Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

misenka0110
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
12. apr 2012

@aliby28
Ano presne tak na PN ísť môžeš
odvody platiť musíš
a materskú Ti to neovplyvní.

zalka
12. apr 2012

@luci44
Napíš presné dátumy,
presný dátum vzniku nového zamestnania, presný dátum vzniku DNP a presný dátum pôrodu. Ináč Ti nikto nevie poradiť.

misenka0110
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zalka
12. apr 2012

@misenka0110
To je fakt moc,
tak skúsim :
1) hm.. nemáš známeho podnikateľa ktorý by ťa prijal do zamestnania na týžden pred 23.6. .. tým pádom ak by si bola tehotná, a mala zamestnanie aj ked krátke, aj DNP tak by si mala nárok na materskú zo zamestnania aj z DNP z OL
2) ak by si otehotnela po 23.6. a mala skončené DNP, a nemala zamestnanie, tak môžeš sa prihlásiť na balík poistení z maxima platí sa cca 405,45 eur mesačne a môžeš ísť na PN, počas PN sa neplatí poistenie. Len či ťa aj na PN lekár vypíše, ked teraz nechcú mať ani lekári dolhodobé PN. Platiť by si musela 26 týždňov.

Proste viem, že sa chceš pripraviť, ale ťažko sa píše neurčito, lebo môže nastať mnoho situácii, na kt. si nespomenieš pri takom premýšlaní.
Držím palec naj sa podarí.

luci44
12. apr 2012

@zalka Dátum vzniku nového zamestnania 25.10 2010, dátum vzniku DNP 12.01.2012, a dátum pôrodu 3.júla 2012. musím si platiť DNP aj keď som už na PN? Ďakujem.

zalka
12. apr 2012

@luci44
A predtým si robila v inom zamestnaní aspon od 1.4.2010?
Ak áno, tak si si mala dať pred dvoma týždňami vypísať 2x PN
1x pre zamestnávateľa
1x z DNP, nakoľko v posledných 2 rokoch ak prirátam to ukončené zamestnanie máš splnenú podmienku 270 dní.
Ak ti lekár spätne vypíše PN z DNP, tak nemusíš platiť odvody. Ak ale PN z DNP mať nebudeš tak odvody platiť musíš.
Vznikne Ti aj nárok na materskú z DNP.

luci44
12. apr 2012

@zalka Lekárka mi vypísala 2 x PN a aj som ju zaniesla do Soc. poisťovne. A zamestnaná som bola predtým v inom zamestnaní. takže to by malo byť v pohode. ďakujem ti za odpoveď.

zalka
12. apr 2012

@luci44
No jednu si dúfam dala zamestnávateľovi, len tú druhu trebalo odniesť do poisťovne.

luci44
12. apr 2012

Jasné jednu som dala zamestnávateľovi 🙂

kwatka
13. apr 2012

ahojte, prosím o radu
som na RD,od 17.4. nastupujem na MD, od roku 2008 som si platila DNP z min.vym.základu.
Takže podľa mojích výpočtov by som z DNP mala dostať cca 220 eur (min.vym.zaklad 339,89)
Koľko mi môže zamestnávateľ maximálne uviesť do pravdepodobného vym.základu? (1153,50 - 339,89 =813,61???)
vypočítala som si to správne???
ďakujem za odpoveď

dadka28
13. apr 2012

ahojte kočky...
chcela by som sa opýtať,čo podľa vás mám robiť..som vypísaná na PN od 31.1.2012 na rizikovom,som vypísaná aj z práce aj z DNP,síce z práce som bola PN len toho 31.1,ináč zbytok by malo byť len DNP...doteraz mi neprišlo nič....no skoro nič...v marci som dostala 150eur zo soc.poisťovni s rozhodnutím na prvých 10dní PNky a koniec...som si tam obvolala bla bla ...nakoniec ze tam sedí zenská čo je nová,neskúsená...ešte k tomu mi povedala že nevie či to stihne poriešiť aby som dostala dávky vobec v apríli...toto je možné...nie som z tých žeby som sa chodila sťažovať hore dole,ale to je na mňa moc....zatiaľ nehovorím-vyžijeme z manželovej výplaty,tak si vravím že dostanem naraz viac...ale to už tak troška preháňa...
Ak náhodou tak kde sa mám sťažovať-ak mi nedojdu dávky tento mesiac?

zalka
13. apr 2012

@kwatka
No vypočítala si to správne,
ale na tvojom mieste ak chceš mať materskú aj z DNP tak sa deň dva pred termínom na vypísanie materskej prihlás na DNP, zaplatíš tie 2 dni cca 8 eur , a chod na materskú z DNP nie z ochrannej lehoty. Lebo ochranná lehota sa Ti zruší vypísaním materskej u zamestnávateľa a tak by si z DNP nič nedostala.

zalka
13. apr 2012

@dadka28
Tak toto vysvetli,
od kedy si zamestnaná? To ti skončil PP? Od kedy si platíš DNP? Chýbajú dátumy.

moon1979
13. apr 2012

@dadka28 z akeho dovodu si bola z prace PN len 1 den??? tomu nerozumiem ...

dadka28
14. apr 2012

@zalka zamestnaná som bola od 3.11.2012-31.1.2012,DNP som si platila od mája 2011 do januára 2012/bolo to na dobu určitú ,skúšobnú dobu,zároveň som bola aj na RD do januára 2012/,platila som si tých 49,13 vkuse aj ked som robila tie 3mesiace,a teraz nedávno som požiadala aj o ten preplatok...od 31.1.som PN na rizikovom...
@moon1979 ževraj preto len jeden deň z práce,lebo som nemala odpracované 90dni,čiže ževraj nemám narok na PN tých 10dní od zamestnávateľa...

dadka28
14. apr 2012

@zalka
Nerozumiem tej vete..."Lebo ochranná lehota sa Ti zruší vypísaním materskej u zamestnávateľa a tak by si z DNP nič nedostala."
na materskú sa nedá isť aj z DNP aj od zamest??

kwatka
14. apr 2012

@zalka
podobne ako @dadka28 nerozumiem prečo je potom ochranná lehota,keď sa z nej nedá ísť na MD a nedostanem z DNP nič? načo je vlastne tá ochranná lehota?

poisonblu
14. apr 2012

@dadka28 to je podla mna blbost, ochranna lehota sa rusi iba zalozenim noveho poistenia, cize napr. nove zamestnanie

poseidonka
14. apr 2012

Cafte kočky potrebujem poradiť. Tých 270 dní DNP sa počíta do porodu, alebo do nástupu na MD? Vemi mi pomožete dakujem 🙂

henca74
14. apr 2012

@poseidonka ahoj, to je do nastupu na MD...

poseidonka
14. apr 2012

@henca74 Dakujm, mna len zarazilo, že všade sa píše do porodu, tak som z toho zmagorená 😖

henca74
14. apr 2012

@poseidonka musis mat tych 270 dni ked nastupis na matersku, lebo ti musia vediet vypocitat vysku...mne tak pri malom chybalo asi 12dni...nedostala som nic :o((((

poseidonka
14. apr 2012

@henca74 dakujem

janka9900
14. apr 2012

@poseidonka 270 dni musis mat do porodu. je lepsie ich mat uz nastupom na matersku, ale po porode dorucis do poistovne rodny list, podla neho zistia, ci si stihla 270 do porodu a dopaltia ti normalne matersku 😉
@henca74 nechapem preco som nedostala nic 😕

janka9900
14. apr 2012

@kwatka @poisonblu @dadka28 baby, je to tak, ak nastupujes na matersku z RD, akoby ti prerusenim RD vzniklo nove poistenie u zamestnavatela a preto uz na teba ochranna lehota neplati. @zalka vam to urcite lepsie vysvetli 😉

mariynka
14. apr 2012

kocky, ak by som isla teraz na PN,dostala by som PN aj z DNP??? platila som od juna do 25.1 a od 26.1 mam nove DNP 😉 ci PN z DNP by som dostala az po tych splnenych 26tyzdnoch?alebo mi zoberu od uvahy aj predosle DNP? 😅 😅 😉

kwatka
14. apr 2012

@janka9900 @zalka to je tak neskutočne pre mňa zložité, aj keď som robila mzdárku no ale takto do detailov to DNP som neštudovala,veď v práci mi to netrebalo.
Takže 16.4.nabehnem do SP a prihlásim sa na balík DNP a hneď sa aj odhlásim napr.toho 18.4. (keďže nástup na MD mam 17.4.-6týždňov pred PTP 29.5.) a zaplatím len tie 3 dni- dá sa to takto? a potom budem mať nárok aj na MD z DNP?
ďakujem za odpoveď

poisonblu
14. apr 2012

@janka9900 jaj, ty hovoris o nastupe z rd...tak to moze byt

janka9900
14. apr 2012

@kwatka no, prihlas sa 16.4. z minima na cely balik, nemusis sa z neho odhlasovat, pocas md nebudes platit nic a bude ti poistenie trvat, mozno sa ti este niekedy zidu dni poistenia, odhlas sa az po skonceni md 😉 zaplatis iba za jeden den. ak 17.4. nastupujes na matersku, budes mat narok aj z DNP😉 esteze to presne stihas 😉