Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

mariro
28. mar 2012

@mima595 ja sa hlasim tiez s info na vlastnej kozi.. 🙂 Na nove poistenie som sa isla prihlasit 9.2.2012 s tym, ze sa chcem nahlasit spetne od 1.2.2012.Pani kukla na mna ,potom do pocitaca a vravi ze ved vy mate poistenie stale platne a trva vam az do 18.3.2012...ja v soku ,ze co sa deje??? pozabudla som ,ze som menila VZ pocas materskej,skratka mi to uslo.Vravim jej,ze co teraz??? ona ze nevie,ze zavola kolegom,nezdvihali ....potom hladala zositok kde mala mat zapisky z porady...samozrejme ze ho nenasla ☹ .Volala na okres ,tam jej nejaka kolegina povedala,ze ved ju prihlas a uvidime....ja zas kukam na nu s vyplestenymi ocami,ze jako ze skus...ja potrebujem mat nepretrzite poistenie....zapisala si moje cislo ze mi zavola,lebo system zlyhal aj na SP a podobne kydy...samozrejme ze mi pani nezavolala...medzitym som si nastudovala co treba v takom pripade,teda ze je nutny subeh aspon jeden den.Tak jej volam,ze nech tu ziadost zo som tam nechala zahodi,ze mne staci sa prihlasit okolo 16.3.2012,ona samozrejme nevedela kto som co som,potom jej svitlo a ze ona tie papiere nema pri sebe,ze to musi pohladat...jako isiel ma slak trafit 🙄 .Tak som sa vybrala osobne do SP s vypisanou ziadostou od 16.3.2012.Ina pani uz sedela za okienkom ako vtedy a ta tuka do pc a vravi ze som uz prihlasena,ze co jako chcem??? a pytam sa ze od kedy? ze od 1.2.2012.Tak jej vravim,ze ci to nie je chyba, ze spetne sa mohli prihlasovat len ti co mali ukoncene poistenie,ona vravi ze nie nie, to sa mohlo pre vsetkych...znova som apelovala ,nech to preveri,ze chcem nepretrzite poistenie,aby to nahodou nebrali ako chybne prihlasenie a nebudem mat ziadne.Dobry chaos som zazila.A teda sa pytam ze ako mam platit ci obidve akoze ..ten subeh...do 18.3. stare a od 1.2 aj nove....ze len nove od 1.2.,tak som zvedava ako mi bude vyplatena OCR co som mala koncom marca od 20.3.

mima595
28. mar 2012

@mima_mama - este raz...na PN možes kludne ist a teda aj chod..vyplatia ti ju z DNP...na materske o mat vplyv nebude....
ale u teba je problem, že pojdes na matersku z rodicaku a teda sa ti zrusi OL, a matersku ti vyrataju iba z prace....
jedine..ak by si sa 1 den pred nastupom na matersku prihlasila na balik poistenia z minima a uznali by ti matersku z DNP aspon z minima, teda nie z VZ, ktory si si platila...

akže na PN urcite chod, aspon nejake peniaze sa ti vratia

mima595
28. mar 2012

@mariro - podla mna ...nepretrzite to mas...VZ budes mat z r. 2011 a platit mas len balik....lebo od 1.2 si prihlasena na balik... a v tom mas aj DNP

mariro
28. mar 2012

@mima595 to dufam ze to bude ok 🙂

katkavan
28. mar 2012

@mima595 prosim o radu 🙂 ja som tiez ten pripad,ktory je na rodicovskej dovolenke a na druhu matersku mam ist v juni 2012,kedy splnim podmienku platenia 26 tyzdnov platenia.Rodicak mi konci v januari 2012.Co robit,ak chcem mat matersku z maxima?odhlasit sa z rodicaku,resp.prepisat ho na manzela 😝 😅 ?
som z toho uz totalne mimo 😝 😝 viem,ze sa to tu omiela dookola,ale nemozem najst moj pripad 😝 😝 😝 velka vdaka!!!

mima595
28. mar 2012

@katkavan - rodicak mas do januara 2013?????

ak ti poistenie /DNP/ trva, tam nie je problem...problem je, iba ak si v OL....
kedy presne ti konci DNP a kedy mas nastup na matersku????

katkavan
28. mar 2012

@mima595 ano rodicak mi konci v januari 2013...
DNP som si platila z minima a hned ako som zistila,ze som tehu som si ho v decembri zvysila/prihlasila na maximum,cize mala by som splnit aj 26 tyzdnov platenia do porodu.Na matersku by som mala nastupit v juni 2012. Teraz som na PN,ale to budem mat len z minima,nakolko som sice splnila podmienku 270 platenia,ale nie suvislych 26 tyzdnov.

mima595
28. mar 2012

@katkavan - si si VZ zvysila, alebo dala novu prihlasku??

katkavan
28. mar 2012

@mima595 odhlaska,prihlaska cize nove poistenie

mima595
28. mar 2012

@katkavan - potom by si nemala mat problem..kedze ti v den nastupu na matersku bude trvat este DNP, tak tam problem nie je...dolezite je u teba, aby si nastup na matersku mala až po ukonceni tych 26 tyzdnov.....

katkavan
28. mar 2012

DNP mi zanikne 14.9.2012 zo zakona
Ale co robit,nadalej poberat rodicak,mam ziadat matersku aj od zamestnavatela?

katkavan
28. mar 2012

@mima595 myslela som to tak,ci budem mat v po nastupe na matersku v juni narok aj na rodicak,ci ten mi po poberani materskej automaticky zanikne,a ci mam ziadat matersku aj od zamestnavatela...mne ide hlavne o to,aby som neprisla o max.matersku...

VDAAAAAAAAAAAAAAAAKKKAA

mima595
28. mar 2012

@katkavan ....po nastupe na matersku narok na rodicak stracas...ci sa da prehodit na manzela neviem....
matersku musis ziadat aj od zamestnavatela...ved co by si cerpala v praci???
o maxima. matersku neprides, podla tych udajov co si dala..ty si iny pripad ako mima-mama...ona bude ziadat o materske z DNP v OL, ty z trvajucehho DNP..to je rozdiel

linuska1
28. mar 2012

@mima595
@katkavan

mne teraz pobera rodicak manzel... ale mojim nastupom na matersku.. o rodicak pride...

keksicek20
29. mar 2012

Baby, ozrejmite mi to, pls... nechápem, prečo jedna mamička, kt. pôjde v čase RD na materskú z OL nebude mať nárok na max. materskú a druhá, kt. pôjde v čase RD na materskú z plynúceho DNP, tak tá bude mať nárok na max. materskú. Aký je v tom rozdiel? Dik.

dana1972
29. mar 2012

Babule, 1.4. mi končí DNP poslednú menzes som mala 19.3.2012 a ked teraz otehotnim ešte na mna spada ta ochrana lehota 8 mesiacov lebo termín porodu by vychádzal na 24.12.2012 a na matersku by som išla 6 týždnou pred porodom..... tak to by som dostávala matersku s DNP či????

katkavan
29. mar 2012

@mima595 dakujem velmi pekne...uz som robila paniku 😝 😅 ako pise @keksicek20 tiez tomu celkom nerozumiem,takze to radsej budem brat ako fakt...

@linuska1 ja tiez cakam babo v auguste,som PN,ale pokial viem,tak je mozne brat aj rodicovsky prispevok a byt na PN z DNP...ty si to preco takto urobila?lebo si v OL?

katkavan
29. mar 2012

@mima595 ten rodicak mi stopnu sami alebo je potrebne sa ist odhlasit?

deni73
29. mar 2012

Ahojte, mne vznikne nárok na materské aj zo zamestnania, aj z DNP, dnes mi gynekológ vypísal Žiadosti o materské, len tam neuviedol dátum nástupu na materské, iba dátum pôrodu. Je to tak správne, alebo sa mám vrátiť, nech to vypíše?

mima595
29. mar 2012

@keksicek20 - ono to nie je celkom tak, ako pises.....
ale pokusim sa vysvetlit:
1. žena je na rodicaku, pracovny pomer jej netrva, platila si DNP...tu je jedno, ci pojde na dalsiu matersku z plynuceho DNP alebo v OL...narok na matersku bude z VZ, z ktoreho si platila....

2. žena na rodicaku, PP jej trva, ale DNP ukoncila a je v ochrannej lehote...tym, že poziada o materske z prace, ukonci rodicak a tym sa vlastne ukonci prerusenie nem. poistenia / pri nastupe na rodicovsku dovolenku sa nem. poistenie prerusuje/...co v reci SP znamena, že vznika nove NP

a kazde NOve NP, /ci už cez pracovny pomer, alebo založenie noveho DNP, alebo OCR viac ako 10 dni/...znamena, že sa rusi OL.....

nie je pravda, že nemože mat max. matersku...ale v tom pripade, musi UPROSIT zamestnavatela o vyssi VZ, z ktoreho jej vyrataju matersku....

tvoja otazka nie je celkom presne formulovana, aj ked chapem, co chces vediet....
tam je problem v tom, ci uznaju narok z DNP z VZ, ktory si platila, alebo nie......

mima595
29. mar 2012

@katkavan - musis nahlasit na UPSVaR že budes poberat materske...ale hned si skus vybavit tzv. "zahadny jednorazovy prispebok pri narodeni dietata...je tu taka tema, pozri si bližie, lebo ja o viem len v hrubych rysoch, ako sa o to ziada.....

laura0
29. mar 2012

Babulky,vidim ze s tu vyznate prosim poradte aj mne.DNP si platim od 6.8.2011 ,od 16.12 som na pn.ke som tehotna,na pn z DNP teda narok este nemam ale od 6.5.2012 nan uz budem mat.Oplati sa mi k 30.4.2012 prerusit pn.ku ,zobrat si v praci 7 dni starej dovolenky a od 7 .5 .2012 poprosit lekara o vypisanie na pn.ku ale uz aj z DNP.
17.6 2012 ma bude vypisovat na matersku a chcem sa teda poradit ci sa to takto da urobit ,ci teda uz nepockat na
matersku z DNP aby som si tym nieco nepokazila.Ja sa do tohoto vobec nevyznam a preto vas niektoru prosim
o radu.Dakujem

jasminet
29. mar 2012

@mima595 no cumim ako blazon - ja som asi rovnaky pripad ako mima mama. na rodicaku som do 06/2012 a na matersku idem 05/2012. PP mi trva, platila som si DNP z minima - len rozdiel do maxima... a teraz tu pisete, ze som si to platila vlastne zbytocne??

mima595
29. mar 2012

@jasminet - ani nie celkom, lebo ty sa možes prihlasit den-dva pred nastupom na matersku z balika...z minima, aby si neplatila vela...a na matersku pojdes z plynuceho DNP, a priznaju ti matersku z minima...a kedze si si aj minimum platila, takže budes na rovnakom....

jasminet
29. mar 2012

@mima595 za ten "den - dva" platim vlastne cely balik? cize tych cca 100€? vtedy mam narok aj zo zamestnania aj z dnp?

keksicek20
29. mar 2012

@mima595 a napr. mamička, kt. je na RD (PP jej trvá) pôjde na materskú skôr ako jej skončí DNP, vtedy nie je problém?... dobre som pochopila? Vtedy nevadí, že sa preruší rodičák a nastupuje na materskú?

linuska1
29. mar 2012

@katkavan rodicovsky som prepisala na manzela... a ja som isla na PN.. ale PN dostavam zo zamestnania... kedze pred materskou a rodicovskou moj pracovny pomer trval... pre mna je vyhodnejsie brat PN z prace, pretoze som mala dobry plat...

linuska1
29. mar 2012

@jasminet zaplatis len za tie jeden dva dni... za jeden den 4 eura... nastupom na matersku nemusis platit aj ked ti poistenie trva...

jasminet
29. mar 2012

@linuska1 dakujem 😉
a mam cakat este nejaku inu pikosku a zadrhel? 😀 😀 ja spokojna, ze ok, som v OL a budem mat najvyssiu MD som v januari prestala na cas citat tuto temu a zda sa, ze to bola velka chyba 😠 😉 😀

linuska1
29. mar 2012

@jasminet veru...stale nove prekvapenia.... uvidime co este vlada dovtedy vymysli.... ci to vsetko nebolo zbytocne...nic nie je iste v tomto state... ☹ len plno nervov... a neistoty...