Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
26. jan 2010

darka,
v trenčílne,
podla trvalého pobytu. Ja som mala tiež rozdielne pobočky pre poberanie materského zo zamestnia a rozdielnu pre DNP (podla bydliska)

marcelka,
podla mna stačí zájsť na UPSVaR pre tlačivo cca mesiac pred ukončením poberania materského a vyplniť + podpísať + odniesť/poslať ho na SP odkial poberáš materské. Oni to vrátia predpokladám do týždna a cca dva týžene pred ukončením poberania materského môžeš vybaviť aj rodič.príspevok. Ak si zamestnaná zároven požiadať zamestnávatela o čerpanie rodič.dovolenky a môžeš im poslať aj kopiu toho potvrdenia, čo dávaš na UPSVaR. Ja som totak urobila, aby videli presne obdobie poberania materského (čo by sa malo zhodovať s obdobím čerpania MD) a jedenkrát som si urobila kopiu aj pre seba, ak by niečo. Zamestnávatelovi som tiež poslala aj kopiu RL dieťaťa aby vedeli presne dokedy mám nárok na rodič.dovolenku.

gapa
26. jan 2010

darka,
ak sa presťahuješ, tak treba oznámiť zmenu bydliska na RLFO (ako pri prihláške), zaškrtnúť zmena a vypísať časti 1,2,12 a tiež 3, t.j. údaje o novom bydlisku a uviesť odkedy platí táto zmena, v časti 12. Predpokladám, ak toto miesto bude patriť pod inú pobočku SP, tak od podania tejto zmeny už budeš podávať všetko na novej pobočke SP, nie pôvodnej. No skús si zistiť či je to ozaj takto, toto je môj predpoklad.

gapa
26. jan 2010

gabikab,
tehotenstvo trvá obvykle 38-42týždnov (266-294dní) od prvého dna poslednej menštruácie, ale samozrejme môžeš porodiť neželane a neplánovane aj skôr.
Tak si prerátaj podla PM, ak by si otehotnela už teraz, či ti to vychádza. Asi nie. Tak rátaj pri druhom cykle a nechaj si radšej nejakú rezervu, aby si sa nestresovala zbytočne pre nejaký týžden dva. 🙂 Aj ked sa ti nemusí podariť otehotnieť hned, čo ked ... :D

gapa
26. jan 2010

270 dni musí vyjsť do dna pred skutočným pôrodom.

zaza24
26. jan 2010

Ahojte dievčence, vedeli by ste mi poradiť? Som zamestnaná od 1.7.2009, kedy bola moja hrubá mzda 532 eur. Od 1.10.09 sa moja hrubá mzda zvýšila na 664 eur. Od 1.1.2010 mám hrubú mzdu vo výške 797 eur a predpokladám, že tento rok sa už meniť nebude. V roku 2010 by som chcela otehotnieť. Chcem si preto začať platiť DNP, aby som dostala max. materskú. Viete mi poradit, z akého vymeriavaceho základu mám platiť DNP, keďže sa mi mzda menila? Ďakujem

spionkaa
26. jan 2010

Od 1.7.2009 si platím DNP z maxima. Otehotnieť sa mi nedarí, môžem si teraz zmeniť platenie na minimum, ale keď by som sa dala vypísať v apríli po 270 dňoch, tak sa mi dávky budú rátať z maxima /ako som to platila od 1.7. do 31.12.2009/? V podstate aj materská na ktorú by som nastúpila v roku 2010 by sa mi vyrátala z maxima?? Ďakujem za odpoveď.

beatricer
26. jan 2010

Dobrý večer.Vaše príspevky som čítala od začiatku ale jednu vec som nepochopila: V roku 2009 som pracovala od apríla do konca októbra. Od 1.novembra 2009 som nezamestnaná. Ak by som sa hneď teraz prihlásila na DNP a teoreticky otehotnela vo februári vychádzalo by mi tých 270dní. Ale započítavajú sa mi aj tie odpracované dni i keď je to prerušované a vlastne nemocenske si neodvádzam 3 mesiace ? Ďakujem za info. Prajem pekný večer

anamor
26. jan 2010

ahojte,
ja mam tiez otazku, nerozumiem jednej veci a sice:
tych 270 dni je skutocne potrebnych do dna porodu alebo je rozhodujuci nastup na MD /6-8tyzdnov pred terminom/? mne sa stale zdal logickejsi ten den nastupu na MD, nakolko pocas poberania materskeho uz neplatim prispevky, ale vlastne prispevok z neho poberam? Preco teda den porodu? dakujem, chcem v tom mat jasno 😉

marcelkatt
26. jan 2010

Gapa si poklad. Ďakujem ta podrobné info. Ja som doma, na rodičovskom príspevku teraz so synčekom, no chceme druhé,preto som si dnes bola pre tlačivo na DNP aby som to stihla podať a do 8.2 zaplatiť. A s plánovaním druhého začneme od marca. To by mi malo vyjsť tých 270 dní min platiť poistenie.

gapa
26. jan 2010

spionkaa,
ano platí čo píšeš. Ak podáš zmenu a otehotnieš tak, že nástup na MD bude vychádzať v r.2010, tak sa materské z DNP bude rátať z obdobia od prihlásenia do 31.12.09.

anamor,
či je niečo logickejšie alebo nelogickejšie, nie je podstatné. Podstatné je, čo hovorí zákon a ten hovorí ...v § 48 ods.1 ... že " ... máš nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom si bola nemocensky poistná najmenej 270dní." Z toho je jasné, že "do pôrodu".

gapa
26. jan 2010

beatricer,
pozri čo som napísala v teme "materská - rodičovská - materská" dnes tuším o 12.19.hod.

ku dnom trvajúceho nem.poistenia sa môžu podla teraz účinného zákona o sociálnom poistení a výkladu soc.poistone prirátať dni "akéhokolvek ukončeného! nem.poistenia". T.j. k DNP sa môžu prirátať dni "ukončeného nem.poistenia zamestnanca" ak spadajú do dvoch rokov pred pôrodom. Nevadí, ak sú tam medzery bez poistenia.

darka83
26. jan 2010

gapa veľmi pekne ďakujem za odpovede, pomohla si mi 😉

beatricer
26. jan 2010

gapa to znamená že mi stačí sa Dnp na tých 26týždňov pred nástupom na materskú alebo to musí byť tých 270 dní?

beatricer
26. jan 2010

gapa,
ešte niečo, myslela sa pritom na max. vymeriavací základ - teda jedná sa o najvyššiu výšku materskej. Veď sú to peniaze hlavne pre tie naše detúrence

gapa
27. jan 2010

beatricer,
ak máš v období 4-10/2009 ukončené nem.poistenie zamestnanca a ak otehotnieš do decembra 2010, tak ti stačí sa prihlásiť do 8tt, teda stačí ti 26týždnov od prihlásenia na DNP do nástupu na MD. Dni zo zamestnania sa ti prirátajú ku dnom DNP. Samozrejme, ak sa nezmení zákon 😉

gabikab
27. jan 2010

Ahojte,
chcela by som sa este informovat kočky:
- vcera som sa prihlasila na DNP - rozdiel medzi maximom a mojou hrubou mzdou je cca 180 €, Pani na socialke mi povedala, ze prihlasit sa mozem len z minimalneho VZ 319,58€, co je vlastne viac ako mojr ozdielu 180€. Je to tak spravne?
Potom sa mozem ziadat o vratenie preplatkov??? Teraz platim poistne zo sumy 319,58 a pritom by som potrebovala vlastne platiit zo sumy cca 180€ (rozdiel) aby to bolo do toho maxima - cca 1000€
Dakujem za rady.

beatricer
27. jan 2010

Ahoj gapa,
moc krát Ti ďakujem za informácie. Si vynikajúca poradkyňa. Takže začíname pracovať na bábätku. Dúfam, že sa nám to podarí čím skôr. Ešte raz ďakujeeem. 😅 😵 😵 😵

standa82
27. jan 2010

Gabikab, áno je síce pravda, že sti stačí platiť z rodielu VZ, no najnižši VZ je 319,58 eur. Maxim.VZ je 1084,55.
Môžeš si požiadať o vrátenie preplatku - písomne.

zuzin78
27. jan 2010

ahojte holky, mozete mi poradit,.
chcem si zacat platit DNP , a chcela by som si platit len rozdiel, nakolko som na rodicovskej ale stale som zamestnana.takze do tej prihlasky dam ten rozdiel co by som chcela zaplatit, a mam to platit az kym nepojdem na matersku, alebo staci mi len tych 270dni? tehotna zatial nie som ,ale niekedy v juni by som chcela byt. budem mat potom tu max.matersku?
dakujem 🙂

gabikab
27. jan 2010

Dakujem Standa82
Aha, lebo som myslela, ze staci platit len sumu vypocitanu z rozdielu mojho HP a 1084,55.
Takze ako zamestnancovi sa mi z mojej vyplaty odvadza NP z hrubeho prijmu cca 900€, ja si platim este DNP zo sumy 319,58. To znamena, ze sa mi odvadza poistenie celkovo zo sumy cca 1219,58€ ???
Kedze sa ale akceptuje len suma 1084,55, tak by sa mi mal potom vratit preplatok?
1. Kedy si mozem poziadat o vratenie preplatku z poistenia? Pri nastupe na MD?
2. Kedy mam dať potom nasledne odhlasku DNP z poistovne?
3.Takze moja materska bude nasledne maximalna?
4. Oplatilo sa mji vobec prihlasit??
Dakujem za zodpovedanie otazok, mam v tom total gulas 🙂)))

zuzin78
27. jan 2010

gabika
aj mna vlastne zaujimaju tieto veci ako teba.
len ja asi nemam narok potom na vratenie penazi,keby som si platila viac nakolko som na rodic.dovolenke. mam pravdu holky?

anamor
27. jan 2010

gapa velmi pekne dakujem aj ja za vysvetlenie, viem ze nie vzdy su to logicke veci... 😉 chcela som mat v tom jasno takze dakujem este raz. Klobuk inak dolu ako sa vies pohybovat v paragrafoch 😉

gapa
27. jan 2010

😀 😀 ved je to už dobrá doba, čo sa v nich hrabem, ked hladám odpovede na vaše otázky 🙂 už ale nemám toner na vytlačenie nových zákonov (na papieri je to lepšie ako na nete) a ja som taký netechnický typ, si ho doplniť neviem

gabikab
1. do 10rokov od vzniku preplatku. Mne z toho istého dôvodu ako tebe vznikol v r.2008 a je to cca 400-500sk a už sa odhodlávam napísať žiadosť dlhšie.
2. napr. posledným dnom poberania materksého
3. pravdepodobne áno,
4. ? musíš posúdiť sama. Sú tu aj postupy, ako sa ráta materská a treba si vyrátať. 🙂 V tvojom prípade nie je potrebné sa po otehotnení prihlásiť nanovo do 8tt, skôr naopak, odhlásiť a nanovo prihlásiť pred nástupom na MD. LEbo tvoj skutočný VZ z DNP bude nižší ako pravdepodobný rátaný z minima. A vzhladom na to, že v čase nástupu na MD bude pravdepodobne vyšší max. VZ, tak by sa to dalo využiť.

Ak by sa znížil? tak záleží od mesiaca nástupu na MD.

bejkn01
27. jan 2010

Která pravidla porušuje: | Zruš Pán Mihal, gapa alebo niekto, poradte mi prosím niekto:
potrebujem poradiť, keďže sa v týchto veciach moc nevyznám.
V máji som skončila VŠ, keďže som nebola zamestnaná, prihlásila som sa na DNP, platím ho od 1.6.2009 z najvyššieho VZ-1003,09, čiže 44,10eur mesačne. Medzitým som bola od 1.9.2009 do 31.12.2009 zamestnaná u jedného zamestnávateľa (s.r.o.) od 1.1.2010 som sa zamestnala u toho istého zamestnávateľa, len už nie v s.r.o. ale robím už u neho ako u živnostníka, mzda je 300EUR v čistom, keďže výšku VZ sa dá zmeniť až po 6 mesiacoch, zároveň som platila nemocenské zo zamestnania aj DNP, tak to platím až doteraz, viem, že sa dá výška zmeniť. V najbližšej dobe sa chystám dať si upraviť výšku DNP ako rozdiel max.VZ a zo mzdy.
Prosím ťa poraďte mi ako ďalej postupovať. A dokedy má zmysel vlastne platiť DNP. V najbližšej dobe by som chcela otehotnieť, tak mi prosím poraďte, ako postupovať, aby som mala čo najvyššie materské. Najradšej by som porodila do konca 2010, vtedy by sa mi malo brať rozhodujúce obdobie 2009? Alebo aké, ako je to vlastne s tým RO? Ak by som porodila až v roku 2011, ktoré obdobie by sa bralo ako rozhodujúce, ak by to bolo 2010 - ako mám postupovať, aby som mala čo najvyššiu materskú. To si mám celý rok 2010 platiť z najvyššieho VZ?

marcelkatt
27. jan 2010

Ahoj Gapa, ešte raz Ťa musím otravovať a poprosiť o radu. Už som sa prihlásila na DNP. Teda platí mi to od 1.2.2010, ak som to správne pochopila. Bolo mi povedané, že prvýkrát mám zaplatiť až do 8.3.2010. Dobre som jej rozumela? Myslela som, že už teraz musím zaplatiť do 8.2. Vraj poštou mi príde variabilný symbol a číslo účtu. Dala som si VZ 800, čiže 35,2 € mesačne. Čiže moja materská bude 800:100x55? 440€po dobu 6 mesiacov? A popol roku RP 256€...

Druhá vec čo ma zaujíma, dokedy nemôžem otehotnieť, aby mi to vyšlo tých 270 dní plus mínus 2 týždne? Ak ostanem tehotná v marci / posledná menštruácia február/ bude mi to vychádzať, či radšej počkať? Viem, že sa pýtam ako blbec, ale už mám hlavu ako balón a už, keď som sa prihlásila na DNP nechcem to popliesť a búchať si hlavu neskôr.

VOPRED VEĽMI PEKNE ĎAKUJEM GAPA ZA TVOJ ČAS, OCHOTU A TRPEZLIVOSŤ!!!!

leeloolz
27. jan 2010

Ahojte, potrebovala by som poradiť. Gapa, ak môžeš, mám pocit že sa v tom vyznáš perfektne. V júli 2006 som sa zamestnala (pred tým som bola rok nezamestnaná), Počas skúšobnej doby som otehotnela a asi v októbri toho roku som išla pre zdravotne problémy na rizikové. V apríli sa mi narodil syn a ja som poberala materskú a po materskej zasa rodičovskú. V októbri 2009 som si začala platiť DNP hned to najvyšie, kedže sme sa s manželom rozhodli mať druhé dieťa.Po 6 mesiacoch to znížim na minimum. Podla pracovníčky soc. poistovne, ak nastúpim na materskú ešte tohto roku 2010 budem mať nárok na najvyššiu možnú materskú. Kedže sa mi pre moje zdravotné problémy stále nedarí otehotnieť, budem musieť nastúpiť do práce. Ak však otehotniem či už pred nástupom do práce, alebo po nom a budem musieť ísť znovu na rizikové. Budem mať nárok na nejaké peniaze, alebo budem proste doma len tak bez ničoho? A ak otehotniem tak, že nástum na materskú bude až v roku 2011 budem si musieť znovu zvýšiť poplatok k DNP? Ak áno kedy? A ešte jedna otázka: čo sa týka toho zvýšeného rodičovské príspevku do 2r dieťaťa. Budeme mať nan nárok? A budem mať nan nárok aj vtedy ak ukončím terajší pracovný pomer a po skončení RD nastúpim do iného zamestnania, (kedže sme sa prestahovali počas materskej a vzdialenosť do práce mi už nevyhovuje)? Ak teda medzi časom nezostanem tehotná 🙂
Dúfam že sa v tej mojej hotentótštine bude niektorá z Vás vyznať 🙂

gabikab
28. jan 2010

Ahoj Gapa,
Dakujem ti za odpoved.
1. takze DNP si treba platit aj pocas materskej???

Nerozumiem celkom tomuto 4. bodu, ktory si mi napislala 🙂 Aky ja mam z toho gulas, tak to je na cely roman🙂))

V tvojom prípade nie je potrebné sa po otehotnení prihlásiť nanovo do 8tt, skôr naopak, odhlásiť a nanovo prihlásiť pred nástupom na MD. LEbo tvoj skutočný VZ z DNP bude nižší ako pravdepodobný rátaný z minima. A vzhladom na to, že v čase nástupu na MD bude pravdepodobne vyšší max. VZ, tak by sa to dalo využiť.

Este raz dakujem, citim sa ako ikvak 🙂)))))

skodka
28. jan 2010

Ahoj Gapa,dakujem za vsetky prispevky,ktorymi si nam sprehladnila situaciu.Tvoje rady a tipy + blogy od p.Mihala som citala 2 dni po nociach.Rozumiem uz informaciam,len jednu vec som nenasla.Nebola som poistena nemocensky predchadyajuce roky.

Zacala som len teray v Jan 2010 z max VZ.s tym ze ak sa podari feb-marec otehotniet v tom istom roku 2010 by som aj nastupila na MD.Da sa nejako taktizovat s platenim min a max DNP ?alebo pre istotu cely rok 47,70 E.chcela by som to znizit po pol roku,kvoli financiam.neurobila som chybu? najskor som si mala dat min DNP a potom ked zistim ze som tehu,zvysit na max odhlasenim a prihlasenim do tych 8 tt. s max DNP.

Neviem ci som to zrozumitelne napisala,tak strucne moj pripad ked chceme dosiahnut max matersku

0.nemam ziadne nemocenske za predchadzajuce roky
1.zacat od Jan 2010 platit cely rok z max DNP ak je plan MD v tom istom roku?
2.alebo da sa aj : rok 2010 platit 6 mes y Max a potom znizit vyjde mi max MD? ci to hlavne ma byt tych 26 tyzdnov platenych z max VZ.
3.co pre mna znamena ak nestihneme rok 2010 ale az rok 2011 nastup na MD a budem si platit 6 mes min a 6 mes max.RO bude 2010 a to sa ako zarata,ak nebudem platit len max ale aj min?
4.najskor som mala zacat platit min a potom zmenit na max

ach boye,obdivujem Vas...pisem ako tatar,ale ide mi hlavne o peniaye,nech neplatim zbytocne, ak nemusim

dakujem a pekny zasnezeny den 🙂

gapa
28. jan 2010

gabikab,
1. počas poberania materského sa DNP neplatí.

ak NESPLNIš podmienku aspon 26týždov od posledného prihlásenia, ale samozrejme musíš splniť 270dní ... z DNP, tak z DNP sa ti bude rátať denný pravdep. VZ ako tridsatina z minim. VZ v čase nástupu na MD. a ten je v r.2010 suma 319,58eur

ak SPLNIš podmienku aspon 26týždov od posledného prihlásenia a 270dní ..., tak z DNP sa berie skutočný VZ v rozhodujúcom období a ten bude 1084,55-tvoj VZ v zamestnaní ((samozrejme za každý mesiac zvlášť a zrátajú sa všetky VZ v RO a vydelia počtom dní v RO)

vid § 57 ods.1 písm. c + ods.2 zákon o sociálnom poistení

treba si o tom viac prečítať aj v predchádzajúcich príspevkoch a zákon. (čítať otázky a moje odpovede)
by som sa čudovala, keby si tomu rozumela po pár dnoch čítania príspevkov.
😉

gabikab
28. jan 2010

Diky Gapa...si zlata....dnes som sa pustila do zakona 🙂)))