Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

kitty88
20. okt 2011

@surrender ja ked som sa bola pytat v SP, tak mi povedali, ze od max. VZ (1116,75) si treba odratat hrubu mzdu a z toho sa plati mesacne 4,4 %, cize pri tvojej HM je ten rozdiel 436,75, z ktoreho by si mala platit mesacne poistne, aby si mohla dostat maximalnu matersku. keby si platila z vyssieho zakladu, aj tak nedostanes viac ako 60 % z 1116,75.

bapi1
20. okt 2011

@kitty88 @surrender a ono jej to vychádza do tých 20 euro (pri HM 680 Euro) ako písala, že si chce platiť.

surrender
20. okt 2011

@kitty88 Ďakujem za odpoveď! Takže mesačne by som si DNP platila 19,22 euro (t. j. 4,4% z 436,75) a materská by mi potom vyšla maximálna? Čiže tých 670 euro?

surrender
20. okt 2011

@bapi1 Tak to by nebolo veľa platiť. Ale aj tak nechápem, ako sa to sociálnej poisťovni "oplatí", keď ja by som od nej dostala oveľa viac akoby som im na poistení zaplatila.

kitty88
20. okt 2011

@surrender ano, lebo inak by ti vychadzal vyssi VZ ako maximalny (sucet HM a VZ, z ktoreho platis) a to by bolo zbytocne, lebo aj tak ti daju matersku len z toho maximalneho.

bapi1
20. okt 2011

@surrender a preto to chcú/chceli zrušiť - teda nielen pre tých, ktorí to chcú kvôli materskej, ale hlavne pre tých, ktorí špekulujú s PN.

surrender
20. okt 2011

@bapi1 Tak by mohli oddeliť PN a materskú.

surrender
20. okt 2011

@kitty88 No tak to by bola celkom dobrá materská!!! A aké obdobie by som ju poberala v takej výške? Za tých "klasických" 34 týždňov?

bapi1
20. okt 2011

@surrender áno 34 t.

leonna
20. okt 2011

@bapi1 dakujem 🙂

kitty88
20. okt 2011

@surrender neviem, to som zatial nezistovala, mna zaujimala hlavne ta vyska DNP, chcem si zacat platit, tak snad sa nic rusit nebude 🙂 do volieb podla mna urcite nie, nikto nebude chciet stratit volicov 😀 a po volbach, kym sa da vlada dokopy a jedno s druhym, tak to bude tiez nieco trvat, kym zacnu schvalovat zakony.... aspon dufam 🙂

petuska86
20. okt 2011

baby vedeli by ste mi pomoct? aj ja som hladala na nete ale fakt ma to viac len pomotalo. som nezamestnana, evidovana na urade prace. a asi od buduceho roka by sme chceli miesit na babatko 🙂 mala by som si v socialnej vybavit to dobrovolne poistenie? a kolko sa to mesacne plati budem mat potom vyssiu matersku? dakujem za rady

surrender
20. okt 2011

@kitty88 Dúfam, že máš pravdu a aj politici budú rovnako zmýšľať! Ja si chcem tiež začať platiť DNP a asi tak za nejaké 2 mesiace otehotnieť. Len som sa chcela vopred s Vami poradiť, ako to "funguje". Nechcem sa nechať zavádzať nejakou neschopnou zamestnankyňou soc. pois., vidím, že tu na MK máte viacej skúseností ako ony.

surrender
20. okt 2011

@bapi1 Ďakujem!

kitty88
20. okt 2011

@petuska86 vymeriavaci zaklad, z ktoreho si platis poistne (4,4 %), je medzi 329,06 a 1116,75 eur, mozes si zvolit akykolvek, ale ak chces maximalnu matersku, tak treba platit z toho maximalneho, mesacne to vychadza na 49,13 eur.

silviabn
20. okt 2011

@surrender keďže maximálny VZ je 1116,75€ tak max.materská je 670,05€

katka9900
20. okt 2011

ahojte baby, myslite, ze sa to nezrusi, ked prezident chce nechat dovladnut tu nasu "super" vladu? ale nepodporia im ten navrh, ze?🙂

petuska86
20. okt 2011

@kitty88 dakujem velmi pekne za objasnenie 😀

sasena033
20. okt 2011

baby co nas moz eest epostretnut ked dnes Gasparovic vyhlasil ze Radicova do volieb ostava vo vlade....myslite ze pridu estre nejake zmeny ohladom zakonov?

penelope10
20. okt 2011

ahojte, vie mi niekto poradit ako je to ak budem chora , mozem popri rodicovskom prispevku cerpat nemocenske na seba ? + mam este existujuci prac. pomer, kde som na rodicovskom prispevku.
dakujem mudrym hlavkam za odpovede 🙂

martinkaa
20. okt 2011

Ahojte, poraďte mi prosím. Od Mája 2010 do Októbra 2011 som si platila dobrovoľné nemocenské pripoistenie ( čiže viac ako 270 dní). Chcem sa ťa opýtať, či mám nárok na peniažky s dobrovoľného nemocenského poistenia, ak ostanem na materskej? Kedy sa mám ísť naspäť nahlásiť do poisťovne, aby som dostala materskú? Tých 270 dní, čo som si platila, platia mi 2 roky? Na Miháľovej stránke som sa dočítala, že keď chce mať matka vyššiu materskú, musí sa ísť nahlásiť do poisťovne na medzi 6.-8. týždňom tehotenstva, ak nemá splnených 270 dní. Ako to je v mojom prípade, keď ja mám splnených 270 dní? Kedy sa mám ísť nahlásiť do poisťovne, tiež medzi 6. a 8. týždni? Poraď mi prosím, že čo mám robiť. S manželom sa snažíme o bábo a chcela by som vedieť, ako sa mám zariadiť. Ďakujem s pozdravom Martina

bapi1
20. okt 2011

@martinkaa v IP

bapi1
20. okt 2011

@penelope10 áno, môžeš.

gapa
20. okt 2011

@penelope10
ak nepoberáš materské a máš trvajúce nem.poistenie (napr. dnp a splnených 270dní dva roky späť, tak áno), ak čerpeš v zamestnaní RD, tak nárok zo zamestnania nemáš. Ak by si však poberala len RP a čerpala MD (ked má tvoje dieťa len 4mesiace, tak aj to je možné, ked píšeš že poberáš RP a nie materské), tak nárok na nemocenské zo zamestnania máš.

gapa
20. okt 2011

@martinkaa
ak ti stačí materské z minima, tak stačí ak sa prihlásiš pred nástupom na md ale t ak, aby stále 270dní vychádzalo dva roky pred skutočným pôrodom.
ak ale chceš materské z dnp vyššie ako z minima, tak musíš splniť aj podmienku aspon 26týž. PRED nástupom na md a to sa dá len ak sa prihlásiš do 8tt, resp. lepšie skôr (pre skorší pôrod rsp. skorší nástup na md ako 6týž. pred pôrodom). A samozrejme nesmieš ani porodiť skôr ako uplynie viac ako 26týž. od posledného prihlásenia.

to platí podla teraz účinných zákonov.

martinkaa
20. okt 2011

@gapa Ďakujem pekne. A teraz je maximum ešte 1 116,75 EUR ?

martinkaa
20. okt 2011

@gapa a keď som si platila z maxima a sa prihlasim pred nástupom na md, tak peniazky nedostanem z maxima?

tanitta
20. okt 2011

ahojte
moje posledne DNP zaniklo dna 22.5.2009 teraz som na RD ktoru koncim k 22.11.2011 a nastupujem doprace a chcem opet DNP musim nanovo splnit podmienku 270dni? nestaci len zaplatit nejake obdobie?(ake?)nazaklade od uvedeneho datumu a uplatnit si opet DNP? vdakaaa

eda28
20. okt 2011

Ahojte, vie mi iekto poradit? Som na materskej dov.ktora mi o mesiac konci,pred nou som si platila dnpo, takze dostavam, maximum. Neviem teraz vlastne ako to funguje, mam si to po skonceni MD zacat znova platitt, oplati sa mi to? a v akom pripade? Pocas rodicovskej uz asi nebudem dostavat nic ako platca dnpo, ze?DAKUJEM

bapi1
20. okt 2011