Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

lucire
25. okt 2010

zdravím všetky mamičky, som tu nová a chcela by som sa opýtať...dnes som sa dozvedela, že som tehotná 🙂 v 7 tt. a už nesplňam podmienku, aby som čerpala MD s DNP...Je ešte nejaká možnosť ako sa dopracovať k vyššej materskej?

ada11
25. okt 2010

ak idete podľa nového RP, tak nemôžete byť celý mesiac PN a poberať aj RP 256 €, ale ja idem ešte podľa starého - nástup na RP 1/2009, tak som mohla 😉

standa82
25. okt 2010

@michellina ...ok, aj ja som si to tak platila 🙂

montana16
25. okt 2010

Ahoj standa82. Čo si Ty mysliš o RP a zároveň poberaní PN aOčr z Dnp?

mima595
25. okt 2010

@montana16 - aj podla noveho zakona o RP sa može poberat PN a OCR z DNP... len v dano mesiaci musis aspon 1 den byt iba na RP, teda nesmies jeden den cerpat ani OCR, ani PN

podla noveho zakona platneho od 1.1.2010 sa aj OCr a PN povazuje za financny prijem, takže nemožeš byt PN, resp. OCR cely mesiac
aby si mala narok na RP na cely mesiac, staci, ak splnas narok na RP iba 1 den... vtedy mas narok na RP na cely den

podla zakona si povinna hlasit vsetky nalezitosti, ktore ovplyvnuju vyplatu RP...
UPSVaR nema ako odsledovat, ci si cely mesiac cerpala PN alebo OCR, tak ti ho vyplacaju...
možno vsak casom budu nejako prepojeny zo SP, alebo niektora "dobra dusa" poda cielene info a bude zle- nedobre

ja som sa informovala na UPSVaR, ci im musim posielat kopiu kazdej OCR, resp. PN - ich odpoved: že ich to nezaujima, ak aspon 1 den v mesiaci budem bez OCR, resp. PN
ak vsak budem na PN cely mesiac, tak im to musim nahlasit, aby mi poastavili rodicak

asan
25. okt 2010

Ahojte, čítala som si príspevky, že PN a OČR sa považujú za príjem. Ako je to potom ak dostávam príspevok v hmotnej núdzi a bola som na PN z DNP. Musím to UPSVAR doložiť ako príjem a ono mi ho potom zoberú? 😠

montana16
26. okt 2010

Ahoj mima595. Veľmi krásne ďkujem za vyčerpávajúcu odpoveď. Si super,že takto radíš 😲 😉

veronkaj
26. okt 2010

ahojte

tak včera som bola u nás na sociálke a dala som si to pripoistenie z vymeriavacieho základu a zároveň mi to aj vysvetlili a to nasledovne:

tá materská teda mám nárok na 50% z VZ z akého je platené nemoc. poistenie do SP ale musí byť tých 270 dní = mám u zamestnávateľa lebo už tu pracujem viac rokov a stále máme odvody
- to čo si doplácam naviac ten rozdiel mám nárok ale pripoistenie musí byť min. 26 týždňov pred pôrodom

tiež som sa čudovala a pýtala sa ich x krát že prečo sa všade horoví že 270 dní lebo 26 t=182 dní´= pol roka

a to je vraj preto, lebo veľa ľudí to má tak, že počas zamestnania niekedy nemajú odvody alebo majú prerušené alebo sú nezamestnané a dajú si len to navýšené dočasné poistenie a vtedy musí byť tých 270 dní ale ked niekto má už roky tak mu stačí tých 26 týždňov.

takto mi povedali.
teda ak sa niekto v tom vyzná nech dá vedieť.

standa82
26. okt 2010

@montana16 ...súhlasím s @mima595

@asan ....nemôžeš byť na PN cely mesiac, pozri odpoveď pre montana16

@veronkaj ..máš nárok na 55% z denného VZ pri materskej. No musíš mať aj u zamestnávateľa 270 dní (to máš) a musíš splniť aj z DNP 270 dní (toto je samotné pripoistenie). Musíš aj v DNP splniť 270 dní, až potom budeš mať nárok na materskú z DNP.

montana16
26. okt 2010

Ahoj standa82 Ty si tiež super, že takto pomáhaš svojími odpovediami. Dakujem

mima595
26. okt 2010

@veronkaj - suhlasim so standou
to, co si ty tu napisala, plati presne naopak.... asi si to zle pochopila

ak niekto pracoval napr. pol roka, potom ho prepustili, tak mu staci platit tych 26 tyzdnov, aby sa mu pocitala MD, resp. PN z toho VZ, ktory si plati... proste musi mat v sucte 270 poisteni

ak chces poberat PN aj z prace aj z DNP... u oboch musis mat splnenu podmienku 270 dni
to vsetko plati podla stareho zakona

standa82
26. okt 2010

@lucire ...je a to ten, že sa zamestnáš s najvyšším VZ, ktorý je 1116 eur a budeš mať aj materskú maximálnu.

veronkaj
26. okt 2010

@standa82
tak potom čo mi to tam trepali za hlúposti 🙄

a tak ja ešte tehotná nie som ale teoreticky ak by sa nám teraz napr. v čase plod. dní zadarilo t.j. okolo 5.11. tak to už len s odretými ušami stíham tých 270 dní.

no pekné znalosti tam majú.

katarina104
26. okt 2010

@lucire a platíš si DNP, alebo si bola za posledné 2 roky poistená? 🙂 lebo ak áno tak sa to dá ešte využiť záleží podľa toho koľko si platíš? 🙂

katarina104
26. okt 2010

ešte sa chcem opýtať to môžem ísť na OČR aj na jeden deň, ďakujem 🙂

standa82
26. okt 2010

@veronkaj ...to áno, budeš to stíhať s odretými ušami. 😒

mima595
26. okt 2010

@veronkaj - tak sa prihlas, tento mesiac este nepokusajte stastie a zacnite sa snazit až buduci mesiac....

podla mna radsej zaplatit 2- 3 mesiace navyse... a mat to ako poistku, ako nedostat nic.... možes to vyuzit na PN potom....

zdenush88
26. okt 2010

ahojte...mám otazočku, ktorá tu už iste padla ale ja v tom nejako nevyznám... som živnostníčka a od júla 2010 si platím sociálne poistenie... s priateľom sa pokúšame o bábo a asi nám to aj vyšlo 🙂 chcem sa opytat ci sa mi oplati dobrovolne nemocenske pripoistenie, co pri tom ziskam a ako treba postupovat ked si ho chcem zaviest? Dakujem 🙂 som na tento stat uz dost nastvata lebo ja som si SP platit este nemusela ale chcela som,lebo som si myslela, ze mi to potom prinesie nejake vyhody pri materskom... ale ako vidim zmeny nasej vlady asi som si tych 120eur mohla odkladat do pokladnicky a mala by som z toho v konecnom dosledku viac!

veronkaj
26. okt 2010

@mima595 no už som sa prihlásila

len vieš nás tlačí vek a aj to že budem rada ak sa mi vôbec podarí otehotnieť po problémoch čo som mala a drahý sa mi už na to budúci rok nedá 😠

fnukkacikk
26. okt 2010

@standa82 no super,dakujem za info.a este jedna otazka,ak by som nastupila teda okolo 10.novembra na pn do konca novembra a od decembra by som nebola na pn az do nastupu MD.je to aj tak mozne?

dadka1010
26. okt 2010

Ahojte, aj ja potrebujem poradiť 😉 . Platím si DNP, som aj zamestnanec, podmienku 270 dní mám splnenú v oboch prípadoch. V januári 2011 mi končí zmluva v práci a tak nejak zároveň by som mala nastúpiť na MD.(Termín mám 11.3.2011). Zmluvu mi určite nepredlžia. Materskú dám aj zamestnávateľovi aj na SP? Kedy je lepšie nastúpiť na MD? Počas trvania zmluvy?A ako potom ďalej? Ďakujeeeem

klajosa
26. okt 2010

ahojte kočky. Aj ja potrebujem poradiť.
Od Júla si platím DNP z max. VZ, predtým som študovala na výške, a po skončení som išla na úrad práce a neskôr nastúpila na materskú (niekedy začiatkom oktobra v roku 2008), čiže som nikde nepracovala.
Tých 270 dní mi uplynie niekedy v marci-apríly.
Chcem sa spýtať, či môžem ísť na marodku z krížami, keď som na materskej a či už môžem čerpať teraz výhody tohto poistenia, alebo až keď uplynie tých 270 dní?
Ďakujem za odpoveď

klajosa
26. okt 2010

@gapa Od Júla si platím DNP z max. VZ, predtým som študovala na výške, a po skončení som išla na úrad práce a neskôr nastúpila na materskú (niekedy začiatkom oktobra v roku 2008), čiže som nikde nepracovala.
Tých 270 dní mi uplynie niekedy v marci-apríly.
Chcem sa spýtať, či môžem ísť na marodku z krížami, keď som na materskej a či už môžem čerpať teraz výhody tohto poistenia, alebo až keď uplynie tých 270 dní?
Ďakujem za odpoveď.

standa82
26. okt 2010

@fnukkacikk ..áno je

gapa
26. okt 2010

@klajosa
ak si pred júlom 2010 nebola nem.poistená, tak nárok na nemocenské máš až v prípade, že PN vznikne po uplynutí 270dní DNP.

asan
26. okt 2010

@ejaeja, odkiaľ vieš, že OČR nie je kontrolovaná? Ja som teraz na OČR a poctivo sedím doma, aby náhodou neprišla kontrola. ☹ Aj do obchodu sa bojím ísť a posielam manžela. Bože, ten donesie vždy niečo úplne iné ako som mu povedala 😅 .No zajtra našťastie končím. Tak som sa nemusela obávať kontroly?

fnukkacikk
26. okt 2010

@standa82 ked podmienka 270 dni bola splnena teraz v oktobri,ale plati sa pozadu,tak mozem ist na PN az ked si ten sek radsej zaplatim????alebo to uz nehra rolu.napr...na PN nastupim 4.novembra,ale sek zaplatim 8.novembra.mam radsej zaplatit a az potom na PN????dakujem este raz

adra17
26. okt 2010

Ahojte, prosím vás, do koľkých dní treba doniesť do soc. poisťovne PN -ku, keď mám DNP? Ďakujem!

elise
26. okt 2010

@adra17 do 3 😉

kvetinka211
26. okt 2010

Ahojte, neviete nahodou v ktorom zakone by sa mohlo vyskytnut pripadne zvysenie+predlzenie materskej o ktorom sa hovori (http://spravy.pravda.sk/mihal-nasiel-peniaze-ma... Chcela by som si odsledovat prechodne ustanovenia ze koho sa to bude vlastne tykat .. zrejme patrim medzi tie "stastne" co uz budu mat nizssi RP, ale matersku este po starom ☹ By som myslela ze to bude v zakone o socialnom poisteni, ale ten uz je v parlamente, takze neviem cez co sa to bude riesit, ci len cez nejake vyhlasky ministerstva (?) A @gapa, nevies nahodou ako je to s neskorsim "formalnym" nastupom na matersku (napr. 3 tyzdne pred terminom, v mojom pripade po 1.1.2011) - da sa to v pripade, ze by sa mi to viac oplatilo? Pochopila som to tak, ze by som tym definivne prisla o 3 tyzdne vyplacania materskej+musela platit dnp o 3 tyzdne dlhsie a ziskala by som matersku podla (pripadnych) novych pravidiel. No a neviem, kedy sa vlastne pri dnp dava ziadost o matersku .. to asi treba v predstihu a nie na poslednu chvilu cakat, ked uz bude jasne ako to bude od januara (?) Dakujem ak viete poradit 🙂