Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mirca
17. jan 2011

@gapa možem ťa ešte poprosiť o radu?
v novembri 2009 som nastúpila na PN (už som mala 270 dní) až do pôrodu, počítajú sa aj dni na PN?

andrejkag
17. jan 2011

@gapa aj tak ti ďakujem, asi dám to min. je to predsa istota že keby niečo tak aspoň minimum mám isté 😉

lalinka3
17. jan 2011

chcem sa spytat dna 17.12.2010 mi dcera dovrsila 3.roky ale novy termin porodu 26.2.2011 som stale zamestnanec a uz som aj dala na mzdove ziadost o materske a nastup na MD som uz mala dnes 17.1.2011 to je 6 tyzdnou pred porodom ako vlastne vyplaca SP prve materske?
Bude uz nieco vyplatene v mesiaci februar?
A dodatocne po porode sa doklada rodne cislo dietata?
A ako sa vyplaca materska davka so SP je to tza cely mesiac alebo len od nastupu na MD?
DAKUJEM ZA KAZDE INFO

standa82
18. jan 2011

@lalinka3 ...zrejme ti to vyplatia spolu s februárovým v marci. Po pôrode sa dokladá do SP fotokópia RL dieťaťa. Materskú za január ti vyplatia za obdobie od 17.-31.1. a ďalšie mesiace za celé od 1.-30.(31.) dňa.

kamaj
18. jan 2011

@andrejkam ahoj chcela by som sa opýtať ohľadne toho čo si písala, že DNPO si uplatnila nárok na ošetrovné od 1. 1. 2011. Podmienka 270 dní nemocenského poistenia sa sleduje.
To sa myslí, že musí byť 270 nemocenský poistená, alebo DNPO. Ďakujem

katushaa
18. jan 2011

ahojte, mala som do teraz informáciu, že treba platiť DNP minim. 270 dní pred nástupom na materskú. A tu čítam že sa to počíta vlastne do pôrodu. Tak ako to vlastne je?? prosím o radu. DNP si platím od 14.6.2010 a tých spomínaných 270 dní to bude presne 10.3.2011.
A ešte ak by niekto vedel poradiť, tak by som chcela vedieť, že koľko asi budem dostávať materskú keď si platím z VZ 680,-€ t.j. 29,92€. ĎAKUJEM ZA RADY.

standa82
18. jan 2011

@katushaa ..270 dní treba splniť do pôrodu , do nástupu na MD treba splniť 26 týždňov, keď sa mení VZ alebo sa poistenie platí ale k nemu sa dopočítava aj ukončené nemoc.poistenie povinné.
Materská bude cca. 408 eur

tehulka14
18. jan 2011

ahojte viete mi poradit prosim??od 1.4.2010 si platim dnpo z maxima v oktobri som bola na očr ...splnenych 26 týždnov bolo,ale dostala som len z minima a teraz mi prišla nejaka suma a vyzera to,že mi to doplatili do maxima je to možne??velmi pekne dakujem

standa82
18. jan 2011

@tehulka14 ...to nie, nie je to možné. Z minima ti to vyplatili preto lebo si nesplnila 270 dní ale len 26 týždňov.

tehulka14
18. jan 2011

@standa82 fuha tak netušim začo je ta suma ☹ som na Pn od januara takže to ešte nemože byt to 😒 raz mi niekde povedali,že očr sa vypočitava z maxima po zaplateni 26 týždnov dik 😉

andrejkam
18. jan 2011

@kamaj Skopírovala som sem príspevok,ktorý poukazuje na to,že minulý rok ak si si začala platiť DNP , mohla si čerpať OČR hneď na druhý deň a čerpať aj súbežne na dva,tri deti...a tohto roku je už zmena,že OČR si môžeš uplatniť až o 270 dní a nemôžeš čerpať súbežne na dva,tri deti naraz.... 😒

lalinka3
18. jan 2011

@standa82
dakujem za odpoved

solinkarka
18. jan 2011

Baby mozte mi poradit? mozno to tu uz bolo x krat pisane...ked som nezamestnana uz pol roka chcem si zacat platit DNP aka vyska sa tam plati mesacne? dakujem

katushaa
18. jan 2011

@standa82
Vďaka za odpoveď 🙂

standa82
18. jan 2011

@solinkarka ...podľa toho akú chceš mať materskú . VZ na DNP je od 319 do 1116 eur.

solinkarka
18. jan 2011

@standa82 no ja neviem ale vsak ked nebudem mat odrobene tych 270 dni tak budem mat narok na rodicovsky nie? ci ked to si zacnem platit tak to uz bude materska? prepac ale ja sa tomuto vobec nerozumiem 😒

standa82
18. jan 2011

@solinkarka ..to áno, pokiaľ ti nevznikne nárok na materskú, potom máš nárok od narodenia dieťatka na rodičovský pr.
Ak si zamestnaná a ešte nie si tehotná, tak sa môžeš ešte prihlásiť na DNP, aby si stihla 270 dní do pôrodu.A potom by si mala nárok z DNP nárok na materskú.

solinkarka
18. jan 2011

@standa82 a ked som nezamestnana?

standa82
18. jan 2011

@solinkarka Ak si nezamestnaná tak tiež. Ale tam som ti nedopísala, že ak stihneš aj v zamestnaní do pôrodu 270 dní, tak na DNP ti potom stačí prihlásiť sa z rozdielu VZ (1116 mínus tvoj VZ v práci).

akinorev87
18. jan 2011

Ahojte!
Ak pracujem od marca 2010, teraz sa chcem prihlásiť na DNP s max VZ (podiel), tak by som mala nárok na vyššiu materskú? Ešte nie som tehotná, len sa snažíme! Pomožte prosím 🙂

martinex
18. jan 2011

@akinorev87 a co potrebujes poradit? vypln reg.list FO a mozes platit 😎 jasne ze na nu budes mat narok

akinorev87
18. jan 2011

Aj ja som si myslela, ale bola som dnes v soc.poistovni, a tam vraveli, že v mojom prípade, sa budú posúdiť, či vlastne budem mať nárok alebo nie?! ale mi to bolo čudné, nedali mi presné odpovede, ako som to čakala 🙄
Ale kedže napr. porodím ešte tento rok, aj tak z vyššieho budu vypočítať??? prepáč, ale ja sa v tom už nevyznám ☹
A ako je to s PNkou?koľko treba platiť pred PN, aby sa tiež z toho vypočítali? Lebo mám rizikovú prácu!
Bože mám kopu otázok ohľadne DNP 😨 🤐

lucia.kl
18. jan 2011

@akinorev87 no ak som to správne pochopila, tak aby si mala vyššiu materskú musíš splniť platenie DNP 270 dní pred pôrodom ( respektíve pred nástupom na MD) tak isto je to aj pri PN aj na tú budeš mať nárok až po 270 dňoch

martinex
18. jan 2011

@akinorev87 tak ako pise lucia.kl
pre poberanie max. materskej musis mat splnenych 270dni pred porodom a aspon 26tt pred nastupom na MD...a pre PN plati tiez tych 270 dni,skorej ti ju budu vyplacat len z toho co odvadzas ako zamestnanec, nie ako dobrovolne poistena...
idealne je zacat platit co najskor,aby sa ti tie dni ratali uz pred tehu...

jankaslamka
18. jan 2011

Ahojte,
chcela by som vas poprosit o radu.. DNP si platim od 15. juna 2010. Termin porodu mam stanoveny na 1. maja 2011. Cize na matersku by som mala nastupit niekedy okolo 23. marca ak som si to spravne vyratala. Mam teda narok na prispevok k materskej, alebo nie? a treba potom onho specialne ziadat, alebo mi to budu k materskej priratavat automaticky?
Dakujem za pomoc 🙂

martinex
18. jan 2011

@jankaslamka aky prispevok k materskej? je prispevok pri narodeni dietata a priplatok k tomuto prispevku....

jankaslamka
18. jan 2011

@martinex asi som sa zle vyjadrila..pokial si neplatim DNP tak dostanem klasika matersku ratanu podla zakona, ale pokial si platim tych 270dni DNP tak dostavam automaticky vyssiu matersku?

martinex
18. jan 2011

@jankaslamka presne tak...od lekara dostanes dve ziadosti o materske..jedna bude zo zamestnania a druha z DNP...akurat na nich zaskrtnes ze si uplatnujes narok aj z ineho poistenia..jednu das zamestnavatelovi a druhu odnesies na socialku...a tety na socialke si to sparuju a budu ti posielat peniaze za obe poistenia spolu 😉
a musis splnat 270dni do TP a aspon 26tt musis nepretrzite platit do nastupu na MD 🙂

akinorev87
18. jan 2011

Takže na PN z DNP určite nebudem mať nárok, keď sa mi podarí otehonieť hneď!
Ešte si to rozmyslím či sa pripoistím alebo nie! ďakujem za rady!!!

jankaslamka
18. jan 2011

@martinex super 🙂 dakujem velmi pekne..konecne som sa troska zorientovala 🙂