Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gabina23
14. jún 2011

@lucia.kl chcem sa ti strašne moc podakovať, si mi veľmi pomohla :D už len príjemné snaženie a nádherný drobunký výsledok :D naozaj dakujem

jaja72
15. jún 2011

Aj ja sa chcem zapojiť do vašej zaujímavej diskusie. Po prečítaní vašich príspevkov, mám v nejakých veciach jasnejšie! Ďakujem! Mám ešte pár otázok.
Plánujem ísť na materskú dovolenku asi tak za rok a pol. Som zamestnaná len na dohodu o pracovnej činnosti takže nárok na materskú budem mať len ak si budem platiť dobrovoľné nemocenské poistenie. DNP sa vypláca len pol roka a koľko je potom ten rodičovský príspevok a ten sa vypláca len do 3 rokov dieťaťa? Počula som, že materská dovolenka sa dá aj predĺžiť a vtedy sa niečo poberá - rodcičovský príspevok? Stačí, ak si budem platiť DNP len tých 270 dní v posledných 2 rokoch pred pôrodom? Ďakujem pekne za info.

lucia.kl
15. jún 2011

@jaja72 ahoj. na vyplatenie materskej je nutné aby si si platila DNP 270dní pred pôrodom ale aj 26tt pred nástupom na materskú,
pre teba z toho vyplýva, že sa môžeš prihlásiť na DNP z minima a keď zistíš, že si tehotná, tak sa odlhásiš a prihlásiš znova z maxima - toto treba stihnúť najneskôr do 6tt tehotenstva... - v tomto prípade však ak porodíš skorej a nebudeš mať splnenú podmienku 26tt pred nástupom na MD(pôrodom - ak by bol predčasný) tak by si dostávala materskú len z minima...
takže možno je bezpečnejšie platiť si z maxima a hneď ako zistíš že si tehotná, môžeš ísť na rizikové a dostávala by si maximálnu PN ku.. doba PN - ak sa vypláca z DNP sa ti zaráta do tých 26tt pred nástupom na MD, lebo poistenie aj počas PN stále trvá...
materská sa dá predlžiť len ak by si bola slobodná matka alebo porodila dvojčatá. po materskej sa dáva rodičovský príspevok čo je pri jednom dieťati 190€ ak by si porodila dvojčatá alebo trojčatá alebo viacerčatá, tak tam je to + 25% na každé dalšie dieťa... od narodenia dieťaťa sa vyplácajú ešte rodinné prídavky, čo je cca 21€ na dieťa - to je do 18 rokov alebo ak študuje tak tuším do ukončenia školy...
DNP môžeš využiť aj po skončení materskej na PN ky a OČR ky z dieťaťom - počas trvania RD aj keď nastúpiš do práce a dieťa do škôlky...

gapa
15. jún 2011

@manka
tak to určite, ak to dobre nahodia, lebo predpokladám aj v tom predpise poistného to musí niekto extra opraviť. Tak aj keby ti tvrdili iné, never. Mne už aj ich vedúca tvrdila niečo, čo nakoniec nebola pravda.

sasettka
15. jún 2011

babulky prosim vas... co by sa stalo, ak by som sa po materskej z DNP odhlasila a nanovo prihlasila az o par mesiacov? malo by to nejaky vplyv na poberanie OCR/PN a pod.? dakujem

ivuss01
15. jún 2011

ahojte, dnes som bola na urade prace, tam mi robi jedna dobra zmana a rozpravali sme o DNP, ona to plati svojmu manzelovi, spominala som jej, ze od jula by som si to tiez platila, a ona mi na to povedala, ze zasa od januara idu nastat velke zmeny, a mozno sa to aj zrusi, tak caka ako sa co vyvinie, a ci to neplatila zbytocne,nepoculi ste nieco to tom? ak by nieco take stalo, tak by sa dali peniaze ziadat od SP naspat? dakujem

bea1971
15. jún 2011

zdravim dievcata,chcem sa opytat,ze kolko platite z najvyssieho vymer. zakladu do soc. poistovne mesacne,aby ste splnili tych 270 dni?dakujem za odpovede 🙂

dany80
15. jún 2011

Ahojte, nevie niekto poradit, ak neskoro som doplatila platbu a nepriznali mi materske. Da sa s tym nieco urobit? Diky

gitarka
15. jún 2011

ahojte, neviete mi poradit, som na PN, ako si vyratam kolko mi vyjde Pn na den? platim si DNP 22 eur mesacne
dikyyy 🙂

standa82
15. jún 2011

@gitarka ... VZ máš 500 eur. Potom PN je 55% z VZ. Pri mesiaci, ktorý má 31 dní, je výška dennej PN 8,87 eur.

denus
15. jún 2011

Ahojte chcem sa DNP aby som dostavala vyssiu matersku ale pocula som ze to maju zrusit.Je to pravda vie to niekto vyvratit alebo potvrdit?

standa82
15. jún 2011

@denus ... toto ti nikto nepotvrdí. Aj vlani sa o takomto niečom rozprávalo a napokon z toho nič nebolo. DNP pokračovalo ďalej.

janulap
15. jún 2011

@ ivuss01
Myslim si,ze aj ked by to zrusili,tak asi by sa to netykalo tych co momentalne budu platit DNP.

denus
15. jún 2011

dakujem za odpoved🙂

ivuss01
15. jún 2011

@janulap dakujem, dufam, ze to tak bude 😕

gitarka
15. jún 2011

@standa82 dikyy

6mia6
15. jún 2011

@dany80 stalo sa to aj mne a dala som sa na PN, potom mi chodila aj rodičovský príspevok aj vysoká PN, vyplývajúca z DNP. Aj sme sa odvolávali ale nepomohlo. Takže to bola jediná cesta ako využiť to že sme to platili.

dany80
15. jún 2011

6mia6 ...diky, teta na socke mi odporucila ist na OCR s kazdym dietatom...asi bude lepsie aby som sa ja hodila na PN, nemyslis?

zanetak
15. jún 2011

ahojte , dnes mi prišlo rozhodnutie, že mi uznávajú materskú z DNP. teraz už to nemusím platiť? a stačí mi ak sa odhlásim z DNP po tých 34 týždňoch? A teraz mi stačí len po pôrode zaniesť kopiu rodného listu na soc.poist?, aby som dostala tu materskú? dakujem za odpovede.

kvetinka211
15. jún 2011

@zanetak ahoj, dnp platit nemusis odo dna, kedy si nastupila na matersku ... cize ak by to bolo napr. dnes, 15.6, tak uz iba do 8.7 zaplatis za tych 14 junovych dni - radsej si tam zavolaj k uradnicke, ktora ta ma podla pismena v mene na starosti a ona ti povie kolko to presne je. Ak si to uz zaplatila za cely mesiac, mozes si poziadat o vratenie. Potom po tych 34 t sa staci odhlasit z dnp, zatial ho za teba plati stat kym si na materskej.

sandruska81
15. jún 2011

Chcem sa spýtať, či papiere na PN, ktoré vypisuje lekár sú rovnaké keď idem na PN len zo zamestnania, alebo keď idem z DNP. Alebo či je v papieroch nejaký rozdiel, napr. v počte listov, príp. sú tam iné kolónky. Lebo dnes som bola u lekára a ten vôbec nemal šajnu o čom hovorím, keď som vravela, že nech mi dá PN z DNP.

ninan2
15. jún 2011

@sandruska81 PNka existuje iba jedna, rovnako aj tlacivo, jediny rozdiel je v tom, ze na zaklade coho Ti ju z SP vyplacaju, ci lebo si DNP alebo zamestnana alebo zivnostnik... Je tam okienko, kde to vyznacis, to je cele.

dany80
15. jún 2011

@6mia6 Mia ako to robis s tou PNkou? Dik za odpoved

sandruska81
15. jún 2011

@ninan2 ak si uplatňujem len z DNP (som totiž na RD), tak ako zamestnávateľ uvediem soc. poisťovňu, áno?

ninan2
15. jún 2011

@sandruska81 nie, ty predsa pre SP nepracujes. Das tam moznost dobrovolne nemocensky poistena osoba.

sandruska81
15. jún 2011

a koľko papierov zasielam do SP ak začínam PN - 2?

andrejkam
15. jún 2011

Dobrovoľné nemocenské poistenie: chcem poberať (maximálne) materské ...tu je postup ako na to ....
http://tehotenstvo.rodinka.sk/index.php?id=dobr... 🙂

sandruska81
15. jún 2011

Práve som pozerala vyplnenú PN. Je tam zaškrnuté okienko dobrovoľne nemocensky poistená osoba, avšak do kolónky zamestnávateľ mi dokt. vyplnil sociálna poisťovňa (síce zamestnávateľa mám, ale som na RD a uplatňujem si PN len u SP, u zamestnávateľa nemám nárok). Už to aj odišlo poštou. Mám tam radšej zavolať, alebo čo sa s tým dá robiť?

mima595
15. jún 2011

@sandruska81 - v kolonke zamestnavatel nevyplnujes nic...bude prazdna....

možes tam zavolat,ale najskor o tyzden, ale nic sa nedeje, lebo ak mas zaskrtnute DNP, oni zamestnavatela neskumaju...

mne sa dr. pomylil, napisal mojho zamestnavatela na PN z DNP...ked som bola odniest PN, som povedala, že dr. sa pomylil a ta oani pri okienku povedala, dobre, ani si nic neznacila, nic, nechala to tak....

bapi1
16. jún 2011

Ďakujem, už som si tam pre istotu telefonovala - je to tak ako vravíš, mima595. Ak je tam zaškrtnuté DNP, oni zamestnávateľa neskúmajú.