj: suma ktoru si platila podla stareho deleno 31 dni krat pocet dni, ked si bola prihlasena zo stareho plus nova suma/31xpocet dni od noveho prihlasenia. dni, ked si bola PN neplat 😉 a posli im par centov navyse pre istotu 😉

tica
2. nov 2012

@janka9900 moja posledna ms bola 27.9 - to potvrdenie by som ho poprosila no len cez tehu kalkulačku mi vychádza že som otehotnela 10.10 a ak by mi ho dal tak potom ho mam odniesť na socialku? a na aký balík sa mam prihlásiť ako znovu platiť to dobrovoľné? a ešte otázočka čo je to VZ? inak počítam teda že može sa stať že pojdem na rizikove lebo pri prvom som bola od začiatku tehu tak s tym rátam ..
bože možno sa so mňa budete smiať ale ja vobec neviem chodiť v takýchto veciach mne to treba vysvetliť ako somarikovi :D

tica
2. nov 2012

@janka9900 a ešte som sa chcela spýtať či by mi vyšlo rizikové ak by som na neho musela ísť?

janka9900
2. nov 2012

@tica tak to by ti mohol dat potvrdenie, ked si mala poslednu ms 27.9. 😉 bolo by to pre teba ovela vyhodnejsie, ako prihlasovanie na balik. PN aj matersku by si mala ratanu z VZ (vymeriavaci zaklad- suma z ktorej si platila dnp) zo stareho poistenia. potvrdenie by si doniesla na socialku az ked budes ziadat PN alebo matersku, skor netreba. o matersku v ochrannej lehote musis ziadat PRESNE 6 tyzdnov pred terminom porodu. a over si do 8.11., ci nemas nedoplatok na socialke.
keby si sa prihlasila na balik, tak PN by bola ratana z minima a po splneni podmienky 26 tyzdnov poistenia do nastupu na matersku by bola materska z VZ, z ktoreho sa prihlasis- predpokladam z maxima 😉 ...

janka9900
2. nov 2012

@tica ano, narok mat na PN budes 😉 ale treba bud potvrdenie od lekara, alebo sa prihlasit na balik 😉

saaskia
2. nov 2012

@janka9900 aj ked som bola ocr sa neplati ? Dakujem ti

janka9900
2. nov 2012

@saaskia nie 😉

saaskia
2. nov 2012

@janka9900 super tak dni pn a ocr odocitam , dakujem ti krasne

janka9900
2. nov 2012

@saaskia 😉 ano, nemas zac 😉 pre istotu si over na socialke do 8.11., ci mas vsetko v poriadku 😉

demelza
2. nov 2012

ahojte, DNP si platim od r.2010, vzdy z max VZ. od 30.1. som bola prihlasena na DNP z max VZ, 25.10. mi uplynulo 270 dni, 24.10 som sa prihlasila na balik z min VZ, aby poistenie bolo nepretrzite. otehotniet sa zatial nepodarilo, 6.12. idem na planovanu operaciu, tak by som chcela DNP vyuzit aspon na PN. od 5.12 budem cca 5 dni hospitalizovana, potom marodka cca tyzden - dva, ak vsetko bude bez komplikacii. ako mam postupovat pri vybavovani PN? studujem, takze na PN mam narok len z DNP. aka PN mi vyjde?

tica
2. nov 2012

@janka9900 ďakujem za rady ale ešte predsa mam jednu otázku čo má obsahovať ten papier od lekára len jeho písomné vijadrenie že som otehotnela toho a toho dňa alebo ma na to nieaky papier socialka ktorý treba vypísať?

kinka555
2. nov 2012

@tica ahoj, ja som tiez momentalne v ochrannej lehote a nemusela som niest na socialku ziadne potvrdenie o tom , ze som tehotna.. OL plynie automaticky, bola som sa na to osobne opytat, kedze tu radia, ze treba potvrdenie.. jedine co potrebujes je papier na vypisanie PN-ak teda ides na PN alebo potvrdenie o nastupu na MD

janka9900
2. nov 2012

@kinka555 @tica ak ides na PN po 7 dnoch od zaniku poistenia, nemaju v SP odkial vediet, ze si tehotna a plati pre teba 8 mes. ochranna lehota, preto treba potvrdenie. ked ides na matersku v ochrannej lehote, ktora koncila len nedavno, tak netreba potvrdenie. ale @tica to ma velmi na hrane, takze potvrdenie bude potrebovat... pisali tu baby, ze dostali takuto odpoved aj z poradne soc. poistovne.... tak asi to tak je 😉 @tica socialka na to papier nema, dr. by mal potvrdit, ze 7.10. si uz bola tehotna... mozno sa tu najdu baby, co taketo potvrdenie uz potrebovali a poradia ti 😉 alebo skus napisat na poradnu socialnej poistovne cez kontaktny formular alebo sa chod spytat na socialku 😉

lenkaga
2. nov 2012

@tica mne dr. napisala normalne na taky papier podobny ako recept, ze som bola vtedy a vtedy tehotna, momentalne je v 4. mesiaci, TP a predpokladany termin nastupu na matersku. Dala tam peciatku a podpis a bolo. Toto im na socialke stacilo. Aspon u nas. Ale pozeram, ze si zo SNV, ja tiez takze by ti to malo stacit 😉

kinka555
2. nov 2012

@janka9900 ja som sa na to bola pytat u nas na pobocne SP a povedali mi ze potvrdenie nepotrebujem, ak pojdem na PN tak diagnozu mat budem napisanu ze je to rizikove tehotenstvo alebo nieco podobne takze z toho vyplyva ze uz tehotna som. Ale zalezi aj od pani za prepazkou...kazdy povie inac..