Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

standa82
4. dec 2009

Miciatko, na DNP ti stačí prihlásiť sa z rozdielov VZ. Lenže pracovala si niekde pred týmto zamestnaním. Lebo ak si nepracovala nikde, len toto je tvoje prvé zamestnanie, potom nestihneš do pôrodu splniť podmienku 270 dní do pôrodu.

miciatko
4. dec 2009

standa ja som asi pako, ale ja nerozumiem 😖 , nieje to moje prvé zamestnanie som zamestnana bez 14 dní tri roky v prvej práci som bola 16 mesiacov a v tejto ku koncu decembra to bude 20 mesiacov, prečo nesplňam 270 dní??
Standa a práve neviem či sa maam prihlasiť z rozdielu, lebo neviem či mi zamestnanie bude pokracovat, no a dozviem sa to až posledný decembrový týždeň a to budem už v 6 týždni a bojím sa že to bude tak na tesno, keďže sa mam prihlasiť do 8 týždňa, však -dufam že tak je to spravne
Tak som myslela že keby sa prihlásim z najvyšieho zakladu či v prípade že by mi zostalo zamestnanie či mi vedia vratiť ten rozdiel ktorý tam zaplatín na viac, ďakujem

standa82
4. dec 2009

Stačí ti do 8 t.t., no pokiaľ splníš 270 dní z DNP. Čiže tebe k tým tvojim dňom pripočítajú aj dni už ukončeného (predchádzajúceho)zamestnania. Potom tú podmienku splníš.
Môžeš sa ísť prihlásiť aj v pondelok. Prihlás sa z rozdielu a keď budeš vedieť ako si na tom so zamestnaním (ak ťa prepustia), odhlásiš sa a na druhý deň sa prihlásiš z max.VZ.

miciatko
5. dec 2009

ja len pre istotu sa pýtam ešte raz , prosím prepačte, ale chcem mať istotu
ja musím byť z DNP poistená 270 dní?? Ja som myslela že ak som zamestnana tak mi stači prihlásiť sa z DNP do 8t. Prečítala som to snaď všetko, ale som sa tam neak zamotala a teraz neviem čo mám teraz urobiť

boba82
5. dec 2009

ahojte,

potrebovala by som poradit, ak sa tu niekto taky najde budem velmi vdacna 😉
...ide o to, ze pracujem v zahranici, a uvazujem, zeby som si doma na Slovensku zacala platit DNP.. o babatko sa chceme snazit najskor az o rok,preto nad tym uvazujem uz teraz, len by ma zaujimalo ako mam postupovat...na zaklade coho viem, aku sumu mam mesacne platit /moj cisty mesacny prijem je 1300eur/ a druha otazka, ktora by ma zaujimala je, co v pripade ak toto DNP nevyuzijem, resp. okrem materskej ho mozem vyuzit aj napriklad ked budem na PN? Co ak vobec ho nevyuzijem, vrati mi potom tieto peniaze SP? Prepacte, ze to pisem az mozno velmi laicky, ale v tejto teme je tolko odpovedi, ze uz v tom nemam fakt prehlad, kedze kazda jedna odpoved je individualna...
Velmi pekne dakujem za odpoved 🙂

kisska
5. dec 2009

Ahoj boba, je len na teba z akej sumy si budes DNP platit, na tvojom mieste sa ti asi najviac oplati teraz platit len z minima (zo sumy 295€ - poistne 13€), aby sa ti pocitali dni. Maximalne mozes platit z vymeriavacieho zakladu 1084,55€ (v tejto chvili) a poistne z toho je 47,7. Toto poistenie mozes okrem materskeho naozaj vyuzit aj na PNku alebo OCRku a samozrejme, pomocou DNP mozes ziskat aj narok na zvyseny RP.
Bohuzial je to ale stale forma "poistenia", cize ak ho nevyuzijes tymito sposobmi nikto ti peniaze nevrati...ale ak si to spravne nacasujes a vypocitas, vies za velmi maly vklad ziskat ovela viac ako tam vlozis 😉

boba82
5. dec 2009

kisska, velmi pekne dakujem za odpoved 😉

boba82
5. dec 2009

kisska, ak Ta mozem este poziadat o jednu otazocku, o kolko budem mat potom vyssiu napr. matersku o tu sumu co do DNP prispievam, alebo ? este raz dakujem za odpoved

kisska
5. dec 2009

boba - materka sa vyplaca podla toho aky si urcis vymeriavaci zaklad - z neho 55%. Cize ak si zvolis maximalny mozny VZ 1084,55€, tak materska z tohto zakladu je cca 596€. Ak mas VZ minimalny z neho je materska 162€, ale to je suma nizsia ako RP, takze by ti doplacali do sumy 256€...

lubica69
5. dec 2009

Ahojte
Tak ja som sa bola predsa len v piatok prihlásiť na DNP Ak sa to bude rušiť smola Ale dúfa,že nie
Miciatko ale ak si ty už tehu 270 dní DNP ti do pôrodu nevydá!!!A musí byť splnených 270 dní aby sa ti to rátalo Preto sa treba prihlásiť skôr ako otehotnieš!!!

kisska
5. dec 2009

miciatko prave preto, ze si zamestnana(mas subezne nemocenske poistenia), tak potrebujes splnit podmienku 270dni pre kazde poistenie zvlast (aj zo zamestnania aj DNP), ak by ta v praci vyhodili, vtedy sa ukoncene poistenia zratavaju.

miciatko
5. dec 2009

Aha , takže v mojej situacii sa už neda nic robiť že?, je asi jedno či si ma v práci nechajú alebo nie
Ja som to zle všetko pochopila, som ja ale truba ☹ . Som myslela že ak som zamestnana tak mi stačí splniť prihlásiť sa do 8 tyždna tehotenstva na DNP a že sa zvyšok dočíta s poistenia ktoré platí za mňa zamestnavateľ. Takže je jedno či som zamestnana a či nie v každom prípade sa musí zvlašť splniť 270 dní nemocenského poistenia a zvlašť 270 dní DNP?
Ak som už tehotna už vžiadnom prípade sa mi nedá pomôcť však??

lubica69
5. dec 2009

Miciatko nie nedá Potrebuješ tých 270 dní 😢 Ale materskú budeš mať aspoň 55%z hrubej mzdy a potom rodičovský do 2 rokov dieťatka 256 s prídavkami Vždy je to lepšie ako momentálny rodičovský 185 s prídavkami 😖

jozefmihal
5. dec 2009

DNP sa v roku 2010 rušiť nebude.

stanusa
5. dec 2009

Pan Mihal potesili ste nas, dakujeme 🙂 🙂 🙂

jozefmihal
5. dec 2009

miciatko: Vy ešte stále môžete získať max. materskú.

A to vtedy, ak ukončíte súčasný pracovný pomer. A pred nástupom na materskú si nájdete nové zamestnanie - nový pracovný pomer, v ktorom zarobíte v prepočte na jeden mesiac sumu 1084 € a viac.

Nové zamestnanie pritom môže trvať len pár dní pred nástupom na materskú.

Výška materského sa totiž vypočíta z príjmu, ktorý sa dosiahne v aktuálnom zamestnaní - v tom, z ktorého sa ide na materskú.

lubica69
5. dec 2009

Zdravím Vás pán Mihál Ste pre mňa veľké ESO a klobúk dole Patrí Vám veľká VĎAKA za všetko Nie len na tejto stránke
A samozrejme ste nás všetky potešil 😉

jozefmihal
5. dec 2009

Prosím, rado sa stalo. Mám tri deti a som rád, keď i v iných rodinách zvažovanie, či si "môžu dovoliť" mať ďalšie dieťa uľahčí infoška o tom, ako sa dá získať 600 € na materskej...

lubica69
5. dec 2009

ešte raz ďakujeme 😀
Tiež som to zvažovala mať druhé dieťa ale keď som si predstavila mať ďalšie 3 roky príjem len 185 eur kedže by som nemala nárok ani na 256 tak sa mi do toho pravdu povediac veľmi nechcelo Ale takto...Keď si človek môže pomôcť 🙂

miciatko
6. dec 2009

Veľmi Vám všetkým ďakujem za odpoveď ,som veľmi rada že ste 🙂, ešte sa chcem spýtať p. Mihal mi ešte napísal jedno riešenie a to zamestnať sa pred materskou u niekoho na pár dní , mám v rodine niekoho kto by ma mohol zamestnať , len sa chcem spýtať môže ma dotyčný zamestnať na dobu určitú??,alebo ma musí evidovať celú materskú??Ak by ma zamestnal na dobu určitú, kedy by mala ta doba končiť , čo to bude znamenať pre môjho zamestnavateľa ak ma zamestná??, veľmi Vám ďakujem za odpoveď

jozefmihal
6. dec 2009

Môžete sa zamestnať aj na dobu určitú - napríklad tak, že pracovná zmluva bude končiť na druhý deň po Vašom nástupe na materskú.

miciatko
6. dec 2009

Ďakujem p. Mihal, ste úžasný človek

iskra08
6. dec 2009

ahojte. prečitala som toho tu veľa a už sama neviem, kde je sever 😨 pracujem v UK. budúci rok chcem otehotnieť. Neviem, ako tu budem s prácou až do konca tehotenstva, preto sa chcem opýtať, ak by som ukončila tu pracovný pomer a vrátila sa v tehotenstve na SK, mala by som nárok na matersku, ak by som si platila doma DNP??? 😒 dakujem

kikula13
7. dec 2009

Potrebujem poradiť,
už 6.mesiac si platim DP 44,10 chcem vedieť na kolko by som mala narok v prípade PN,ešte sa chcem spýtať,
sme 4 členná rodina ,momentálne nezamestnaní a poberame soc.dávky ,takže neviem či by som mala narok aj na soc.dávky v prípade PN.Zatial dakujem.

standa82
7. dec 2009

Iskra, do DNP si môžeš prispievať už teraz, ak plánuješ ísť na materskú v roku 2010. Nezabudni však, že do pôrodu musíš splniť podmienku nemoc.poistenia minim.270 dní. 😉

bendy
7. dec 2009

Dobry den aj ja by som potrebovala radu, resp. upresnit situaciu. V novembri som si opat zacala platit DNP z minima, pretoze buduci rok planujeme 2 babo. Pri prvej dcerke mi vznikol narok na materske, tiez som si platila DNP. Keby som zostala tehu, tak do 8tt by som sa prihlasila z maxima. No niekde som citala ze az po 6 mesiacoch platenia mozem urobit zmenu (odhlasit sa z minima a na druhy den prihlasit z maxima) no nie som si ista, ci to spravne chapem. Vopred dakujem za radu.

standa82
7. dec 2009

Bendy, chápeš to dobre. Aby si splnila podmienku 270 dní nemoc.poistenia stačí ti platiť z minima ako si sa prihlásila, keď zistíš, že si tehotná, choď sa odhlásiť a na druhý deň sa znovu prihlás, no z maxima.
Zmena je možná len po 6 mesiacoch, ale odhlásenie a prihlásenie sa nechápe ako zmena a toto môžeš urobiť kedykoľvek. 🙂

mimkao
7. dec 2009

Zdravím pán Mihal.
Prosím, ak budete mať čas, odpíšte mi prosím, mám súrnu otázku...
a síce...

...DNP si platím už čochvíľa 6 rokov v kuse. Ide o to, že keď sa narodila moje doterz posledné dieťa, poberala som tú najvyššiu materskú. A keď mi skončila, tak som ostala DNP naďalej, ale znižila som si vymeriavací základ. Teraz čakám ďalšie bábo, termín mám na august 2010. Moja otázka je, či si viem, ešte aj teraz v decembri zvýšiť vymeriavací základ na maximum, aby som mohla potom poberať plnú výšku materského? Lebo ešte nemám vyplatený mesiac november ani december. ďakujem veľmi pekne.

kisska
7. dec 2009

mimkao - ak si teraz len v 6tt, zrus si DNP a zaloz nove s max. VZ, potom sa ti bude toto posledne DNP brat ako Rozhodujuce obdobie 😉 . Musis to stihnut do 8tt, ale cim skor tym lepsie pre istotu, aby si stihla 26 tyzdnov do nastupu na MD.

standa82
7. dec 2009

Mimkao, môžeš si zmeniť VZ. Odhlás sa a na druhý deň sa prihlás z VZ aký chceš (ak najvyšší, tak z 1084,55 eur) aby si mala najvyššiu materskú. Lenže asi si budeš musieť vyplatiť za november ešte z terajšieho VZ a za december si vyplatíš už podľa nového VZ. A takto si budeš platiť až do materskej.