Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

aduskatt
21. máj 2011

@mima595 dakujem

mzuzanam
21. máj 2011

@lucia.kl dakujem Lucka, je to tak ako som si myslela, pomohla si mi velmi 🙂

majka4
21. máj 2011

ahojte mala by som na niektoru z vas otazku, dufam ze mi poradite.Som DPO momentalne som na PN-ke uz 3 mesiac a chcem sa opytat ze ci budem mat narok na matersku ked prekrocim 52 tyzdnov cize rok marodky?alebo budem musiet prerusit na chvilu PN-ku?dakujem

cigaretka5
21. máj 2011

ty si teraz tehu? asi nie? ze? no na PN nemozes byt viac ako rok potom to ide na posudkoveho lekara a zvazuje sa invalidita podla mojich info

majka4
21. máj 2011

no zatial este niesom pretoze som po operacii a idem na IVF ale az niekedy v july alebo auguste.som si to myslela.ja som myslela ci z tym nejako nevybabrem ked budem platit aj pocas pn-ky aby my potom mali z coho vypocitat ten vymer.zakl. na buduci rok, lebo ked si dobre pamatam tak to pocitaju stale rok naspat nie?

cigaretka5
21. máj 2011

@majka4 s tym vymeriavacim zakladom to nie je celkom presne tak, ale najcastejsie sa to rata z toho. AK si na PN ti vyplaca stat, prijem z ktoreho sa plati odvod nie je

majka4
21. máj 2011

aha tak mne to bolo tak povedane na socke.tak ja sa tam radsej pojdem poriadne opytat aby som sa neokaslala ale dakujem za info.

lucia.kl
21. máj 2011

@majka4 ako je to s tou dlžkou PNky neviem, ale ak ti už platia dávky aj z DNP tak je zvytočné aby si si dalej poistenie platila, ak ti ešte neuplynulo 270dní, tak treba platiť dalej...

lucia.kl
21. máj 2011

@mima595 naozaj sa k DNP pripočíta aj poistenie ktoré mala v práci, nieje to tak, že DNP je zvlášť??? myslím zanetak co si jej písala... aby som sa aj ja trochu poučila...

lucia.kl
21. máj 2011

@jaja32 treba si určiť vymeriavaci základ z ktorého si budeš platiť poistenie, max. je 1116€ z toho si odrátaj hrubú mzdu, ktorú si mala v práci - ak ti prac. pomer stále trvá budeš mať nárok aj na dalšiu materskú. no a z tohoto rozdielu ktorý si vyrátaš, budeš platiť 4,4%, treba splniť 270dní poistenia aby vznikol nárok na vyplácanie dávok, takže ak si dáš čím skôr, tak po uplynutí tejto doby môžeš čerpať aj PN a OČR

magdulik
21. máj 2011

Ahojte, mam trosku nejasnosti, mozem sa spytat?
Platim si DNP, 270 dni uz mam splnenych, od 1.6. nastupujem na MD. Je to tak, ze jedno tlacivo od dr. ide zamestnavatelovi a jedno si mam pytat pre SP? A ked nastupujem prveho, je nutne este platit splatku za maj? (trochu ma to matie, kedze limit je do osmeho, ale plati sa to vlastne spatne, za predosly mesiac...) DAKUJEM!!!

mici512
21. máj 2011

Ahojte, chcem sa opýtať ako je to s PN-kou, platím si DNP mám splnenú podmienku 270dní platím si z maxima, ak pôjdem na PN - budem mať aj tých prvých 10 dní doplatené do maxima od social. poisťovne. Nenašla som tu nič ako je to s doplácaním pri normálnej PN... od MUDr. si budem pýtať dve tlačivá... stretol sa už niekto s takým prípadom ďakujem

lucia.kl
22. máj 2011

@magdulik áno dobre hovoríš, jedno tlačivo pre zamestnávatela a jedno tlačivo pre SP a splátku za máj musíš zaplatiť do 8. júna, už za jún neplatíš, keďže budeš poberať MD s DNP

lucia.kl
22. máj 2011

@mici512 tých prvých desať dní ti prepláca zamestnávatel podla toho ako máte dohodnuté % SP ti doplatí dávku z DNP - 55% zo základu ktorý si si zadala, čiže nejaký ten rozdiel do max. tam môže byť - ešte som sa s tým nestretla ale potom už budeš mať PN maximálnu... a áno, treba dve tlačivá

lenkasop
22. máj 2011

lucia.kl....ahoj,chcem sa opýtať, ako je to s tým DNP? Som zamestnaná od r 2004, medzi tým som bola na MD a od 9/2008 som opäť po MD v robote, oplatí sa mi platiť si DNP, vôbec o tom nič neviem, nepozerala som to, len chcem vedieť, že keď pôjdem na MD budem mať vyššiu MD alebo ako to funguje. Neviem, či som sa dobre vyjadrila. Ďakujem.

mima595
22. máj 2011

@lucia.kl - k DNP sa može priratat iba dni UKONCENEHO prac. pomeru..teda povinneho nem. poistenia....
napr. od 1.2.2010 do 30:6.2010 pracovala u jedneho zamestnavatela a od 1.7.2010 doteraz pracuje u druheho zamestnavatela. Z toho druheho si uplatnuje matersku, PN u zamestnavatela a dni z toho 1. zamestnania si može priratat ku DNP

zanetak
22. máj 2011

@mima595 : a vlastne z toho predchádzajúceho zamestnania tie dni mi automaticky poisťovňa priráta do DNP, alebo na to treba zase vypisovať iné tlačivo? 🙂

mima595
22. máj 2011

@zanetak - myslim, že oni to maju v systeme

magdulik
22. máj 2011

@lucia.kl DAKUJEM! 🙂

lucia.kl
23. máj 2011

@lenkasop vyjadrila si sa dobre. ak chceš mať vyššiu materskú a plánuješ začať skúšať otehotnieť, tak sa oplatí prihlásiť sa na DNP - sumu ktorú si budeš platiť si vyrátaš tak, že si od max. VZ 1116,75 odrátaš svoju hrubú mzdu u zamestnávatela a z tej sumy čo dostaneš sa platia 4,4% podmienka na vyplácanie MD je 270dní poistenia do dňa pôrodu - najlepšie už pred nástupom na MD a taktiež 270dní aby si dostávala aj PN - v prípade problémov počas tehotenstva a po splnení 270dní, môžeš ísť na PN. taktiež môžeš poberať OČR na dcérku - ale ako je to tu že kolko dní poistenia musíš mať, to neviem, skús sa spýtať @mima595

mima595
23. máj 2011

@lucia.kl - aj na cerpanie OCR už plati podmienka 270 dni trvania poistenia

lucia.kl
23. máj 2011

@mima595 ďakujem, preto v čom som si neni istá smerujem na teba 🙂

renka1801
23. máj 2011

Ahojte žienky , ak by som mohla poprosiť zákonov znalých o info. Ja som nezamestnaná, dobrovolne si platím poistenie od 10/2009 približne 15,40 eur myslím že to bol základ 350,- Eur. Od mája som si zvýšila a budem platiť 40 eur. Ale myslíte že to je už neskoro zvyšovať, materská sa asi vypočítava za minulý rok ? Termín porodu budem mať asi koniec novembra až začiatok decembra. Moje zvýšenie bude mať asi význam keby som bola na PN. Ale výšku materskej my to neovplyvní? Dakujem Renáta

anib
23. máj 2011

@renka1801 zalezi,kedy presne si sa dala poistit z vyss.vz,ci si to stihla do toho 6-8tt,lebo ak nie,tak ti ju budu pocitat z minima,teda z toho predosleho vz 350e

silvia123
23. máj 2011

Ahojte, platím si DNP od r.2009, ale ešte som ho nevyužila na OČR, ani PN, teraz mi chlapec býva veľmi často nezdravý, tak som sa dala vypísať prvý krát na OČR. Otázka 1: počas OČR nemusím platiť DNP pravda?
Otázka 2: je to nejako obmedzené -teda ten počet OČR??? -koľko ich môžem mať do roka?, nikde som sa nedočítala žeby to malo byť nejako obmedzené, tak sa radšej pýtam, lebo malý ako nastúpil do škôlky je každú chvíľu chorý. Otázka 3: je mi to také blbé sa pýtať na OČR-ku, keď som na rodičovskom od lekárky, myslíte že nemôže mať nič proti tomu?

lylyna
23. máj 2011

ahojte, neviete mi niekto poradiť? som na rodičovskej do 24.6. so synom a 20.8.2011 nastupujem na materskú. Dnp si platím, teraz zo zvýš.VZ a to splním koncom júla, tak by som chcela vedieť, že ak by som sa dala vypísať na PN v júni, musím si dalej platiť dnp, aby som mala splnených 26týždnov a dostavala matersku z vyšš.VZ ? nechcem si to pokaziť tou pn, ale neviem čo mám urobiť po skončení rodičovskej do nástupu na materskú, či na PN alebo predlžiť rodičovskú dov. na tie dva mesiace, neviem čo by bolo najlepšie..vopred dakujem za rady 🙂

lenkasop
23. máj 2011

Ahojte kočky, chcem vás ešte poprosiť o radu. Keď mám hrubú mzdu 572e, tak túto sumu odpočítam od 1116,.. a potom z výslednej vypočítam 4,4% - výsledok je to, čo budem platiť DNP. Dobre som to pochopila?? A teraz keď by som išla o 5mes (???) na rizikové, neprídem o max. materskú?
Neviem, či som sa správne vyjadrila. Ďakujem za pomoc.
Kde sa uzatvára DNP??? Som ale trúba, čo? 😀 😀

jaja32
23. máj 2011

@lucia.kl velmi pekne dakujem za odpoved. Nemam rozviazany pracovny pomer, ale som na rodicovskej dovolenke z ktorej by som chcela nastupit hned na dalsiu matersku dovolenku. Aj v tomto pripade sa stale odpocitava z vymeriavacieho zakladu hruba mzda, ktoru som dostavala v roku 2009? Od 31.12.2009 som doma.

lucia.kl
23. máj 2011

@jaja32 áno,

jaja32
23. máj 2011

@lucia.kl dakujem 🙂 🙂