Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zlatat
16. okt 2012

@janka9900 bože, to je prekleeep ... na balíček som sa prihlásila od 21.10. 😵 .. čo mi prišiel papier zo sociálky, tak tam mám napísané, že mi zo zákona končí 22.10. - teda tých 270 dní mi v tento deň uplynie.

katrin31
16. okt 2012

@zlatat
janka9900 ty si to napisala dobre..janka si to asi zle precitala..ty tam mas 21.10.ty si myslela uz ten novy balik a janka to pochopila asi tak ze myslis ten stary balik..

zlatat
16. okt 2012

@katrin31 noo skontrolovala som si, čo som vlastne napísala - áno, ja som myslela už na ten nový balík 😵 Nevadí, nič sa nestalo, len som sa zľakla, čo mi Janka napísala 😀 😀

lenka777
16. okt 2012

baby a keď som teraz na rodičáku tak by ma doktorka mohla vypísať na materskú aj neskôr nie? veď na materskú sa môže ísť aj po 34.-tom týždni či nie? a keď mám termín 28.1. alebo 2.2. a vypísala by ma na MD ku koncu decembra tak by som to hádam stihla. veď ešte to skúsim nejako premyslieť.
ozaj katrin 31 a koľko si zaplatila za tie dva dni poistenia?

janulap
16. okt 2012

@lenka777 ked si v ochranej lehote,tak na MD musis nastupit presne 6 tyzdnov pred TP,ani o den skor,ani neskor.

mirkapb
16. okt 2012

ahojte, môžte poradiť aj mne. Mne DNP končí 20.10.2012. Teraz som v 19tt, termín mám 16.3.2013, porodím určite skôr, lebo budem mať plánovaný cisársky, som nezamestnaná. Takže ak som to správne pochopila, teraz nemusím spraviť nič, aby som dostávala materskú z DNP, len ked nastúpim na materskú donesiem do SP papier, že nastupujem na materskú a potvrdenie od dr., že v čase skončenia DNP som bola tehotná a na materskú musím nastúpiť presne 6 týždňov pred TP. Nemôžem nastúpiť aj tých 8 týždňov zo zdravotných dôvodov? A keby som chcela môžem ísť aj na PN a dostanem nejaké peniažky z toho DNP?

palculienka2011
16. okt 2012

@janka9900 dakujem ti velmi pekne za odpoved 🙂

katrin31
16. okt 2012

@lenka777 neviem to presne,este som neplatila ale vychadza to nejakych 15€..dam im tam 50€,lebo este mam platit aj za polku mesiaca po starom..malo by stacit 30€ za okt.ale dam radsej 50

janulap
16. okt 2012

@mirkapb ahoj,papier,ze v case zaniku DNP si bola tehu nepotrebujes,len Ziadost o materske.Osobne som pisala do poradne SP a odpisali mi,ze,ked ziadas o materske,tak len Ziadost o materske,ziadny papier,ze v case zaniku DNP si bola tehu 😉 Ak nastupis na MD v OL tak musis presne 6 tyzdnov pred TP.Mozes ist aj na PN,peniaze z DNP dostanes a matersku ti to neovplyvni.

kubikulka
16. okt 2012

ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. Som dobrovolne nemocensky poistena uz niekolko rokov (bola som studentka a na materskej), teraz 26. 10. mi toto poistenie skonci. Momentalne somm nezamestnana, ale pravdepodobne od 1.11. nastupim do zamestnania. Neviem, ci si mam este pred 26.10. zalozit nove komplexne poistenie (aby sa mi to ratalo ako nepretrzite poistenie), alebo nebude vadit, ak par dni, resp. tyzdnov nebudem vobec poistena a poistenie mi zacne az ked nastupim do zamestnania. Chceme este dieta a neviem, ci by mi vysla nejaka materska len z toho posledneho poistenia, ktore vznikne, ked sa zamestnam. Ak treba este nejake doplnujuce info, doplnim.
Dakujem!

saaskia
16. okt 2012

Ahojte potrebujem pomoc!!!
Bola som si po registracny list od 18.10 sa dam na balik z minima ( 19.10. by mi zanklo stare z maxima ) ale tá pani ma nuti dat v 11.bode do datumu vzniku NP tiež dátum 18.10. , to tam nemá byť nie??? ako jej to mam vysvetlit ked volala nejakej dalšej a tá jej tiež povedala, že tam mám dať ten dátum .

Prosíím poradte mi

v3v3rica
16. okt 2012

kks, clovek ani nema chut nieco riesit ohladom poistenia a davok, tak je to komplikovane v zakonoch...behame po uradoch a nakoniec zistime, ze nesplname nejaku ich podmienku a nedostaneme nic, hhh 🙂 skvely system mame

lenka777
16. okt 2012

a katrin31 ty si si platila z maxima?

janulap
16. okt 2012

@v3v3rica fuuuha a tebe sa stala taka neprijemnost? 😕

kubikulka
16. okt 2012

@saaskia mne to takto podobne "poradila" tiez a keby som to tak aj spravila, prisla by som o matersku z ochrannej lehoty zo zamestnania a dostala by som len matersku z DNP, ktore som sii dovtedy platila. Bolo to uz ale tri roky dozadu, neviem, ci to stale plati, ze sa ti tie poistenia maju prekryvat, aby ti to neratali len z toho posledneho vzniknuteho...
@v3v3rica...mam z toho tiez uz hokej, ked to clovek prestane sledovat, je nahraty...a tym tetam za okienkami neverim...

jankasz
16. okt 2012

@janka9900 Dakujem ti velmi pekne a ja cerpam predlzenu rodicovsku dovolenku nakolko syn bol casto chory,ale chodi do skolky a zatial sa drzi berie lieky od alergologa tak som isla normalne po 3 rokoch do prace....ale za oktober ,ked mi konci 26.10 budem musiet este asi doplatit v novembri za DNPo,nie?

v3v3rica
16. okt 2012

@janulap
@kubikulka
len som znechutena ako len pytaju ci uz od zamestenavatelov, ci SZCO positne za vsetko mozne, ale ked pride na platenie od nich, tak si v uzavretom kruhu, ktoremu nikto poriadne nerozumie, heh, neustale zmeny, neprehladne vypisy, nedostatocne informacie.. opalti sa poistne vobec platit, ked si spocitate kolko date a kolko dostanete spat?

palculienka2011
16. okt 2012

@janka9900 ahoj,promin, este jedna otazka. Teraz som dosla zo socialky a tak mi napadlo, ako oni vedia, ze som tehu a teda sa na mna vztahuje ochranna lehota 8 mesiacov a tym mam narok na PN aj z DNP? Lebo kvalifikovana pracovnicka poistovne mi na to nevedela odpovedat...a este ked uz ta tu mam 😀 o dva tyzdne mam ist na kontrolu a PNka sa mi predlzi ale dostanem uz aj vychadzky a budem na nej do zaciatku MD. Tak zase budem musiet nosit niekam nieco? Ja som totiz total neznala, kedze vzdy som bola chora max5 dni. Dakujem ti mockrat

kubikulka
16. okt 2012

@gapa @zalka baby ahojte, kedysi ste mi uz radili, len situacia sa mi teraz meni a potrebovala by som od vas radu, kedze cas na rozhodnutie sa mi krati, tak ak si najdete chvilku cas, budem velmi rada! tak este raz skopirujem moju otazku: ahojte, chcela by som vas poprosit o radu. Som dobrovolne nemocensky poistena uz niekolko rokov (bola som studentka a na materskej), teraz 26. 10. mi toto poistenie skonci. Momentalne somm nezamestnana, ale pravdepodobne od 1.11. nastupim do zamestnania. Neviem, ci si mam este pred 26.10. zalozit nove komplexne poistenie (aby sa mi to ratalo ako nepretrzite poistenie), alebo nebude vadit, ak par dni, resp. tyzdnov nebudem vobec poistena a poistenie mi zacne az ked nastupim do zamestnania. Chceme este dieta a neviem, ci by mi vysla nejaka materska len z toho posledneho poistenia, ktore vznikne, ked sa zamestnam. Ak treba este nejake doplnujuce info, doplnim.
Dakujem!

kubikulka
16. okt 2012

@v3v3rica @janulap ...klasika, ako vsade na uradoch, od teba chcu sto papierov a potvrdeni a ked oni maju cosi spravit, tak im to trva vecnost, nehovoriac o tom, ked uz maju aj cosi vyplacat...

domeli
16. okt 2012

@saaskia napíš si na cez kontaktný formulár na stránke socpoist.sk, vytlač odpoveď a dones na pobočku - ja som to riešila tiež, mne dokonca pán za okienkom arogantne povedal, že či to ozaj chcem takto podať, so všetkými právnymi následkami, lebo keď do NP nedám dátum, tak mi zanikne. Nedal si vysvetliť, že zaniknúť nemôže jedno poistenie, iba ak celý balík. Aj telefonoval komusi z vedúcich, aj ten povedal, že tam dátum má byť, mne to ale nedalo, odišla som od okienka, zavolala na ústredie a potom, čo mi tam povedali, že pri dopoisťovaní pri NP dátum neuvádzam, som ešte zašla na pobočke za šéfkou, tá si na pomoc vzala ďalšiu a povedali, že nech to podám bez dátumu, lebo NP mi trvá. Ja som si ešte doma napísala na ústredie, nech mi to potvrdia mailom a potvrdili.

domeli
16. okt 2012

@saaskia kopírujem Ti moju otázku a odpoveď z ústredia SP presne k tomu, čo sa pýtaš:

Dobrovoľne nemocensky poistená som od 20.1.2012, k 15.10. mi poistenie zo zákona zanikne. Chcem sa dopoistiť na dobr. dôch. poistenie a poistenie v nezamestnanosti tak, aby mi poistenie pokračovalo nepretržite ďalej v balíku . Viem, že tak musím urobiť najneskôr na 269. deň - v mojom prípade k 14.10.2012.

Otázka znie: pri prihlásení sa na tlačive RLFO vypisujem v bode č. 11 vypisujem dátum vzniku 14.10.2012 a vym. základ (nezmenený - 1153,50) iba pre tie dve, ktoré si dopoisťujem (teda dôchodkové a poist. v nezamestnanosti) alebo všetky tri (teda aj nemocenské)? Logicky mi vyplýva, že iba zvyšné dve, keďže dátum vzniku nemocenského bol na skoršej prihláške k 20.1.2012. Ale na pobočke mi to nevedeli povedať, resp. tvrdia mi jedni tak a druhí tak. Už som telefonovala aj na Vaše centrum, kde mi povedali, že stačí tie dve, ktoré si do balíka priberám, ale prosím Vás o odpoveď aj písomne.

Vážená pani ..........,
Z Vášho podania vyplýva, že by ste chceli pokračovať v dobrovoľnom nemocenskom poistení. Ak sa pred dovŕšením 270 dní dobrovoľného nemocenského poistenia na dôsledky zániku tohto poistenia získaním 270 dni tohto poistenia prihlásite na dobrovoľné dôchodkové poistenie a na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti podľa zákona účinného od 1. februára 2012, najneskôr deň pred zánikom dobrovoľného nemocenského poistenia alebo v deň zániku dobrovoľného nemocenského poistenia, bude sa dobrovoľné nemocenské poistenie brať ako nepretržité pokračovanie dobrovoľného nemocenského poistenia.
Z Vášho podania vyplýva, že Vám dobrovoľne nemocenské poistenie má zo zákona zaniknúť 15. októbra 2012, to znamená, že sa musíte pripoistiť najneskôr do 15. októbra 2012. Pripoistenie robíte na registračnom liste FO, kde vypíšete v bode 11 vznik dôchodkového poistenia a vznik poistenia v nezamestnanosti a vypíšete vymeriavací základ. Výška vymeriavacieho základu musí byť na všetky tri poistenia rovnaká.
S pozdravom

Černá Jana
Informačno-poradenské centrum
Sociálna poisťovňa, ústredie
Ul. 29. augusta 8-10
813 63 Bratislava
Tel.č.: 0906 171 989
www.socpoist.sk

majka2205
16. okt 2012

@domeli ahoj prečítala som si tvoju správu, no chcela by som sa Ťa ešte opýtať, na ten registračný list sa zaškrtne zmena či prihláška?

domeli
16. okt 2012

@majka2205 prihláška

mirellka
16. okt 2012

@mima595
@janka9900 tak idem sa znova pýtať ak smiem 😕 😀
nechcela som pokračovať v platení ale mením názor a neviem čo je vhodne riešenie môjho prípadu.
Takže Dnp po starom mi zanikne 26.10 platím maximum.Som zamestnaná zatiaľ v skušobnej dobe a otehotnieť sa mi zatiaľ nepodarilo..Chcela by som poistenie predlžiť do konca .
Radila som sa s jednou pani zo SP a vravela že lepšie ako sa pripoistiť je nechať staré poistenie zaniknúť ak by som ešte teraz otehu tak by som mala z neho výhody ..ak by sa tehu podarilo až neskôr tak aby som 3 dni pred tým ako by som sa dala na PN prihlásila na balík z maxima a mala by som peknú materskú i keď PN ku len z minima.
Tak ja vás chcem porosiť o názor na toto vyjadrenie či je pravdivé alebo čo by ste mi viac doporučili ...
ešte sa chcem spýtať na OL,keď som zamestnaná čosi ste tu písali ...mám Ol aj v prípade že som zamestnaná ?
ďakujem za vaše vyjadrenia 🙂

janka9900
16. okt 2012

@jankasz dolezite je, ze si uz nastupila do prace, teda sa ti obnovilo povinne nem. poistenie 😉 ano, za oktober musis zaplatit do 8.11., je to cca 42,56€, zaokruhli im cosi nahor 😉

janka9900
16. okt 2012

@palculienka2011 ty uz si v ochrannej lehote? kedy ti koncilo poistenie?
.... budes uz len na konci mesiaca nosit prechodku do socialky a do zamestnania, ze PN stale trva 😉

palculienka2011
16. okt 2012

@janka9900 skoncilo mi v polke jula

silvia.t
16. okt 2012

ahojte baby mam otazocku,ak som si od februara 2010 platila dnpo (maximum),v decembri 2011so nastupila na MD a poistenie mi zaniklo...tak ak sa teraz zaregistrujem nanovo,zaplatim si 2-3dni z najvyssieho vymeravacieho zakladu a pojdem na PN kolko budem mesacne dostavat? minimum alebo maximum?
prosim poradte mi,lebo zajtra rano tam idem odniest registracny list

janka9900
16. okt 2012

@mirellka ahoj, pani ti povedala dobre informacie, treba sa prihlasit do 8tt z max., zaplatit aspon jeden den, PN je z minima a materska po 26 tyzdnoch z maxima. plati to tak teraz, ci nebudu robit zmenu v zakone po novom roku netusim 😕 ak by si mala predpoklad rizikoveho tehu, oplatilo by sa pokracovat v baliku, lebo aj PN-ka by bola pekna. len keby clovek vedel, kedy otehotnie... 😕 😅 ....
.... ja by som isla radsej do balika, niekto zase radsej pocka, kym otehotnie... neviem, co by bolo najlepsie 😅
aj zo zamestnania plati 8 mesacna ochranna lehota v pripade, ze by si bola tehotna a dostala by si vypoved. len tiez musis mat splnenu podmienku 270 dni poistenia v poslednych dvoch rokoch. ked si teraz v skusobnej dobe, pracovala si pred tym niekde inde?

janka9900
16. okt 2012

@palculienka2011 jaj, tak to si uz mala na socialku dat aj potvrdenie od dr., ze si bola tehotna v case zaniku poistenia 😅 snad im to bude stacit, ked pojdes zaniest prechodku na konci mesiaca 😉