Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

katka9900
21. feb 2012

@mimajesa nemusis sa odhlasovat, lebo uz ti poistenie zaniklo. ak by si po md chcela ist na pn, ocr... tak by si sa musela prihlasit na balik do konca februara. nastupit na pn by si musela do 7 dni od ukoncenia poistenia, toho noveho, ak si ho teda zalozis a pn by si mohla byt 52 tyzdnov 😉 ak sa neprihlasis, tak po skonceni md uz nemas narok na ziadne davky z dnp 😉

jana201
21. feb 2012

@gapa ma ale v predchadzajucom si neplatila z maxima ,,,, a ake ine nem. poistenie myslis ?? ako je teraz na rd veeeelka vdaka za odpoved si poklad

kubikulka
21. feb 2012

@janulap dakujem za odpoved! Mozem este jednu otazku- v tej ochrannej lehote 8 mesiacov od skoncenia DNP musim stihnut babatko aj porodit alebo staci nastupit na matersku? A ked zena porodi skor ako v termine, tak tam to asi nijako nemeni nic na veci ked je v ochrannej lehote, vsak?
Tweetinka, moc ti neviem poradit, lebo ty mas inu situaciu kvoli tomu, ze si aj zamestnana. Ja som len studentka, cize nemocenske si platim len ja, nie aj zamestnavatel. Ale zaujimalo by ma, co by sa stalo, keby som od 1.jula bola uz aj zamestnana a aj by mi este islo do oktobra DNP...potom co s materskou?

timety13
21. feb 2012

ahojte. chcela by som sa od vas opytat, ci budem dostavat materské, ak:
od 27. decembra 2011 platím DNP z maxima, som nezamestnaná, teda povinné NP neplatím. Som tehotná, cakám bábo na 24. októbra.
dakujem.

mima595
21. feb 2012

@ivetka1981 - 120E na mesiac

mima595
21. feb 2012

@milena35 - aj ja mam take info...v SL vyplacali už 2 x a toho mesiaca budu este raz...nestihaju...a mne PN zacala 30.1 a to mi zfleku povedala, že mi to do januara ani neda 😉

janulap
21. feb 2012

@kibulka v ochranej lehote staci nastupit na MD 🙂 Ak porodis skor ako v termine nevadi,ak bude k tomu dnu narodenia babatka splnenych 270dni DNP 🙂

kubikulka
21. feb 2012

@janulap dakujem za odpoved 🙂 . No to by som mala stihnut s prehladom 😉 ...este nie som ani tehotna 🙂

len22ka
21. feb 2012

chcem sa opýtať- keď som mala 1x DNP od 1.7.2011 to som 31.12.2011 zrušila a nanovo sa poistila k 1.1.12..Ak by som bola PN alebo OČR po 26.3.2011 čo je 270dní splnených z toho prvého poistenia teda za posledné 2 roky mám nárok na PN alebo OČR aj z DNP???? Alebo sa mi to ráta len z tohto nového čo mi končí koncom septembra kým budem v ochrannej lehote. ďakujem

katka9900
21. feb 2012

@timety13 ahoj, ak neporodis skor, teda budes mat splnenych 270 dni do dna porodu, budes mat maximalnu md, tak vela zdravicka 😉

barbora84
21. feb 2012

ahojte, chcem Vas poprosit o radu. Od zajtra mi zacina MD. Ako sa vybavuje "Ziadost o materske" pri naroku na DNP? V praci na personalnom oddeleni mi povedali, ze to si musim sama odniest tlacivo do Socialnej poistovne. Treba to vybavovat v mieste trvaleho bydliska alebo sa da aj v inom meste? Vdaka za rady.

adka12
21. feb 2012

Baby ak si DNP platím od 28.12.2011, z čoho by mi rátali prípadnú PN-ku po platení nad 26týždňov? Zamestenaná som od 15.8.2011 a od toho 28.12. som si doplácala do maxima. Ak by som išla od júla na PN, čiže 26 týždnov by som už mala zaplatených to DNP, ako by mi to rátali? Z minulého roka, alebo ako? Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

mimajesa
21. feb 2012

@katka9900 dakujem ti za vysvetlenie .. uz som pochopila 🙂 🙂 🙂

ivetka1981
21. feb 2012

@mima595 ejha..to dooosť..asi to nehám tak...

jaja08
21. feb 2012

Ahojte, vie mi niekto poradit? Od decembra som na PN a budem az do materskej , na ktoru mam nastupit koncom maja 2012. Som DNP . No v maji mi lekar prerusi marodku a vypise na matersku, alebo budem pokracovat v tej istej marodke?Pytam sa, lebo DNP som od novembra 2009 kde som si priplacala mesacne 30 e a od septembra 2010 si platim 49,13 e a platila som az do konca decembra 2011, kedy som sla uz na PN. No medzi septembrom 2010 a februarom 2011 som bola PN. Inak stale som si platila. Myslela som si, ze mi bude vyplatena cela suma no zo socialky mi poslali prekvapko a dostavam 380 e co je rozdiel medzi 600 e. Na den mi vymerali 12 e aj nieake centiky.... No ked v maji pojdem na matersku tak nemali by mi nahodou vyplacat matersku z celej sumy?
Prosim poradte mi

gapa
21. feb 2012

@jana201
ale od 31.1. sa prihlásila na maximum si písala. A od prihlásenia do nástupu na md jej uplynie aspon 26týž., tak sa materské bude rátať z obdobia od 31.1.2012 a nie z roku 2011.

ine nem.poistenia napr. nový prac.pomer, povinné poistenie szčo

janulap
21. feb 2012

@ivetka1981 co chces nechat tak?ved tebe to vychadza,nie?

ivetka1981
21. feb 2012

od 16.8. do teraz mi to vychádza na viac ako 26týždnov,ktoré si platím,takže by som mala dostať materské z maxima....a ukončím to k 1.3 .12,kedže nastupujem na materskú 2.3.12...už to po 2.3.12 nemusím platiť,že???

janulap
21. feb 2012

.@ivetka1981 ale vychadza ti aj tych 270dni,nie?Preratala si si to?Lebo mne to u teba vychadza....ty si pisala nieco o 190 dnoch....

jana201
21. feb 2012

@gapa AHA aha ok ok prepac za moje blbe otazky ale vies ja sama sa na vsetko pytam a este sa ma aj ona pytala 🙂) prepac nie nie nepracuje a ani szco..... vdaka som ju vdaka tebe potesila si super clovek a dakuje ti velmi pekne 🙂

datanka
21. feb 2012

@jaja08 no podla toho copises,by si mala mat aj max.matersku,tak nechapem.mala by si tam zavolat,oni ti povedia preco tito takto vyratali

datanka
21. feb 2012

@jaja08 max.pn-ku somchcela napisat 😉

mima595
21. feb 2012

mne napr. dnes nabehla 2. OCR zo SP...prva / a to bol len ostatok..teda 1 den z decembrovej OCR/ mi nabehla minuly tyzden vo stvrtok a dnes druha a to bola od 2.1.

jaja08
22. feb 2012

@datanka
Dakujem za odpoved. no volala som a povedali mi len tolko,ze na PN som sla 20.decembra 2011 cize beru mi rok spätne cize rok 2010 a tam mam platene 9 mesiacov z 30 e mesacne a 3 mesiace zo sumy 49,13 e a ze som marodovala. Tak to chapem, ze keby ma vypisali po novom roku tak dostavam pekne peniazky. Len to neviem to v maji ma vypise z PN a vypise ma na matersku je na to ine tlacivo ci ako? Lebo keby to bolo tak tak potom by som sla tyzden skor aby ma vypisal z PN a po tyzdni keby mi vypisal na matersku tak to by mi brali do uvahy rok 2011 a dostavala by som celu sumu.... Nevies mi este v tom poradit, dakujem za odpoved :D

mirka1308
22. feb 2012

@janulap Ahoj janu 🙂
Chcem sa ťa spýtať, od mája 2011 si platím dobrovoľné, vtedy som ešte nebola tehotná, teraz 13.1.2012 som nastúpila na MD a tých 270 dní som mala splnených koncom januára. Pôrod mám 24.2., takže mám nárok na čerpanie z dobrovoľného pripoistenia(to platí 270 dní pred pôrodom že??)? Som z toho čo tu píšu kočky taká zmetená, lebo každá má niečo iné ako ja. Vieš mi poradiť čo mám ďalej robiť?? Z pôrodnice s rodným listom potom na sociálku a ďalej platiť či odhlásiť sa??Moc pekne ti ďakujem za odpoveď. 🙂

janulap
22. feb 2012

@mirka1308 ak si už splnila 270 dni,tak ti to automaticky zaniklo.Odhlasovať sa nemusíš.Bola si v SP s vypísanym papierom na MD,ktory ti dal tvoj gynekolog?A ano,potom po porode tam zase treba isť s RL dieťaťa.A samozrejme,maš nárok na matersku z DNP,len si ešte over,či nemáš nejake nedoplatky v SP,stačí par centov a pootm ti nemusia MD z DNP priznať.To ti tam stačí zavolať a podla tvojho rodneho čisla ti to pozrú 🙂

janulap
22. feb 2012

@mirka1308 a splňaš aj 26 tyždňov nepretržitého poistenia,tak materská z DNP ti vyjde 🙂

nativanativa
22. feb 2012

baby prosim poradte mi , chcem sa dat dobrovolne pripoisit , som v 6tt a planujem ist na tpp v praci , inak ak som nezamestnana , asi si platit nemozem ze ??

jana201
22. feb 2012

@janulap a ako je to potom s odhlasenim z rp ked napriklad nova materska zacne skôr .. teda ked este sa pobera rd a uz mamina nastupi na md ???? vdaka za odpoved 🙂

milena35
22. feb 2012

Kocky..ako je to s peenkou u nezamestnanej osoby,ktora nema narok zo socialnej poistovne..je len komercne poistena.....ako sa vypisuje peenka ,do kolonky zamestnavatel sa uvadza nezamestnany.......pravdepodobne ju netreba ani posielat do soc.poistovne.............iba po ukonceni do komercnej poistovne............stretli ste sa niektora s tym? dakujem