Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
28. okt 2009

Musíš platiť 26 týždňov, potom si môžeš znížiť na min. alebo to zrušiť, no na tvojom mieste by som to nerušila, len znížila a počas MD si oslobodená od platenia (no soc.poistená) a po MD ju môžeš zrušiť. Už je potom na tebe.

So zamestnaním je to tak ako píšeš. RO je posledné v nemoc.poistení. Pravdepodobne by to trak mohlo byť aj s DNP, no tam potom musiš ale splniť podmienku tých 26 týždňov a aj 270 dní poistenia v DNP.

orchidea1980
28. okt 2009

standa82 ďakujem

kisska
28. okt 2009

orchidea - dobre si si myslela, ak stihnes NOVE DNP do 6tt (cize stihnes platit 26tyzdnov do porodu), bude sa ti ako RO brat toto posledne poistenie, aj ked bude v roku, kedy nastupis na MD. Ale musis zalozit nove DNP. Cize stale mozes mlatit z minima a ked uz budes vediet, ze si tehu(alebo pre istotu v case, ked sa zacnete snazit o babo), stihnes zrusenie a zalozenie noveho DNP. Podmienku 270 dni poistenia splnis.

standa82
28. okt 2009

Dievčence všetkým sa Vám ospravedlňujem ak som sa zle pri niektorej z Vás vyjadrila. Zmenu v DNP môžete urobiť raz za polrok, ale odhlásiť sa s poistenia a prihlásiť nanovo môžete kedykoľvek. Aby sme sa dobre chápali. 😒

jankkam
28. okt 2009

ahoj gapa
ako mám chápať dlhodobo PN, to je asi ako dlho

orchidea1980
29. okt 2009

kisska-ďakujem. Vidím, že už čakáš druhé, tak to asi píšeš z praxe 😉 Máš nádhernú rodinku!

orchidea1980
29. okt 2009

ak máte čas😉 Rodičovský príspevok + Materské po novom - RNDr. Jozef Mihál:
http://www.porada.sk/view.php?pg=skolenie715

val1319
29. okt 2009

PROSÍM O RADU.... Od 01.10.2009 som nezamestnaná, DNP si platím od 05/2009, s tým že pokiaľ som bola zamestnaná platila som z max.VZ-VZ zo zamestania, od 14.10. som DNP zrušila a 15.10.2009 založila nové DNP z max.VZ 1084.55€.Lekárka mi potvrdila,že som tehotná, ale chcela by ma vypísať na PN....Dá sa poberať PN zo zamestnania (ochranná doba je 42 dní, ja som ukončila zamestnanie 30.09.2009) a popri tom si naďalej platiť DNP? Ide mi o to, aby som splnila podmienku 26 týždňov bez prerušenia (podmienku 270 dní by som mala mať splnenú...), aby som dostávala max. materskú... ☹

zuzanagol
29. okt 2009

val 1319 zobrali ti v sociálke riadne odhlášku a znovu prihlášku na DNP aj keď si si vymer.základ menila po kratšom čase ako 6 mesiacov??

val1319
29. okt 2009

zuzanagol, áno - odhlášku aj novú prihlášku mi vzali bez problémov...Bola som šokovaná, že som tak mohla urobiť v jeden deň, nemusla som tam chodiť 2x....

pata31
29. okt 2009

Ahojte, chcem sa spýtať pre kamošku...DNP sa počíta 270dní pred nástupom na MD alebo pred pôrodom? Lebo na sociálke jej povedali, že do nástupu na MD...a to nestíha, keďže už bola tehu, keď si to dala, ale ešte o tom nevedela 😉
vopred ďakujem za odpoveď!

standa82
29. okt 2009

Pata, toto je okopírované z www.porada.sk/drak- materské v roku 2009 III.diel: "že najdôležitejšia podmienka, a to podmienka trvania nemocenského poistenia aspoň 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, sa posudzuje osobitne pre jednotlivé existujúce nemocenské poistenia."
IV.diel: "pri prihlásení sa v SP ako DNPO treba rešpektovať zásadu, že trvanie nového dobrovoľného nemocenského poistenia spolu s prípadným predošlým už ukončeným nemocenským poistením bude najmenej 270 dní v období dvoch rokov pred skutočným dňom pôrodu."
"Zrekapitulujme si to:

1. Nárok na materskú máte vtedy, ak ste v období posledných dvoch rokov pred skutočným dňom pôrodu mali nemocenské poistenie aspoň 270 dní.

Pre budúce matky, ktoré nemocenské poistenie predtým nemali, je preto dôležité, aby sa v SP prihlásili na dobrovoľné nemocenské poistenie ešte pred otehotnením.

Budúce matky, ktoré predtým boli nemocensky poistené, sa s prihláškou na dobrovoľné nemocenské poistenie ponáhľať nemusia - stačí, ak sa prihlásia v SP až vo 8.-mom týždni tehotenstva (ak po započítaní predošlého nemocenského poistenia dva roky spätne odo dňa pôrodu budú mať aspoň 270 dní nemocenského poistenia).

2. Aby bola materská skutočne v zaujímavej výške - teda ideálne vo výške 55% z 1084,55 €, čiže cca 600 € mesačne - treba sa na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásiť v každom prípade najneskôr vo 8.-mom týždni tehotenstva a určiť si čo najvyšší vymeriavací základ (1084,55 €). Ak by "čerstvé" dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo menej ako 26 týždňov pred nástupom na materskú, SP by priznala materskú len vo výške 55% zo sumy minimálnej mzdy (aktuálne 55% z 295,50 €).

Na materskú sa pritom nastupuje 8 až 6 týždňov pred predpokladaným dňom pôrodu (de facto môžete na materskú nastúpiť povedzme 4 týždne pred predpokladaným dňom pôrodu, zákon to nevylučuje)."

standa82
29. okt 2009

Z tohoto by malo byť jasné, že pred pôrodom. 😉

pata31
29. okt 2009

jeej, diky! 😵

pata31
29. okt 2009

ale ked to tak citam toto: Ak by "čerstvé" dobrovoľné nemocenské poistenie trvalo menej ako 26 týždňov pred nástupom na materskú, SP by priznala materskú len vo výške 55% zo sumy minimálnej mzdy... tak ked nastupi na matersku, uz jej to nemusia uznat...cize radsej by mala nastupit asi neskor na MD, aby mala tych 270dni splnenych?

pata31
29. okt 2009

jejda, ja som magor...sak 26tyzdnov nie je 270dni... 😅

barbarka
29. okt 2009

ahojte. ja sa chcem opytat: od 24. 10. som na md predtym som si 9mesiacov platila dnp, ked som bola den pred nastupom na md na socialke dali mi podpisat papier na zrusenie dnp. potom som sa dozvedela ze to mal za mna aj pocas materskej platit stat. co to pre mna znamena ze som to den pred nastupom zrusila?

xpetka1x
29. okt 2009

nic vsak tam chod a jedmnoduch sa prihlas zasa bude to platit stat bo pocas materskej si od platenia oslobodena

barbarka
29. okt 2009

xpetka1x to by ma nenapadlo. dakujem 🙂

kisska
29. okt 2009

barbarka - znamena to pre teba akurat to, ze sa ti nepocita obdobie poistenia, ak by si isla na dalsiu matersku. Pocas MD si DNP platit nemusis, ale dni sa ti pocitaju. A kedze 270 dni sa hlada len za posledne dva roky, ak by si isla na dalsiu matersku neskor, ako prve dieta bude mat 2 roky, nemala by si narok na druhu matersku. Takze tiez radim ist tam a prihlasit sa znovu, pripadne aj dalej po nastupe na rodicovsku dovolenku platit... Teda ak planujes aj druhe dieta. Ja viem, ja viem, este je prilis skoro o tom rozmyslat, dokonca aj kratko po porode ta len tazko nahovoria na dalsie tehotenstvo, ale mas cas sa rozhodnut pri nastupe na RD a nebude ta to nic stat 😉

barbarka
30. okt 2009

kisska dakujem za vysvetlenie. pre istotu sa skusim prihlasit znovu. keby nahodou prislo druhe baby 🙂

papua
30. okt 2009

Ahojte, nasla som tuto temu a som strasne rada, ze mi mozno pomozete trosku, som zufala zo socialky, tam nikto nic nevie 😠 .
Teraz v auguste som si prestala platit DNP, pretoze som nebola tehotna stale, platila som si ho 2 roky (cize 270 dni splnam) a pripadalo mi to zbytocne platit dalej. Medzitym som ale zas otehotnela a dokonca mi hrozi rizikove - PN. Viete mi poradit, ci si to DNP mozem uplatnit aj pri PN-to znamena ze by som mala vyssiu PNku? DNP som si platila z uplne najvyssiej sumy ako sa da-max. vyska denneho vymeriavaceho zakladu. A som zamestnana. A este nebude to mat vplyv aj na materske, ak to vyuzijem uz pri PN? Je lespie si to zacat znova platit radsej? Dakujem vam moc za radu!!!!!!!!!!!

standa82
30. okt 2009

Papua, Pn môžeš využiť z DNP, no ak si aj zamestnaná prečo si si to platila z Max.VZ, stačilo ti odpočítať tvoj VZ od max. a platiť si len z rozdielu. Vyššiu materskú nedostaneš aj keď máš max.v´DNP a ešte aj v zamestnaní. Najvyššia hranica VZ je 1084,55 eur. Pn-ku by si mohla dostať najvyššiu. Len musíš dať v zamestnaní pn(stáčí aj kópia)a do SP odnes originál. Oni ti vypočítajú PN a potom môžeš plynulo prejsť na materskú.
No či si to začať platiť znovu, neviem?
DIEVČENCE,RAĎTE KTORÉ VIETE!!!!!!!!!!

papua
30. okt 2009

Standa si poklad ze si sa mi ozvala, moc dakujem. Ja som to zle napisala, samozrejme ze som si platila len ten rozdiel. Max do tej vysky 1084 eur to viem🙂. Vlastne som potrebovala vediet, ci mi to DNP plati aj pri PN, aj pri materskej potom.
Cize vlastne by som mala dostat PNku aj matersku potom 55% z tej maximalnej sumy 1084 eur?

papua
30. okt 2009

Standi prosim ak budes mat este cas odpis mi este aj na ten nasledny dotaz prosim, nech som si na istom, dakujem!!! si zlata!
inac ja neviem co je na tom pravdy, ale mne na socialke pani povedala, ze asi pride od januara 2010 novy zakon do platnosti o tom, ze zamestane zeny sa uz nebudu moct dobrovolne poistit a vraj preto mi nevedia povedat, ci tu matersku na buduci rok dostanem zvysenu aj ked to zrusia. A ja ze ale to snad bude platit od januara nie? a nebude sa to vztahovat na zeny co si pred rokom 2010 platili DNP nie? a oni ze nevedia, mozno bude aj na tie a nedostanu nic!!! zda sa mi ze to nezmysel jak repa!!!! to predsa nemozu!

standa82
30. okt 2009

No PApua, zatiaľ sa vôbec nevie, čo vlastne ten nový zákon prinesie, ak vôbec nejaká z mena v ňom nastane. Podľa mňa by to bolo tiež vhodné riešenie len pre tých, ktorý si začnú platiť po novom roku(no v tom prípade ak schála aj nejaké novinky) si už žiadna mamička predsa nebude platiť DNp od 1.1.2010. Na čo by to robila, keď jej to nepomôže. Necháme sa prekvapiť. Ja som si tiež len od 23.10.2009 začal platiť DNP z rozdielu VZ. Mám TPP a momentálne som na RD do 26.8.2010 a chceli by sme druhé bábo. Tak uvidím.
Ak sa dobre pamätám, tak pokiaľ máš 270 dní uplynutých z nem.poistenia, tak máš nárok na PN a potom následne aj na MP v plnej výške (teda vo výške 55%).Ešte sa na to pozriem a napíšem ti.

papua
30. okt 2009

Standi naozaj si mi velmi pomohla, dakujem velmi!!!!! Ja si to tiez myslim s tym zakom, neviem preco tak strasia na tej socialke zbytocne. Ak by si mala cas sa mi na to kuknut este, budem ti vdacna...Bud mi napis IP, alebo sem, ja si to najdem🙂. este raz dakujem a pekny vikend ti prajem 🙂

kisska
30. okt 2009

papua - je velmi zaujimave, ze tety v SP vedia a povedia len to, co im vyhovuje 😠 a vacsinou len to, ze na nieco nebudes mat narok. Ja by som sa zatial takymi nevzrusovala. Tiez mi to pripada ako kravina a ak to bude pravda, tak naozaj to bude aktualne len pre nove DNP v 2010.

papua - teraz sa ti oplati znovu sa prihlasit, pretoze pocas PNky a poberania materskeho, nemusis platit. Takze ti len bezi doba DNP. A vyska PNky a materskeho by si naozaj mala mat rovnaku 55% z tvojho VZ (spolu DNP + VZ zo zamestnania).

zajacik...
30. okt 2009

Papua aby si mohla dostavat davku (matersku, PN) zo skutocnej vysky VZ, z ktoreho si si platila DNP, treba mat okrem 270 dni splnenu aj podmienku 26 tyzdnov nepretrziteho platenia do zaciatku vyplaty davky, teda nastupu na matersku. Kedze si v 10tt, uz tych 26 tyzdnov nestihas, pretoze na matersku sa nastupuje tusim v 34tt. Takze mam pocit, ze PN aj materska sa ti bude pocitat pri DNP z minimalneho VZ. Dufam ze ti to pisem spravne. Velka smola ze si sa odhlasila 😒

Pozri si tento link:
http://jozefmihal.blogspot.com/search/label/mat...

danu
30. okt 2009

januska31 • Včera o 10:32
Ahojte poradkyne 🙂 🙂 potrebovala by som radu, zacinam vybavovat dobrovolne nemocenske poistenie a potrebujem vediet ak nemam vedeny ucet v ziadnej banke a v registracnom liste je v polozke 6 napisane uviest nazov banky a cislo ucto tak predpokladam, ze kvoli platbe toho poistneho ale chcem sa opytat ak nemam vedeny ucet v ziadnej banke ako to mozem platit? mozem to platit kazdy mesiac priamym vkladom na ucet socialnej poistovne alebo ako by sa to este dalo? este jedna otazocka ak si zadam v polozke 11 na RL ze vymeriavci zaklad 300Eur vychadza to tych 4.4% 13.2eur platit? dakujem poradkyne velmi pekne! januska a prajem pekny den!

standa82 • 1d • Včera o 10:42
Januska, poistenie je možné platiť aj šekom. Akurát dnes mi prišlo rozhodnutie zo SP kvôli DNP. Je tam napísané, že platiť môžeš bezhotovostne ale aj šekom.
Ten mes.poplatok máš správny z 3OO eur. Je to tých 4,4%.Pekný deň

januska31 • Včera o 10:49
Dakujem ti standa 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂