Dobrovoľné nemocenské poistenie

micicici
11. jan 2009

Zdravim vsetky mamicky a tiez buduce mamicky...
Som zamestnana a poberam ciastocny invalidny dochodok (ci ako sa to teraz vola) - mam za sebou 5 operacii bedroveho klbu. Je mi jasne, ze kym sa dopracujem k svojim detickam, tak sa este riadne natrapim...
Ale nie o tom som chcela. Zacala som si koncom minuleho roka platit dobrovolne nemocenske poistenie, aby som mohla poberat vyssiu matersku. Neviete mi povedat ako sa to vlastne vypocitava? Lebo ja som si dala maximalny vymeriavaci zaklad, z ktoreho odpocitali moju hrubu mzdu a z roho rozdielu mi vypocitali vysku poistneho, ktore musim platiti kazdy mesiac. Ale chcela by som vediet, ked uz je mamicka na materskej, cca kolko ju dostane ak si priplaca to dobrovolne poistenie? Kamoska si to chce dat a ja jej neviem presne povedat kolko tu matersku vlastne dostane... Velmi pekne dakujem za kazdu radu

sstefi
3. jan 2012

ja by som sa chcela opytat na jeden pripad, ktory ma moja znama:

dnp platene od augusta, tehotna zatial nie je. pracuje, oplati sa platit DNP kym nebude mat 270dni alebo to nema vyznam, ak neotehotnie?
ak bude pokračovat, platit bude tolko kolko doteraz, alebo sa platba navyšuje o to dochodkove poist, a ostatne?
ak si to doplati do tych 270dni, može čerpat aspon marodku ked už nie matersku?

dakujem

mariro
3. jan 2012

@leontinka27 mozes zrusit ak chces,PN dostanes a vyplacana ti bude podla posledneho VZ resp.minulorocneho,to znamena ak si nemenila VZ od zaciatku platenia si mala max.Tak dostanes z maxima.Dolezite su datumy.

janulap
3. jan 2012

@elise...normalne mozem zacat platit "po starom"...ako to je doteraz?Len sa musim stihnut prihlasit do 31.1?Nikdy som si to neplatila,takze ziadne odhlasenie a nanovo prihlasenie...A otehotniet by som potom mala do kedy?Je nieco co by mi branilo platit?Momentalne som na predlzenej neplatenej rodicovskej.

leontinka27
3. jan 2012

@mariro ano mlatila som si z maxima. len vsade sa tu pise ze ak pojdem toho 10.1.2012 na pn a 30.1.zrusim DNP a 31.1. 2012 sa nahlasim nanovo lebo by som chcela otehotniet a potom poberat matersku tak ze by som vo februari mala pn z minima? ale ak je to tak ako hovoris tak sa tesim lebo budem na pn - ke asi 1-2 mesiace budem dostavat pn-ku z maxima a este sa mozem nanovo prihlasit.a 270 dni si mozem platit a snad sa mi podari otehotniet.....

leontinka27
3. jan 2012

@mariro oprava platila

elise
3. jan 2012

@janulap môžeš si začať platiť z maximálneho vymeriavacieho základu od zajtra a dokončíš si 270 dni počas ktorých ked otehotnieš tak budeš mať maximálnu matersku alebo potom môžeš ísť na PN a to si trochu prilepšíš

mariro
3. jan 2012

@leontinka27 tak to POZOR!
ked zrusis tak PN budes mat z minima,pretoze budes mat novy VZ a nebudes mat 26 tyzdnov platenia.....vtedy sa dostavaju davky z minima.jedine keby si sa prihlasila na balicek z minima,kde by sa to bralo ako nepretrzite poistne,vtedy by si mala PN z maxima.Ale ked chces kvoli planovanemu tehu,tak musis ozeliet PN,bude z minima ale ak sa ti zadri tehu,tak budes mat z maxima ovela dlhsiu dobu ako PN na 2 mesiace.
Tak treba si premysliet co spravis.

janulap
3. jan 2012

@elise......tak ked by som si to zacala platit,nemusim otehotniet hned,ale musim to stihnut do tych 270dni....dobre....ak by som tehotna bola-stihla by som to-potom co?Po tych 270 dni?Najlepsie je asi platit od zacitaku z max.VZ-to je nejakych cca 50e,aby som sa nemusela odhlasovat a potom opat prihlasovat,ze?

elise
3. jan 2012

@mariro ale ked má splnené 270 dni z maxima pn dávky sa nemenia ked su vyrubené a vyplatia sa ako ochranná doba

maminka142
3. jan 2012

@mariro prosím ťa a ked som už pol roka PN (mam problemy s chrbticou ☹ )a nedarí sa mi ani otehotnieť, tak ako to je dalej? Platím si DNP už takmer 4 roky maximum a vraj bude dobre ak si to do konca januara zruším a na to sa hned zasa prihlasim a potom môžem otehotnieť do oktobra? A čo ak sa mi nepodarí otehotnieť a budem si celych 270 dní platiť z maxima? Vratia sa mi tie peniaze, čo tam vložím? 😕 Mam na mysli, či potom mi bude vyplatena aspon PN? 😕 Ďakujem vopred 🙂

mariro
3. jan 2012

@elise to by som si nebola ista, to je jedna vec co pises,ze ked ma vyrubene a zaplatene,ale vzdy ked spravis nove poistenie je ine rozhodujuce obdobie a to je dolezite pri vypoctoch PN.A pocas PN ked chce rusit a zakladat nove,tak tam jej to padne.

82
3. jan 2012

ahojte baby ,ja som si zacala platit DNP stym ze som chcela byt tehotna a od 1.5.2010 sumou 47,70e ,a od 20.1.2011som platila minimum to jest 14e,vznikol my tak preplatok ktory som si u nich nechala a nedala si vyplatit ,DNP my z toho platili nadalej 14e. Este my tam zostal preplatok 69,13e..Teraz neviem co dalej.Takze co som platila 1 a pol roka tak zbytocne?tie peniaze uz neuvidim?a keby som zostala teraz tehotna co mam dalej robit?prosim poradte DAKUJEM

leontinka27
3. jan 2012

@mariro co by si radila? na tu pn idem urcite 10.1.2012 a urcite by som to 31.1.2012 zrusila. ale ak sa neprihlasim nanovo tak stale budem dostavat pn-ku z maxima. lebo aj tak to od 1.2.2012 zanikne.to znamena ze ak sa jeden den prihlasim a na druhy den prihlasim ale na pn - ke budem nepretrzito tak do konca janura sa mi bude pociat z maxima a od 1.2.2012 budem dostavat z minima.(chcem sa 30.1.2012 odhasit a 31.1.2012 nahlasit. dakujem asi pisem nezrozumitelne

mariro
3. jan 2012

@maminka142 Pn ti bude vyplatena ak budes poistena a budes platit.Ked prestanes platit tak po ochrannej dobe 7 dni narok na PN zanikne,pri tehotenstve je to 8 mesiacov.Treba zvazit a rozmysliet si co je v tvojich silach.

elise
3. jan 2012

@mariro ale ked napríklad platiš z 900 € a zvýšiš si na maximum tak minimum ti dať nemôžu ak ti pn beží a ty pn nebudeš rušiť

tatolu
3. jan 2012

Ahojte. Prosím vás, neviete poradiť, v ktorých zákonoch sa píše o povinných a dobrovoľných odvodoch? Tých čo platia teraz a tiež čo ešte iba platiť budú (ten balík). Som komplikovaný prípad, resp. asi budem a potrebujem prelúskať rôzne alternatívy.
Ďakujem pekne

maminka142
3. jan 2012

@mariro Ale ved ked budem PN, tak si nemusím platiť nie? No praveže neviem, by som potrebovala poradiť, kedže sa už dlhšie snažíme o babätko a neviem vopred určiť ako dlho to bude ešte trvať a či to stihnem do toho oktobra 😢 Ja som len chcela vedieť, či sa mi to vrati, ak sa mi nam to nepodarí do toho oktobra 😕
Takže by si mi poradila sa teda do konca januara odhlasiť a na novo prihlasiť?

mariro
3. jan 2012

@elise musia byt splnene podmienky 26 tyzdnov,preto sa pri urcitych zmenach robili iba zmeny,nie odhlasky a prihlasku,vtedy sa robil priemer VZ ale pri odhlaske a prihlaske je to minimum,neviem to teraz najst,ale over si to.
Mozno mi nieco uslo a pri tychto vynimkach co urobili to bude povolene.Ak vies cosi daj vediet ,tiez chcem vediet spravne info. 🙂

mariro
3. jan 2012

@maminka142 Peniaze ti nikto nevrati,tie si mozes jedine odcerpat odtial pripadnou MD,ano cez PN sa neplati

elise
3. jan 2012

@mariro pn trvá u zamestnávateľa aj DNP ked dám odhlášku a hned prihlášku a dám to z maximálneho základu (platba ide každý mesiac) a pnku nebudem rušiť pretože trvá tak mi vyplatia dalej dávky z poistenia ktoré som si platila a splnila som podmienku 270 dni vlani. na novo keby som sa počas pn prihlásila na maximálny základ nie je povinnosť rušiť pn tá sa vypláca normálne ako každá ina pnka iba keby som chcela z novéhopoistenia vyplatiť pn dávky. a aj keby mi dali zminima mám stále maximálny vymeriavaci základ🙂

mariro
3. jan 2012

@elise to je dalsia z moznosti ked PP trva,ale ked je na RD potom je nemocenske jedine len z DNP, to su dve odlisne veci a potom aj zavadzajuce info.Treba jasne formulovat veci,preto vravim ze su dolezite datumy a hlavne komplet info,kazdy jeden pripad je individualny.

elise
3. jan 2012

@mariro stále sa tu hovori o trvajucej PN a písala som jasne, nie každá je tu na RD a aj na RD môže pracovať ja som robila od pol roka veku môjho dieťaťa takže som odvádzala. a ty robiš na sociálke?

nanku
3. jan 2012

baby to znamena ze od 1.2. sa bude platit balik z maxima nejakych 997 eur mesacne ..... som myslela ze okolo 340 eur

mariro
3. jan 2012

@elise ok 🙂

sniezka
4. jan 2012

ahojte, potrebujem poradit pri výpočte výšky poistného pre DNP. Prihlásila som sa 22. decembra 2011 a teraz tuším do 8.1. by som mala zaplatiť prvý krát. Vymeriavycí základ mám maximálny, čiže 1116,75 €. Ako si mám určiť výšku tohto prvého odvodu za december 2011? Ked som bola na stránke soc. poistovne, tak v ich kalkulačke mi vyšla výška poistného na DNP = 49,13 €. Neviem však či je to myslené na mesiace s 31 alebo 30 kalendárnymi dňami. Za ten december by som mala zaplatiť asi za 10 dní, ak dobre rátam, že? Ako presne teda postupovať?

ďakujem veľmi pekne za pomoc

dnpo
4. jan 2012

@sniezka mne vzdy povie pri okienku kolko treba zaplatit

oskvarka
4. jan 2012

@sniezka 49,13 mas za hociktory mesiac.. ono to mas potom tak ze v niektori mesiac platis menej za den v iny viac zavisi od mesiaca a aj davku ked budes dostavat tak bude zavisiet od mesiaca ze aku dostanes.. k tomu vypoctu prvej davky ak si od 22.12 prihlasena tak december ma 31 dni takze do 21.12 si 21 dni este nebola poistena tak to vyratas ako 49,13 / 31 x (31-21) = 15,85

@sstefi ak neotehotnie do maja tak to plati zbtocne - ak otehotnie do maja bude mat zvysenu matersku, bude platit stale po starom - tie nizke sumi a v maji jej to zanikne, ak si to nikdy predtym neplatila a nema ukoncene ine poistenie (napr pracovny pomer) tak moze ist na marodku len presne v tych 7 dnoch po doplateni tych 270 dni kedy jej poistenie zanikne ... bude mat 7 dnovu ochrannu lehotu na marodku.. (ak bude vtedy uz tehotna tak lehota sa zvysuje na 8 mesiacov)

lucianak
4. jan 2012

Ahojky, urobila som dobre, že som dnp zrušila k 29.12. a od 30.12. som nanovo poistená. Dúfam, že sa mi podarí otehotnieť čím skôr, aby som mohla mať čím vyššiu materskú. Do kedy by som teoreticky mala otehotnieť??? ďakujem vám 😉

oskvarka
4. jan 2012

@lucianak +- do 30.9 ale od oka +-5 dni

sonka_miro
4. jan 2012

Ahojte, prosim Ta neviete mi poradit ako je to vlastne teraz s tym dobrovolnym poistenim? Platim ho od 28.7.2010 z maximalneho vymeriavacieho zakladu. a teraz neviem co to mam zrusit, alebo nie.Lebo nasla na jednej stranke ze to rusit netreba, tak ja uz sa z toho neviem vysomarit 🙂