Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

adriana84
9. sep 2010

ahojte babenky,potrebujem sa s vami s niecim poradit,kedze v tychto veciach som naozaj laik.som na RD,dcerka ma uz 2,5 roka.otehotnela som este pocas studia na VS,cize hned po skonceni som bola na materskej.prvych sest mesiacov som nic nedostavala,lebo samozrejme som nemala narok,kedze som nikde nepracovala plus som zila v zahranici.teraz dostavam rod.prispevok.uz 8 mesiacov si platim max.vysku na dobrovolne nemocenske poistenie.kamoska mi dnes povedala,ze uz pocas tych 8 mesiacov,co si platim som mala narok,vzdy ked bola dcerka chora na nejake peniaze.je to pravda? a este jedna otazocka.planujeme druhe babatko niekedy koncom bud.roka.musim si to dobrovolne nem.poistenie platit az dovtedy,aby som mala narok na matersku? dakujem krasne kazdemu za odpoved.pekny dnicek

emee
9. sep 2010

ahojte, poradte mi prosim!...marodujem od zaciatku septembra, mam vsetko vcas zaplatene, akurat za august som teraz nejako zabudla, a zajtra uz je 10.9. ☹ myslite ze bude problem ak to zaplatim az zajtra a tak budem meskat 2 dni? nema niekto take skusenosti???

katka888
9. sep 2010

@adriana84
aby si mala narok na matersku musis splnit 2 podmnienky:
1. byt nemocensky poistena min 270 dni v obdobi 2 rokov spatne od datumu porodu
2. byt nemocensky poistena min 26 tyzdnov pred nastupom na matersku.

cize mozes sa odhlasit a potom znova prihlasit na DNP tak, aby si splnila obe podmienky
/ za predpokladu, ze to o rok nezmenia /

gapa
9. sep 2010

@emee
nebude vadiť. Ak máš len DNP a nie dobr. poist. v nezam. , tak je to OK.

gapa
9. sep 2010

@adriana84
áno nárok na ošetrovné máš hned od začiatku poistenia (od r 2011 bude asi podmienka 270dní platiť aj pre ošetrovné)

pre nárok na materské ak nie si tehotná sa môžeš terorticky aj odhlásiť, ale nebudeš mať nárok na nem.dávky z tohto max. VZ, ak by si bola PN. Ak ti nejde aj o prípadné nemocenské z maxima, tak stačí sa prihlásiť do 8tt. Ale budú zmeny, to potom treba aktualizovať. A ak by i sa odhlásila napr. po dosiahnutí 270dní tak aby si nebola bez poistenia dlhšie ako 15mesiacov! Treba si o tom prečítať viac, nedá sa to vysvetliť v skratke.

denisap
9. sep 2010

@gapa dakujem za radu Gapa mam na mysli ze to treba uhradit 🙂 v 7 TYZDNI 😵 ahojte

emee
9. sep 2010

gapa diky velmi, zajtra utekam na postu 🙂 ...mam DNP a pritom aj zamestnana.

suzik
9. sep 2010

ahojte, ja by som tiež chcela radu a ko mam postupovať. Ja som si začala platiť DNP 23.1.2010tesne pred posl. menš. teda 11.2. 2010. Som na zamestnana,ale teraz na RD s 2,5ročným synom. Na MD som vypísaná od 4.10.2010. ako mam postupovať na socialke. Dostanem ešte zvýšenú materskú, ked tých 270 dní mi vychádza začiatkom novembra a termín porodu mam15.11. dakujem za radu, mam už v tom chaos. 🙂

vejkadu
9. sep 2010

@gapa mne by si prosím nevedela poradiť ? nikto mi nedal jednoznačnú odpoveď ohľadom tej PN.

pata31
9. sep 2010

Ahojte, idem si po dhlsej dobe po radu, kedze gapa tak pekne vie poradit 😵
ja som na RD, platila som si DNP z max.VZ min.rok, po skonceni MD som si zrusila DNP - mala som to do maja tohto roku, a chcem sa spytat, ze keby som sla na PN-ku alebo s malou na OČR-ku, tak dostanem marodku z toho max.vymer.zakladu? resp. nevezmu mi RD? kamoska mi to vysvetlila tak, ze staci byt jeden den v mesiaci na RD a zvysok na marodke a dostanem obe...je to ozaj tak? ze by som zase od statu nieco vytiahla??? 😕 😝

adka70
9. sep 2010

Ahojte baby. Potrebujem surne poradit. Dnes ma lekar vypisal na matersku,kedze som v 34.tyzdni. Dal mi 2 ziadosti o materske. Chcem sa spytat,ze v tom druhom, potrebneho pre dobrovolne nemoc.poistenie v kolonke A.Potvrdenie opravneneho lekara sa ma do nazvu a adresy zamestnavatela uviest DNP? A potom do kolonky D. Potvrdenie zamestnavatela treba co vyplnit? To ma ostat prazdne pri tej druhej ziadosti o materske?
A do soc.poist.treba zaniest len tieto dve ziadosti o materske? Nic ine netreba?Od zamestnavatela alebo tak? A musim este niekde nieco zahlasit? Prosim poradte mi,lebo zajtra musim ist do soc.poistovne. Dakujem

bejkn01
10. sep 2010

Ahojte už ma to dosť súri tak vás pekne prosím o radu.
Od júna 2009 si platím DNP z maxima, Od marca 2010 som urobila zmenu na platenie DNP z minima. Medzičasom som sa zamestnala, zmluvu mám na dobu určitu do konca roku 2010. Zistila som, že som tehotná cca. v 4 týždni. Ako mám teraz postupovať, aby som mala čo najvyššiu materskú a zároveň chcem ísť čo najskôr na PN.
1. možnosť - Ak by som sa teraz odhlásila a nanovo prihlásila z maxima (co by znamenalo dalsie peniaze do SP ), mala by som najvyššiu materskú, ale akú by som mala PN, ak by som sa hned teraz dala vypísať?
2. možnosť - Či by nebolo lepšie nechať to na minime, dať sa na PN teraz - ktorá by bola maximálna, si myslím, do konca roka. A od nového roka by som sa niekde zamestnala s čo najvyššou mzdou a hneď išla na PN. To by som mala mať maximalnu matersku asi. Pri dnešnej vláde asi lepšia možnosť....................
Poraďte mi, čo je lepšie a či si to takto dobre myslím.
Ďakujem vopred

gapa
10. sep 2010

@pata31
je to tak, poberanie nemocens, ošetr. sa podla zákona o RP považuje za zárobkovú činn. a ak aspon 1den v klaend. mesiaci nei si zárobk. činná a sa o dieťa staráš, tak máš nárok aj na RP.

ale z toho max. nárok mať nebudeš a ak nemáš aktívne NP, tak nebude nárok na nem.dávky žiadny.

gregi11
10. sep 2010

Ahoj Gapa. Mám na Teba jednu otázku. Ak som na RP a v tomto roku Budem mať Očr a Pn ako je to s daňovým priznaním na buducí rok. Manžel je zamestnaný. Ďakujem za odpoveď. Pekný deň.

gapa
10. sep 2010

@adka70
ja mám eštč staré tlačivo, kde je v časti D) len číslo účtu.

Tú prvú žiadosť pre zamestnávatela podpln, podpíš a odovzdáš mzdárke. Ona to doplní, prefotí si a odnesie na SP ona spolu s dalším papierom=potvrdením zamestnávatela o zamestnancovi ... (aj ked niekde vraj potom odnesie do SP sama mamička)

Druhú žiadosť potvrdenie zamestnávatela nikto nevyplní. Dopln ju podpíš, urob kopiu a odnes na SP (na kopii nechaj potvrdiť prevzatie soc.poisťovnou.

na oboch žiadostiach uved, že si uplatnuješ (t.j. prečiarkni neuplatnujem) nárok aj z iného nem.poistenia.

gapa
10. sep 2010

@gregi11
ak nemáš príjem, nedávaš ty DP

manžel si uplatní odpočítatelnú položku na teba ale len vo výške po odrátaní tvojho vlastného príjmu t.j. napr. nemocenských dávok (materské, ošetrovné, nemocenské). Potvrdenie o ich výške ti dajú na SP za celý rok 2009. (rod. príspevok sa neodrátava)

pata31
10. sep 2010

@gapa dakujem za odpoved, a neberie sa to dva roky dozadu? ci to len materska? dokelu, to aby som si zase zacala platit?

gregi11
10. sep 2010

Gapa veľmi pekné Ti ďakujem za odpoveď.

katka888
10. sep 2010

@bejkn01
teraz sa odhlasit a nahlasit z maxima nema zmysel, lebo SP ti tak ci tak berie rozdiel medzi max VZ a odvodmi z prace. ked pojdes na matersku a tpp uz mat nebudes, bude ti sp brat len dnp z toho rozdielu
dalej je otazne, ako je to s pnkou, ale tusim, ze ked sa nanovo prihlasis a mas pslnenych 270 dni tak mozes ist hned na pn

ja by som si asi zmenila VZ / hned ako to bude mozne , mozes robit zmenu po 6 mes / na rozdiel medzi max a odvodmi z prace a sla na Pku. PNka nbude z maxima, matersku si vies rozratat na zaklade tych VZ.

ale fakt len zvazujem, gapa ti vie ovela lepsie poradit.

gapa
10. sep 2010

@vejkadu
samotná PN nestačí

ak budeš "poberať nemocenské" z DNP, tak za obdobie poberania nemocenského poistné na DNP neplatíš (ak by si platila , vzniká ti preplatok na DNP)

ak budeš poberať nemocenské (resp. prvých 10dní náhradu príjmu od zamestnávaela) zo zamestnania a nie z DNP, tak poistné na dNP radšj plať. Soc. poisťovna (resp. jej pracovníčky) tvrdia niekedy tak, niekedy tak. Malo by sa brať každé nem.poistenie osobitne, ale pri poberaní materského tak nerobia.

DNP ti trvá od prihlásenia do ukončenia=odhlásenia (pri DNP prerušenie neexistuje ako pri zamestnaní napr. počas čerpania RD), t.j. trvá ti aj počas PN, tj. plynie stále tých 270dní, no nerátala som dokedy.

gapa
10. sep 2010

@pata31
ano, áno sleduje sa obdobie dva roky pred PN, ale z toho obdobia sa rátajú len DNI ((NIE VYM.ZáKLAD)

nem.dávka sa ráta podla "teraz" účinného zákona z tzv. rozhodujúceho obdobia alebo "pri DNP", ktoré od prihlásenia do vzniku PN/Očr/nástupu na MD netrvalo aspon 26týž.,z minimálneho VZ.

no v tomto sa chystajú zmeny, že v niektorých prípadoch sa môže rátať nem.dávka z vym.základov v predchádzajúcom kalendárnom roku

mnamko
10. sep 2010

@gapa ahoj,chcem sa opýtať asi od októbra by som mala ísť na PN a chcem sa opýtať mám ísť zahlásiť na sociálne,že som na PN ke´d si platím DNP alebo mám normálne pokračovať v plateni aj v tej istej sume?

adka70
10. sep 2010

gapa
Dakujem velmi,velmi pekne. Ja som sa aj preto pytala,co sa este odnasa do soc.poistovne,lebo ja som tam pracovala aj ako mzdarka od oktobra min.roku a ta firma ma len 6 zamestnancov a nikdy tam nikto na matersku nesiel,takze ja si to musim aj odniest... Takze dalsie potvrdenie od zamestnavatela,ktore musim odniest je to potvrdenie o VZ ako pri PN? A este musim skocit aj do zdravotnej poistovne,nahlasit ze idem na matersku?
Na terajsom tlacive je to takto:
A Potvrdenie oprávneného lekára
B Poistenkyna
C Iny poistenec
D Potvrdenie zamestnavatela
a na druhej strane papiera je vyhlasenie poistenca,kde sa dava aj cislo uctu,to je bez toho abecedneho oznacenia.
Dakujem este raz velmi pekne

gapa
10. sep 2010

@adka70
+ako zamestnávael okrem toho do 8dní
-nahlasuješ na SP
na RLFO
-- nástup na MD,
-- potom ukončenie MD, nástup na RD + prerušenie poistenia z dôvodu čerpania RD.

-na ZP
--poberanie materského zčač+ukonč. , a poberanie rodič. prísp.

vejkadu
10. sep 2010

@gapa ja som ale stále zamestnaná, mne išlo iba o to, že či nevadí ak 10 dní pred splnením 270tich dní pôjdem už na PN a keď splním 270 dní tak sa mi len zmení diagnóza a budem mať hneď následnú PN. Toto mi nieje jasné. Či tam nehrá rolu to, že som tých posledných 10 dní nechodila do práce. Ale to by nemalo mať vplyv, že ? Ja sa odhlasovať nebudem, radšej to zatiaľ platiť budem.
Iba toto mi prosím objasni.

vejkadu
10. sep 2010

@gapa aha vlastne v tom poslednom odseku si mi odpovedala, že ? 😉
tak dúfam, že mi je to teda jasné a tá PN vplyv nemá.

dakujem Ti veľmi pekne. Keby si tu ty nebola téma by bola asi aj zbytočná 😝 😝 😝

magdalenocka
10. sep 2010

@gapa mozes mi prosim ta poradit? Tie tety na urade mi stale nevedia povedat ci mi vyjde materska z DNP. POpisem ti moj pripad: Od septembra 2004-30.10.2008 som bola zamestnana a zamestnavatel za mna platil to nemocenske do socialky O 1.11.2008 doteraz som zamestnana v inej robote. Od 5.1. 2010 si platim DNP tak aby mi vysla max.materska nejakych 14€ doplacam. NO a od 27.8. 2010 som na materskej dovolenke. Termin porodu mam 8.10.
Ide o to ze tych 270 dni mi vychadza az 4.10. tak by som to rada stihla. Ale pytala som sa na socialnej a oni nevedeia povedat ci mi vyjde materska aj z DNP, kedze musime cakat na termin porodu a potom mi to doplatia spatne. Ale stale nieco rozpravaju o tom ukoncenom nemocneskom positeni z predchadzajucej prace ze tam by sa mi mohlo zaratat nejakych 60 dni. Ja to chapem tak ze ked som nastupila na MD 27.8. tak mi este mozu pripocitat z ukonceneho nemocnekseho poistenia z toho roku 2008 kde som robila do 30.10. a to vychadza nejakych 63 dni. A to by mi pripocitali k tomu dnu ku ktoremu som nastupila na MD. Cize od 5.1. do 27.8. je nejakych 230 dniˇplus tych 63 z ukonceneho tak to je viac ako 270 dni a malo by mi to vyjst. UZ TERAZ. ALe to mi len tak vselijako tvrdia nevies mi povedat ako to je naozaj? lebo idem planovanou sekciou tam sa da termin posuvat o par dni a nechcem aby som kvoli nejakym dvom dnom dosla o lepsiu matersku. Dakujem

katka888
10. sep 2010

@magdalenocka
na narok na matersku musis splnit podmienku byt nemocensky poistena minimalne 270 dni / zvlast pre exist pracu, a zvlast pre dnp - teraz sa vyjadrim k dnp / za posledne dva roky spatne od realneho terminu porodu.
preto rozmyslas spravne a tie dva roky zavisia od datumu, kedy sa babo narodi. vtedy sa da presne zratat kolko dni z predchadz zamestnania / kedze je to uz ukoncene nemoc poistenie a to sa priratava do obdobia 270 dni / ti mozu "uznat", zaratat.
spravne tomu rozumies, len kedze sa nevie realny termin porodu, tak asi tety nevedia kolko dni mozu ratat.

adka70
10. sep 2010

gapa
bola som v tej socialnej. Povedali mi kolko mam zaplatit do dnes,teda od 1.sept.do 10.sept. a podala som registracny list FO pre DNP a ona mi povedala,ze sa mam odhlasit,tak som tam zaskrtla ze odhlaska. Mne sa to nejak nezda,lebo ja som si nechcela zrusit toto poistenie,kedze teraz ked budem na materskej mi ma trvat,ale platit ho ma štát. Tak som sa pani na socialnej pytala,ze ci to nema byt zmena,alebo prerusenie a ona ze odhlaska a bola uplne neprijemna,pytala sa asi tri krat,ze ci jej neverim. Dobre som teda urobila? A ak nie,tak co mam robit? Mam sa ist pondelok nanovo prihlasit?
Prosim porad mi,aby som neurobila nejaku chybu... Dakujem

lazika1
10. sep 2010

Chcem sa opýtať. Od júna 2008 som na MD, potom RD, ktorá stále trvá. Aj pracovný pomer stále trvá.Je na dobu neurčitú. Od 02/2010 si platím DNP. Stále rovnakú sumu. Mám tento mesiac nárok na PN z DNP? Dakujem za odpovede.