Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

bobjan
26. mar 2010

gapa, díky. Super. Hej mala som maximum 😉 My sme sa snažili 6 rokov 😔

petka5050
26. mar 2010

Ahojte. prosím vás, poraďte mi. Chceli by sme druhé dieťa, som zamestnaná dlhodobo v trvalom PP a chcela by som sa dobrovoľne pripoistiť kvôli vyššej materskej, ale už teraz viem, že ak by sa nám to podarí, budem rizikové tehotenstvo. Môžem si to DZP platiť aj počas Pn a potom dostávať vyššiu materskú? Alebo by to muselo byť 270 dní pred PN?

katp
28. mar 2010

Ahoj Gapa.
Prosím Ťa, prípadne iné dievčatá o radu. Som od 1.1. 2010 nezamestnaná a som v 5 tt., momentálne na podpore. Celý rok 2009 som bola v PP, teda spĺňam 270 dní NP. Podľa Vašich doterajších rád by mi stačilo ísť sa prihlásiť na DPN z najvyššieho VZ, ale, už párkrát bolo spomínané, že je možné, že to zrušia. Čo potom? A vyjde potom aj vyšší RP, aj keď by bola materská z DPN? Taktiež by som mala možnosť sa aj zamestnať tesne pred nástupom na materskú, bolo by to cez známeho. Len neviem, či naozaj stačí, ak sa zamestnám len napr. 10 dní pred nástupom, nie je to príliš málo? Určite by sa vypočítavala materská z tohto posledného zamestnania, aj keď by trvalo len 10 dní NP? Moc moc ďakujem za radu. Neviem, čo je lepšie urobiť, prosím, poraďte mi niekto, kto má podobnú skúsenosť. Ešte raz vďaka.

nika147
29. mar 2010

dobrý deň, potrebujem poradiť......som zamestnaná od 10/2007 na dohodu, v roku 2008/10 som prešla na zmluvu...to som ešte stále zamestnaná...od 09/2009 som na PN a od 10/2009 si platím dobrovoľné nemocenské...platím z maximálneho vymeriavacieho základu 47,70eur...kedy budem mať nárok na vyplatenie????... pomôžte mi prosím :(
ďakujem

nika147
29. mar 2010

...a ešte som zabudla, bola som na PN u svojho všeobecného lekára, ale vo februári sme zistili, že čakáme bábo, tak sme ukončili pn u všeobecného a začali pn u gynekologa...ešte raz dakujem

petka5050
29. mar 2010

Ahoj Nika! Dnes som bola v SP pýtať sa na podobný problém a povedali mi, že musím platiť 270 dní, až potom vzniká nárok na vyplácanie dávok z DZP:

kristinka4m
29. mar 2010

Ahojte.
Prosim vás mam len taku kratku otázočku. Kamarátka v Novembri 2009 otehotnela,(ter.por.26.7.10) je zamestnana ale neplati si DNP teda začala si ho platit, ale aj tak do porodu nesplní 270dní,(chýbaju jej asi 2mesiace zaplatit) ona mi povedala že ak si doplati tie 2mes. tak bude mat narok na tu vyššiu matersku zo soc.poist. je to pravda? da sa to aj spätne doplatit? Mne sa zdá že sa to nedá, ale nešla som ju presviedčat lebo som si nebola istá.Dakujem za odpoved🙂

gulicka55
29. mar 2010

Ahojte kočky, platím si DPO (nemocenské) a momentálne som PN. Mám sa počas PN odhlasiť s DPO, alebo to mám stále platiť? Ďakujem

gapa
29. mar 2010

nika147,
súhlasím s petka5050,
nárok na nemocenské z DNP vzniká až po 270dnoch, lebo nemáš žiadne ukočené nem.poistenie (pri práci na dohodu sa NP neplatí). Nemocenské zo zamestnania môžeš poberať len 52týždnov v kuse, potom najlepšie nástup na MD. U teba je to asi akurát, ak si začala PN v 9/2009 (predtým nebola PN aspon 26týždnov) a PTP máš 9.11.2010, t.j. nástup na MD cca 14-28.9.2010.

gapa
29. mar 2010

katp,
bud sa prihlásiť na DNP alebo by som sa zamestnala na pár dní cca v 13tt, lebo trochu začínajú zamestnávatelom znepríjemnovať život hrozením kontrol, t.j. nenechala by som to až pred pôrodom. Takto nastúpiš na MD v ochrannej lehote z tohto zamestnania a stačí aj pár dní a skončiť PP v skúšobnej dobe. Nárok na materské sa bude rátať akoby si nastupovala na MD v posledný den pracovného pomeru, nem.poistenia.

Alebo do 8tt lepšie 6tt sa prihlásiť na DNP, no ten PP je t.č. istejší.

gapa
29. mar 2010

qulička,
počas poberania nemocenského z DNP nemusíš platiť dobrovolne poistené, t.j. odhlasovať sa z DNP v tomto čase je nerozumné.

gapa
29. mar 2010

kristínka4m,
spätne sa prihlásiť na DNP nedá, t.j. ani zaplatiť za dobu pred dátumom podania prihlášky na DNP. Len dni ukončeného nem.poistenia možno k dnom trvajúceho DNP prirátať, ak spadajú do obdobia dvoch rokov pred pôrodom.

gapa
29. mar 2010

petka5050,
podla teraz platného zákona a praxe si môžeeš platiť DNP aj počas poberania nemocenského zo zamestnania, len samozrejme musí uplynuť tých 270dní do pôrodu.

macuska1
29. mar 2010

Ahojte, veľmi pekne vás prosím o radu:

Som zamestnaná na dobu učitú tj. od 1.9.2009 - do 1.9.2010, s manželom sme sa rozhodli pre ďalšie dieťa ale kedže ešte niesom tehotná chcela by som si od 1.4.2010 začať platiť -DNP (maximálny vymeriavací základ)
Mohli by ste mi poradiť či sa mi to oplatí a či by som to vlastne stihla - aby som dostávala maximálnu materskú
v prípade ak by som otehotnela už tento mesiac teda v apríi????

Vopred Ďakujem za odpoveď 🙂)

gapa
29. mar 2010

ak by si otehotnela teraz, tak nárok z DNP možno nezískaš, ak ti neprirátajú dni ukončeného zamestnania (čo ti zatial trva) k dnom trvajúceho DNP (aj ked aj taký prípad poznám, ale by som sa na to nespoliehala). Treba byť poistný na DNP nejaký čas pred poslendou menštr.

Aby ti vznikol nárok na materské aj z terajšieho zamestnania, tak by mal PP skončiť v čase kedy budeš tehotná najmenej tuším 13týž. tehotenstva?? (monžo 11tt, no to si nie som istá). Ale aj tak z tohto zamestnania by sa bral vym.základ v období 1.9.09-31.12.2009, t.j. akoby si nastupovala na MD v posledný den prac.pomeru.
.
Počas trvania prac.pomeru sa ti ráta z DNP vymeriavací základ najviac v sume maximálny VZ mínus VZ zo zamestnania (vždy za daný kalend.mesiac), aj ked môžeš byť prihlásená z maxima. Problém môže byť potom s platením, či platiť 1) z maxima, čo by bolo najlepšie a neskôr si písomne vyžiadať o vrátenie preplatku aleob platiť 2) z rozdielu maxima a VZ zo zamestnania ale sumu rozdielu nevieš presne včas a treba potom presne rátať, čo môže byť problém napr. v čase PN..., aby si nemala nedoplatok v SP). V takomto prípade budeš mať VZ vo výške terajšieho maxima (nie to, čo bude platiť od 1.7.2010) aj v 9/2010.

Ale ak sa prihlásiš na DNP z rozdielu maxima (t.č. 1084,55eur) a VZ zo zamestnania, tak zmenu VZ môžeš podať po uplynutí 6mesiacov, t.j. ak sa prihlásiš najneskôr!!! od 1.4., tak zmena je možná podla teraz účinného zákona najskôr s účinnosťou od 1.10.2010, ak podáš zmenu najneskôr 30.9.2010!!!. T.j. v 9/2010 budeš mať v súčte len VZ z DNP nie zo zamestnania.

gapa
29. mar 2010

tiež je možnosť prihlásiť sa najprv z minima, ale to je tiež už rozobraté, ale treba každú možnosť potom rozobrať, ak končí PP a kedy budeš cca v 6-8tt.

macuska1
29. mar 2010

a ako je to s ochrannou lehotou kedže zo zamestnania som nemocensky poistená a 1 kalendárny rok a DNP si začnem platiť 5 mesiacov pred skončením pracovného pomeru aj tak by som nesplnila podmienku na tú maximálnu materskú (stále hovorím o tom že by som otehotnela už tento mesiacň
mám v tom strašný hokej 🙂

macuska1
29. mar 2010

..... a ešte po skončení pracovného pomeru by som si platila samozrejme plnú čiastku z maxima tých 44 € (či koľko to vlastne je)

gapa
29. mar 2010

macuska,
kombinácie tvajúcich a ukončených nem.poistení, z ktorých nie su splnené z každého zvlášť 270dní nejasné aj mne a sa ti vôbec nedivím, ak sa v DNP neorientuješ, že sa v tom nevyznáš. Ono vždy záleží na konkrétnych dátumoch a tie ty nemáš.

Ak budeš tehotná v čase ukončenia PP a nastúpiš na MD do 6mesiacov od ukončenia PP a to PRESNE 6týžd. pred predp. termínom pôrodu (t.j. nie 8tt, taká možnosť pri nástupe v ochrannej lehote nie je), tak nárok z toht nem.poistenia vzniká (ak je z neho splnených 270dní NP). To by malo vyjsť tých cca 13tt v čase skončenia PP, no prerátaj. Mne to kedysi vyšlo 11tt, no rátala som s nástupom na MD 8týž. pred, čo som až neskôr zistila, že zákon to nepripúšťa (§ 50 Zákon o sociálnom poistení)

gapa
29. mar 2010

treba si preštudovať viac o DNP a čítať dokola a dokola (link na blog p. Mihála v tejto téme na strane tuším 94 som ho pripla). A rátať aj s možnou zmenou zákona, lebo sa zvolebnieva a po volbách sa robia najnepopulárnejšie opatrenia.

zuzubabo
29. mar 2010

Ja som sa tento mesiac 19teho nemocensky dobrovoľne pripoistila, budem platiť asi 33€, okrem toho si platím odvody do soc. poisťovne asi 96€ - som živnostníčka. Pracujeme na adopcii, budem si to samozrejme platiť kvôli vyššej materskej, ale chcela by som sa opýtať, viem že materská trvá 3 roky, ale keď si adoptujeme 2ročné, materská mi bude trvať len rok?

macuska1
29. mar 2010

takže chápem to správne , že DNP musím byť 270 do nástupu na MD teda 6 - 8 týžnov pred pôrodom???

gapa
29. mar 2010

zuzubabo
MD resp. poberanie materského trvá len prvých obvykle 28týždnov od nástupu na MD. Potom nasleduje rodičovská dovolenka resp. u teba poberanie rodič.príspevku ak nebudeš vykonávať prácu na živnosť.
Ty nebudeš poberať materské, lebo to je možné len ak dieťa má tuším do 8 alebo 9mesiacov, nie viac.

lilly21
29. mar 2010

macuska - nie, do dna porodu.. myslim, ja som asi este do nastupu nemala...a potom my po porode prisli naraz..

gapa
29. mar 2010

pozri § 51 zákona o sociálnom poistení + § 49

gapa
29. mar 2010

macuska, lilly
áno 270dní do pôrodu (den pred pôrodom musí byť 270ty)

macuska1
29. mar 2010

takže to by som teoreticky mohla stihnuť, kedže ešte niesom tehotná (nakoľko mám teraz menštruáciu)

.... a vdaka za všetky odpovede ste zlatééééé 🙂

gapa
30. mar 2010

macuska, -
ak počkáš ešte jeden cyklus tak by 270dní malo vyjsť. Lebo tehotenstvo sa ráta od prvého dna poslednej menštr!!!. a trvá 38-42týž., ak je bezproblémové.

misica24
30. mar 2010

chcem sa spytat platim si DVP a kedy ho mozem ukončiť dňom nastupu na MD alebo až po narodeni dietata ?

zuzanaca
30. mar 2010

misica...ako chceš, mozes ukoncit DNP dnom nastupu na MD (ak už máš splnenú podmienku 270 dní), alebo po skončení MD. Navrhujem, aby si ukončila až po skončení MD, nakolko cez MD nič neplatíš a dni sa ti rátaju a nevieš, kedy sa ti mozu zíst..... 😉