Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

zalka
22. máj 2013

@mamartinka nestačí len nemocenské ... nemôže byť ... ak chceš poistenie tak balík ...
a druhej časti nerozumiem ... nárok na MD máš ak máš za posledné dva roky splnenú podmienku 270 dní poistenia ku dnu pôrodu .. a zároven máš aktívne poistenie alebo si v ochrannej lehote pre tehotné 8 m

mamartinka
22. máj 2013

@zalka dakujem.Som myslela len ci sa to zasa neda samostatne ako to bolo.Tak neda ako vydim len cely balik.

zalka
22. máj 2013

@mamartinka no nie nedá .. len balík ... bud NP, DP, a PvN
alebo balík NP a DP.

111safary
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
janka9900
22. máj 2013

@stnulik ahoj, kedy ti dnp zaniklo? dni, co budes doma s druhym babatkom sa ti budu pocitat do dochodku, ci budes mat narok na MD alebo nie 😉 ... treba podat prihlasku na SP potom 😉

janka9900
22. máj 2013

@lulukus ahoj, ak otehotnies do 15 mesiacov od 6.9.2012, ked si dostala vypoved, mozes sa hned (do 8.tt) prihlasit na dnp z max., zaplatit par dni, ist na PN, neplatit nic a ked nastupis na MD po 26 tyz. od prihalenia, bude max. 😉

..... toto mozes urobit aj ty @stnulik ... v tvojom pripade mozes otehotniet do 15 mesiacov od marca 2013, ked si dostala vypoved 😉

sarka9832
22. máj 2013

@zalka ahoj chcem poprosit o radu,kamaratka si min.rok platila z maxima DNP skoncilo jej 26.10.2012 a 29.10.2012 isla na marodku a maroduje dodnes ,prisla o babo ale teraz je znova v 7tyzdni ,bude mat narok na matersku?termin porodu myslim 1.januar,porad dakujem

stnulik
23. máj 2013

@janka9900 no ja som si DNP predtým neplatila a ani teraz si nič neplatím..výpoveď som dostala k 4.4.2013..do siedmych dní so sa hodila na Pn a aj prihlásila na úrad práce..marodím do konca mája teda podpora my začne plynúť od 1. juna do 1 decembra..a potom by som chcela ísť na Pn už tehotná /dúfam,že sa to tak podarí / a kedy teda a koľko mám zaplatiť a koľko budem dostávať z PN..??

stnulik
23. máj 2013

@janka9900 a ešte otázka keby som chcela dostávať materskú čo všetko si mám platiť a ako dlho..ďakujem

janka9900
23. máj 2013

@stnulik nevadi, ze si nemala nikdy dnp, dni ukonceneho povinneho poistenia zamestnanca sa ti pripocitaju k dnp, ktore zalozis a budes mat hned narok na PN z dnp.
staci sa ti prihlasit az ked zistis, ze si tehotna (do 8.tt) z vymeriavacieho zakladu 1179€, zaplatis jeden dva dni a pojdes na PN. PN budes mat z minima cca 216€/mesiac a matersku po 26 tyz. od prihlasenia z maxima (z toho VZ 1179€) ... ak nezmenia dovtedy zakon 😅 😉
ak by si otehu pocas podpory, tak by ti podporu pozastavili a vyplacali PN... ak by si nesla na PN, musela by si platit dnp z max. cca 414€ 😅
.. takze teraz nemusis robit nic, len sa snazit o babo a do 8.tt sa prihlasit na dnp 😉

zalka
23. máj 2013

@sarka9832 nie nárok na MD mať nebude ... treba sa jej prihlásiť na DNP balík ... kedže je v 7tt tak môže sa prihlásiť z maxima 1179 eur ... aj počas PN .. odvody platiť nebude ... akurát pred nástupom na MD treba ukončiť PN a pár dní zaplatiť to DNP .. na den sa platí cca 14e

linteolinka0
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sarka9832
23. máj 2013

@zalka a ked nastupi tento rok na matersku v novembri tak by sa jej ratala s minuleho roka ci ako?a keby sa prihlasila pred materskou na 2dni tak by dostala tu najvyssiu?

stnulik
23. máj 2013

@janka9900 ak, ďakujem len ja budem mať teraz dodporu 780 eur takže sa my neoplatí moc ju pozastavovať, chcela by som ju čerpať..aký je potom postup..a ako je to stou materskou moc tomu nerozumiem, kolko by som dostávala..??

janka9900
23. máj 2013

@stnulik ked nechces pozastavit podporu a chces mat max. MD (cca 760€), tak by si musela dnp platit, kym ti skonci podpora (414€/mesiac) a potom hned ist na PN az do materskej (PN by si mala cca 216€ a neplatila by si nic).
najlepsie by bolo otehotniet az koncom roka alebo po podpore 😉 mas cas otehotniet do 15 mesiacov od skoncenia prac. pomeru, teda cca do 7/2014 😉

stnulik
23. máj 2013

@janka9900 no lenže my chceme sa začať snažiť od júna, lebo beriem aj nejaké lieky, takže čo najskor..a to sa my zdá vela 4,14 eur na mesiac a kolko mesiacov by som to platila..??

janka9900
23. máj 2013

@stnulik je to dost, no 😒 mozes platit aj menej, ale MD nebude maximalna. platit by si musela od cca 8.tt tehotenstva do skoncenia podpory... kolko mesiacov ti to vyjde netusim, lebo neviem, kedy otehotnies 😅 😉

stnulik
23. máj 2013

no je to aj na risk tolko platiť náhodou sa nieco stane...

stnulik
23. máj 2013

@janka9900 veď potom možem požiadať aj o rodičovský príspevok keď sa dieťa narodí to dostanem okolo dvesto eur..

lahhel
23. máj 2013

Ahojte,
idem vas poprosit o radu. Platila som si DNP od aprila 2011 do januara 2012. Aby som splnala tych 270 dni do porodu. Bohuzial sa nam nepodarilo otehotniet skor, ale az v januari 2013. Termin porodu mam 15.10.2013. cakame dvojicky, cize to bude urcite skor. Kedze do tohto terminu mi nevychadza tych 270 dni, v soc. poistovni mi povedali, aby som si este doplatila par mesiacov, aby mi to vyslo. Tak od aprila si znova platim DNP 130 eur. Neviem teraz dokedy si to mam platit, ci do septembra alebo do augusta. A ci mi vlastne poradili spravne. Co clovek v soc. poistovni, to iny nazor. Jeden panko mi dokonca povedal, ze staci platit len august a september, co mi ako ratam tak ratam vobec nevychadza.
A vsade pisu, ze to musi byt 270 dni pred porodom, ale materska sa zacina predsa poberat 8 alebo 6 tyzdnov pred porodom. Mam si to teda pocitat spatne od 15.10. alebo od nastupu na MT je potrebnych mat tych 270 dni ....uz sa v tom fakt nevyznam..
Budem velmi rada za akukolvek radu....

zalka
23. máj 2013

@sarka9832 ak sa prihlási 2 dni pred nástupom na MD na DNP tak dostane minimálnu ... potrebuje 26 týždnov poistenia ... bez toho max. MD nebude ... a nemá už aktívne poistenie takže ak chce MD tak sa musí prihlásiť ...
preto som písala prihlásiť sa hned ved je na PN platiť nebude ...

zalka
23. máj 2013

@lahhel hm... no poistenie Ti musí bežať až do pôrodu ... nástupom na MD .. alebo aj teraz na PN platiť odvody nemusíš prihlásená ale musíš byť minimálne do pôrodu
DNP si nechaj a zruš až po MD pred nástupom na RD ... počas PN , MD sa DNP neplatí .. ak poberáš z neho dávky.

katuska24
23. máj 2013

Mám jednu otázku teraz 28.5. my končí MD a stále mi beží DNP za starých podmienok,/nechala som si ho bežať aj počas MD teraz ked pojdem na PN od 29.5 tam budem mat max.PN ako som mala max. MD? poistenie mi ešte beží.... 🙂

zalka
23. máj 2013

@katuska24 ako beží po starých podmienok? ak si si sama nepredlžila najneskôr den pred koncom 270 dnovej lehoty tak ti DNP skončilo ...

katuska24
23. máj 2013

@zalka zle som napísala asi od 31.1.201ľ som si dala dnp ešte po starom 270 dní som mala 26.10.2012 ale na MD som nastupila 3.10.2012 a dnp som si počas MD nechala bežať kedže sa neplatí čiže teraz ak pojdem na PN do 29.5. tam mi bude vyplácaná max.pn a ak nepojdem musím DNP zrušiť lebo budem musieť platiť

katuska24
23. máj 2013

,
@janka9900 Ahojky po dlhej dobe píšem Vieš mi poradiť mám jednu otázku teraz 28.5. my končí MD a stále mi beží DNP nechala som si ho bežať aj počas MD tak ako si mi poradila kedže sa nič neplatí /
teraz ked pojdem na PN od 29.5 tam budem mat max.PN ako som mala max. MD? ak nie tak musím DNP k 28.5. zrušiť

zalka
23. máj 2013

@katuska24 dám ti otázku ešte raz ... šla si a doprihlásila si sa na dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti počas MD... tj. 25.10.12
Ak nie ... tak DNP ti skončilo 26.10.12 a nárok na PN nemáš ...

Ak si sa doprihlásila ... tak áno môžeš ísť na PN po skončení MD a bude v takomto prípade vypočítana z min. r. maxima ... a potom DNP zrušiť po skončení PN alebo MD.

katuska24
23. máj 2013

@zalka ano bola som sa doprihlásiť na na dochodkové aj poistenie v nezamestnanosti 🙂

zalka
23. máj 2013

@katuska24 tak PN bude rátaná z VZ z min. roka .. tj. z takého VZ z akého ti vypočítali MD.

katuska24
23. máj 2013

@zalka no MD som mala s max....