Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

silvuskaa
2. jan 2012

ja si platim nepretrzite od augusta 2011....moj gyn by ma vypisal, my ked myslim ze s nim by nebol problem, na PN mozem teda nastupit aj ked nemam splatenych 270dni?

bubulka722
2. jan 2012

@domeli Dnes som sa na to pýtala na SP a teda aj keď je to nelogické, je to tak. Každopádne tam majú z toho pekný zmätok a ani samotné sa v tom nevedia orientovať.
@evita8080 Ja som na tom presne ako ty a neruším to určite. Vo februári sa prihlásim na nový balík ale z min. VZ, mesačne ma poistné vyjde 120,-€, ale počas celého roka bude pre mňa rozhodujúce obdobie rok 2011, kedy som si platila z max. VZ, takže moja PN alebo OČR bude z maxima. Neberie sa do úvahy 26 týždňov od 1.2. 2012, pretože ak sa prihlásiš od 1.2.2012 alebo spätne k tomuto dátumu (nie neskôr!!!) na nový balík, bude tvoje poistenie považované za nepretržité, takže tvojim rozhodujúcim obdobím pre nárok na dávku bude celý rok 2012 z roku 2011. 😉

poisonblu
2. jan 2012

odporucam vsetkym, dufam, ze po precitani tohto to uz bude jasne vacsine 😉

http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

lin123
2. jan 2012

@pancake presne ako pises, VZ si mozes menit iba raz za pol roka...ked mas splnenu podmienku 270 dni do konca januara, tak v tom pripade Ti DNP zanikne automaticky bez potreby zrusenia a tak sa musis rozhodnut, ci zalozis nove v priebehu mesiaca februar. Vo februari mas moznost prihlasit sa na DNP aj spatne. Ked das prihlasku s datumom 1.2. tak sa bude povazovat Tvoje DNP za nepretrzite a tym padom nemusis riesit nanovo podmienku 270 dni alebo 26 tyzdnov...a mozes tak vyuzit DNP na PN ci OCR ked budes potrebovat...ked sa prihlasis neskor, tak v tom pripade sa bude nove DNP ratat odznova a musis opat splnit podmienku 270 dni...
Prihlasenie od februara znamena platenie celeho balika min 120e.
V januari mas moznost zrusit toto DNP,ktore mas a podat prihlasku na nove, vyhoda urcis si VZ taky aky ty chces, neplatis balik, nevyhoda je, ze sa Ti bude ratat na novo, cize opat musis splnit podmienku 270 dni pre vyuzitie PN, OCR,materskej...

maminka142
2. jan 2012

@oskvarka ono by mi to asi zaniklo, aj keby som bola stale PN však? 😖 A prosím ťa, čo je podla tebe najlepšie urobiť? Mam sa odhlasiť a potom prihlasiť, alebo mam radšej prejsť na ten balik? (teda ak sa oplati 😅 ) Čo by si mi vedela poradiť? Ďakujem 🙂

majolenka11
2. jan 2012

@oskvarka
ahoj mala by som na teba par otazok vidim ze radiš som tu nova a chcela by sa opytat ze ak som mala 26.12.2011 splnenu podmienku 26 tyzdnov, (270 dni som mala v posl. dvoch rokoch tie dni sa rataju ako?) aspon dufam ze som to dobre vyratala,
moja otazka je v tom ze či sa mi k poslednemu januaru poistenie zruší, ešte tehu niesom ale dufam ze to toho mesiaca vyjde,ak ano potom sa už nemusim prihlasovat na žiadne poistenie, alebo by bolo dobre prihlasit sa z mninima na novy balik poistenia?

maminka142
2. jan 2012

@lill7
@oskvarka takže sa mi to neoplatí sa teraz odhlasovať a potom prihlasovať? Ked sa mi to odzrkadli potom len na minime? Neda sa odhlasiť a potom prihlasiť a platiť si hned z maxima?
Snažíme sa o babätko už pol roka, ale stale nič, takže by som bola rada, keby som mohla byť v nejakej ochrannej lehote... Lebo som počula, že ochrannu lehotu maju len tí, ktorí otehotneju do toho 31.1 😕

lin123
2. jan 2012

henky tazko sa radi, co je najlepsie urobit mas na vyber su moznosti a je na tebe ako sa rozhodnes, nikto Ti presne neporadi ako je najlepsie postupovat..rozhodnut sa musis ty, je to celkom zrozumitelne v clanku na ktory som Ti dala link a plus aj tu http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-......
precitaj a ked niecomu konkretnemu nerozumies, tak sa opytaj. Treba si to zvazit.

majolenka11
2. jan 2012

@lin123 do ktoreho datumu sa to počíta tych 270 dní???
ja mam za dva roky splnenych 270 dni aspon myslím a k 26.12.2011 mala aj 26. tyzdnov

ingulka85
2. jan 2012

Poradí mi niekto? Čo v prípade, ak si platím DNP od augusta 2011 a niekedy v 2. polovici júla vy som šla na materskú, nárok teda tých 270dní budem mať splnených až niekedy od konca apríla 2012, čo je teraz najlepšie urobiť?

sasettka
2. jan 2012

@oskvarka ahoj, vidim, ze sa v tom vyznas, tak by som si konkretne u teba chcela overit, ci som to pochopila spravne 🙂 tehotna nie som, ale chceli by sme tento rok otehu... tak skocim na socialku, zrusim si svoje terajsie dnp /platim teraz z minima/ a prihlasim sa nanovo z maxima... to si budem platit 270dni a potom mi automaticky zanikne?? takze aj ked otehotniem napr. v septembri, v oktobri mi to zanikne a uz platit nebudem a ako tehotna budem v tej ochrannej lehote a teda materska davka mi bude vyplacana z maxima, aj ked na nu nastupim v roku 2013?? proste zaplatim si 270dni DNP z maxima a dovtedy musim otehotniet?

dori2
2. jan 2012

@sasettka tak by to malo byt. ja sa tiez idem v januari prihlasit na dnp, vela o tom citam. my planujeme okolo maja otehotniet. dnp budem platit cca do oktobra (270 dni). kedze to budem platit 26 mesiacov v kuse, mala by som potom v roku 2013 dostat max matersku. ak teda tomu tiez spravne rozumiem... 🙂

chlpacik
2. jan 2012

@oskvarka dakujem oskvarka ;) a ak sa opat prihlasim z minima, bude mozne do 8tt zmenit vysku z minima na maximum? ako doteraz?

dadasla
2. jan 2012

@poisonblu Ďakujem pekne za link, veľmi mi pomohol pri mojom rozhodovaní, nakoľko som mala v tom guláš 🙂

poisonblu
2. jan 2012

@majolenka11 270 dni sa pocita spatne odo dna porodu...takze napr. porodis 9/2012, tak musis mat tych 270 dni v obdobi od 9/2010 do 9/2012

l.i.n.
2. jan 2012

@sashabb no sak ja sa nechcem odhlasit a nanovo prihlasit, len menej zaplatit mesacne poistne, ci aj zmena sa berie ako odhlasenie a prihlasenie?ja im samozrejme ziadne odhlasku teraz davat nebudem, somrada ze si mozem doplatit do konca februara...len ma to napadlo...ale asi radsej zaplatim to co doteraz lebo este mi potom nejaka mudra pani, ze nemam narok na matersku a to by som dostala infarkt...

sashabb
2. jan 2012

@l.i.n. no veď to, radšej doplatiť tak ako máš, ako by ti potom mali povedať, že ti daju MD z minima. Lebo čo si pamätám tak od každej zmeny či rušenia a prihlásenia sa rátalo nanovo 26tt

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu vdaka za info, a s tymi 26 tyzdnami je to ako???

poisonblu
2. jan 2012

@majolenka11 26 tyzdnov nepretrziteho poistenia musis mat do nastupu na MD, ak nemas, tak budes mat materske iba z minima

lill7
2. jan 2012

@maminka142 dá sa odhlásiť a prihlásiť z maxima, ale jedna z pomienok pre nárok na vyššiu dávku je mať poistenie 26 týždňov neprtžite a pri novom prihlásení sa rátajú nanovo. Po 270 dňoch nového poistenia sa DNP zruší, ale ak budeš tehu, budeš v ochrannej lehote a ak počas nej nevznikne nové poistenie budeš mať nárok na max.materské. Ak by si otehotnela tento mesiac, netreba sa nanovo prihlasovať, lebo po zániku DNP budeš v ochrannej lehote 8 mesiacov.
Ešte je možosť prihlásiť sa k 1.2. na balík, vtedy sa to bude považovať za nepretržité poistenie a pokial si PN, tak ho vlastne neplatíš, balík si môžeš dať aj z minima, lebo ak pôjdeš na materskú v tomto roku, bude sa ti rátať z VZ roku 2011.
No ono by to chcelo ešte vešteckú gulu, aby nám povedala, kedy budeme tehu, aby sme sa vedeli rozhodnúť 😀

l.i.n.
2. jan 2012

@sashabb no tak ako vravis radsej nebudem spekulovat, lebo keby mi fakt zacali ratat znovu 26 tyzdnov, tak nebudem mat narok ziadny🙂, kedze ani to by som nestihla do nastupu porodu mat splnene...dakujem velmi pekne, zaplatim este tie dva mesiace tych 49,13eura, kym mi to zo zakona nezanikne, ale budem si ista ze mam narok na max matersku...este raz dik

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu ja som si začala teraz to posledne poistenie platit od 27.6.2011 tak si ho mam platit až do marca 2012?

kristina1818
2. jan 2012

no ja som dnes bola na socialke a založila si to dobrovolne poistenie s tym ze som to este stihla po starom, ale hacik je v tom, ze vo februari sa ma menit vyska toho prispevku... nevie niekto nieco o tom?

poisonblu
2. jan 2012

@majolenka11 a uz si tehotna? lebo ak nie, tak si ho odhlas a uzavri si nove, teraz do konca januara...budes to mat po starom, ale ziskas znovu 270 dni casu na otehotnenie

poisonblu
2. jan 2012

@kristina1818 ty budes platit po starom 4,4 % z VZ, az kym ti neuplynie 270 dni DNP a potom ti automaticky zo zakona zanikne....

kristina1818
2. jan 2012

ano zanikne ale este stale mam ochrannu lehotu 8 mesiacov kedy kedykolvek budem moct ist na matersku a dostavat za to peniazky novy zakon len zmeni vysku toho prispevku a ja sa chcem dopatrat ci niekto nahodou nevie ako sa zmeni...

anelisa
2. jan 2012

Ahojte 🙂 a nie je nahodou od noveho roka DNP zrusene? Ci som mimo?

lin123
2. jan 2012

ahojte.Poradite mi prosim? je mozne sa prihlasit a odhlasit na DNP v ramci jedneho dna s tym istym datumom? Pytam sa, lebo 30.1. budem mat splnenych 270 dni prihlasenia na DNP a od 31.1. by som chcela zacat nove DNP. Dakujem vopred za odpoved.

majolenka11
2. jan 2012

@poisonblu ja som mala dnp aj predtym bude to vadit? budu sa mi tych 270 dni ratat od noveho poistenie???? tehu ešte nie som ale babo chceme ak sa zajtra odhlasim a v piatok prihlasim a ak sa nam podari ešte tento mesiac otehotniet je to ok?

adula3334
2. jan 2012

ahojte,zhrnie mi to prosim niekto??? tv nesledujem,tak nie som v obraze...DNP si platim od augusta 2011,z maxima...mam nieco rusit?alebo menit?dufam,ze tento mesiac sa nam zadarilo babo,tak snad budem dostavat max matersku...?!