Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

michellina
6. okt 2010

@mariro... ahaa, cize ja si teraz platim DNP iba z rozdielu medzi vymeriavacim zakladom z PP a maximom (cize kvazy z maxima ked to zratam), ked pridem o pracu a otehotniem tak si to dam platit na max vymeriavaci zaklad? Dobre tomu rozumiem ?

mariro
6. okt 2010

@michellina - presne tak...teraz ti staci platit z rozdielu a ked dostanes vypoved, tak si zvysis na maximum

michellina
6. okt 2010

@mariro ...dakujem mariro, teraz mi je to uz jasne, super 😉

mariro
6. okt 2010

@gallina - ak zrusis DNP tak iba 42 dni je ochranna doba na PN ci OCR, na matersku to dosah nema kedze tehotenstvo trva 9 mesiacov a nastup na matersku je 6-8 tyzdnov , po uplynuti tejto doby nedostanes nic!!
Takze preto ti radim nerusit ale len upravit vysku poistneho.Na PN alebo OCR mozes kludne ist.OCR je ked ti ochorie dieta a to v dlzke max. 10 dni.PN podla potreby , tam nie je ohranicena doba v mesiaci.

majamat
6. okt 2010

@adra17 ja som PN odovzdavala tam, kde som si zakladala DNP

mariro
6. okt 2010

@michellina - ale pozor potom na datumy...lebo vypoved zo zaciatkom tehotenstva nemusi byt rovnaky...takze ak dostanes skor vypoved ako budes tehotna,mozes si zvysit ale nemusis, staci ked zistis ze si tehotna max. vsak do 8.tyzdna treba odhlasit a prihlasit s novym max.VZ a treba tych 26 tyzdnov do nastupu na matersku splnit.
Aby si nieco nepresvihla , tak treba to sledovat. 🙂

gallina
6. okt 2010

@mariro tak, ešte raz poporiadku skúsim to vysvetliť lebo mám dlhé vedenie 🙂
-ak zruším DNP a dajme tomu, že v roku 2011 alebo 2012 budem čakať dieťa, dostanem materskú alebo nie z DNP, keď poistená mám byť pred nástupom na materskú 270 dní za posledné 2 roky
-ak budem chcieť využiť PN z DNP, tak max. do 42 dni od zrušenia DNP a potom nedostanem nič ani keď začnem pracovať lebo nebudem poistená 270 dní
-ak si len znížim VZ tak potom materská sa mi bude počítať aj z DNP alebo len z PP , chcem ju mať čo najvyššiu, ak sa mi podarí otehotnieť
Mne ide hlavne o materskú. Preto som si začala platiť DNP aby som ju mala čo najvyššiu, nedarí sa mi otehotnieť aj peniažky už sú čím ďalej tým menej, tak som to chcela už zrušiť. Preto chcem nejako využiť DNP, aspoň nech sa mi niečo vráti späť. 🙂
Prosím ak môžeš, tak laicky mi to vysvetlí, ešte raz vďaka. 😀

mariro
6. okt 2010

@gallina - pocitaj so mnou..ak zajtra zrusis DNP ako chces splnit pred porodom 270 dni poistenia ked tehotenstvo trva 9 mesiacov?? Podmienka z DNP je ze musis mat aktivne pred nastupom na matersku 26 tyzdnov poistenia.A to by si ty nemala kedze zajtra by si DNP zrusila.Rozumies.V roku 2011 alebo 2012 je velmi daleko a poistenie musi byt AKTIVNE.
A presne ak zrusis zajtra DNP tak cerpat PN, OCR mozes len do 42 dni,potom uz nie.
Ak si DNP znizis , cize bude stale aktivne a zostanes tehotna , tak budes dostavat matersku aj z PP ale aj z DNP,a v DNP si ju navysis tak ako som pisala, ze ju dnes odhlasis a zajtra prihlasi z maxima, ked uz budes vediet ze si tehu, max. vsak do 8. tyzdna aby si splnila 26 tyzdnov aktivneho poistenia z maxima, cize s noveho poistenia.
A ty ak pracujes , tak dufam ze si platila len z rodzielu VZ v praci,alebo pracujes a platila si v dNP maximum???Lebo potom by si tam mala mat preplatok a ten ti na vyziadanie vratia.

mariro
6. okt 2010

@gallina - pozri co tam pisu...
# najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch pred pôrodom
# započítava sa predchádzajúce obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia

lubkatobi
6. okt 2010

@mariro tych 270 je za poslednedva roky, vsak? to nemusi byt presne 270 dni nepretrzite pred porodom, nie?

mariro
6. okt 2010

@galina - ked sa odhlasis tak v roku 2011 alebo 2012 nebudes mat 270 dni do porodu..odo dna porodu sa pocita spetne...a tolko trva presne zhruba tehotenstvo...takze ak by si bola odhlasena tie dni by si nijako nemala..rozumies...odo dna porodu spetne!!!!

mariro
6. okt 2010

@lubkatobi - presne tak 270 dni akehokolvek ukonceneho NP, cize nemusi byt nepretrzite,ak mas ukonceny PP tak si ho mozes spocitat s DNP ale ak ti PP trva tak musis mat z DNP extra 270 NP a z PP takisto 270 NP..nemocenskeho poistenia

gallina
6. okt 2010

@mariro ja mám nastúpiť do práce v januári 2011, takže asi bude lepšie si znížiť VZ na minimum a potom ked otehotniem, tak zruším DNP a potom sa opätovne prihlásim s max. VZ do 8 týždňa tehotenstva.
Teraz ak zruším, tak môžem z toho využiť len PN nič viac.

mariro
6. okt 2010

@gallina -noooo jupiiii anooo, presne tak to urob ako pises,sme sa teda pochopili
Fakt by to bola skoda to rusit,teraz urob iba zmenu a mozes ist hned na pNku a budes ju mat z maxima pocitanu ..takze kludne do nastupu do prace mozes poberat PN.

gallina
6. okt 2010

@mariro Ďakujem za trpezlivosť. Si v tom odborník 😅.
Znížiť DNP si môžem už aj zajtra, nie? Stačí mi len odniesť do SP tlačivo o znížení VZ z max. na min.?
Ak budem poberať PN, tak DNP si platiť nemusím, však? To si mám ako vypočítať?

mariro
6. okt 2010

@gallina - ano zajtra chod na socialku , na tlacivo vyznac iba ZMENA a dolu vypises len novy VZ a to 319,58€.
Ak budes poberat PN z DNP tak poistne platit nebudes,takze ak by si chcela na PN nastupit teraz nejako, napr, v pondelok, tak by som tu zmenu nedavala a dala ju az po PNke 🙂 ,nech ti plynu dni z maxima.Zalezi co chces urobit.
Jednoducho nastupom dna na PN, prestanes platit.Napr. nastupis na PN 11.10. a teda DNP zaplatis len 10 dni z tvojho VZ a ty si tusim pisala nejako okolo 47,70..takze ...47,70/30x10=15,9€ zaplatis alikvotne za oktober za 10 dni.
Vzdy delia poctom dni 30 pri vypocte jedneho dna a potom len nasobis poctom dni.

katarina104
6. okt 2010

@gallina znížiť DNP si môžeš iba raz za pol roka.Ak poberáš PN platiť nemusíš. Ako to vypočítaš, tak to sa dozvieš aj na stránke soc. poisťovne. 🙂

mariro
6. okt 2010

@katarina104 - ona nerobila ziadne zmeny 2 roky takze zmenu moze spravit teraz ak sa tak rozhodne 😉 a pri prechode z maxima na minimum je vyhodne urobit iba ZMENU,opacne pri prechode z minVZ na max VZ je dobre robit odhlasku a prihlasku

lubkatobi
6. okt 2010

@mariro dik..ja som na materskej, nemam PP, som ako nezamestnana..uz si platimod 2.6. minimalne DNP (cize viac ako 4 mesiace).. chcem sa uz odhlasit z DNP a ked otehotniem, tak do 8.tyzdna si zacnem hned platit max,DNP..bolo by to tak dobre?

mariro
6. okt 2010

@lubkatobi - ano mozes tak urobit, bude sa ti to pocitat 😉

lubkatobi
6. okt 2010

@mariro vdaka, si sikulka

katarina104
6. okt 2010

@mariro to je OK.

katarina104
6. okt 2010

@lubkatobi len si daj pozor aby si splnila tú podmienku zaplatených 270 dní. 🙂

k.a.t.k.a.
6. okt 2010

@mariro prosim ta z akej sumy sa vypocitava OCR ked som si len teraz zacala platit DNP ?

mima595
6. okt 2010

@k.a.t.k.a. - z minima, t,j, VZ je okolo 300€, takže za 10-dnovu OCR dostanes cca. 50E

maja32
6. okt 2010

ahoj marino velmi pekne ti ďakujem že si mi odpísala.dnes som bola so synom pri lekárke,odniesla som do socialnej poisťovni očr,tak som zvedava koľko dostanem. chcem sa opýtať ešte jednu otazočku.dnes mi volala kamoška či nechcem ísť na noc vykladať tovar na dohodu.nevieš mi poradiť či môžem byť na očr aj robiť,aj keď to bude len na pár hodín.

leishmania
6. okt 2010

prosim o radu, v ziadosti o materske ak si platim DNP mam dat aky datum v kolonke "narok na materske a jeho vyplatu si uplatnujem od" ? ten kedy mi gynekolog urcil ako nastup na MD alebo ten ked budem mat splnenych tych 270 dni? nakolko na MD nastupujem skor ako mam splnenych 270 dni. dakujem

standa82
6. okt 2010

@leishmania ..ten, kedy nastupuješ na MD. Dni musíš mať splnené do dňa pôrodu, nie do nástupu na MD.

leishmania
6. okt 2010

@standa82 dakujem 🙂 ale zacnu mi to vyplacat az ked budu splnenych tych 270 dni, alebo ododna nastupu na MD?