Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

jozefinka9
5. okt 2011

@gapa ahoj, nevedela by si poradiť aj mne, netýka sa to síce materskej, ale platím si stále nemocenské a vraj sa dá z toho uplatniť OČR, ak je dieťa na PN-ke, ale platí to aj, keď som nezamestnaná?

jozefinka9
5. okt 2011

@pandula najlepšie je počkať do konca roka, keďže zas chystajú zmeny. Ty si môžeš výšku zmeniť po pol roku.

firstbaby
5. okt 2011

Babule som z toho DNP magor, pravdepodobne som tehu asi 5.tyzden, k doktorovi idem az o dva tyzdne. DNP si platim od konca juna. Ako je to v mojom pripade? Alebo si mam pockat na vyjadrenie kompetentnych v nasej uzasnej vlade? 😠 Dakujem

kukucg
5. okt 2011

Ahojte prosim vas neviete mi poradit, neviem co mam teraz robit, DNP si platim od maja, max. vymeriavaci zaklad, rodit som mala v aprili, o babo sme ale prisli, snazit sa chceme znova tak o dva mesiace ale netusim kedy sa to podari a nechce sa mi vyhadzovat 50 eur mesacne hlavne ked to mozno zrusia a ani nie som tehu... keby som si DNP zrusila, a potom sa positila az ked znova otehotniem, ak teda neprijmu tu novelu..?? Alebo si mam dat min vymeriavaci zaklad, a platit dalej, a cakat co s tym spravia?? alebo sa na to uplne vykaslat...
@gapa nevies mi poradit co by bolo naj??

nyc
5. okt 2011

chcela by som sa opytat, ci sa do tych 270 dni DNP rata aj doba, ked som dostavala materske, a bola som od platenia DNP oslobodena, ale pritom stale som bola poistena a pokracovala som v plateni DNP aj po uplnynuti MD, teda ked som uz bola na rodicovskej dovolenke? berie sa to ze som bola DNP poistena, aj ked som ho neplatila??? dakujem krasne za kazdu radu

oskvarkaa
5. okt 2011

@kukucg a splnila si az podmienku 270 dni... ja by som to zrusila ak mas podmienku splnenu a potom ked otehotniem by som si to zase zacala platit... alebo mozno by som zacala az od neskorsieho mesiaca... ak by to nerusili... ak by to stale nebolo iste co s tym DPN bude tak by som zacala pokracovat v plateny pred vianocami...
....ak nemas splnenu podmienku.. tak by som asi platila stale-az do splnenia .. ja si stale platim a to ani nesplnim podmienku do konca roka 😖 no uvidime..

kris1109
5. okt 2011

@jozefinka9 Až po pol roku si možem zvýšit to DNP?teraz som si len podala na 15 euro ale neskor no dufam chcem na 50 euro ak to bude ešte aktuálne po novom roku.Dakujem za odpoved.

kukucg
5. okt 2011

@oskvarkaa no nemam splnenych tych 270 dni ale to musis mat za posledne dva roky, takze aj keby som otehotnela koncom roka alebo buduci a zacnem si znova platit malo by to byt ok?? teda ak zostane DNP ako je... a ak prijmu novelu aj tak nemam sancu lebo ani do konca roka 270 dni nesplnim, tak mi pride zbytocne vyhadzovat 50 eur mesacne....
Ak sa mylim opravte ma, ja sa moc nevyznam 😅 😅
A ty si platis tiez z maxima??

kris1109
5. okt 2011

@kukucg Tak táto otázka zaujíma aj mna🙂.

michaelapillarova
5. okt 2011

Novela zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení s navrhovaným dátumom účinnosti od 1. januára 2012 je súčasťou vládneho návrhu zákona o úprave príjmu zo závislej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky posunuli tento návrh do druhého čítania. Legislatívny proces tohto návrhu je uverejnený na webovej stránke Národnej rady Slovenskej republiky www.nrsr.sk (parlamentná tlač č. 488).

Za predpokladu, že vládny návrh zákona bude parlamentom schválený v takej podobe, v akej bol predložený, potom :

- dobrovoľne nemocensky poistenej osobe, dobrovoľne dôchodkovo poistenej osobe a dobrovoľne poistenej osobe v nezamestnanosti od 1. januára 2012 toto dobrovoľné poistenie zanikne; táto fyzická osoba bude mať možnosť do 31. januára 2012 prihlásiť sa na dobrovoľné poistenie spätne od 1. januára 2012,

- fyzická osoba, ktorá je povinne nemocensky poistená, povinne dôchodkovo poistená a povinne poistená v nezamestnanosti, nebude môcť byť súčasne dobrovoľne poistená na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti.

Korektnú odpoveď v predmetnej veci bude však možné poskytnúť až po schválení návrhu zákona Národnou radou Slovenskej republiky, resp. až po zverejnení v Zbierke zákonov Slovenskej republiky (koncom roka 2011).

Odpoveď pripravilo: Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne

jozefinka9
5. okt 2011

@kris1109 neviem Ti povedať na 100%, pretože ja som si začala platiť pred rokom a vtedy to takto bolo. Ale myslím, že to stále platí, pretože teraz som si to chcela zrušiť alebo znížiť na minimum a pani mi poradila, nech ešte do konca roka vydržím, kým nenastanú zmeny, aby toho nebola škoda. Pre mňa sú to tiež dosť veľké peniaze, žial druhé mať nemôžme, čo sme netušili, ale ponechám si to kvôli tomu, že sa mi z toho bude rátať aspoň PN-ka.

oskvarkaa
5. okt 2011

@kukucg ja som zamestnana takze si doplacam tak aby to spolu vyslo maximum... no to mas pravdu ja to skorej beriem tak ze to radsej risknem... bojim sa totiz ze urobia aspon taku vec ze uz sa od noveho roka prihlasit ani znovu prihlasit na DPN nebudes moct.. aj keby to nezaniklo .. aspon to by mi prislo z ich strany ako relativne rozumny krok ze ak to uz chcu rusit tak nech najskorej je nejake medzi obdobie tych 270 dni minimalne kedy este mozes platit ak si prihlaseny ale uz sa nejde prihlasit... lebo takto je to pekne hlupe voci tym co do konca roka podmienku nesplnia....

kukucg
5. okt 2011

@oskvarkaa nuz to by bolo rozmumne, len si nie som ista ci maju vo zvyku ti mantaci robit rozmumne veci 😅 😅 😅 ale inak preto som zvazovala este tu tretiu moznost ze si platit len minimum....

oskvarkaa
5. okt 2011

@kukucg aha no to je tiez moznost ale to zase nieje dobre preto ze potom ti budu ratat z toho priemer a tie slabe mesiace by ti ho pokazili... 😖

kukucg
5. okt 2011

@oskvarkaa ved hej ale mam takeho tusaka ze tu blbu novelu prijmu a to mi je to cele nanic 😝

oskvarkaa
5. okt 2011

@kukucg no neviem uz o tom hovoria niekolko rokov a ked vidim ako to nasej aktualnej vlade "ide" na niecom sa dohodnut tak normalne zacinam mat nadej ze to neprejde... 😝 .. nie ze by boli taky inteligentny.. ale su uzasne kusavi... no uvidime.. budem sa modlit ... ze tema na najblizsieho pol roka ala euro val by im mohla vydrzat

darinkazv
5. okt 2011

@06lienocka ževraj koncom oktobra.

06lienocka
5. okt 2011

@darinkazv aha tak dakujem ti pekne ked budeš vediet niečo nove napíš určite to viaceré bude zaujimat

terez23
6. okt 2011

dievcata, ja som v tychto veciach trocha hlupucka, ale chcem sa vas spytat. Keby si teraz zacnem platit maximalne DNP a oni to zrusia - tak potom co by som mala z tych penazi co tam zaplatim? Ked nie vysoku matersku par mesiacov, tak co ine? Dakujem 🙂

sashabb
6. okt 2011

@terez23 ak si DNP neplatíš a začala by si platiť len teraz a oni to zrušia, tak by si mala jedno veľké NIČ, ako keby si peniaze vyhodila von oknom. Treba splniť podmienku 270dní do konca roka, potom by si bola v ochrannej dobe 8mesiacov a ak by si nemala MD tak by si mohl ísť na PN alebo OČR

zuzin78
6. okt 2011

Ahojte
teraz som na MD a platila som si dnp.ale materska mi uz konci na konci oktobra. moja otazocka je musim ist osobne do socialky aby mi to zrusili?

mirkamurko
6. okt 2011

@zuzin78 určite osobne a vypýtaj si kópiu o zrušení ako doklad.

terez23
6. okt 2011

@sashabb uff, dakujem, to by mi akoze ani nevratili ani nic?

jojolenka
6. okt 2011

zuzin 78 určite by som to teraz nerušila veď to popri RD môžeš využiť na PN alebo OČR........aj ke´d len do konca roka keby to zrušili ale to by bola škoda, čo keď ochorieš Ty alebo detičky.

zuzin78
6. okt 2011

@jojolenka mozem sa spytat to ako by som mohla v&uzit ,ked som na materskej a potom uz na rd?

mima595
6. okt 2011

@zuzin78 - pocas RD možes z DNP cerpat PN, alebo OCR, ak mas splnenu podmienku 270 dni

jojolenka
6. okt 2011

@zuzin78 presne ako píše mima595 ak budeš na RD a ochorieš tak máš nárok na nemocenské z DNP alebo Očr

katarina104
6. okt 2011

ahojte, poradíte mi? teraz som asi 7 týždeň tehotná, termín pôrodu mám okolo 23.05.2012, platím si DNP v plnej výške už asi 2 roky, som nezamestnaná, bolo by dobré ísť teraz na rizikové tehotenstvo a PN? alebo mám počkať?ďakujem 🙂

sashabb
6. okt 2011

@terez23 nie nevrátili 😒

@katarina104 išla by som na PN hneď ak sa ti dá 😉

datanka
6. okt 2011

dnes som si zaplatila DNP este na oktober,mozno zbytocne,ale radsej pockam do konca mesiaca teda na to schvalenie,aj ked pravdepodobne nebude s toho NIC,kedze nebudem mat splnenu podmienku 270(platim si to 4mesiace)pan Mihal ma dost nasral,ako ked bol podnikatel,radil mamickam,ako dnp vyuzit a teraz,ked je poslanec,tak to ide rusit!aspon vidno,ako sa ludia menia,ked sa stanu politikmi! 😠 a moze mi byt uplne jedno ci predlzia matersku aj na neviem kolko tyzdnov,kedze bude vo vyske rodicovskeho prispevku!mam na paske 380eur!pan Mihal,si asi mysli,ze vela zien zaraba omnoho viac! 😖 ved pre nas to bolo,nie?aby sme s tym dietatom na materskej aspon ako tak vyzili!tie kocky,co maju v hrubom na paske 1000eur,sa mu na nejake pripoistenie vykaslu,lebo ho ani nepotrebuju!to nemohli upravit teda aspon pre tie,co maju nizku mzdu?a ja verim,ze ich je viac ako tych.co zarabaju 1000eur!dakujem mu velmi pekne,ze koli nemu uz asi nebudem mat druhe dieta,pretoze zivorit so 190eurami a s dvoma detmi je fakt nezvladnutelne!to by mi dieta od narodenia muselo chodit na zachod a modlila by som sa,aby som aspon do roka kojila,lebo by mi to ani na umele mlieko nestacilo!tak nech sa mu teda rodia sami cigani!lebo tym je to jedno!o tych sa stat postara...ale nas by nechal aj skapat!cigan dostane byt a spravi si 200deti a nerobi!ja si platim cely zivot hypoteku,v zivote som nebola na urade prace,pracujem 15 rokov!a nemozem si dovolit ani 2deti!super pomahaju mamickam,naozaj pan Mihal,velke "dakujem!"