Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

rianka7
26. okt 2010

ahojte,potrebujem poradit s vypoctom materskej.
pravdepodobne som tehotna, v piatok idem este k doktorke, aby mi to potvrdila. toho roku som si platila DNP s minimalnym VZ cca 4 mesiace, potom som to zrusila. teraz v piatok (29.10) sa chcem znova prihlasit s maximalnym VZ. dufam, ze som to dobre pochopila, ked budem rodit v r.2011, materska sa mi bude pocitat z roku 2010 z noveho prihlasenia s max.VZ? cize moje rozhodujuce obdobie bude od 29.10 do 31.12? skusila som si pocitat vysku materskej, ale netusim ako mam pocitat tie 3 dni z oktobra -29.10,30.10,31.10
moj vypocet: 64 dni, 2 mesiace
2 x 1116,75 / 64 = 34, 9 €
55 % z 34,9 = 19,2 € na den
chcem velmi pekne poprosit skusenejsich, ja som to pocitala len podla mojich zdrojov, takze neviem ci je to dobre.
a tiez si nie som ista, ci budem mat max.matersku, ked som toho roku platila aj minimum ☹

standa82
27. okt 2010

@fnukkacikk ...áno, radšej zaplatiť a až potom na PN
@adra17 ...do 5.dní
@rianka7 ...lenže z nového VZ musíš platiť minim.26 týždňov , až potom budeš mať nárok na materskú z nového VZ
1116:31=36x3dni= 108, takže, 108 + 1116 + 1116 = 2340 : 64= 36,56 x 55%= 20,11 eur je denný VZ. 20,11x30 dní= 603,3 eur na mesiac

katarina104
27. okt 2010

@kvetinka211 to by bolo fajn keby nám predĺžili materskú, no či to tak bude? 😉

leontinka1981
27. okt 2010

Ahoj baby. prosim Vas chcem sa spytat......lebo uz fakt neviem co mam robit kedze v tomto state sa veci menie zo dna na den. V roku 2009 som si platila DNP z maxima od marca 2009 do jula 2009. je to teda pred rokom aj nieco. opalti sa mi teraz platit DNP 26 tyzdnov aby som aspon na PN-ke vyuzila to co som tam tie 4 mesice vkladala?????ked zacnem od novembra a 6 mesiacov je do aprila. a kolko mam platit aby sa mi to oplatilo.aspon to co som pochopila 26 tyzdnov musim platit tu istu sumu z akou sa na DNP prihlasim.a z coho mi budu vypocitavat DNP??? z roka 2010 alebo z posledneho prihlasenia. na tu PN-ku by som samozrejme isla az v roku 2011 po ulynuti tych 26 tyzdnov.

prosim prosim poradte. alebo naplatit nic ved nevieme co bude po novom roku?????

dakujem velmi pekne za radu a pochopenie... 😉

leontinka1981
27. okt 2010

a este otazocku ked sa ma menit zakon o materskej......z coho mi budu ratat matersku ked si budem platit DNP????ja v praci velmi malo zarobim a keby mi to mali ratat z toho tak rodicovsky je vysii.....

rianka7
27. okt 2010

@standa82 dakujem ti velmi pekne za vypocet 😉 o tych 26 tyzdnoch viem, uvidime ci to vyjde. a este mozu nastat nejake zmeny, takze mozno z vyssej materskej nebude nic...

penelope10
27. okt 2010

ahojte, paradte ...
Pri cerpani OCR z dnp pricom sucasne existuje pracovny pomer (na 20% uvazok), je mozne si uplatnit davku ocr iba z DNP a cerpat dovolenku z PP ?
alebo si musim uplatnit aj z PP aj z DNP ?
pani na socilke ma presviedcala, ze interny pokyn hovori o tom, ze PP ma prednost. ... Aj ked pri 20% pohyblivom vazku, jej nejak uslo, ze ja vtedy vlastne aj tak pracovat nebudem 😒

anaxamon
27. okt 2010

ahojte, chcem sa spytat ohladom DNP (ako inak🙂) Platila som si od jula 2008 do cca nejakeho maja 2009 (nepamatam si presne). Rozmyslam, ze si ho zacnem opat platit kedze sa chystam do "toho" udriet raz a poriadne, ale teraz neviem dokedy sa mi este bude brat aj to DNP co som prestala platit pred vyse rokom a kedy by som si ho mala zacat platit odznovu ak by nahodou dajaka motyka vystrelila🙂

kisska
27. okt 2010

Ahojte dievcata, mate skusenost do kolkych dni sa vyplaca OCRka? Papier som odnasala v piatok 1.10. s tym, ze OCR trvala do nedele 3.10.(mala som uz aj ukoncenie, kedze v nedelu doktorka nepracuje) a dodnes som ziadne peniaze nedostala. Mam cakat aj vyjadrenie? OCRku cerpam len z dnp. dakujem

kisska
27. okt 2010

@anaxamon do uvahy sa berie poistenie v dvoch rokoch pred porodom. V tych dvoch rokoch sa hlada min. 270dni nemocenskeho poistenia.

lazika1
27. okt 2010

@kisska Peniaze ti prídu až na budúci mesiac t. j. v novembri okolo 15. na účet, alebo okolo 20. na adresu. 🙂

fnukkacikk
27. okt 2010

@kvetinka211 tak s tou materskou som zvedava aj ja ako to dopadne.kedze nastup na matersku mam 7.1.2011 a planujem ist o osem tyzdnov skorej,cize uz v decembri.dufam,ze dovtedy sa vyjadria a bude sa vediet viac..

gapa
27. okt 2010

@kvetinka211
na toto ti veru neviem odpovedať. Ale som čítala aj také príspevky, že v prípade DNP sa aj v prípade neskoršieho požiadania o materské (t.j. neskôr ako 6týž. pred PTP a to nie z dôvodu skoršieho pôrodu) aj tak posudzuje nárok na materské v období 6týž. pred PTP, t.j. akoby si nastupovala na mateské 6týž. pred pôrodom. Ale toto ti neviem ani potvrdiť a ani vyvrátiť. V zákone je uvedené, že nárok sa posudzuje podla toho, kedy vznikol nárok, a dalej je definované, kedy vzniká nárok, a to najneskôr 6týž. pred PTP. či to súvisí aj s niečim iný (v zamestnaní nevzniká nárok z dôvodu vymeriavacieho základu v zamestnaní, ale ak máš len DNP, tak takáto prekážka pre vznik nároku nie je)

Ale čo sa týka toho, o kolko týždnov poberania materského sa ukrátiš, tak tam je podstatné aj kedy porodíš (v termíne, pred termínom, po termíne). Nárok je podla teraz účinného zákona najviac 22týž. po pôrode, tj. ak by si porodila presne v termíne, tak by si prišla o 3týždne poberania materského (ak nastúpiš 3týž. pred PTP). Ak by si porodila o týžden skôr, ako si mala PTP, tak by si prišla o 4týždne poberania materského (2týž. od nástupu do pôrodu+ 22týž.= spolu 24týždnov, čo je menej ako 28týž. o 4týž.) atd.

anaxamon
27. okt 2010

@kisska takze asik by som si to mala zas zacat platit lebo do nejakeho maja nemam co porodit 😀 😀 😀

kisska
27. okt 2010

@anaxamon asi by bolo dobre 😉 ale zase by ti to mohlo pomoct, keby si potrebovala PNku 😉

anaxamon
27. okt 2010

@kisska PN som mala zaciatkom roka ale som neveela ze to treba osobne hlasit do socky takze som to prepasla... 😔

kvetinka211
27. okt 2010

@gapa dakujem ... tak s tym asi vela nenavymyslam, ked mi to aj tak budu posudzovat podla decembrovych zakonov ... bolo by pekne keby sa zvysenie a predlzenie tykalo aj uz beziacich materskych 🙂 alebo aspon nas, co nas to minie doslova o par dni 😒 ja mam len dnp, kedze ako studentka nemam inu moznost a zvysenie/predlzenie by sa celkom slusne prejavilo (zhruba tolko, o co nas ukratia na jednotnom RP)

sny
27. okt 2010

Ahojte,ja som sa včera prihlásila na DNP.S manželom plánujeme bábo,možno sa mi podarí otehotnieť hneď 🙂 Potrebujem ale vediet,že keď si platím od 26,10,2010 a termín pôrodu by bol niekedy v auguste či spĺňam tých 270dní.Rátať síce viem,ale nakoľko sa platí mesiac spätne tak si nie som ista.Skúsite mi niekto poradiť?Nerada by som prešvihla tú vyššiu materskú,keď som už začala platiť.Neviem,či mám s mimnom počkať alebo je to už ok?Díky pekne

deniskateniska
27. okt 2010

ahojte chcem sa opytat, ze co je na tom pravdy ze sa to bude rusit... neviem ci si to mam zacat platit ze keby nieco alebo nie.. sice neplanujeme ale kadeco sa moze stat.... a kolko je minimalna ciastka na platenie? a este ci sa to da potom zvysit ked otehotniem. 😉 dakujem

gapa
27. okt 2010

@kvetinka211
skús napísať dotaz na soc. poistovnu (na ich stránke cez poradnu je úPLNE DOLE možnosť podať otázku).
http://www.socpoist.sk/546/1362s

Uved aký máš PTP, že máš len DNP (si študentka bez prac.pomeru). A spýtaj sa, čo v prípade, ak požiadaš o materské až začiatkom r.2011 (napr. 3týž. pred PTP). Či na teba budú platiť podmienky zákona o sociálnom poistení (dlžka poberania materského, rozhodujúce obdobie) účinného
1. v čase požiadania o materské xx.xx.xx, tj. r 2011 (aj ked si nastúpila neskôr ako 6týž. pred PTP) alebo
2. či sa bude postupovať podla zákona účinného do 31.12.2010, t.j. ku dnu, ktorý pripadá na 6týž. pred PTP.

Potom daj vedieť 🙂

kvetinka211
27. okt 2010

@gapa to je dobry napad, skusim 🙂

michellina
27. okt 2010

@standa82 a tych 26tyzdnov treba splnit do odchodu na matersku aj ked chcem zatial cerpat len z trvaleho prac. pomeru a az po porode z DNP? ako je to prosim ta s tymto, 26tyzdnov, 270dni...co ked je predcasny porod? Nemam potom narok na DNP? dakujem

ejaeja
27. okt 2010

@asan Zo SP som dostala takuto odpoveď na otazku :Či môžem ošetrovať aj mamku ktora nebyva zo mnou V prípade ošetrovania chorého dieťaťa, chorého manžela, chorej manželky, chorého rodiča alebo chorého rodiča manžela (manželky), pri posúdení nároku na ošetrovné sa skúma skutočnosť, či zdravotný stav týchto osôb podľa potvrdenia príslušného lekára nevyhnutne vyžaduje ošetrovanie inou fyzickou osobou. V súvislosti s týmito osobami sa ďalšie skutočnosti, ako napr. vek, bydlisko, nemocenské poistenie, neskúmajú. Takže kde by ma hľadali u mamky keĎ neskumaju bydlisko

gabika7706
27. okt 2010

@ejaeja @asan OCR nekontroluju, ja napr. ani nenosim zaciatok do SP, az obidve spolu na konci, pani,ktora ma mna na starosti ma doslova ziadala, aby som jej to nenosila oddelene...ale u PN to je samozrejme ine.

zanetak
27. okt 2010

Ahojte, potrebujem poradiť:
Pól roka som pracovala do 30.9.2010, predtým som bola na rodičovskej dovolenke. Dnes som zistila, že som asi tehotná, ale som nezamestnaná, takže som sa dala DNP minimom. Od dnes sa mi bude rátať 270 dní. Ak som tehotná, tak už to bude teoreticky 3.týždeň. Potom ak má dá doktorka na PN pred pôrodom, alebo nebodaj skôr, tak tých 270 dní musím na´dalej platiť? a vznikne mi potom nárok na poberanie príspevku ke´d už budem na PN a budem to na´dalej platiť? alebo sa mi to už platiť neoplatí? moc tomu nechápem.

beatricer
27. okt 2010

@zanetak Nakoľko si už pracovala stačí ti platiť 26 týždňov. Ak by si išla náhodou na PN bude sa ti ďalej počítať nem. poistenie. Počas PN neplatíš. Oplatí sa ti platiť. Nárok budeš mať

ejaeja
27. okt 2010

@gabika7706 na konci mesiaca odnesieš aj tu zo začiatku mesiaca ja sa snažim do 3dni nieje to podmienkou pri očr?

mima595
27. okt 2010

@ejaeja - ja napr. posielam OCR postou - obe casti naraz.... a posielam to napr. v ten, najneskor nasledujuci den po vystaveni... a už je tam vyznaceny aj koniec OCR... zatial s tym problem nebol

gabika7706
27. okt 2010

@ejaeja nehovorim, ze nosim na konci mesiaca, ale ked skonci OCR 😉 vacsinou napr. teraz mi zajtra konci OCR, tak v piatok mozno s detmi sa prejdeme a odnesiem, alebo poslem postou. Ale obidva papiere (zaciatok aj koniec) naraz.

ejaeja
27. okt 2010

@mima595 no ja obidve časti tam nechavam naraz lebo už je aj ukončena ,a kolko očr možem v mesiaci vyčerpať?