Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
murinko82
23. feb 2012

Ahoj babenky,som DNp a som na PN-ke od obvodnej lekarky a chcem sa opytat ak by som ostala tehotna a prerusila staru PN-ku a sla na novu tak budem mat vyplacane davky ?(mala som este stare DNP )alebo to uz platit nebude ak ju prerusim

mima595
23. feb 2012

@evamarek77 - no ty si urcite platis zbytocne DPvN...hned sa odhlas!!!!! ak i trva PP a mas možnost ist aspon na 2 dni akože do prace, tak by sa ti podpora ratala z toho VZ...
a ked si teraz platis z minima, tak to platis fakt uplne zbytocne, lebo aj keby si nemala ziaden VZ po ukonceni rodicaku, mala by si narok na minim. podporu!!!!!!!!! aj keby si neplatila nic..ziadne DPvN

lubkasungirl
23. feb 2012

ahojte, otazka - narusi mi nejako novy pracovny pomer DNP - teda davky po 26 tyzdnoch? PP bude trvat cca mesiac... 😉

gapa
23. feb 2012

@datanka
aj tak ak chcš dávu z max, tak až po uplynutí 26týž. a skús to overiť cez linku na stránke soc.poistovne a hlavne či nejáš nedoplatok.

gapa
23. feb 2012

@evamarek77
s tým dpvn z minima je velmi zlý nápad.
ak by si si nič neplatila a trvá ti prac.pomer a po ukončení rd by ti už prac.pomer netrval ani 1den s vym.základom, tak by si mala nárok na podpru z vym. základu v období dva roky pred nástupom na RD (nie md)

takto, ak si budeš platiť dpvn aspon 26týž, tak to bude len minimum.!!!!!
takže urýchlene sa odhlás a potom si dobre prerátaj, či nebude podpra vyššia v prípade, že by si nemala prac.pomer ani den po RD, lebo takto sa ti to bude sčítavať, to dobrovolné poistenie s poistením v zamestnaní!!! tj. tu už ide o to, ako dlho si už dobr.poidtei platíš, čim dlhšie, tým výhodnejšie ukončiť pp ešte počas rd, ale to už ide ozaj o podrobnosti a velmi konkkrétne údaje o obd. pred RD a aj príp. nároku na odstupné, či čerpaní dovolenky po RD ...

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
datanka
23. feb 2012

@gapa dakujem ti este raz velmi pekne.jasne,26tyzdnov si urcite platit budem,len ma tesi,ze to uz nemusim platit akoze od znova tych 270dni.dakujem a este si to overim 😉

gapa
23. feb 2012

@evamarek77
1. ak nebude trvať pp po ukončení RD a ani nebude vz po RD, tak záleží, či ti bude trvať dobrov.poistenie v nezam, aspon 26týž.
a) ak áno, tak sa podpora ráta z dobr.poistenia v nezam.
b) ak nie, tak sa podpora ráta z obdobia dva roky pred nástupom na RD
2. ak aspon 1den po RD bude trvať PP s VZ zo zamestnania (teda nie bez vym.základu t.j. nie napr. LEN pn po RD) tak sa podpora vyráta zo súčtu VZ zo zamestnia + vym.základov z dobr.poistenia bez ohladu na dobu, akú trvali, no samozrejme len za predpokladu, že dobr.poistenie bolo platené v splatnosti.

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gapa
23. feb 2012

@evamarek77
no pozor, poistenie v nezam, sa neberie tak ako nemocnské.
zrátajú sa vym.základy, z ktorého sa platilo a vydelí sa počtom dní, kedy sa platilo, tj.
zoberiem, že si platila 5.12.-31.1. z vz 2300, 1.2.-29.2. z vz 340, a dajmetomu potom 7dní v marci ti trval po rd prac.pomer (z toho 2dni víkendu) z hrubej mzdy 830
berie sa
vym.základ, toto si vyrátaj
2300/31dní x27 + 2300 + 340 + približne 830:napr. 22prac.dní x 5odpracovaných
deleno počet kalned.dní, tiež si zrátaj dni v obdbobí
.-29.2. + 7dní
= dostaneš denný vym.základ

gapa
23. feb 2012

@gapa
rd sa síce dá prerušiť, ale ak budeš nezamestnaná, tak si ju už nevyčerpáš.

gapa
23. feb 2012

@kkubekova
nepoznám prípad, že by zamestnanec nedal zamestnávatelovi žiadosť o materské v zamestnaní.
ak ti dnp začalo 1.7.11, tak končí 26.3.
pp od 1.10.2011 ak porodis 24.5.12, tak to je 236dni
ptp nastup na md v rozmedzi 29,3-12,4.
predpokladam,co je podstatne,ze necerpas rd a ani do nastupu na md nebudes

bolo by zaujimave zistit, ci nahodou neuznaju narok aj zo zamest,ked budes mat ukocene dnp, aj ked podla vseobec. info nie.
ale ak pracujes, tak si daj 2 ziadosti,aj zo yam.
napisala by som na poradnu sp

mima595
24. feb 2012

@evamarek77
@gapa - este k podpore....ak nastupis na UP až po skonceni rodicaku...co je 4/2014, tak sa na dobr. poistenie v nezamestnanosti platene od 12/2011..až do 4/2012 nebude prihliadat...lebo aj DPvN sa berie do vymeriavacieho zakladu spatne za posledne 2 roky!!!!
ale ked nastupis na podporu po 4/2014, a budes si DPvN platit z minima, tak ti to dost znizi podporu...možno by bolo riesenim platit cely balik po splatnosti....napr. až 10. v mesiaci...aby si este mohla cerpat vyhody DNP, ale DPvN by sa ti nezaratavalo, kedže by bolo po splatnosti....
a po skonceni RD nastupit aspon 1 den do prace a za ten 1 den si doplatit DPvN do maxima...ale to je teda dost daleko na uvazovanie.....lebo rok 2014 je teda dost daleko.....

kkubekova
24. feb 2012

@gapa Ahoj, vdaka za odpoved - RD necerpam, len poberam rodicovsky. Tak si teda vypytam od doktora 2 tlaciva na matersku a uvidim, co mi povedia v socialnej poistovni 😉

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima595
24. feb 2012

@evamarek77 - no kedže pri DPvN plati, že aby sa ti poistenie platilo presne a vcas...tam nesmies ani o 1 cent zaplatit menej, inak sa ti poistenie nerata...lenže ty si platis iba z minima a to ti znizi podporu, tak ak zaplatis o 3 dni neskor, tak sa ti ten mesiac DPvN nezarata..sancie nie su, lebo ty zaplatis, aj DNP s ati bude ratat v pohode....

ale ako pisala gapa....to treba poriadne preratat, a musis sa rozhodnut pre jednu variantu ale varianta po ukonceni 26 tyzdnov....nie je dobra......zbytocne vela zaplatis...
ovela lepsia je varianta s VZ z prace....ale to si musis poriadne vsetko nastudovat a byt poriadne v obraze, len tak sa ti da poradit, lebo ak nechapes suvislosti a zakladne elementarne veci, tak to neporiesime takto nic.... ☹

evamarek77
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mima595
24. feb 2012

@evamarek77 - lenže ty tomu nerozumies...pretože ako ti pisala @gapa ten vypocet tak si to poriadne este raz precitaj a prerataj:
ak by si nastupila UP 4/2012 a z prace by si mala VZ 2 dni napr. 830E na mesiac..tak na tie 2 dni by si mala: VZ 55E a z DPvN by ti islo: od 5.12 do 31.1. z 2300..to je 27 dni a VZ je 2003 + 2300 /januar / + 340 /februar/ + 340 /marec/....a tak by si mala spolocny VZ 5038 deleno pocet dni...a to je /27+31+29+31+2/
tak denny VZ by si mala 5038 deleno 120 dni...a to je 41,93E a z toho podpora je 50%..takže by si mala podporu cca 22E na den....

kdežto ak by si mala iba VZ z prace... a to tych 55E na den..tak by si mala podporu 27,50E na den a bez platenia...
akeby sa ti neratali dni DPvN kedy si platila iba z minima...tak by si mala podporu /55+2003+2300/...4358 deleno pocet dni.../2+27+31/...60 dni...t.j. 72E na den a podporra z toho je 50%...takže 36E na den.....

janadl
24. feb 2012

http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/ekonomika/miha...
tak sem pojdu peniažky, ktore sme vložili do dnp ☹ a ktore sme nestili ani použiť

annie6
24. feb 2012

@janadl ako inak,...mne by aj ten jeho plat bohate stacil,...no komment

nikaj
24. feb 2012

dnes mi prišiel papier zo SP, že zaniká moje dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti znamená to, že mi penizae nevrátia ani nemám už nárok na podporu po materskej?

hababa
24. feb 2012

chcem sa poradit, ked som na podpore v nezamestnanosti, a ostanem tehotna a na rizikovom? Mam narok na nemocenske davky z DNP, ci nie? Platim si DNP od 31.1.2012 z max VZ, predtym som mala DNP do 10.1.2012, trvalo okolo roka a zrusila som, aby som sa mohla nanovo prihlasit. A ako je to potom s dávkami v nezamestnanosti, prerušuju sa, alebo bezia subezne? dakujem za radu.

sandy3911
24. feb 2012

kočky nie ste náhodou teraz niektorá na PN z DNP? ja som ostala od 20.2 na PN, som tehotná v 13tt a chcem sa spýtať, že či máte vyplatenú PN aj z DNP..Mám pocit, že som v ochrannej 8 mesačnej lehote, tak by som na to nárok mala mať, len sa chcem uistiť, či je to naozaj tak. ďakujem

angelika_2
24. feb 2012

@sandy3911
ja som na PN od januára a stále som ešte nič nedostala! 😠 ☹

mima595
24. feb 2012

@hababa - prerusuju sa...PN ma prednost pred podporou...ak poberas podporu a ides na PN, podpora sa ti prerusuje a znova sa ti zacne vyplacat, až ked sa ukonci PN

sandy3911
24. feb 2012

@angelika_2 že vraj nemocenské vyplácajú do 24. dňa nasledujúceho mesiaca, takže určite čoskoro očakávaj 🙂