Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

annie6
24. jan 2012

@adide spravne, a ochranna lehota-ked otehotnies do tych 270dni, potom zacina plynut tycj 8mesiacov pocas ktorych by si mala nastupit na matersku 🙂

karinkaeich
24. jan 2012

@janulap prosim ta, nevies mi poradit, co zaskrtnut na prihlaske do sp, ked som na rd? som zamestnanec alebo osoba, za ktoru plati stat

janulap
24. jan 2012

@karinkaeich bohuzial neviem,ved v Sp ti povedia.

janulap
24. jan 2012

@lenkacka daj potom vediet,ako pochodis 🙂

janulap
24. jan 2012

@annie6 tak ano.Ochranna lehota ti skonci k 1.10 a to vtedy uz budes na MD 🙂 Tak si teda tehu? 😉

dejka
24. jan 2012

@v555 ďakujem za odpoveď, A ešte jedna otázka : aj ty si sa prihlásila a odhlásila na novo ? dík Aďa Bola som u nás na SP, ale to bolo ako stádo pštrosov ( my nič nevieme a podobne veď vieš ).

dudu83
24. jan 2012

@gapa dopurucila mi Ta tu, ze si zbehnuta v tejto oblasti DNP 😉
prosim Ta ked som na RD a predtym som bola zamestnana a stale aj som, mam si platit max.z VZ alebo mi staci si platit ten rozdiel medzi platom a VZ ako doteraz?
dakujem 🙂

annie6
24. jan 2012

@janulap tak podla testu som :D ale este nemam potvrdene lekarom, preto zistujem ako to bude, aby som mala istotu 😀

smarti
24. jan 2012

@gapa a nevadí, že tie dni budú nasledovať za sebou v priebehu tohto týždňa (nástup na PN, odhláška a nová prihláška)? Určite s tým pôjde niekto iný, to som ani nemala v pláne.

janulap
24. jan 2012

🙂 gratulujem 🙂

adide
24. jan 2012

@annie6
dakujem 🙂 ak este mozem .. trosku predbehnem, dajme tomu ze otehotniem do tych 270 dni a hned pojdem na PN , cela PN sa mi bude tiez ratat z max.vymeriavacieho základu, tak ako potom materská? Dakujem.

annie6
24. jan 2012

@adide neviem si uz bola niekedy poistena alebo nie? vyplacat zacinaju az po dosiahnuti tych 270ni,cize ak potom pojdes na pn (a si si platila z maxima) tak aj pnka bude vyplacana z maxima

alla
24. jan 2012

Ahojte! som na predĺženej rodičovskej dovolenke od 03/2011. Predtým som bola nezamestnaná. Platím si DNP od roku 2010 v plnej výške a od 03/2012 by som mala nastúpiť na materskú dovolenku, lebo čakáme druhé bábo. Na mňa by sa mala vzťahovať verzia poistenia, pri ktorej mi od 1.2.2012 zanikne DNP a na materskú by som mala nastúpiť v ochrannej 8-mesačnej lehote. lenže čím viac čítam info o novom zákone, tak som zmätenejšia. Bojím sa, že mi nárok na materskú z DNP nevznikne, pretože mi trvá predĺžená rodičovská dovolenka aj po 1.2.2012 (vzhľadom na to, že za mňa štát platí poistenie). Ako to vlastne je???? ☹

jonki
24. jan 2012

@dori2 preratavala som to. ja som si v roku 2010 platila poistne az do nastupu na matersku teda do 10.10. takze mi to od 31.1.2010 do 31.2012 vychadza menej ako 270 dni. Uzavrela som poistenie teraz nove poistenie s platnostou od 31.1.2012...takze vsetko by malo byt fajn.
Chcela by som sa este opytat na pripad ako su moje kamosky. Baby pracujuce v trvalom pracovnom pomere a popritom si uz dlhodobo platiace pripoistenie do max vymeru. Ako je to v ich pripade ked uz samozrejme maju splnenu podmienku 270 za posledne dva roky. Mozu sa odhlasit a k 31.1. prihlasit. Bude im to poistenie tiez trvat od tohoto datumu 270dni s tym ze stale budu moct platit len tych 4,4%???

lenkacka
24. jan 2012

@janulap jasné,že napíšem.Dúfam,že budú mať dobrú náladu na úrade 🙂 .

smarti
24. jan 2012

@gapa ešte sa chcem spýtať, ty si robila v SP? Chcem totiž vedieť, teraz som nastúpila na PN (mám problémy s kolenom) a na budúci týždeň ide moja dcéra na operáciu. Tento týždeň teda musím pobehať s ňou predoperačné vyšetrenia, dokonca vo štvrtok budem musieť byť preč z domu od rána až do poobedia, keďže s obidvomi deťmi ideme do Košíc na očné vyšetrenie, sme tam objednaní už vyše 3 mesiacov, musíme tam ísť, treba to vyšetrenie aj kvôli tej operácii staršej dcéry. Môžem mať z toho problém, keby mi v tom čase prišla kontrola zo SP? Stačí mi potvrdenie od toho lekára, že sprevádzanie dieťaťa bolo nevyhnutné?

nikolino
24. jan 2012

ako si vyrátam či mám preplatok na DNP stačí mi na to mzdový list zo zamestnania kde sú vypísané všetky moje mesačné mzdy? ak áno rátať to z hrubej alebo čistej mzdy? poradte

majolenka11
24. jan 2012

@lenkacka od oktobra ti bude plynut 8-mes.ochr. doba takze nastupit na md by si mala najneskôr do juna 2013

lenkacka
24. jan 2012

@majolenka11 to určite áno.My plánujem bábo tak,aby sa narodilo niekedy v marci-apríly.Prvé sa podarilo hneď,tak dúfam,že aj teraz budeme mať šťastie 🙂. 😝

mirkave
24. jan 2012

@cheria mozes bud ukoncit pn u obvodaka a dat si vypisat novu pn na gynde,alebo si nechat len presunut pn od obvodaka na gynekologiu a tam ti zmenia diagnozu pre tehulku.pokial dostavas vysoku pn z dnp,tak by malo stacit terajsiu pn len presunut.na vyplacani by sa nemalo nic zmenit-tolko kolko ti priznali,budes mat az do ukoncenia pn

mirkave
24. jan 2012

@belissima85 8 mesacna ochranna lehota je urcena pre tehotne na nastup na matersku.sice nam dnp zo zakona zanikne,ale matersku z neho dostaneme vdaka tej ochrannej lehote 🙂

merry_v
24. jan 2012

babyyy gappa pisala ze kto je na PN nemal by chodit do SP???, myslite ze by to bol problem??? nemam tam koho ineho poslat 😖

smarti
24. jan 2012

Ešte raz tu dávam moju otázku, možno mi niektorá poradíte. Chcem totiž vedieť, teraz som nastúpila na PN (mám problémy s kolenom) a na budúci týždeň ide moja dcéra na operáciu. Tento týždeň teda musím pobehať s ňou predoperačné vyšetrenia, dokonca vo štvrtok budem musieť byť preč z domu od rána až do poobedia, keďže s obidvomi deťmi ideme do Košíc na očné vyšetrenie, sme tam objednaní už vyše 3 mesiacov, musíme tam ísť, treba to vyšetrenie aj kvôli tej operácii staršej dcéry. Môžem mať z toho problém, keby mi v tom čase prišla kontrola zo SP? Stačí mi potvrdenie od toho lekára, že sprevádzanie dieťaťa bolo nevyhnutné?

petronelka1
24. jan 2012

@vbc22 určite 2 papiere. Na to musíš lekárku upozorniť, že potrebuješ žiadosť o materské aj z DNP, nie len zo zamestnania. Ja som za tú druhú žiadosť (DNP) platila.

skajkaze
24. jan 2012

@smarti Ja by som na tvojom mieste informovala lekara,čo ti vypisal PN,aby si bola krytá,lebo jeho bude kontaktovať socialna poistovňa,keď Ťa nenájdu doma

babulka123
24. jan 2012

ahojte.. ja viem ze teraz napisem od veci ale nenasla som a to zvlast temu a vy ste tu take sikovne a skusene.. hehehe
baby neviete nahodou ako to je som od 1.1.2012 nezamestanana ale na rodicovskej ..
mam 2.5 roc. dieta, ak by mi ju zobrali teraz do skolky - statnej, a ja zatial nemam robotu, cize ostatnem doma ostava mi rodicovsky prispevok alebo nie..?

na UPSVAR som sa pytala a vraveli ze im staci nahlasit az ked bude mat mala 3 roky a ja nebudem mat robotu ze som skoncila s rodicakom a budem poberat podporu ale bojim sa ze ak by som ju dala teraz do skolky tak pridem este aj o tych 190 E.
dakujem za kazdu odpoved.

annie6
24. jan 2012

neviete nahodou, ze ak by som chcela na zaciatok tehu PN od obvodnej, na ako dlho ma moze vypisat?

mirkave
24. jan 2012

@annie6 mozes byt na pn aj od obvodaka.on ti da nejaku diagnozu a moze ta na nej podrzat cele tehu.

annie6
24. jan 2012

@mirkave hmm, tak to sa musim s nou porozpravat 😀

sisull
24. jan 2012

@oskvarka,@gapa,@elise oplati sa mi platit DNP ak som momentalne na RD (kedze som zamestnana) a planujeme druhe dieta? zatial tehotna nie som, ale chcela by som nastupit na MD este pocas RD. DNP som si platila z rozdielu medzi max.VZ a svojou mzdou od 5.9.2011. Bola som sa vsak 23.1.2012 odhlasit, lebo som z toho vsetkeho pochopila ze sa mi to platit neopolati, pretoze materska by sa mi vyratavala aj tak len z nemocenskeho poistenia zo zamestnania.. ale uz si nie som ista ci je to naozaj tak.