Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

janka9900
14. jún 2012

@kata13 mna by tiez nenapadlo, ze by to takto ratali, ale aj tak je to pekna suma 😉 ... a hlavne nech ste zdravi 😉

janka9900
14. jún 2012

@bubinko83 od januara si sa prvykrat prihlasila na DNP, ci uz si ho mala aj predtym? ak si nemala, tak narok na PN budes mat az po 270 dnoch. a ak si mala DNP pred januarom, alebo mas nejake ukoncene povinne poistenie v poslednych dvoch rokoch, tak mas narok uz po 26 tyzdnoch na PN a potom aj na matersku- 34 tyzdnov;)

gapa
14. jún 2012

@misenka0110
1. ak v čase tvojho nástupu bude účinné toto znenie zákona, ako platí teraz, tak ak po ukončení dnp vznikne prac.pomer, tak ti z dnp prestane plynúť ochranná letota (teda nárok z dnp na materské ti nevznikne, len ak sa pred nástpom na md znovu prihlásiš). A ano, ak bude trvať nový pp menej ako 90dní pred nástupom na md, tak sa bude nárok rátať z roku 2011 (ak je nástup na md v r.2012)
2. predpokladám ak ti skončil pp, tak už máš aj teraz splnenú podmienku 270dní z dnp /prirátavajú sa aj dni ukončeného nem.poistenia, tj. aj dni prac.poemru). Na pn môžeš ísť aj po ukončení dnp a ak ti nevzniklo nové nem.poistenie, tak ti nárok vznikne /ak si zaplatila v splatnosti poistné). Pn môžeš aj ukončiť a nanovo ti môže vzniknúť, no ak vznikne pn neskôr ako na 7den po ukončení dnp, tak treba doklad od lekára, že si tehotná a aj si bola v čase ukočnenia dnp a v kolkom týždni. Nárok n a materské to nezmen (pri uplatnení v ochr. lehote treba nastúpiť presne 6týž. pred termínom), len ak by ti vzniklo nové nem.poistenie, tak ti nárok v ochrannej lehote z dnp nevznikne (ak sa nanovo na dnp neprihhlásiš)
3. to je to isté ako 1. a to že nastúpiš na pn nevadí, záleží či potrvá pp viac ako 90dní pred nástupom na md.
Ak by si sa zamestnala ešte počas trvania dnp, nie po jeho ukončení, a zamestnanie ti nebude trvať ani 90dní (teda max. 89), tak ti vznikne nárok aj z dnp v ochr. lehote a aj z vym.základu zo zamestnania v r.2011 (ak nástup na md v r.2012 a ak nejde o toho istého zamestnaávatela ako nový pp v r.2012).

gapa
14. jún 2012

@datanka
áno, ak nástup na md bude až po 26týž. od prihlásenia a ani neporodíš skôr ako po 26týž. od prihlásenia a zaplatíš v splatnosti. A ak bude platiť tento zákon, lebo zmeny neviem, aké môžu byť.

bubinko83
14. jún 2012

@janka9900 ja som mala DNP jeden den som zrušila na druhy den prihlasila na nove ale podla stareho zakona ,chapeš? Planujeme babo takže ak by sa dalo ešte by som to "využila" .

gapa
14. jún 2012

@mariynka
ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom si mala len nasledovné nem.poistenia:
termín 10/2012
nem.poist.1 = pp od 9/2010 potrvá do pôrodu
dnp od 26.1.2012
tak nárok na materské z dnp budeš mať len v prípade, že porodíš najskôr na 271vý den dnp.
Ak ale tvoj pp bude pred pôrodom ukončený, tak nie je podstatné, kolko dnp potrvá, ak nastúpiš na md po uplynútí 26týž. dnp, tak sa bude rátaz z vym.základu z dnp.

misenka0110
14. jún 2012

@gapa prosim ta a mohol by sa jednat aj o PP na dohodu s tym ze ale aby nebola presiahnuta suma cca 135€ (myslim danu hodnotu, aby som nebola vyradena z evidencie na urade prace)?
alebo musi byt priamo pracovny pomer kde je dana pracovna zmluva na dobu urcitu/neurcitu?

janka9900
14. jún 2012

@bubinko83 ked si uz mala DNP pred januarom dlhsie ako tri mesiace, po 26 tyzdnoch od prihlasenia budes mat narok na PN z vymeriavacieho zakladu, z akeho si platis a potom aj na matersku... musis stihnut byt tehotna v case zaniku poistenia- v oktobri 😉 ... uz vies?

bubinko83
14. jún 2012

@janka9900 tak je to tak ako som si myslela.Dakujem

mariynka
14. jún 2012

@gapa nechapem 😅 nastup na MD mam cca.17.9. tetule v SP mi hovorili, ze splnenych musim mat 26tyzdnov.. nie 270dni.. cize, ked porodim po 26tyzdnoch, tak uz sa mi bude ratat materska aj z DNP,ci nie?nejaky v tom mam chaos 😀 prve DNP som platila od 1.6.do 25.1. a nove mam od 26.1.´12..

gapa
14. jún 2012

@mariynka
takže si mala už predtým dnp? ak od 1.6.2011 do 25.1., tak máš 270dní splnených. Ak nastúpiš na md po uplynutí aspon 26týž., tak ti vznikne nárok z vymzákkladu z dnp v období 26.1.-31.8., za obdobie od 17.9. už dnp nemusíš platiť, no ostatné plať v splatnosti.

Ono by si mohla dnp skončiť aj po 26týž (+1den radšej) a nastúpiť na md z dnp v ochrannej lehote a to presne 6týž. pred termínom (nesmie tipo ukončení dnp vzniknúť nové nem.poistnenie, inak by ochranná lehota prestala plynúť.)

gapa
14. jún 2012

@misenka0110
práca na dohodu nepomôže, musí íst o prac.pomer.

tinylav
14. jún 2012

ahoj aj ja by som poprosila o radu dnes mi prišiel list že mi neuznavaju dobrovolne pripoistenie pretože som poslednu splatku zaplatila až po termine pritom som sa stale o sumu kolko mam zaplatit informovala pani mi vždy odpovedali inak ku koncu aprila ešte nevedeli kolko to bude vychadzat.na konci listu je,že sa možem do 30 dni odvolat ale uradnička mi povedala že to nema zmysel aj tak mi to neuznaju....to ako ozaj neni nijaka šanca že sa k peniažkom dostanem?oni ma zavadzali posluchla som rady uradničok volala som na socialku v TN,BB,NM n /v a vidim to beznadejne (nemala som zrušit trvaly prikaz ale pani na úrade povedala,že potom su papierovačky s vracanim preplatku jednoduchšie je zrušit prikaz a obvolat si kolko bude suma doplatku ale zabudla povedat do kolkateho to musi byt -povedala mi že je to jedno)tak a teraz poprosím o radu ☹ ...ved moja snaha bola všetko splnit chyba bola verit damam ktore sa vyznaju....dakujem

larinkal
14. jún 2012

@janka9900
Ahoj Janka, si zlatučká, ďakujem za podporu.

A myslíš, že je možné aby mi nechala moja lekárka túto pôvodnu PN - diagnóza: rizikové tehotenstvo, nechať ďalej bežeť, napriek tomu, že už tehotná nie som? Dá sa to spraviť aj tak, že jednoducho v tejto PN len zmení diagnózu? Ak by sa to dalo, bolo by to super, chcela by som sa aspoň trošku pozviechať.

A čo si písala ohľadom toho nového poistenia, trošku tomu nerozumiem 😅,

To kedykoľvek po skončení môjho starého DNP, teda v budúcnosti už aj po skončení tejto pôvodnej PN sa môžem prihlásiť na nové DNP - nový balíček a v podstatne skoro hneď sa hodiť na PN??? netreba mi zaplatiť aspoň tých 26 týždňov z maxima a až potom môžečm čerpať nejaké výhody?

A ak by som si zaplatila len tých pár dní napr. tie 4 dni z maxima, to môžem mať potom norálne max. materskú? To je aká haluz 😀

Lebo ak by som zostala v budúcnosti tehu, čo by som chcela čím najskôr, určite by som bola hneď od začiatku na PN -opäť na rizikovom tehu. Teda ak by som mala len minimálnu PN, to by mi vôbec nevadilo, ale že by som mala potom po skončení tejto novej PN (na ktorej by som bola určitej aspoň tých 26 týždňov) maximálnu materskú ? 😅

To je fakt možné??? 😅

janka9900
14. jún 2012

@larinkal ahoj🙂 diagnozu na PN ti zmenit nemoze, ale nejaky ten tyzden by ta este mohla nechat doma s tou povodnou diagnozou. oni potom pisu na papier, co odovzdavaju do socialky konecnu diagnozu. zalezi od lekarky, ci ta necha 😉 ohladom toho noveho poistenia to chapes dobre 😉 pretoze 270 dni mas splnenych z predchadzajuceho poistenia a preto, ked sa prihlasis na balik, budes mat narok na min. PN a kedze sa prihlasis na balik z max., po uplynuti 26 tyzdnov budes mat narok na max. matersku. a vyuzit sa to da cca 1 rok a tri mesiace od zaniku poistenia. teda aby si mala v poslednych dvoch rokoch 270 dni poistenia 😉 teraz to tak plati, tak snad nezmenia zakon 😉

larinkal
14. jún 2012

@janka9900
tak to je supiš pupiš, že sa to dá takto vyšpekulovať napriek tomu že vlastne nebudem mať nepretržité poistenie, ke´dže na to nové sa prihlásim po zániku starého s odsupom nejakého času.. 😵

a v podstate po uplynutí 26 týždňov by sa mi teoretický mala zvýšiť aj PN na max., pokiaľ ešte stále na nej budem a nepojdem na materskú, však?

janka9900
14. jún 2012

@larinkal no, zatial sa to da 🙂 po 26 tyzdnoch by si mala narok na max. PN, ale to by ti musela dr. PN prerusit a dat novu s inou diagnozou, nie je to automaticky, ze by ti zvysili PN na max. po 26 tyzdnoch. ale ak sa prihlasis v nejakom 5tt, tak na tych par dni do nastupu na matersku sa neoplati stresovat 😉

fotoarch
14. jún 2012

Ahojte babule ktore mate nove nemocenske pripoistenie od januara 2011, teda este podla stareho zakona. Viem ze narok na PN ci OCR je az po 26 tyzdnoch, ale ked som PN uz dnes, mozem odniest PNku na socku , aby som aspon alikvotnu cast mesacneho poplatku mala znizenu? Rozum mi dava ze ano, co vy nato

larinkal
14. jún 2012

@janka9900 jasné máš pravdu, pre bábatko sa to neoplatí stresovať.
ďakujem ti veľmi pekne za podrobné info.

papa veľmi si mi pomohla

jana201
14. jún 2012

@gapa ahoj mam otazku ako je mozne ze mi prislo na ucet z ocr ... marodka len 25 eur ako som v tych 26 tyzdnoch ze mi chodi zatial len z minimalnej ciastky ale predym asi 1 mesiac mi prislo okolo 60 ?? platim stale v cas teda o vela skôr ......

mima595
14. jún 2012

@jana201 - mohla ti prist len pomerna ciastka...nemala si to na rozhrani mesiaca???

jana201
14. jún 2012

@mima595 ako myslis ze zvysok pride na druhy ?? aha aha vidis to by ma nenapadlo krasne dakujem za radu 🙂 .. neviem teraz no musim kuknut

mima595
14. jún 2012

@jana201 - niekedy o rozdelia, niekedy poslu celu davku až v tom mesiaci, ako je skoncenie

keby bol nejaky problem, nedostala by si nic

laura0
15. jún 2012

Baby ,nemate skusennost s tym ze ked je posledna platba DNP uhradena nie do 8 dna v mesiaci ale o dva dni neskor (aj to bol dva dni vikend) nemam narok na poberanie materskej z DNP? Vsetky ostatne platby vraj mohli meskat ale ta posledna za poslednych 6 dni bola omeskana a vraj uz nemam narok .Chapete to? Co sa stym da robit?Ide o sumu 5,20 eur ktoru som uhradila 10 den v mesiaci. 😢

janka9900
15. jún 2012

@larinkal nemas zac 😉 pa

tinylav
15. jún 2012

@laura0 ahoj mam presne taky isty problem včera mi zamietli dobrovolne nemocenske akurat poslednu pladbu som meškala uradnička mi povedala že ani odvolanie nema zmysel ☹ vyzera to tak že nam nič nepomože ak na niečo prideš daj vediet ahoj jana

tinylav
15. jún 2012

@tinylav ahoj gapa nevieš nam poradit?tvoje rady su skvelé... 🙂

gapa
15. jún 2012

@tinylav
bohužial, pri prvom a poslednom období je podstané zaplatiť v splatnosti, ani o den neskôr, teda napr. za máj do 8.6., za jun do 8.7. ..., je prípustné, ak do splatnosti nemáš zaplatené max. 4,99eur, teda menej ako 5eur. Ak bol dlh po splatnosti posledného obdobia u sp vyšší, tak nárok na nem.dávku v ochrannej lehote nevznikne.
Neviem či ide o materské, či nemocneské, či ošetrovné. Ak nejde o materké, jediné, čo sa dá, je pri novej pn, či očr sa prihlásiť nanovo a čerpať nem.dávky z minima.
Bohužial, nemám pre teba nič priaznivejšieho, len sa podakovať tej pani, čo ti takto nesprávne tvrdila, že je jedno, kedy zaplatíš. Vždy je lepšie v splatnosti, bo nikdy nevieš, na čo to môže mať vplyv.

tinylav
15. jún 2012

ahoj mala som dobrovolne nemocenské pripojistenie od 25,4 marodujem a nedostala som ani cent a teraz som volala do BB tam ma firma sidlo že oni nedostali z TN papier na peniažky tak asi ani tento mesiac nedostanem nič idem ešte k dr.vypytat dalši papier.a pošlem im to.Takže aj ty si mysliš že nema zmysel písat odvolanie? ved peniažky maju na účte ....dakujem pekne nepotešila si ma ....ale aj tak si zlata

misenka0110
15. jún 2012

@gapa Dakujem ti velmi pekne za cenne rady a odpovede 😉 moc si mi pomohla aj v ujasneni vsetkych mojich otazok

Urobim tak ze dam pracovny pomer nech mi zacne pred 23,6,2012 co mi konci DNP a nech mam menej ako 89 dni aby som mala vymeriavaci zaklad za minuly rok z prace ale aj z DNP...