Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

gapa
26. jan 2012

@katrin31
to je trochu asi zle pochopené. Ide o to, či na md nastúpiš ešte počas trvania dnp (tam problém nie je) alebo či po skončení dnp budeš stále čerpať RD (to je problematické)

lebo npar. pri novom prihlásení 31.1. zanikne dnp 26.10. , tj. je podstatné byť tehotná 26.10., potom plynie 8mesačná ochranná lehota. Ale pozor, táto ochranná lehota prestane plynúť odo dna, kedy vznikne nem.poistenie. A nem.poisteie vznikne napr.
- ak vznikne nový prac.poemr,
- vznikne povinnnost platiť povinné poistenie ako szčo (od 1.7. alebo niekedy aj po ukončení prerušenia živnosti, to je novota myslím)
- ale napr. aj po ukončení prerušenia nem.poistenia, napr. u zamestnnanca, ktorý čerpá rodič.dovolenku, neplatené volno, pn dlhšiu ako 52týž, očr dlhšiu ako 10dní. LEbo dochádza k prerušeniu nem.poistenia zamesntnanca=k zániku nem.poistenia a ukončením prerušenia dochádza k vzniku nem.poistenia, takže dnom vzniku tohto poistenia prestane plynúť ochr. lehota.

a ak nastupuješ na md z dnp v ochrannej lehote presne 6týž. pred očak.termínom pôrodu a zo zamestnania nastúpiš tiež 6týž pred alebo môžeš ešte skôr, tak v den nástupu zo zamestnia ti vznikne nem.poistenie, tj. v tento den ti už och. lehota z dnp neplynie. Preto jedine nástup zo zamestnania o den neskôr, ale to už môže skrátiť obdobie poberania mateského zo zamestnania. Takže dá sa, ale je to zložitejšie a treba čakať nie nadšenie zo strany mzdárky, prac. soc.positovne, lekára.

gapa
26. jan 2012

@dorka21
je možné, že len u tejto pani to je ináč 🙂
ak to chceš mať od kompetentných resp. kompetentnejších, napíš na poradna@socpoist.sk a odpoved daj vašej pani v KOmárne, nech sa poučí 🙂

enah
26. jan 2012

ahojte, je pravda, ze ak som prihlasena na DNP od 31.1.2012 a porodim predcasne napr. v 7.mesiaci, 20.augusta, nenaplnim 270dni platenia 27.10. a nebudem mat narok na matersku, aj ked som si v roku 2011 platila 7 mesiacov DNP ( prerusila som ho v decembri) ? resp. ak otehotniem teraz a porodim 24.10., rovnako stratim moznost poberania materskej?

kape
26. jan 2012

@enah podla mna to pravda nie je, nakolko podmienku 270 dni za dva roky splnenu mat budes aj 26 tyzdnov pred nastupom na MD.

gapa
26. jan 2012

@katrin31
dá sa to ale riešiť aj balíkom poistenia po ukočení dnp, ale to je už drahšie. Podla terajších vyjadrení ak sa prihlásiš v správnom čase (najneskôr od 270teho dna staréh dnp), tak sa bude poistenie povaažovať za nepretržité.

katrin31
26. jan 2012

@gapa prosim ta, ja som asi hlupa ale vobec tomu nerozumiem,vies mi to vysvetlit jednoduchsie?

lenkka7
26. jan 2012

Ahojte dievčatá, možno Vám to pomôže, je to info priamo zo sociálnej poisťovne. 🙂
Od 8/2010 si platím DNP z najvyššieho VZ. Som zamestnaná na dobu neurčitú. V januári 2012 som nastúpila na PN. A tiež som zistila že som tehotná, momentálne v 7t.t. Od februára by som chcela pokračovať v PN ale ako rizikové tehotenstvo nakoľko mám rizikové zamestnanie.
Vznikne mi nárok na poberanie max.materskej, na kt. plánujem nastúpiť cca v júli?
Alebo je potrebné aby som pokračovala ďalej v platení DNP po novom ak chcem dostať čo najvyššiu materskú?
Bude mať vplyv na výšku materskej to, že budem na PN (rizikové tehotenstvo)?
ODPOVEĎ:
Uvádzate, že ste dobrovoľne nemocensky poistená od augusta 2010 a zároveň ste aj zamestnaná. Vzhľadom na to, že splnenú podmienku 270 dní už máte z dobrovoľného nemocenského poistenia, toto nemocenské poistenie Vám k 31.1.2012 zanikne zo zákona. Nárok na materské je podmienený aj existenciou nemocenského poistenia v čase nástupu na materské alebo plynutím ochrannej lehoty k tomuto dňu. Ochranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je osem mesiacov. Nakoľko ste už tehotná a nastupujete na materskú približne v júli 2012, nárok na poberanie materských dávok Vám ešte vznikne z dobrovoľného nemocenského poistenia z ochrannej lehoty, a preto nie je potrebné, aby ste si platili tzv. celý balík komplexného poistenia po 1.2.2012.
Ak Vám vznikne dočasná pracovná neschopnosť pred materskou, nebude mať táto skutočnosť žiadny vplyv na výšku Vašich materských dávok. Ak ste zároveň aj zamestnaná, nárok na nemocenské a rovnako aj na materské dávky Vám vznikne z obidvoch týchto nemocenských poistení. 🙂

katrin31
26. jan 2012

@gapa ak som to spravne pochopila nemozem nastupit na matersku v rovnaky den ako nastup na matersku z dnp..alebo ten drahsi balicek mam zacat platit kedy? a na aku dlhu dobu..

lenkka7
26. jan 2012

....a ešte k otázkam, veľmi dobre, správne a hlavne promptne Vám poradia na email.adrese: poradna@socpoist.sk. 🙂

tin007
26. jan 2012

BAby, mam taku otazku; zacala som si platit DNP od 21.12.2011, vcera som si dala k 30.1. odhlasku a prihlasku k 31.1. Moja otazka; co by sa stalo, ak by som sa napr. v juni zamestnala, resp. si zalozila zivnost? Mohla by som si potom DNP zmizit do rozdielu povinneho, aby spolu vyslo maximalne? Tipujem, ze nie, lebo by to este nebolo 26 tyzdnov poistenia. Bude vobec mozne urobit zmeny v tomto "starom" dnp po 1.2.?

domeli
26. jan 2012

@tin007 obávam sa, že nie, lebo vznikom nového poistenia Ti DNP automaticky zaniká... A zamestnanie či živnosť znamenajú vznik nového poistenia...

zuzula77
26. jan 2012

Caute kocky, tak som konecne aj ja pripostena 🙂 no padla mi na socialke sanka az na zem, teta mi dala papier, ze info o tom, kolko budem platit mi daju telefonicky, a kontaktovat ich mozem IBA na cisle na mobilnu siet. To co je za haluz??? 🙄 to akoze osobne sa na tomto urade neda informovat ??????

bubinko83
26. jan 2012

baby da sa odhlasit zo stareho a nasledne hned prihlasit napr. dnes .Ale z datumami samozrejme posebe nasledujucich ? Dakujem

katka9900
26. jan 2012
papuka
26. jan 2012

@lenkka7 Ahoj, ja som sa toto isté pýtala na sociálke včera, prípad som podobný tomu tvojmu, tiež už mám 270 dni za sebou, tehotná som a PN už tiež na rizikovom, a pani mi odpovedala rovnako ako tebe, nikde sa už nemusíme hlasiť ani prihlasovať ani odhlasovať

lola77
26. jan 2012

@papuka @lenkka7 Ja som na to baby rovnako a tiež mi to v SP vysvetlili takto 🙂 Takže sa nemáme čoho báť.

spisiacka
26. jan 2012

@lenkka7 zaujimave ze Vam narok vznikne v ochrannej lehote ak ste zamestnana ale nam co sme zamestnane na rodicovnskej dovolenke narok nevznika... pravdu povediac nevidim v tom rozdiel. Je v tom zmetok riady

papuka
26. jan 2012

@lola77 včera som toho poprčítala na MK všeličo, každá to nejak inak vysvetľovala, tak som sa zľakla. Povedala som si, že najlepšie urobím ak zavolám priamo tam kde to majú vedieť najplešie. Bola som síce ako blbá, lebo som sa pýtala na všetko os začiatku a polopate som ju poprosila aby mi to vysvetlila konkrétne aj na mojom prípade. Pani v telefóne bala veľmi milá všetko mi pekne povedala, poradila.

lola77
26. jan 2012

@papuka tak to si mala šťastie 🙂 Mne prvý krát pekne a rýchlo odpísali na mail, ale druhý krát sa už ani neunúvali :-/ Obvolala som SP aj v iných mestách a konečne som sa dočkala odpovede 🙂

papuka
26. jan 2012

@lola77 ja som telefonovala priamo do BA na ústredie na infolinku. čakáš bábo v júli, ja tiež, veľmi sa teším

karinkaeich
26. jan 2012

@spisiacka presne s tebou suhlsim. ved naco by nahodou nieco bolo jednoduche, ked to moze byt komplikovane ☹

spisiacka
26. jan 2012

@karinkaeich nato su nasi uradnici hlavne ti co schvaluju zakony priam experti.. a sami nevedia co schvalia ale my mame vediet co dalej...

dominoo
26. jan 2012

dobrý den chcela by som sa poradit. som na materskej dovolenke, mam 16mesačného syna a planujeme druhe babatko. ja poberam rod.príspevok 190eur. 24.1 som si bola dat ziadosť na dobrovolne nemocenske poistenie.dala som si to najvysie.chcem sa teda spytat či mozem nastupiť do roboty počula som že nie lebo by mi zanikla ochrana lehota je to pravda odp.prosim
😒

karinkaeich
26. jan 2012

@spisiacka ved oni ani nevedia, co podpisuju. az cas ukaze a prax, ake to bolo na prd ☹ co uz. hadam to nejako dotiahneme do uspesneho konca a prilepsime si. i ked to cakanie ma asi zabije

lin123
26. jan 2012

@dominoo ochranna lehota zanikne, ked v priebehu ochrannej lehoty vznikne nove nemocenske poistenie..to sa Ta netyka,kedze este Ti neprebieha ochranna lehota. Ta Ti zacne plynut po uplynuti 270 dni.

deninka14
26. jan 2012

... dobrý článok na vysvetlenie...
http://www.porada.sk/t183141-ukoncit-a-zalozit-...

tin007
26. jan 2012

@domeli vdaka za odpoved, budem to riesit, ked to bude aktualne

felinka
26. jan 2012

@deninka14 fakt dobry clanok, pre vsetky dievcata, ktorym to neni jasne! Palec hore! 🙂

Ja som sa akurat vratila zo socialnej poistovne, odhlasena a prihlasena k zajtrajsiemu datumu. Esteze sa to tak da! Asi tam maju dost masovku teraz v tomto, predo mnou bola baba, co robila presne to iste. 🙂

spisiacka
26. jan 2012

neviete niekto ak som na RD co treba zaskrtnut hore v tlacive? zamestnanec ci co? a body 10 a 11 tam tiez tych koloniek nejako vela. Snad poradia na poistovni ze coto treba vypisat a co nie.
a este nahodu nevie niekto kolko sa plati za 1 den poistenia z maxima? lebo teraz to nevedia vraj povedat tym co uz boli... a vyplatit to treba. Teda ako sa to rata ze kolko treba za 1 den a vynasobim poctom dni

matka2302
26. jan 2012

Dobry den,
aj ja by som Vas poprosila o radu. Dna 24.1.2012 som nastupila na druhu MD.( Narok na MD budem mat z DNP aj zo zamestnania) Kedze podmienku 270 dni uz mam davno splnenu od 1.2.2012 mi DNP automaticky zanikne. Chcela by som vediet ci je mozne uz v case naroku na matersku davku sa znova prihlasit na nove DNP napr. od 30.1.2012. Nestratim tym narok na materske z DNP? Zaujima ma to ak by sme hned chceli dalsie babo. Dakujem velmi pekne za odpoved