Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
8. aug 2009

zanzi,
ak si hovorila priamo s pani, čo ti to bude materské rátať, tak OK. No mne sa stalo, že mi neposlali materské práve kvôli tomu, že nemali od zamestnávatela toto potvrdenie (mzdárka si myslela, že to netreba, ked som bola pretým PN a mali to potvrdenie už pri PN-ke) a až na môj telefonát po cca 1,5mesiaci po nástupe na MD mi povedali dôvod a som si to musela sama vytelefonovať so mzdárkou. Tá to odniesla, no mne zamestnanie trvalo.

No a daj vedieť potom ako si dopadla, či si získala nárok na materské z oboch PP. Lebo to ma zaujíma. Na porade je totiž taký názor, že ak jedno nem.poistnie trvá, tak z druhého vraj neuznávajú nárok. No ja už som o jednom takom prípade počula, čo uznali. Lebo nie je dôvod, prečo by nemali. Tak nech si druhá, nech je to duplovane overené. Napíš napr. na IP s tým, o čo ide. Ak dáš vedieť, tak dakujem. 🙂
Všetko dobré a hlavne nech je vaša kočka zdravučká 🙂

amadora
8. aug 2009

Ahoj Gapa, viem že si to tu už písala asi 100x, ale poprosím ťa aj tak o radu, lebo som to tu zbežne čítala ale stále nie som múdrejšia 😅 Počas MD mi skončil pracovný pomer, mala som zmluvu na dobu určitú. Teraz má môj synček 1,5 roka a začiatkom budúceho roku chceme začať pracovať na druhom dieťatku. Mohla by si mi prosím povedať, ako mi bude vyplácaná MD a rodičovská ak si nebudem platiť DNP a ak si ho platiť budem? Koľko to spraví rozdiel? A ďalšia vec, ak sa rozhodnem si ho platiť, tak mám ísť do soc. poisťovne a pýtať si papiere na DNP a čo tam vypísať? Ako a z čoho si vyrátam to poistné? Ako dlho si ho musím platiť? Ďakujem 🙂

zanzi22
8. aug 2009

gapa určite dám vedieť ako som dopadla,na budúci týžden to idem vybavovať.len chudak lekar co mi povie,že už tretiu žiadosť o materskú mi bude dávat 😒

zanzi22
8. aug 2009

gapa len nechapem,preco to pýtajú odo mňa až teraz,keď už som na materskej???má to niečo spoločné s DNP?no nerozumiem tomu,ale ked to chcu tak im to dam

gapa
8. aug 2009

zanzi,
no súvisieť to môže s hocičím. Ale nechápem, už tretia žiadosť? To si mala 2 zamestnania + DNP. A zo všetkých splnených 270dní zvlášť? Ak nie uved dátumy, kedy v posledných dvoch rokoch trvali, príp. vym. základ.

laua
8. aug 2009

ahojte, chcem sa uistiť prihlásenie na DNP mi začne platiť od dátumu podania na pošte??? alebo mám čakat že to oni ešte neako potvrdia?? A nemala som ako spravit kopiu aby mi ju orazili a potvrdili, dá sa to ešte dodatočne ked im zavolám, aby mi to prefotili a orazili???? nemáte skúsenosti?? dakujem za odpovede

lenushka
8. aug 2009

Gapa, prepac, aj ja sa mozno opytam uz x-tykrat, ale prosim, skus mi pomoct. Som studentka, nepracovala som, iba brigadovala... Babätko este (asi) necakame (uvidime priblizne o tyzden 🙂 )ale moja otazka je, ci aj pre mna plati ten dobrovolny nemocnicny prispevok, ak by sme ho zacali platit tych 270dni (ak stihneme) pred porodom alebo to pre mna, ako studentku, nepripada do uvahy. Kolko peniazkov, ak vobec, by som mohla dostavat? Zatial som slobodna, svadbu planujeme, ak to zohrava nejaku rolu.. Za odpoved viac nez DAKUJEM 🙂

gapa
8. aug 2009

lenushka,
ak si už tehotná, t.j. zistíš to o týžden, tak je to pasé.

Ak máš 16rokov, tak sa podla TERAZ platných zákonov môžeš prihlásiť na dobrovolné nem.poistenie. No chystá sa zmena v DNP, aká ????? Chcú pritvrdiť!

T.č. je maximálny mesačný vymeriavací základ 1084,55eur (minimálny je min.mzda, t.č. 295,5eur) a platí sa 4,4% z vym.základu.
Maximálna dávka je cca 55% z VZ.

amadora
9. aug 2009

Gapa prosím ak si nájdeš na mňa čas, budem ti hrozne vďačná 😅

lenushka
9. aug 2009

Dakujem, Gapa 🙂, velmi pekne 🙂
Nemam 16, mam o 6 viac, ale ked sa to tyka aj mna, nikdy nepracujucej, to je dobre. Ak to este stihame, urcite sa prihlasime.
Dakujem pekne a krasny den 🙂 Lenka

zuzik311
9. aug 2009

gapa awoj, nebola som tu dlhsie tak dodatocne dakujem za radu..
som si myslela ze je to kravina platit len mi na socialke - ked som uz bola rozhodnuta sa odhlasit povedali, ze je blbost sa odhlasovat, ze potom sa mi bude materska scitavat a neviem co este.. ale asi to spravim tak.. odhlasim sa a potom ako budeme planovat mimi sa prihlasim ... a dam si hned najvyssi vym. zaklad.. myslis, ze je to ok?
apropo.. ked budem mat v robote slusny plat plus si budem platit z maxima dobrovolne nemocenske ake su tam obmedzenia aby som to neplatila zbytocne z toho maxima? a dostala stale maximalnu vysku?

laua
9. aug 2009

ahoj Gapa, ak budeš mať trochu času mrkni sa na IP či by si mi mohla poradiť... dakujem pekne

bzucinka2
9. aug 2009

ahojte, od 28.4.09 si platim z maxima, teraz sa menil vymeriavaci zaklad, tehu zatial nie som, mala by som si ho po tych 6 mesiacoch zmenit? a az do nastupu na md platit z maxima, kedze sa o babo stale snazime? a potom ak nastupim na MD postupovat ako dalej, treba to niekde nahlasovat a platit dalej z maxima, alebo ako dalej? dakujem za rady 😉

miskad
11. aug 2009

Aho gapa
mám na teba prosbu dá sa dobrovolne poistiť keď som PN.
Prvá materská mi končí 11.08.2009 od 12.8.2009 som PN pracujeme na druhom bábetku IVF. Keby som sa poistila dobrovolne od 12.8.2009 (môj zamestnávateľ bude PN nahlasovať poisťovni až o 10 dni) Ovplivní mi to materskú keby som bola tehotná a celé tehotenstvo na PN , ktorý rok sa mi bude brať ako vymeriavací.
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď

gapa
11. aug 2009

Miskad,
tak to ti nepoviem. Sú dva názory a už som počula, že SP rozhodla aj jedným aj druhým spôsobom. Nie je totiž jednoznačné, či počas poberania nemocenského zo zamestnania treba alebo netreba platiť DNP.
Ak by som ti odpovedala cca pred rokom, tak by som písala s istotou, že musíš a materské z DNP sa vyráta z tohto VZ.
Ale odpovedám teraz a to už som čítala prípad, že soc.poistovna rozhodla (a to už na odvolanie a rozhodovalo ústredie), že počas poberania nemocenského zo zamestnania mamička nemala platiť DNP, takže nemala v RO yym.základ a materské sa jej teda neráta z maxima, z ktorého platila, ale len z pravdepodobného VZ, vzhladom na to, že v RO nemala VZ (lebo nemala platiť).

Tak si vyber.

No a práve z tohto dôvodu som sa ja počas poberania mateksého na dnP neprihlasovala, lebo som nemala nervy sa s nimi dohadovať a byť v neistote.

Inak aj sa očakávajú zmeny v DnP, tak uvidíme.

amadora
11. aug 2009

No asi sa rady nedočkám 😒

gapa
11. aug 2009

amadora,
od ukončenia prac.pomeru už nie si nem.poistená pre nárok na materské. Ak nesplníš dve základné podmienky "v posledných dvoch rokoch pred pôrodom nebudeš aspon 270kalend.dní nemoc.poistená" a nebude ti trvať nem.poistenie a ani nebudeš v ochrannej lehote po ukončení NP, tak nárok na materské mať nebudeš, len na rodič.príspevok.

V DNP sa vraj chystajú pravdepodobne budúci rok zmeny.
No tu je niečo, čo si môžeš naštudovať ako to je teraz a ako získať nárok z DNP a ak budeš platiť v rozhodujúcom období a od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na md uplynulo aspon 26týždnov, čo dostaneš podla "teraz" platného zákona.
http://www.porada.sk/t117195-materske-v-roku-20...

erikamilos
12. aug 2009

Ahoj Gapa,
chcem sa spýtať, som DNP od 1.5.2009 z maxima (inak nezamestnaná, do 1.5.2009 som robila vkuse 4 roky), ak by som išla na PN v 27. týždni od platenia, dostávala by som PN už z DNP? Aj počas PN by som si naďalej mala platiť DNP až do pôrodu, alebo nástupu na matersku? Neovplyvní mi tá PN, výšku materskej? Ďakujem za cenné rady.

bzucinka2
12. aug 2009

baby, to mi ziadna nevie poradit co dalej od nastupu na md?ci stale platit DNPalebo prerusit, ci z maxima ci uz len z minima, a, ci treba niekam nahlasit nieco navyse alebo staci bezne nahlasit na soc.poistovnu nastup na MD a oni automaticky vyplatia MD aj z DNP??? 🙄

amadora
12. aug 2009

Gapa no toľko ako je rodičovský príspevok plus prídavok na dieťa dostávam aj teraz aj som dostávala počas MD. Tak aký je v tom rozdiel že budem dostávať to isté aj potom? 😕

gapa
12. aug 2009

andora,
ak ti nevznikne nárok na materské, tak nijaký.

shaarka
12. aug 2009

caute baby, aj ja som si to DNP dala - kvoli co najvyssej materskej.

len zenska v kancli ma strasila, ze to kedykolvek mozu zrusit... mozu? ze budem platit 8 mesiacov zbytocne a potom to zrusia?? a peniaze v tom pripade, predpokladam, nikdy neuvidim.

nela00
12. aug 2009

shaari no to sa potom týka aj mňa. ja si to platím už dosť dlho! ako dlho sa to musí platiť aby ti tú max. výšku potom posielali? ja už to platím niekoľko mesiacov

bashka
12. aug 2009

shaarka, aj mne to bolo povedane, uz som pisala, nikoho neupozornia, peniazky si nechaju 😠

pata31
12. aug 2009

Ahojte, chcem sa spýtať, keď pôjdem 7.11. na matersku, do kedy si mam platit dnp? Dík!

shaarka
12. aug 2009

bashka, no pekne. fakt. to len u nas moze byt, predpokladam. 🙄

nelka, tak mas to platit 270 dni, ale fakt netusim, co sa stane, ked uz mas "po" a este nie si tehotna.
to by aj mna zaujimalo, lebo vies, budem ten pripad 😀

nela00
12. aug 2009

aj u mna to tak vyzera, ze budem nadplácať 😀 no musím tam behnúť a popýtať sa na podrobnosti!

amadora
12. aug 2009

Gapa ako to myslíš nárok na materské? Ja sa v tom nevyznám 😅

sakalka
14. aug 2009

Ahojte , chcem sa pridať aj ja , platim si to DNP ,ale mala som v tom dost zmätok , a na SP nam to vôbec ne ulahčuju , aspoň ja som mala problemy pretože mi hovorili informacie po kuskoch , a kym som na to prišla tak to bola fuška. Vidim že je tu aspon niekto čo sa v tom vyzna ale asy tiež z vlastnych skusenosti. Ja sa iba chcem opitať , pretože v tom papieri čo mi daly pri prihlasovani sa na DNP bolo napisane , že sa nemôžeš odhlasiť a zas prihlasiť , že ak sa už raz odhlasiš tak už potom nemaš narok na opakovane prihlasenie , ako ti to robi zamesnavatel , pri zmene zamestnania . Moj muž mi ten papier omylom zoskartoval tak si to ne môžem overiť , ak niekto má , tak by som bola rada ak by zoskenoval to sem .Ja len čakam že splnim tych 270 dni do pôrodu , potrebujem ešte cca tyždeň ale neviem či sa naše babo nevypita skôr na svet. A nerada bysom prišla o peniaze pokiaľ mi to to nahodov nevyjde , a ne budem mocť si požiadať o znmenu platby , s tej materskej ešte aj platiť SP tak to tiež neje nič moc. O zrušeni tiež ne uvažujem pretože to chcem využivať aj naďalej pripade PN alebo OČR z malym , poradte čo mam robiť ak sa nahodou narodi skôr ,ako mi vznikne narok na vyplatenie MD z DNP. A ešte že zmena platby z minima to je ako z VZ z minimalnej mzdy , ak tomu dobre rozumiem je to tych 13 eur. Ďakujem za odpoveď 🙂

laua
15. aug 2009

Prosím niekoho o odpoveď. Chcela by som vedieť keď si platím od 7. augusta 09 DNP a cca v oktobri pojdem na PN až do nástupu na MD tak sa mi z dnp materské vyplatí z minimálnej mzdy, alebo ako som si uviedla z rozdielu HM a maxima????? POZOR dnp si budem platit aj počas PN aj počas MD aby som splnila podmienku 270 dní..!!!! dakujem za každú odpoveď... poradte mi